Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2006, 64 min

Matej Beneš

Ako vždy barabášovsky zaujímavé a nabušené. Zaujímavá práca s technickou "postprodukčnou" stránkou, ale... V jaskyni sa da tažko dačo zázračné natočiť a potácanie sa v "zelenine" je postupom času únavné (zaujímavo však korešponduje s "únavou" účastníkov expedície). Zo začiatku energické, vyvolávajúce túžbu objavovať, nakoniec sa však prebúdza túžba vrátiť sa domov...(27.9.2007)

Pavol Barabáš hovorí o tejto expedícií ako o niečom čo mu dalo poriadne zabrať. Je to pochopiteľné. Po expedícií z Novej Guinei, ktorej následkom bola operácia kolena a siahodlhé zotavovanie , sa vybrať po nepreskúmanom teréne objavovať kremencové jaskyňe na stolových horách, je predsa len tvrdý oriešok. Počas prvých dní expedície sa rozbije jediná dostupná kamera a jej opravenie a funkčnosť je potom braná ako zázrak. Všetko nasvedčuje tomu, že tieto jaskyňe ešte nechcú byť objavené. Čo je umocnené aj faktom, že všetky vzorky nových foriem života sú na letisku ukradnuté. Jediné čo zostalo sú zážitky a tento záznam. Jedná sa o objaviteľskú expedíciu, plnú nadšencov, ktorý nám ukazujú a približujú niečo o čom nemáme ujasnenú predstavu. Ťažkosť celej expedície je na kamere jasne viditeľná. Znova sa vraciame na miesta, ktoré poznáme z Amazonie Vertical, ale ktoré sú náročnosťou niekde úplne inde. Jeden z tých lepších Barabášových dokumentov, kedy sami nevieme čo nás čaká, a Barabáš to ešte umocňuje legendami a povesťami, ktoré jaskyňe obklopujú.(25.12.2011)

Palo Barabáš je frajer a obdivudodný človek, v tomto zmysle nemôžem povedať viac ako RESPECT!:) Tepuy je ďalší zaujímavý exkurz na stolové hory Venezuely, tentokrát pod povrch obrovitých skalnatých masívov, do neprebádaných jaskýň. Téma "jaskyniarstva" mi veľmi blízka nie je, ale Barabáš opäť presvedčil. Ekvilibristická kamera, pútavé monológy a hypnoticky krásne scenérie jednoducho musia zaujať. Napriek tomu som sa pristihol (zvlášť k záveru) že sa trošku nudím a mal som pocit ako by bolo posledných 15 minút zrýchlených a tak trochu (sorry za výraz) odfláknutých...Barabáš ani náhodou nepodliezol svoju vysoko postavenú latku, no tentokrát to nevidím na plný počet. Možno aj preto, že som rozmaznaný kvalitou predchádzajúcich 7-mych vzhiadnutých filmov od tohto "dokumentárneho génia":)(29.9.2007)

„Ak by vyhynul jeden druh, zrúti sa celý ekosystém.“ TEPUY - CESTA DO HLBÍN ZEME akoby ani nebol film z tohto sveta. Jedinečný Pavol Barabáš v roku 2006 predstavil ďalší zo svojich nezabudnuteľných dokumentov o stratených miestach planéty Zem. Tentokrát početná výprava vyráža na jedno z najnedostupnejších miest Modrej planéty: "stolovú horu" uprostred Južnej Ameriky, ktorou sa inšpiroval sir Arthur Conan Doyle pri písaní „Strateného sveta“. Vzhľadom na to, že nedostupné gigantické plató bolo izolované neuveriteľne dlhý čas, vyvinula sa na ňom fauna a flóra nezávisle od zvyšku sveta/krajiny. A práve tu slovenská expedícia skúma jedinečný jaskynný systém. Ako predchádzajúce barabášovčiny (OMO, TAJOMNÉ MAMBERAMO a veľa ďalších), ani táto nie je tradičným dokumentom v suchom zmysle slova, ale poeticky snovou nadpozemskou exotickou výpravou do končín, kde sa začína fantázia.(11.10.2008)

Jeden z těch slabších Barabášových počinů, které se ale těsně drží v kategorii 4-hvězdičkových dokumentů. Nebyl jsem nadšený z kamerových záběrů. Nechápu ty zpomalené a rozmazané záběry. Chybí mi tam víc akce. Proč nám třeba nenatočil, jak vypadal ten speleolog, který byl otrávený ze sinic? Přesto ty prostory jeskyň jsou úchvatné samy o sobě včetně toho venezuelského reliéfu a přírody. 75%(14.3.2011)