Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2006, 64 min

Matej Beneš

„Ak by vyhynul jeden druh, zrúti sa celý ekosystém.“ TEPUY - CESTA DO HLBÍN ZEME akoby ani nebol film z tohto sveta. Jedinečný Pavol Barabáš v roku 2006 predstavil ďalší zo svojich nezabudnuteľných dokumentov o stratených miestach planéty Zem. Tentokrát početná výprava vyráža na jedno z najnedostupnejších miest Modrej planéty: "stolovú horu" uprostred Južnej Ameriky, ktorou sa inšpiroval sir Arthur Conan Doyle pri písaní „Strateného sveta“. Vzhľadom na to, že nedostupné gigantické plató bolo izolované neuveriteľne dlhý čas, vyvinula sa na ňom fauna a flóra nezávisle od zvyšku sveta/krajiny. A práve tu slovenská expedícia skúma jedinečný jaskynný systém. Ako predchádzajúce barabášovčiny (OMO, TAJOMNÉ MAMBERAMO a veľa ďalších), ani táto nie je tradičným dokumentom v suchom zmysle slova, ale poeticky snovou nadpozemskou exotickou výpravou do končín, kde sa začína fantázia.(11.10.2008)

Palo Barabáš je frajer a obdivudodný človek, v tomto zmysle nemôžem povedať viac ako RESPECT!:) Tepuy je ďalší zaujímavý exkurz na stolové hory Venezuely, tentokrát pod povrch obrovitých skalnatých masívov, do neprebádaných jaskýň. Téma "jaskyniarstva" mi veľmi blízka nie je, ale Barabáš opäť presvedčil. Ekvilibristická kamera, pútavé monológy a hypnoticky krásne scenérie jednoducho musia zaujať. Napriek tomu som sa pristihol (zvlášť k záveru) že sa trošku nudím a mal som pocit ako by bolo posledných 15 minút zrýchlených a tak trochu (sorry za výraz) odfláknutých...Barabáš ani náhodou nepodliezol svoju vysoko postavenú latku, no tentokrát to nevidím na plný počet. Možno aj preto, že som rozmaznaný kvalitou predchádzajúcich 7-mych vzhiadnutých filmov od tohto "dokumentárneho génia":)(29.9.2007)

Další z řady úžasných Barabášových dokumentů. I zde vidíme plno autentických záběrů přetékajících adrenalinem. Lépe dokument o expedici snad ani natočit nelze. Krom přenádherných a unikátních záběrů z jeskyní a povrchu stolové hory musí každého, kdo vnitřně sní o skutečném dobrodružství, chytit za srdce i doprovodné vyprávění. Díky takovýmto filmům si může člověk přičichnout k adrenalinu i ve pohodlí obývacího pokoje. To sice asi není úplně ono, ale minimálně to vypovídá o síle Barabášových záběrů.(14.9.2009)

Pred časom som zhliadol zoologicko botanický dokument o nádhernej venezuelskej stolovej hore Roraima. Preto som ani na okamih nezaváhal, keď sa mi do rúk dostal tento jeho speleologicko geologický prequel. Už len to, že celý snímok je pod taktovkou Paľa Barabáša je značkou kvality. A to, že nad jeho kvalitami budú híkať nielen jaskyniari, horolezci či iný dobrodruhovia sú tak isto viac menej premrhané slová. Tepuy vás okamžite vtiahne do deja a nenechá ani na sekundu vydýchnuť. I napriek obrovskej smole, ktorú expedíciu postihla na letisku sa výprava do neprebádaných končín vydarila, a bola zdokumentovaná na najvyššej úrovni. Samozrejme, že sa tu vyskytlo pár botanických a zoologických nepresností. No tie si všimne ozaj len človek, ktorý sa do podobných vecí rozumie, ale pri bežnom divákovi ostávajú nepovšimnuté. Na barabášovkách je jasná snaha o osobný kontakt a priblíženie čo i len nepatrných pocitov priamych účastníkov. Cesta do hlbín Zeme v tomto trocha zaostáva, ale stále sa drží vo vysokom raitingu.(26.7.2011)

Najkrajšia príroda je v džungli .... Najkrajšia džungľa je tá juhoamerická ... Stratený svet A.C.Doyla však možno nájsť len na stolových horách Venezuely ... Nádherný film, ani nie tak svojim dejom, ale svojim prostredím, tou krásou a panenskou nedotknutosťou a vedomím, že chodíš po miestach, kam ľudská noha nevstúpila, kde okolo teba žijú myriády živočíchov, o ktorých nikto nepočul a nikto ich nevidel !(8.10.2008)