Touha, opatrnost

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ang Lee

Tim Squyres

Mistrovsky natočená retro (ne)romance, které by neškodilo trochu prostříhat, ale přesto mi nepřišlo nic zbytečné a nelituju ani jedné minuty strávané s tímto filmem.(27.1.2008)

Po kontroverzní "Zkrocené hoře" se Ang Lee vydal do rodné Číny aby natočil milostný příběh v kulisách druhé sv. války. I tentokrát netočí klasickým způsobem a cenzory vyděsil nebývale otevřenými sexuálními scénami. Příběh jako takový není příliš objevný a nebýt výborných herců a již zmíněné erotiky neměl by film co nabídnout. Je až zbytečně dlouhý a prakticky nic zajímavého se zde neděje. Zajímavější pohled na válku a kolaboranty měl Paul Verhoven se svou "Černou knihou" na kterou jsem si při sledování tohoto filmu nejednou vzpoměl. Bohužel zde se jen mluví a jakákoliv akce či napětí je tabu.(1.8.2010)

Nádherná záležitost. Jiskření mezi Tang Wei a Tonym Leungem je neuvěřitelné. Zážitek a za čas si to pustím potřetí.____Po třetím zhlédnutí není pochyb o tom, že Touha, opatrnost je nejlepším filmem Anga Leeho.(3.6.2012)

Jak je někdy téměř nulová hranice mezi láskou a nenávistí. Silný film, i když se přiznám, že jsem se místy ztrácela v postavách, ale hlavně vadila moje neznalost vztahů Čína - Japonsko- Honkong za 2. světové války, tak mě tím asi dost uniklo.(11.10.2008)

Zlatý Lev(3.9.2007)

• - Režisér Ang Lee získal na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva v kategorii nejlepší režie. (Terva)

• - Obdobie, ktoré Ang Lee dramatizuje, je zriedka zobrazované, keďže je chúlostivé pre súčasnú komunistickú vládu. V tom čase totiž vyčkávala v úzadí, kým sa Kuomingtang vyčerpá bojom proti Japonsku, aby mohla v krajine prevziať moc. Ako prezradil režisér v rozhovore pre londýnske Epoch Times: "Táto historická perióda nebola nikdy predtým na plátne sfilmovaná. Mám dojem, že je to veľmi cenné, nevyučovalo sa o nej ani v školách na oboch stranách Číny. Obe vlády, tchajwanská a čínska, nedovoľujú spomínať režim Wang Jingweia. Nazývali ho 'Wangovým bábkovým režimom', zradcom a psom, ktorý napomohol votreleckej invázii. Sedem až osem rokov ten režim ovládal podstatnú časť Číny. O tomto nie je ani zmienka, čo je veľmi zvláštne,“ pokračuje Ang Lee. „Je to prázdna časť histórie, aspoň na plátne. (PeterJon)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)