Touha, opatrnost

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína / Hong Kong, 2007, 157 min

Ang Lee

Tim Squyres

„Zabil mi ženu a obe deti, ale stále som s ním schopný jesť pri jednom stole. Špión sa musí vedieť ovládať.“ Aj keď rozumiem filmovej reči Anga Lee a mám ju celkom rád, tohto filmu som sa pre jeho politický podtext dosť bál a nakoniec som si ho pozrel predovšetkým kvôli údajne kontroverzným sexuálnym scénam. Plus preto, že mám rád MILENCA s Jane Marchovou (oba filmy líčia vzťah skúseného váženého podnikateľa s mladučkou dievčinou v úchvatnom, no politicky nepokojnom, ázijskom prostredí). Je pravda, že po prvej hodine a pol (film má dve a pol hodiny) sa odohrajú dve silné erotické pasáže, ktoré hraničia s regulárnym pornom. To bolo ale pravdupovediac jediné, čo ma „naozaj“ zaujalo – inak „len“ perfektná atmosféra, pôsobivá výprava, silné herecké výkony... všetko ale len tak akosi čudne šumelo vedľa mňa. Možno ak by to bolo kratšie...(27.5.2011)

Je to vydarená historická dráma od Anga Leeho. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch japonskej okupácie Číny. Mladé dievča si po nástupe do školy nachádza nových priateľov, zapojí sa do ich divadelnej hry, v ktorej svojim výkonom všetkých zaujme, no aj ju očaria nielen patriotistické myšlienky, ale aj zanietenosť pre vec jej nového známeho. Keďže túžia aspoň čiastočne prispieť boju proti okupácii, rozhodnú sa pre nebezpečný krok, odstrániť vplyvného muža, kolaboranta s Japoncami. A tak sa ho mladé dievča vďaka svojim hereckým schopnostiam pokúša zviesť, no úloha trvá dlho a preto medzi nimi vzniká skutočné puto. Spracovanie sa mi páči, dej je rozdelený na dve hlavné fázy, v Hong Kongu a druhá o dva roky neskôr v Šanghaji, pričom zatiaľ čo v prvej ešte cítiť tú mladosť a neskúsenosť, druhá mi už prišla taký vyspelejšia, ale obe so rovnako kvalitné, len trochu iné. Výrazne nadpriemerná dĺžka mi tu ani trochu neprekáža, síce o nejakej dynamike sa tu moc hovoriť nedá, ale nenašiel som tu žiadne zbytočnosti, stále sa deje len to hlavné. Pochváliť musím skvelo podaný vzťah medzi mladou ženou a vplyvným kolaborantom, celá tá tématika odboja, vďaka ktorej neustále cítiť také jemné napätie a pocit nebezpečenstva, k tomu perfektná dobová atmosféra, ani ma moc nenapadá, čo by sa tu dalo vytknúť, veľmi kvalitná práca a bavilo ma to od začiatku až do konca. Aj keď práve ten koniec by som si asi prial trochu iný, no to je len osobný pocit. Inak o nejakú akciu tu vôbec nejde, nájdu sa tu prakticky jedna, dve maličkosti, ktoré ani nestoja za pozornosť, ale prekvapením sú erotické scény, ktoré sú až mimoriadne odvážne, v bežných žánroch sa niečo takéto vidí len veľmi zriedka. Ale zase to nepôsobí samoúčelne, skôr to posilňuje ten náboj medzi hlavnou dvojicou. Herecké obsadenie je perfektné, vynikajúci Tony Leung Chiu Wai to zahral skvelo, k tomu výborná Wei Tang, ktorá za ním moc nezaostáva a pár veľmi dobrých výrazných vedľajších postáv, hlavne Joan Chen alebo postava mladíka. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, vizuálna stránka, atmosféra, práca s postavami, Ang Lee to po všetkých stránkach zvládol skutočne perfektne. Takže som veľmi spokojný, kvalitný scenár, réžia aj obsadenie, v rámci svojej kategórie to už ani nemohlo byť lepšie. 79%(20.11.2013)

A. Lee sa pokúsil natočiť niečo podobné ako P. Verhoeven s jeho výborným filmom Čierna kniha. Lee to skúsil , ale Čiernej knihe sa navyrovnal ani náhodou, ale možno to tak vnímam iba ja , pretože Verhoevenov film považujem za dokonalé dielo. Film má dobrú atmosféru, dobrých hercov a na filme je vidieť , že k dispozícii bol aj slušný rozpočet. Jedným z hlavných problémov je rozvláčnosť, zbytočne naťahované posteľné scény a najviac mi chýbalo to, čo má Čierna kniha na rozdávanie, čiže napätie a akcia. Tým nechcem povedať, že film nie je napínavý, ale vzhľadom na to v akej pozícii sa hlavná hrdinka nachádza , tak A. Lee mohol v tomto smer pritlačiť viac. 80%.(12.9.2010)

Ono to bylo poměrně dlouhé a rozvleklé, trochu prostříhat by neškodilo (o sexuálních scénách nemluvím, ty nechat), ale bylo to tak zajímavé téma, ten strašlivý rozpor mezi odpovědností k vlasti a mezi city, že jsem o tom filmu přemýšlela ještě tři dny a to si myslím zaslouží 4*. Ještě pořád myslím na to, co byl Yee vlastně za člověka a co k němu ta nešťastná a velmi statečná dívka cítila a proč nakonec udělala to, co udělala.(5.12.2007)

ne, ne a ne! profesně a žánrově sice poměrně standardní (což spíš zamrzí, protože člověk pak kritizuje film, který není pln větších chyb), ale laciná rádobykontroverznost bije do očí. btw: vypadá to, že Ang Lee pomalu ale jistě směřuje k žánru pornografie, už v Touze, opatrnosti jsou sexuální scény jednak celkem explicitní, jednak naprosto samoúčelné, příští film už třeba nebude potřebovat žádnou dějovou linii a půjde o standardní péčko.. proč ne?! když to Benátky spapají i s navijákem, že?! jestli v číně krátili o hodinu kvůli politice, já bych krátil mnohem víc kvůli estetice(5.12.2007)