Touha, opatrnost

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína / Hong Kong, 2007, 157 min

Ang Lee

Tim Squyres

Nádherná záležitost. Jiskření mezi Tang Wei a Tonym Leungem je neuvěřitelné. Zážitek a za čas si to pustím potřetí.____Po třetím zhlédnutí není pochyb o tom, že Touha, opatrnost je nejlepším filmem Anga Leeho.(3.6.2012)

Poslední film Ang Leeho je o lásce, zradě, nenávisti, touze a v poslední řadě i opatrnosti, jak ukazuje už samotný název filmu. Asijská tvorba mi není nejbližší, moc filmů jsem neviděl, ale její úroveň bych přirovnal k evropské scéně, která je kvalitní, jen valná většina z nás dává přednost továrně na sny. Důvod je i ten, že neumím čínsky ani slovo, a jsem odkázán pouze na titulky. Kdyby Se, jie točil samotný Hollywood (on samozřejmě Lee má zkušenosti), dopadlo by to určitě jinak, bylo to velkolepé (bráno jako velkofilm), vznášelo by se to nad zemí, situace by byla jinak vykreslená, zajímavěji a osekaná o spoustu detailů. Přesto, ani tohle se neobejde bet výtek. Pomalé tempo neodsuzuji, ale v první hodince se vůbec nic neděje, akce žádná, erotická scéna trvající tři sekundy a spousta nejasností. Ta druhá už nabírá rychlost a po cca dvaceti minutách frčí a nabízí úplně všechno, co se od něj čeká. Z pomalu plynoucí dramatické romance přichází na řadu tvrdý thriller o smíšených pocitech hlavní hrdinky, která se pomalu ale jistě začíná ztrácet i sama v sobě. Určitě to není špionážní retro, i když se o to všichni snaží, éterická hudba mi připomínala melodie z Bonda, jinak se to neslo v čínském stylu a zpěv samotné hlavní aktérky byl příjemným zpestřením. Ang Lee prostě umí. S hodnocením si nejsem úplně jistý, ze začátku mezi dvojka až třema, ke konci čtyři až pět. Hodně dobré tři, nakonec.(29.6.2008)

Film, který nepostrádá reálné zobrazení citů, čemuž přikládám zásadní důležitost. Pochvalu však ode mě získává i vynikající režie a herecké výkony - ať už herecký výkon veterána Tonyho Leunga nebo mladé vycházející hvězdy Wei Tang. Navíc filmu na kouzlu přidává i Desplatova hudba v čele s ústředním tématem Wong Chia Chi’s Theme. Abych to shrnula, bez dalších pochyb bych film „Touha, opatrnost“ označila za nejlepší film, jaký jsem měla možnost v roce 2008 vidět. ~(5,0)~(13.1.2009)

Ono to bylo poměrně dlouhé a rozvleklé, trochu prostříhat by neškodilo (o sexuálních scénách nemluvím, ty nechat), ale bylo to tak zajímavé téma, ten strašlivý rozpor mezi odpovědností k vlasti a mezi city, že jsem o tom filmu přemýšlela ještě tři dny a to si myslím zaslouží 4*. Ještě pořád myslím na to, co byl Yee vlastně za člověka a co k němu ta nešťastná a velmi statečná dívka cítila a proč nakonec udělala to, co udělala.(5.12.2007)

Pri odchode z kina som mal nutkanie ohodnotiť túto novinku Anga Leeho slovami „s citom natočený film bez citu“. LUST, CAUTION ale nie je film bez citu. Je naopak citovo príliš vyspelý na to, aby dával city najavo. Nevzbudí vo vás štipku dojatia alebo súcitu, neprejaví sympatie k svojim postavám, a ich príbeh vyrozpráva úmyselne odosobnene. Odosobnene, ale s filmárskou gráciou možno najperfekcionistickejšieho režiséra súčasnosti. Si krutý génius, Ang Lee!(22.1.2008)