Touha, opatrnost

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Ang Lee

Tim Squyres

Asijské filmy pro mě vždycky měly zvláštní kouzlo .. hlavně dramata. Jsou propracovaná do nejmenšího detailu, výprava i zpracování je úchvatné. Herecké výkony jsou bezchybné. Při shlédnutí filmu jako je tenhle si vždycky říkám - buď je to pro někoho hrozná, opravdu hrozná nuda a blbost a nebo je to pro někoho opravdové umění, u mě je to ten druhý případ. Krásný film, který je plný citu, ale je to tak inteligentní film, že jej neukazuje - takhle nějak napsal reakci i nějaký člověk zde a já souhlasím. Bohužel ač nerada, tak poprvé samovolně přiznám, že tohle umění není pro mě. I když jsem se nenudila a není to blbost...(29.5.2008)

Dějové zvraty z celého Touha, opatrnost Verhoevenovi v Černé knize vystačily stěží na dvacet minut, ale místo Paulova relativizování si tady člověk užije Angovy vášnivé drobnokresby a poctivé klasické filmařiny. Nadšený nejsem, spokojený rozhodně ano. FILMASIA 2007(2.12.2007)

• Djkoma

Zdlouhavé, plytké, nudné, nezajímavé... Nechci pokračovat. Po dlouhé době jsem se odhodlal ke svému neoblíbenému režisérovi, ale oblíbenému herci (Tony Leung) a litoval jsem. Více jak dvě a půl hodiny ztraceného času, který mi nevynahradili ani dvě tři sexuální scény, v kterých bylo vidět o decimetr více než obvykle. Režisér, který opět nedokázal prostříhat film, jak by bylo potřeba a jestli někdo po tomto filmu touží, měl by být opatrný, aby neusnul a nelitoval jako já... Dvakrát měřte, jen jednou se podíváte...a třeba si na mě pak vzpomenete.(2.9.2008)

Jsou hry, které opouštějí pouze poražení, kterých i zdánlivý vítěz se nikdy nedozví pravdu a po zbytek života zůstane sám se svými pochybnostmi, ochromen nezodpovězenou otázkou, zda byl po celou dobu pouze obelháván nebo zda alespoň na okamžik skutečně žil. Touha, opatnost, přetvářka. Vše je zde podvratné, ale do sebe dokonale zapadající, výborná herecká dvojice, suverénní režie a dech bereroucí mizanscéna. Už dlouho, opravdu hodně dlouho se mi nestalo, abych filmu místo zdejších maximálních možných 5 hvězdiček chtěla dát 10.(8.6.2010)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $4,604,982Tržby Celosvetovo $67,091,915(9.11.2009)

• - Snímek získal na 27. filmovém festivalu v Hong Kongu cenu pro nejlepší asijský film. (Terva)

• - Debutujúcu herečku Tang Wei, rodáčku z Pekingu, vybrali pre rolu do tohto eroticky ladeného špionážneho thrilleru z vyše 10 000 kandidátok. Vyštudovala divadelnú réžiu a je bývalou finalistkou Miss Universe. (PeterJon)

• - Režisér Ang Lee získal na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva v kategorii nejlepší režie. (Terva)