Čch' pi

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2008, 150 min

John Woo

Jingzhi Zou

Paráda! Triumfální návrat Johna Woo na asijskou půdu prostřednictvím monumentálního historického spektáklu při zachování jeho typického režisérského rukopisu především v podobě efektních a přehledných bojů a slušné porce eye candy záběrů, co víc bych si mohl jako jeho fanoušek přát. Partie je rozehrána vskutku slibně a skvadra postav na straně obránců v podání části asijské herecké elity se vyprofilovala velice sympaticky. Čekání na druhou polovinu a obří námořní bitvu bude mučivé... Vedle úchvatného panoramaticky zabraného letu holubice bych vyzdvihl hlavní bitvu první poloviny, která je dokonalou ukázkou taktiky, nápaditých fíglů a exhibice brilantních bojových schopností generálů. Někdo by mohl mít poznámky k pohledům na nekonečné digitální šiky armád a flotilu lodí (víc jich neposlali snad ani Řekové na Tróju), ale to bylo už v LotRech a vůbec to nerušilo. Zkrátka John se vrátil ve velkém stylu a pranic nevadí, že hrdinové se neohání berettami, ale meči a kopími. 9/10(2.8.2008)

• liborek_

Vzhledem k tomu otevřenému konci jsem považoval za nutnost zhlédnout i druhý díl. Můj komentář ke Krvavému pobřeží jako celku tedy ZDE.(3.10.2010)

Vybral jsem si čínskou verzi, protože jsem nechtěl vidět jen nějaký sestříhaný zmetek. Je pravda, že tady je děj na můj vkus trochu rozvláčný, ale i tak zaujme, protože zpracování je skvělé - režie, zvuk a atmosféra. Největší problém je orientace v jednotlivých představitelích - ať už čínské jméno nebo obličej, oboje se těžko pamatuje, takže vzniká problém poznat kdo je kdo. Na co nezapomenu? Na formaci "želva".(16.2.2010)

Krvavé pobrežie I. je orámcovaná dvomi veľkými vojnovými scénami, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiaden veľkofilm. Ťažisko príbehu však tkvie vo vyjednávaní jednej strany so strategickým partnerom k blížiacemu sa stretu s protivníkom. Obe znepriatelené strany dostávajú od tvorcov rovnaký priestor a hoci našincovi môže byť spočiatku jedno kto vyhraje, sympatie sa nakláňajú na jednu stranu. Sotva z nás niekto pozná veľmi populárnu knihu v Azii starú vyše 700 rokov „Romance of the Three Kingdoms“ podľa ktorej je film natočený, ale nepochybujem o jej kvalite. Minimálne John Woo to potvrdil. Málo filmov západnej produkcie pracuje aj so stratégiou a umením boja a hoci nie som žiadny "vojnový stratég", som nadšený týmto filmom, lebo vidíme konečne aj niečo iné. Predpokladám, že druhá časť bude pokračovať v začatom.(25.9.2009)

Monumentální bomba. Takovejhle film mi od časů Pána Prstenů hrozně chyběl. Dal bych tomu klidně pět miliard hvězdiček, protože ty bitevní scény jsou nehorázně namakaný. Sólíčka těch generálů jsou neuvěřitelně dobře udělaný, neradši mám ty dva fousatý dědy. Prostě MEGA!!!!!!(29.3.2009)

• - Jedná se o první čínský film Johna Woo od roku 1992, tedy po 16 letech. (Cheeker)

• - Yun-Fat Chow odmítl roli v den, kdy se začalo natáčet. Nahradil ho Tony Leung Chiu Wai. (Cheeker)

• - Natáčelo se v hlavním městě Číny Pekingu a v Taipei na Taiwanu. (Cheeker)