Sen noci svatojánské

(TV film)
  • Velká Británie Midsummer Night's Dream, A

Cimr

Film vznikl pro veřejnoprávní BBC, která si dala za úkol televizně zfilmovat kompletní Shakespearovo dílo. Účel, za kterým film vznikal je ale bohužel příliš patrný. Jde spíš o zpřístupnění klasika širší veřejnosti, než o umělecký výtvor, svébytné dílo. Místo na lepkavou, dusně erotickou atmosféru aténského lesa vsadili tvůrci na papundeklové kulisy, rozostřenou kameru, rejdění dětí s umělými křidýlky a kostýmy z alžbětinské Anglie. Dopadlo to asi jako kdyby čeští tvůrci v 80. letech zfilmovali třeba Erbenovy pohádky - tedy ne zrovna ideálně. Ale co dobrého zůstalo? Kvalitní předloha (ať už máme Sen rádi nebo ne, něco na něm asi bude, když vzrušuje už tolik generací diváků) a skvělé herecké výkony. Je radost sledovat, jak si britští shakespearovští herci pohrávají se slovy. ()

zdepapepa

Nevím, nakolik se tato verze liší od ostatních, čili možná budu mluvit lehce mimo oproti bogovi, ale co už, názor jako názor. Nelze se přít o kvalitě předlohy, čili přijde na paškál ztvárnění. Překvapila mě velice temná příroda, zejména co se vody týče (herci měli nejspíš nějakou úchylku pro máchání se ve vodě), účast Helen Mirren, naopak celkem příjemně mě překvapil Puck, Hermia i Helena a, zde jdu proti boguovi, absolutní amatérskost závěrečné hry. Už popis samotného sluhy mě navnadil, samotné ztvárnění ještě více, kde Zeď úchylně kouká, jak si dva star-crossed lovers špitají dírou ve zdi a Moonshine snaží se svou lucernou, keřem a psem přehrát samotného Pyrama. Ač to nebylo tak profesionální jako hudební výprava, zůstane to pro mě pro tuto verzi hry ikonické společně s Puckem, pochopitelně. ()