Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel

• USA Starship Troopers 3: Marauder (více)

Před osmi lety vedl pozemské oddíly proti Arachnidům a díky Paulu Verhoevenovi se z něj stala hvězda. A nyní se Casper Van Dien vrací, opět coby John Ricco, protože brouci to zdaleka nevzdali a na Zemi se valí další hrozba. Bývalé vojenské ucho, nyní vysoce postavený důstojník, a jeho hvězdná pěchota jsou znovu povoláni do frontové linie a musí urychleně odcestovat na vzdálenou planetu OM-1, kde ztroskotala loď s Nebeským Maršálem Omarem Anokem. A úkol komanda z projektu Marauder je jediný - zachránit všechny přeživší a zlikvidovat každého brouka, který se postaví před hlaveň. Naneštěstí je zde ale jeden menší problém - zrádce s ne zcela jasnými pohnutkami, motivy a především schopnostmi. Legendární militaristická space opera se po hororové dvojce vrací ve třetím pokračování zpět k ironické poetice z veleslavného prvního díla a stejně tak nabízí další porci dokonalých triků a bojových sekvencí, které nenechají žádného milovníka vědecké fantastiky v klidu. V tomhle filmu není pro milovníky zvířat místo, brouci budou umírat po tisících. (oficiální text distributora)

Gemini odpad!

SPOILER ALERT... tak trošku;) A teď už zabékejme sborové "Odvaha, Služba, Čest" pokusu o ryzí béčkový kult! Výjimečně předesílám už na úvod, že tohle je hustě profesionální nulová záležitost, naprosté must-see, nad kterým se můžete vydržet nesmát jen prvních dvacet minut (BTW film trvá čistého času necelých 97 minut, zbytek jsou titulky;)), kdy se odehrává to, čemu se ve filmové vědě říká expozice, a čemu se v Marauderu dá říkat "s ohledem na rozpočet a ambice daného díla velmi citlivě dávkovaný a snímaný gór". Úvod samozřejmě není jen o střílení - BTW narozdíl od Federálního Hrdiny ti zdejší nepoužívají při plnění pracovních úkolů (kosení brouků a boj o holý život) k posmání neskutečné diodové blikačky, ale pro změnu viditelně plastové výlisky obřích (óóóbřích) rozměrů, jakože chrlící konvenční střelivo;) K vidění jsou i dokonale kožené dialogy a především "toutly ofsam" propagandistický song "It's a Good Day to Die" z pera největšího popového lamače Federace, samotného Hvězdného Maršála Omara Anokeho hraného neznámým - a zcela bílým - Stephenem Hoganem (imagine all the padesátiletý Matthew McConaughey). Zkrátka nevídaně luxusní rozjezd:) Mohl bych tu pár set slovy nadávat na to, jakou karikaturu Verhoevenovy karikatury Heinleinových Starship Troopers dal tým Edwarda Neumeiera dohromady... ale to by se nesměla celá věc po půl hodině rázně přetočit do tak bazálně dementní protináboženské agitky (vlastně pokud by někdo mezi věřícími byl tak retardovaný, že by ho závěrečná modlící scéna spirituálně oslovovala, možná by mohl Maraudera vnímat jako pronáboženskou agitku... ale na to nechci radši ani pomyslet) prokládané tak neuvěřitelně stupidně sexistickými a/nebo fašistickými FedNet klipy:) Na konci, když máte za sebou všechno včetně několika párů ňader (nebo chcete-li, tak více či méně silikonových koz), nástupu Power Rangers a zajímavého plot twistu kolem admirálky Enoly Phidové (Amanda Donohoe - však víte, ta co s ní chrápal Jim Carrey v Lháři, Lháři, a pak jí řekl, že už měl lepší:)), prostě nemůžete nevidět, že tohle je záležitost napumpovaná zábavnou bé-až-céčkovostí stejně poctivě jako rty někdejší komandérky T'Pol botoxem/kolagenem/vlastním tukem, whatever. Sice nemá takové skopičiny ve svém věku zapotřebí, ale asi to byla boží vůle, aby v každém záběru vypadala jako pračka na... slaboduché repliky. I kdyby vás zoufale průhledná gesta jako "Musíme ho zabít - věří sice v boha, ale ne v toho správného." nebo Otčenáš doprovázený prostřihy detailů tváří modlících se nanynek a doběla rozžhavených střelných zbraní nechaly klidnými, spirituální vyznání a žádost o svatbu v kostele na pozadí explodující planety vás nemůže nezlomit. A kdyby se to snad ani tak nepovedlo, pak se zřejmě celou dobu díváte na původní znění - český dabing na DVD totiž posunuje celý film ještě o třídu výš:) Překladatel, který nepochytil, že "Árčí" není někdo z pěšáků, ale označení pro Arachnidy, a dokonce dobrovolně vyplodí větu "Nechápu jak mě ten Árčí mohl kousnout.", nebo vytrvale prezentuje "Terran cokoliv" jako "cokoliv Terranu" (třeba Terran HQ je Velitelství Terranu), sice nemůže předčít legendární práci na Skále - protože to se už nikdá nikomu nemůže povést, jako že se Generál Attorney jmenuju - ale rozhodně definitivně potvrdil, že Maraudera je třeba archivovat pro ty vzácné párty večery, kdy je vaší svatou povinností pustit jako kulisu nějaký ultradementní spektákl. Dokonale čistých nula bodov a mé vřelé perverzní doporučení;) () (méně) (více)

J*A*S*M

Starship Troopers prodělali návrat ke kořenům a po hororovém druhém díle (který sice nebyl zrovna povedený, ale na rozdíl od ostatních jsem se na něj vydržel celkem v pohodě dívat) jsme dostali satirickou akční sci-fi. Nevěřil bych, že se tak stane, ale film mě bavil víc tehdy, když hrál na tu ironickou propagandu, než když došlo na akční řež s brouky. Pár lidí tu vytýká propagaci náboženství, ale to bych se bál říci, poněvadž když jsou záběry na modlící se dívky prokládány záběry na střílející zbraně, tak to za propagaci lze považovat jen těžko. Výprava a efekty mají sice blíž k seriálové Hvězdné bráně než filmové Hvězdné pěchotě, ale u video filmů jsem s něčím takovým smířený. Navíc ta závěrečná velká potvora byla docela pěkná. Od filmu jsem dostal asi tak to, co jsem od něj čekal - tedy průměrnou zábavu. PS: Ta písnička je docela chytlavá :D ()

Malarkey

No dobře, pustil se do toho scénárista všech tří dílů a hraje v tom zase Casper van Dien. Fakt je, že hlášek je tady docela dost, a několikrát jsem se taky docela zasmál, ale akce je příšerná, a když řeknu příšerná, tak je to slabý slovo. Jediný co tento film drží nad vodou je právě ta nadsázka, jak se k tomu všemu tvůrci opřeli. Řek bych, že určitě dobře, ale efekty jsou příšerný, akce je příšerná a to filmu hrozně ubližuje. je to Hvězdná pěchota, a ta má akční být v každém případě. Jednička taková byla. Měla akci, měla humor a všecko dokázala snést vždy s nadsázkou. Tohle, kdyby to nebylo tak levné, možná by to bylo i lepší. Rozhodně je to teda lepší jak dvojka, určitě je to lepší jak dvojka, ale jednička je prostě jednička a když na tohle budu koukat, tak jenom kvůli pár scén, o životě vojáků, o reklamách jak správně rekrutovat další vojáky, o tom jak je to všecko absurdní, ale zábavné, ale kvůli akci? To určitě ne. ()

T2 odpad!

Rozpočet $20miliónovTržby Celosvetovo $415,100Tržby za predaj DVD v USA $4,820,583 //počet predaných kusov 287,472║ Tak toto som fakt nečakal rana pod pás, tak tupé vrcholové béčko ako hrom, fakt výsmech...a ešte za aké peniaze. /0%/ ()

Djkoma

Casper Van Dien se vrací na místo činu, kde předvedl, že hrát umí a započal svou cestu, která přes Ospalou díru pokračovala do mělkých vod televizní produkce a strašně špatných filmů. Je to škoda, že takhle dopadl, ale dostal druhou možnost a fanoušci budou rádi. I když není před kamerou jako v prvním filmu, na který mimochodem trojka navazuje mnohem lépe (zbraně, trochu lodě, děj....) než tomu bylo u druhého dílu, stále je pro diváka tou známou tváří. Třetí díl opět předvádí snahu zkusit něco jiného než o čem byl první a druhý film a tentokrát se věnujeme záchraně cestě za jednotkou, která uvízla společně s jedním Sky Marshallem na jedné broučí planetě. Je překvapující, že béčkový mix náboženství, hvězdné pěchoty a malého rozpočtu dokázal vyplodit poměrně zajímavý film, který by při malém nadhledu neměl urazit. Není to áčková záležitost, není to úžasné ani skvělé, ale koukatelné a překvapivě snaživé. PS: drobnost na závěr, režisér tohoto filmu hrál v původní Hvězdné pěchotě jednoho obviněného (je uncredited) a napsal scénáře ke všem třem filmům, takže dokončil svou vlastní malou trilogii:)) ()

LIVINGDEAD

Na to, že to je VIDEO FILM, tak má skvělé fimové triky! Bohužel mne tam štvala herečka Jolene Blalock! Já jsem se prostě na ten její ksicht s napíchaným botulínem ve rtech, nemohl dívat - "huba, přes celý ksicht"! Jo a ještě jedna věc mne vytočila - propagace náboženství! Jako v každém filmu v poslední době! Když si dvě krávy klekly a začaly se modlit, tak jsem zuřil a když si ještě jedna z nich dala na závěr, podmínku mít svatbu v kostele, protože se dala na víru..... nevydržel jsem! Přál bych si, aby se už konečně OBJEVIL SATAN a všem těmto fanatickým pánbičkářům na světě ukázal, kdo je tu pánem! ........Jinak brouci skvělí! No, jako oddychový film doporučuji! ()

tron odpad!

Vizuálna stránka žalostná. Triky na elektrické kreslo, výprava televízna, mizerné kostýmy, zúfalé rekvizity (nechcene komické obrie zbrane). Edward Neumeier, zakladateľ tejto absurdnej série, si po napísaní jednotky a dvojky zrejme povedal, že je správny čas na réžiu. Snaží sa po vážnej dvojke vrátiť sériu k sarkastickým (Verhoevenovým) začiatkom. Takže jeho film je plný reklám, náborových videí a cenzurovaného televízneho satirického spravodajstva. Nie je to vtipné. Už v jednotke mi to nepripadalo vtipné, ale ocenil som v nej iné veci (akciu, atmosféru, obdivuhodnú prácu s nehercami). V trojke som neocenil nič. Len som trpel, lebo nejakému nesvojprávnemu hovädu napadlo je*núť tomu nenormálnych 105 minút. Strih akčných scén je taký hrozný, že to už nie je ani nechcene smiešne. Je to proste iba smutné a nedá sa na to pozerať. Finále s Transformermi komentovať nemienim, to už bolo vážne mimo. Vesmírnu pechotu 3 nikto nemohol myslieť vážne. Scenár je príšerný (linka s vševedúcim Nebeským maršálom si koleduje o hospitalizáciu na psychiatrii, ideálne dlhodobú) a herci neskutoční (Casper prekvapivo nie je najhorší). Oproti tomuto je aj béčkarská dvojka vydarený film. ()

JFL

Toto sympatické nízkorozpočtové béčko nikterak nezastírá své produkční limity a naopak s nimi dokáže srdnatě bojovat. Bohužel než film konečně vytasí svůj hlavní scenáristický trumf, uplyne příliš mnoho času vyplněného jalově inscenovanou akcí, příliš komplikovaným představováním postav a hlavně zbytečně natahovaným kopírováním předností Verhoevenovy iniciační klasiky, která je přitom pro zdejší tvůrce pracující s výrazně nižším rozpočtem zcela nedostižná. Ale když konečně dojde na rozvíjení zdejšího motivu víry coby bláznovství i zbraně k podřízení protivníka, chytne naštěstí celý projekt nový dech, díky němuž zábavně doběhne až do pompézního finále s emzácko-hmyzáckou mega vagínou. ()

Chupacabre

Dokonalé - Né jako jednička 5* (dvojka hrůza !!!), ale pěkné, moc pěkné. Počítačovými triky se zde nešetřilo (u robotů a pár brouků) - ovšem na druhou stranu to chtělo nějakou změnu a toto bylo právě ONO (ikdyž to někomu připadne jako pohádka). To nejdokonalejší na tom všem je: perfektní videoklip: " IT'S A GOOD DAY TO DIE " ... naprosto fascinující. ()

Zeck

Sledování Hvězdné pěchoty mi přerušil spánek, proto jsem viděl první polovinu v jeden večer a závěrečnou druhý den. Zatímco první půlka byla slibná, kvalitně zamaskovaná nízkorozpočtová "bomba" (nadsazené), druhá byla naprostá sračka. Jediné, co v druhé polovině drží tento film nad vodou, jsou opět velmi kvalitní reklamní masáže a propaganda. Van Dien si očividně užíval návrat ke své jediné pořádné roli v životě a trikař dělal v programu pro základní školy. Aby veškerá počítačová animace byla věrohodnější v roce 1997 než o 11 let později při současné technice mi nepříjde moc šťastné. Každopádně, scénář je správně ujetý a pokud by ho celý nepokazily megalomanské triky a příšerné herecké výkony v poslední dvacetiminutovce, tři hvězdy by si to zasloužilo. 44% ()

Jara.Cimrman.jr

"Dnes se bude dobře umírat, pane." Tak pěchota evidentně dobře zná svou roli v boji a těší se na ni. Já bych tedy hvězdným pěšákem být nechtěl, ale Nebeským Maršálem určitě ano. Moje propagandistické hity by na ČT vyhrávaly hudební soutěže a další a další mladí muži by se hlásili do armády jako potrava pro brouky. Já samozřejmě nikoli, neboť bych byl ten Maršál, ale konec snění, protože tohle je vážný film. Zrádci a sedláci se v něm popravují, zachraňuje se lidstvo a patrně to sponzorovala nějaká církev, protože se to celé neustále obrací k Bohu. Já tedy proti Bohu nic nemám, občas spolu pokecáme a proto vím, že společně nesnášíme náboženství a církve. Jenže mě se přesto tahle hovadina celkem líbila. ()

EdaS

Ed Neumeier má svoje brouky rád. Na straight-to-video filmy se nedívám, ale režijní debut scénáristy originální Hvězdné pěchoty mě nalákal. A nelitoval jsem. Za dvacet melounů velkolepé sci-fi neuděláte, ale Ed se snažil. Smysl pro úchylný humor (jestli to je humor) mu naštěstí zůstal, což dokazuje skutečnost, že celá trojka je vlastně hlavně o hledání Boha. A hádejte, na čí straně stojí? 70% P.S. Starship Troopers 3: Marauder ze všeho nejvíc vypadá jako povedený pilot seriálu. Budou chtít diváci vidět víc? ()

Shit

No po dokonalý jedničce sem na skouknutí dvojky nikdy nesebral odvahu,ale trojka vypadala slušně akčně a ještě se vrátil Casper Van Dien jako John Rico, takže nebylo co řešit. Nicméně je to sračka, ze začátku to dokonce vypadá jako nějaká trapná komedie, to bylo fakt úděsný a Rico v ní bohužel hrál hlavní roli, následně se naštěstí film přesune na akčnější notu a už je to mnohem lepší, dokonce můžu říct, že ta akce je velice slušně udělaná na to co jinak tenhle film nabízí, jenže jí bohužel nehorázným způsobem sráží skoro až ubohý triky, ještě tak nějaký rozdrcený hlavy a usekaný končetiny nejsou tak špatný, ale to co se tam děje na poli animace brouků, to je na blití, na to se skoro ani nedá koukat a když se ještě naplno projeví otřesnej scénář s prvky náboženství, tak je celkem těžký to přetrpět. Naštěstí to ale v některých momentech silně zachraňuje velice dobrá hudba a jak už bylo zmíněno, až na triky, slušná akce. ()

Segrestor

Z touhy vidět další film o broucích z vesmíru jsem přetrpěl i toto videjko. Z touhy vidět další film o broucích z vesmíru jsem spoustu nešvarů tvůrcům odpustil. Z touhy vidět další film o broucích z vesmíru jsem i přesto nebyl úplně spokojený a zůstal s hodnocením viset někde na půl cesty. ()

Arachneuss

Co ci budeme namlouvat. Hvězdná pěchota jednička je naprostá špica daného žánru a překonat ji nejde. Trojka předvádí opravdu kvalitní scénář, Rico je opět stejnej kanonýr jako kdysi (bohužel chybí vtipy). Hlubší pohled do "parodie na USA" totality Federace je velmi působivý a celý děj také. Bohužel film padá v místě, kde byla jednička nejsilnější - souboj s brouky. Při posledních 25ti minutách jsme už s kamarádem začali nadávat na ty divné pixely co střílí a sekají. Upřímně, to co tvůrci provedli by se dalo udělat i na domácím počítači, škoda. ()

Hitman_47

Jakýsi posun oproti dvojce tu je...ale jen minimální. Odstoupilo se od plastových žárovek místo pořádných kanónů...ale teď tu jsou pro změnu jen plastové bouchačky :) Gore je taky minimální, takže oproti dvojce se jedná o krok zpátky. Celkově to má vymatlaný scénář, velmi špatné herce a hodně špatné CGI. Prostě mrdka, nic víc. ()

viperblade

Výborné. Jistě, ne tak dobré jako jednička, (i když, jedničce jsem dal taky 4), ale o mnoho lepší jak zk*rvená dvojka. Pokud jste fanoušky brouků, fanatismu, (zde jak vojenského, tak náboženského), tak je to zábava určena přesně pro vás. Já se bavil nadmíru. Výborná satisfakce za ,(jak říkám), nepodařenou dvojku. It´s a good day to DIE! ()

castor

Edward Neumeier napsal pro Verhoevena RoboCopa i první Hvězdnou pěchotu, která od doby své premiéry povýšila na klasiku. Laškovně se tu uchopily vztahy ve stylu Beverly Hills 90210, tvůrci armádu pojali ironicky a předložili nám akční sci-fi řezničinu, ve které nechyběla vyhřezlá střeva umírajících pěšáků. Neumeier napsal i dost příšernou dvojku, u trojky se rovnou posadil i na režisérské křeslo. Zpět je taky toporný Casper Van Dien coby Johnny Ricco, nechybí sličné ženštiny a mile ujeté momenty. Samozřejmě jde jen o slabý odvar jedničky, stejně jako u trikové úrovně veškerého broukobití, která byla právě u té na svou dobu (1997) luxusní. ()

Niktorius

Bůh je Občan! Ed Neumeier nás láká na další příběh ze světa, jenž před lety pomohl Verhoevenovi vytvořit napsáním nejpovedenějšího scénářem své kariéry a ač mu v kapse šustí tolik doláčů, že by se z nich zaplatila celá Bathory, klade si za cíl dobýt pouze videopůjčovny, čemuž přispůsobil i svou výzbroj. Šestáková výprava s papundeklovými kulisami neohromí, ale alespoň si díky ní člověk pořád uvědomuje, v jaké filmové kategorii se nachází a tudíž by, pokud je trochu soudný, neměl příliš nadávat na vyloženě seriálové typy herců a jednoduchý, nerozmáchlý scénář, disponující namísto oduševnělých dialogů jiskrným vtipem a příjemným spádem (ano, humor Hvězdné pěchoty nabobtnatl do větších rozměrů a nabyl i na explicitnosti). Přiznám se, tu a tam jsem trochu skřípal zuby - když si ztroskotanci začali hrát na faráře, když se na obrazovce skvěly víc jak splaškové digitální triky, ale vždycky vzápětí přišla scéna, která mi zakřivila tvář zpět do blaženého úsměvu nad nejsympatičtějším guilty pleasure poslední doby. 70% P.S: Televizní spoty, sic mocně těžící z Verhoevena, jsou jednoznačným vrcholem filmu. P.P.S: Anebo že by jím byl neodolatelný song Good Day to Die? ;-) ()