• Francie

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Francie / USA, 2007, 89 min (Director's cut: 90 min)

• BadoXXII

Som fanúšikom hernej série Hitman a druhý diel považujem za doslova umelecké dielo a takých nie je veru na hernom trhu vela. Od filmu som nemal prehnané očakávania, podľa množstva ohlasov to nedopadlo najlepšie. Aj napriek všetkému som si to však pozrel. Aké to teda je?....chvíľka napätia....slabé!!! Odkazov na hru je minimum, príbeh je neskutočne debilný a horší sa už vymyslieť ani nedal. Scenáristovi stačilo zmiešať príbehové prísady z hernej série a mohlo sa jednať o niečo zaujímavejšie. O brutalite sa nedá ani hovoriť, mal som pocit, že film má rating od 12 rokov (ak nepočítam obnaženú ženskú). Hitman je mäkký a aj jeho predstaviteľ vyzerá ako taký CUKROŠ. Postava ženy a jej následný prehlbujúci sa vzťah k hlavnému hrdinovi považujem za zlý vtip. Vážne to tam muselo byť? Niekedy rozmýšľam o tom, či sú filmoví tvorcovia normálni a prečo sú nútení, dávať takéto zvláštne (a sprosté) nápady do výsledného produktu. Jedná sa predsa o prevedenie hernej série na filmové plátno, ak mám brať film z tohoto hladiska, nemôžem byť spokojný a musím označiť film za sračku. Ak však zavriem obe oči, odmyslím si predlohu a zameriam sa len na film samotný, tak to už je povedzme - stráviteľné. Akcia a dynamické natočenie nie je zlé aj tak sa však celý tento film zobral za zlý koniec, je mi záhadou, že čo chcel režisér týmto filmom dosiahnuť. Ako akčný film bez ohľadu na predlohu je to slabý priemer bez zapametania-hodných momentov a ako filmová adaptácia hry je to ťažký podpriemer. Nič moc. 40%(29.3.2008)

Poslední dobou mám u mainstreamovyćh filmů pocit, jako kdyby stávka scénáristů neprobíhala právě teď, ale jako kdyby scénáristé záměrně stávkovali už při psaní těch největších a nejočekávanějšich pecek (Hitman, Vetřelec vs. Predátor 2...). hitman má tu výhodu, že se při jeho sledování člověk necítí, jako když vidí filmovou adaptaci hry, tj. že nemůže ovládat hlavní postavu, protože kouzlo herní série spočivalo v možnosti volby - buď být běsnící zabiják anebo chytrý taktik, ve filmu se vsadilo na to první a relativně to funguje._____ Xavier Gens umí myslet v kompozicích a inscenovat akční scénu, přestože střidání záběr-protizáběr je otravné a inspirace v akčních klasikách či kultech 80. let je nepřehlédnutelná a spíše směšná, jenže... Opětovně po ideologicky problematickém a formálně vychytralém Království se mi potvrzuje, že uživání stejných narativních (profesní fokalizace, princip seriality, dívka jako vykoupení, střidání scén mezi kočkou a myší) a stylistických figur (záběr v akční scéně netrvá déle než 2s, kamra je stoická, protože hlavní hrdina je chladný a bez emocí) je opodstatnitelné u filmařů myslících v obrazech a nad borazy (Greengrass), ne u Frantíka, jenž má kolem sebe neschopné scénáristy, skladatele ze hry, který nepokrytě vykrádá Powella a Rkovou přistupnost, aby nad filmem hýkali puberťáci, co ženě nesáhli ještě na prso a mrtvolu viděli tak max. v PC hrách._____ Za castingově chytře zvoleného, ale krutě necharismatického Timothyho Olyphanta, za spád (ten film nemá 100 minut, ale 85), několik intertextových vsuvek vůči hře (oblek, převleky, ukrývání mrtvol) a "omsdesátkovou" zábavnost (tak blbé, až je to vtipné) si ten film ty 3* zaslouží. Ale proč to nešlo rovnou na DVD?(17.1.2008)

Hodnocení UNRATED verze. Upřímně, od tohohle jsem nečekal vůbec nic, speciálně po tom, co mi, jemně řečeno, posrali Maxe Paynea (jak píšu v komentáři, druhý díl této hry jsem projel minimálně desetkrát). Z Hitmanovské série jsem dosud hrál jen Codename 47, takže nejsem zas tak velký fanoušek této série, ale vím, o co v ní jde. A možná proto jsem opravdu spokojený. Hitman je (nebojím se to napsat) vynikající akční film, který má v sobě vše, co má film natočený podle hry mít. Timothy Olyphant se na postavu agenta č. 47 opravdu hodí, některé narážky na hru samotnou (do hotelového pokoje vpadne Hitman a děcka zrovna tuto hru hrají :-)) mě pobavily no a Olga… i když nebyla ve hře, tak zde jsem si ji zamiloval. A zdaleka to nebylo jen kvůli tomu, že byla ochotná se svléknout… ;-) Z dalších rolí bych vyzdvihl Roberta "záporáci, to je moje" Kneppera a Henry Iana Cusicka. Je mi jasné, že skalní fanoušci na tom budou hledat (a zřejmě i najdou) spoustu chyb, ale já jsem spokojen. Ne na plný počet, zas taková pecka to není, ale na 80 % to je určitě. Navíc, ihned po zhlédnutí jsem si stáhn… legálně zakoupil i hru s Hitmanem… :-) Myslím, že lepší doporučení pro film podle hry ani nemůže být.(6.7.2011)

Z herní předlohy jsem hrál sice pouze druhý díl, ale řekl bych, že náplň byla přesný opak toho co se nám snaží prezentovat Gens (ač z různých detailů je vidět, že tu sérii má obehranou horem spodem, viz kachnička). Místo zběsilé akce a dialogu zbraní šlo o plížení a vymýšlení co nejméně nápadného postupu. I "sedmačtyřicítka" tam jako postava měla něco do sebe. To Olyphant (ač ho mám jinak rád a s nekompromisními drsňáky, ze kterých sálá respekt nemá problém) v téhle roli pobral charismatu asi jako já. Takže kde nic tu nic. A scénář... Jestli nějaký vznikl, tak v průběhu těch devadesáti minut se s ním určitě nesetkáte. Gensův Hitman je prostě akční slátanina, s nikterak zajímavě natočenou akcí, která má blíže k písmenu abecedy následujícím za "bé", než k tomu, které béčku předchází. Vykradačské (nejen co se hudby týká), nevěrné předloze (a kdo ví čemu ještě) a do morku kostí blbé. Ovšem znamená to zákonitě, že by to nebylo zábavné? Ne, neznamená. On totiž celuloidový Hitman zábavný je. Ať už chtěně či ne.(30.5.2008)

(Hru som nehral.) Konečne jeden zvrhlý, neľútostný snímok, s kurvou z osudu a hrdinu bez kecov a so striebornými pištoľami v ruke. Dejovo jednoduché, nemusel som premíšlať na zbitočných veciach, ktoré by boli pridané len preto, aby to vyzeralo inteligentnejšie (čo sa v poslednej dobe v tomto žánru stáva – je to dobré, ale väčšinou prehnané). Moja slabosť k Audičkám tiež prispela obľube, no ale to, že si súlož nechali na dvojku, to im neodpustím – to že je tvrdás ešte neznamená, že je mazochista alebo impotent za každú cenu... To uťahovanie si z Británie a Ruska mi však trochu ubralo na konečnom výsledku. (Nenápadný nacionalizmus Američanov voči ostatným neberiem ako vtip. Je to žial znak všade prítomnej primitívnosti ich filmov, za ktoré je škoda, že točili oni.) A áno, vidím to celé naopak, ako popredný uživatelia. Jednoduchosť filmu sekla (pár slabých miest tam fakt je), vykrádanie kvality je samozrejmosťou, ani Rimania nepostavili Colosseum podľa vlastných vzorcov, a stejne vňom nikto nehľadá Grékov...(27.11.2008)

• - Film bol dokončený len pár mesiacov pred uvedením, pretože tvorcovia museli niektoré scény dodatočne natočiť. Jednou z nich bola scéna, v ktorej bojuje Agent 47 (Timothy Olyphant) s ďalšími troma zabijakmi vo vlaku. (Greenpeacak)

• - Příběh se odehrává v ruském Petrohradu, ale natáčelo se v Bulharské Sofii, která poskytla temnější prostředí a chladnější atmosféru. (lesumir)

• - Studio Fox muselo před premiérou vyvracet zvěsti, že z Hitmana úplně zmizí krev, a že bude přístupný už od třinácti let. (Siriuss)