Ponyo z útesu nad mořem

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Japonsko, 2008, 100 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Inspirace Malou mořskou vílu se nedá popřít. Miyazaki je věrný svému stylu, ale nápady, jako kdyby mu došly. Přišlo mi, že se chytá každého stébla. Všechno jako kdybych už někde viděla. Ve filmu jsem nenašla jeho vlastní osobitost, jakoby byl tak nějak poslepovaný. Pro mě nejslabší Miyazaki.(11.9.2009)

Príbeh o rybke, ktorá chcela byť človekom. To je asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať. Buď mi niečo podstatné uniká (nie, ekologický podtext to nebude, ale že by ma takto podaný dojal povedať nemôžem) alebo si dal Miyazaki totálny time-out. Alebo som sa v ňom mýlil a Mononoke je ojedinelý zázrak? Uvidíme, čo nám dá jeho prvotina Naušika...(27.8.2011)

Velice zdařilá animace a příběh. Malinko dětské, ale to na ničem moc nemění, určitě se na to můžou kouknout všichni, jak mladší tak starší diváci. ( Hodnocení: 7/10 )(26.4.2012)

V súvislosti s Miyazakim prvé, zato pomerne trpké sklamanie. Hlavne som nečakal, že Ponyo bude skutočne primárne cielený na deti, a teda dospelí sa pri ňom nebudú baviť ani zďaleka tak, ako pri staršej tvorbe úctyhodného japonského animačného veľmajstra. Tetokrát trochu sklamala paradoxne aj samotná animácia, ktorá mala doteraz vždy presne ten správny nádych a atmosféru. Jednoducho je to až príliš detský príbeh, a ako taký mi nevadí. Lenže od Hayaa čakám podstatne viac. Deťom ale rozhodne odporúčam. 70%(16.11.2013)

Miyazaki musel být při práci na Ponyo na LSD, jinak si nedokážu vysvětlit tu smršť barev a pozitivní nálady. Vím, že se hodně lidem, právě tohle bude líbit, ale doufám, že v jeho dalším filmu zase uvidím hrdiny řešící vážná témata, a tahle pohádka pro prcky byla jeho slabší chvilkou.(1.1.2009)