Kasandřin sen

Cassandra's Dream

Kasandrin sen

Krimi / Drama / Thriller / Romantický

USA / Velká Británie, 2007, 108 min

Woody na staré kolena chrlí filmy, jako by každou chvíli čekal zubatou návštěvu. A to přitom tvrdí, že ho nezajímá nesmrtelnost dosažená životním dílem :) No, k filmu. Nejsem moc nadšený, ale v zásadě povedý film. Farell s McGregorem mi přišli jako moc velké hvězdy na film takhle komorního rozsahu - měl jsem co dělat, abych jim jejich postavy uvěřil. Příběh samotný potom v mnohém připomíná Match Point, přišel mi ale méně elegantní a kompaktní. Allen je schopný režisér ať už vezme do pacu jakýkoli žánr - a má po těch letech komediální živnosti samozřejmě plné právo, natočit pár tragédií. Vtip je v tom, že třebaže jeho komedie můžou být výjimečné, tragédie (zatím to tak aspoň vypadá) pouze kvalitní. Uvidíme, co předvede v Madridu. 60%(31.5.2008)

Nečekejte druhý Match Point a už vůbec ne klasického Allena. Snad poprvé u jeho filmu není problém v režii či hercích, ale už v samotném základu - scénáři. Ten nám předkládá sice věrohodnou zápletku, ale s naprosto nevěrohodnými postavami a topornými dialogy a řada momentů tak působí přesně opačně než měla. To především u dramatických pasážích zabolí. Z herců jednoznačně vyniká Tom Wilkinson, stejně tak Ewan McGregor je typicky dobrý. Colin Farrell má tu smůlu, že se typově nehodí a tak má sklon občas přehrávat. Nicméně, v druhé polovině se už tu a tam dobré momenty vyskytnou, ale od Allena by zkrátka člověk čekal mnohem víc, než průměrnou (a dost nešikovně) napsanou krimi s tím nejnemožnějším koncem, jaký mohl vymyslet. 5/10(22.4.2008)

Scénář Woody Allen ..Hudba Philip Glass (parádička).. Kamera Vilmos Zsigmond .."Jak daleko jste ochotni zajít pro uskutečnění vašeho snu?.." Mno jsem tak trochu na rozpacích.. celkem mrazivý triller jako z Hitchcockovy dílny a úžasná Glassova hudba tomu dodává ještě větší šmrnc.. mno, ale budu se na to muset ještě jednou juknout a zřejmně i přehodnotit..(8.4.2008)

Nevyskytuje se zde Allen, jeho alter ego,ani žádné další atributy, typické pro jeho filmy, a přesto, hluboko pod povrchem žije svým životem humorný Allenův duch, probleskující na světlo napříč vážnosti situací, v prvé řadě prostřednictvím herců, zejména výborného Farrella. Rozhodně nepromarněných 108 minut.(8.1.2012)

Snímek Kasandřin sen stojí na osvědčeném motivu a lá "Zločin a trest" a na precizních hereckých výkonech ústřední bratrské dvojice, přičemž Colin Farrell mi tu opět dokázal, jak perfektním je hercem. Pochválit je však nutno také režii a hudbu, která je v patřičných okamžicích dokonale mrazivá a úderná. Holt Philip Glass je opravdový mistr. Děj je také zajímavý a vždy ne zcela předvídatelný a jeho konec je vskutku dokonalý. 5*(28.9.2013)