Kasandřin sen

Cassandra's Dream

Kasandrin sen

Krimi / Drama / Thriller / Romantický

USA / Velká Británie, 2007, 108 min

Pro tvorbu Woody Allena tak typicky konverzační kriminálka, která zkoumá již tolikrát analyzované etické dilema - je člověk svobodný až tak absolutně, že může připravit o život jinou lidskou bytost? Raskolnikovská hloubka Allenově scénáři tentokráte schází, snaží se ji nahradit chvílemi až příliš majestátně a pateticky znějící hudba Philla Glasse, leč Kasandřin sen svůj účel splňuje - coby divák jsem si nad několika inscenovanými situacemi skutečně položil otázku, co bych na místě hrdinů dělal já... Zajímavým prvkem je nezobrazování klíčových scén příběhu, před divákem tak zůstává ukryto cosi podstatného (skládajícího se povětšinou z násilných výjevů) a modifikuje to jeho následný vizuální vjem, který je určen střihem či odjezdem kamery od merita věci. (Trochu to připomíná koncept Michaela Hanekeho v jeho fenomenální Bílé stuze) Suma sumárum - Woody Allen nezvykle vážný a coby režisér bravurně zvládající pro něho trochu netypický žánr, auru čehosi jedinečného ale jeho kriminální psychologické drama ztrácí, takhle píše a natáčí jen dobrý režisér a scenárista, ne už tak ten výjimečný... Podobné filmy: Zločiny a poklesky, Match Point - Hra osudu(5.9.2010)

Woody dokázal, že Tarantino není zdaleka jediný režisér v Hollywoodu, jehož dialogy mezi rozličnými postavami táhnou celý snímek. Kasandřin sen se totiž může na první omak jevit jako nudná konverzačka mezi zoufalými bratry, avšak pod povrchem se toho skrývá mnohem více, stačí jen pozorně poslouchat a náležitě se do ústředních hrdinů vžít... A tak, stejně jako někoho může film solidně nudit svou zdánlivou rozvleklostí, já jsem si první hodinu nechal proudit do žil poutavé dialogy, a dobře se bavil. Scénář je totiž velmi chytrý, charaktery živé a uvěřitelné, a nebyl by to Allen, aby se ke konci vše nezvrtlo v napínavý thriller. Jediné, co mi nakonec nesedlo, bylo celkové moralizující vyznění celého počinu, kdy do očí bije velká červená cedule se slovy "tohle se nedělá, lidi". K režisérovi takového jména mi podobná věc moc nesedí, ale možná že si vše jen namlouvám a prostě se jedná o klasické krimi, které nekončí moc dobře. Spoiler? Ale kdepak, podobný film si totiž lze užít i v případě, kdy znám předem zápletku nazpamět. Proč? A už jste se dívali do účinkujících herců?(28.10.2009)

Londýn jako morálně pochybné místo a až překvapivě přímočarý děj, ale přesto je tu stále cítit SÁM MISTR. Legendární Woody Allen nepolevuje, sic to ani zdaleka není tak jistý tah na bránu jako v případě ze všech stran chváleného Match Pointu. Určitě ale vyhnal do extrémů samotnou manipulaci se svými postavami – bratry Ianem a Terrym, což se obávám není dobře. V prvních minutách snímku na diváka čeká poměrně standardní záležitost – řeší se vztahy, ženy, alkohol i sázková posedlost. Právě sourozenecká dvojka se po svém ujme přání svého movitého strýce a začne osnovat vražedné plány. Allenův smysl pro ironický komentář zůstal prakticky nedotčen, je ukryt hluboko pod britskou oblačností a i na minimální ploše zvládá udržovat napětí (oběť přichází do svého bytu a není sama). Zároveň je potěšující, jak autor manipuluje s diváckými sympatiemi a přesouvá je od jednoho bratra ke druhému. V rozpačitě přijatém thrilleru už dávno sedmdesátiletého tvůrce jsou však zakomponované i zbytečné prvky a bez allenovských typicky úderných bonmotů se tu rozehrává mnohdy až příliš doslovná antická tragédie!! Silnější, ale pořád jen ***.(8.10.2008)

Chůze by nám dejme tomu šla. Za každé překročení však zaplatíme něčím pro nás velmi cenným. JE TO AŽ SMĚŠNÉ, JAK SI S NÁMI ŽIVOT ZAHRÁVÁ. ŽIVOT NIC NEZNAMENÁ, POKUD NENÍ ABSOLUTNÍ IRONIÍ.(2.6.2008)

Woodyho pomalu se vlekoucí anglická záležitost dávající si hodinu na čas s pečlivým budováním charakterů, aby pak nabrala rychlejší (ale ne rychlé) tempo a zamířila ke konci, který mě donutil dát čtvrtou hvězdu.(23.5.2010)