Odvlečen

Unesený

Thriller / Drama / Válečný

USA / Jihoafrická republika, 2007, 117 min

• Lucasion

Politický thriller o vyšetřovacích metodách CIA. Někdy je vážně chyba nekoukat na trailer. Někdy naopak trailer zkazí celý film, ale tady upřímně už nebylo co kazit. Čtení obsahu by mi taky pranic nepomohlo, protože "napínavý thriller" tohle fakt není. Thriller by měl mít napětí a v tom lepším případě způsobovat mrazení v zádech. Ovšem v Odvlečen není žádné napětí ani omylem. Jake Gyllenhaal je absolutně nevýrazný a vůbec by se dalo říct, že se nejedná o hlavní roli. U filmu je jak páté kolo u vozu a nedostává žádný svůj prostor. Máme tu i Streep a Simmonse, ale většinu času se příběh točí okolo zcela jiných postav. Zajímavá je myšlenka dvou časových rovin, ale ve výsledku je to kormě Jakea to jediné, co je na filmu trošku zajímavé. Dvě hodiny je Odvlečen ubíjející nuda, kde se manželka snaží najít uneseného manžela. Pro mě v tom nebyli žádné emoce a děj byl nezajímavý. Navíc i trochu předvídatelný. Řekl bych, ať si CIA s teroristama dělá, co chce, ale nakonec já bude ten poslední, kdo se bude smát, až tady začnou lítat bomby i na Hlavním nádraží. (40 %)(25.8.2015)

Zajímavý námět, ale poněkud nezajímavé zpracování. Charaktery mi přišly ploché (např. Corinne Whitman alias Meryl Streep by si zasloužila více psychologického pozadí – jaké byly její pohnutky, přesvědčení; jaký měla vztah ke svému manželovi apod.). Je to jeden z těch filmů, kde se spíše hodnotí vážnost tématu než filmové zpracování. Pro mě bohužel jen průměr, z bonusů na DVD rozhodně doporučuju půlhodinový dokument s autentickými výpověďmi obětí podobných praktik, běhal mi při tom mráz po zádech. Filmu vévodí nádherný soundtrack.(8.7.2008)

• nascendi

Neplánovane som si pozrel aj tento film a bol som za to spravodlivo potrestaný. Ak si niekto myslí, že stačí iba surfovať na vlne terorizmu po páde dvojičiek a obsadiť päť hlavných postáv hercami zvučných mien, tak môže byť prekvapený, že v reále to tak nefunguje. Nedá sa poprieť, že vo filme sa nájde aj zopár dobre nasnímaných scén, ale sú príliš zriedené na to, aby som kvôli nim siahal po ďalšej hviezdičke.(2.5.2011)

Komu inému zveriť scenár zachytávajúci vyostrené americko-moslimské vzťahy v najaktuálnejšej možnej verzii, než oscarovému režisérovi spred dvoch rokov, ktorý sa vie v atraktívnom africkom prostredí tak dobre pohybovať? Áno, Gavin Hood ukazuje, že záblesk, ktorým zasvietil v podaní filmu 'Tsotsi', nebol náhodný. Zručná réžia sa prejavila najmä v prvej polovici filmu, ktorá námetom pripomínala klasický politický thriller, ale striedanie lokácií, postupné pridávanie napätia a perfektná kamera postupne zmenili tento film na skvelý, napätím prekypujúci a záverečným zvratom jedinečný film. Navyše herecké výkony najväčších hviezd zatienili výkony hercov, od ktorých by som to až tak nečakal. Takže maximálna spokojnosť. 85%.(29.10.2009)

Tezovitý, viditelně nedovařený scénář provází dosti utopený potenciál snímku, jehož praktickou část tvoří teroristické obvinění vystudovaného Egypťana, co léta žije ve Spojených státech, má milující americkou manželku, syna a další dítě na cestě. Konkrétně obvinění a věznění bez řádného soudu, bez účasti právníků. Nikdo nic neví, otázky jsou nezodpovězeny. A divák se těší. Jenže zbytečně. Nepříliš dobře napsané postavy nám toho příliš nenabídnou, nevzbudí v nás silnější zájem, jednotlivé scény dramaticky nefungují, jen se na to celé hezky kouká, nešetří se kamerovými filtry, přičemž napínavé je to asi jako „čaj o páté“. Režisér jakoby se bál pořádně šlápnout do ho.., uhýbá do bezpečných koutů a tématu „nespravedlivě“ vyslýchaných a mučených se nechce dostat řádně pod kůži. Snad jen časová smyčka, která odtajní okolnosti sebevražedného atentátu, přináší svěží vítr do poněkud fádnějších scén. Jenže, přiznejme si, je docela zbytečná!! Tak nějak jako celé drama „pouze“ na efekt!! A buch, vzápětí přijde závěr, který nepatří zrovna mezi ty nejvěrohodnější. Nechci být hnidopich, ale s látkou se dalo pracovat pečlivěji. Přitom právě herecké složení (dvě držitelky Oscara – jedna z nich navíc žijící legenda – další na Oscara nominovaný) by si zasloužilo pevnější vedení. Finální přerod mladého vyšetřovatele Douglase je prakticky nereálný!! A je sice úctyhodné, že o tom celém věděla redakce Washington Post, ale samotný divák jakoby postrádal emocionální dopad, kdy by si to měl někdo, i s ohledem na okolnosti kolem 11. září, pořádně odskákat. Jenže v tu chvíli snímek končí.. chybí silnější naléhavost, výraznější dopad, horko těžko to celé vyvolá debatu – ostatně právě jsem ho vypnul a bez nějakého sebemenšího doznívání píšu tyhle řádky!! Bohužel..(10.6.2008)