Válka rozumu a cti

Hong Kong / Čína / Japonsko / Jižní Korea, 2006, 133 min

Jacob Cheung

Kendži Kawai

Chi-Leung Kwong

Je to dosť dobrý čínsky historický film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúcim sa v časoch, keď bola Čína rozdelená na sedem kráľovstiev a veľká armáda s cieľom zjednotiť krajinu postupuje, aby obsadila menšie kráľovstvo a tak do neho prichádza člen z uznávaného mierumilovného kmeňa, aby pomohol s obranou pred mnohonásobnou presilou, ale postupne si uvedomuje, že nie všetci si skutočne pomoc zasluhujú a iba málokto vie skutočne pomoc oceniť. So spracovaním som nadmieru spokojný, film by sa dal rozdeliť na dve polovice, prvá sa nesie v klasickom duchu boja dvoch armád, pri ktorom je treba kvôli menšiemu počtu vojakov taktizovať a druhá sa už začne vyvíjať dosť nečakane, strácajú sa hranice medzi kladnou a zápornou stranou, ktoré boli v prvej polovici jasne dané a celý čas je to pomerne nepredvídateľné. Ale nemôžem povedať, ktorá polovica je lepšia, obe sú výborné a bez slabého miesta si film po celý čas udržuje slušné tempo a zaujímavý správne gradovaný dej. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Je tu niekoľko väčších bojových scén s množstvo vojakov, v ktorých nejde o nejaké akcie jednotlivcov, ale inteligentné využívanie zaujímavých taktík a akcia celkovo je veľmi dobre natočená, nápaditá a s niekoľkými výbornými momentami, jednoducho až na niekoľko horších efektov jej nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Andy Lau v hlavnej úlohe, An Seong-gi ako jeho hlavný protivník, poteší aj Fan Bingbing a viacero zaujímavých vedľajších postáv. Réžia je bezchybná a aj preto ma prekvapuje, že tento režisér už nič výraznejšie nenatočil a technická stránka je až na pár detailov, obzvlášť pri niektorých efektoch skvelá. Vojna rozumu a cti bez pochyby patrí medzi tie najlepšie historické filmy, aké sa dajú vôbec vidieť. Objektívna kvalita filmu- 84%, film sa páči mne na 79%.(20.2.2012)

Válka rozumu a cti je chytrý filozofující historický válečný epos o nesmyslnosti války, který staví především na propracovaném příběhu s promyšlenými obrannými strategiemi a chytrými dialogy, než na akci a vypiplané choreografii soubojů. Poté, co Ke Li zachrání Liang před agresory, je obviněn z vyvolání vzpoury, protože je u lidu mnohem oblíbenější než tyranský vladař, kterému pomohl ubránit jeho říši. Po zdánlivém odražení útoku nepřátel se na povrch dostávají ryze politické zájmy a hranice mezi přítelem a nepřítelem, vítězstvím a prohou, válkou a mírem, dobrem a zlem se stává něčím relativním, abstraktním, pro každého znamenají něco jiného a může to být i naprostý opak toho, co si myslí ostatní. Motiovci hlásají, že pouze univerzalita dokáže zahladit rozepře, čehož by se dalo dosáhnout pouze sjednocením Číny, ale jak se Ke Li dozvěděl od jednoho otroka, kterému zachránil život, univerzální láska znemožňuje opravdu někoho milovat. Navíc, dá se tímto způsobem vůbec vládnout?(18.4.2009)

HIstoricky velkofilm je zaner, ktory v poslednej dobe straca tvar. Kde su casy ked platnam vladli skovosty ako Ben-hur ci Spartakus. Hadam len famozny Gladiator nam opat ukazal silu a potencial, ktore v sebe tento zaner ukryva. Vlna filmov ktoru spustil (Troja, Alexander, Kralovstvo nebeske), ani zdaleka nedosahuje kvalit menovanych a sposobili to, ze ludia sa tohto zanru prejedli a jednotlive filmy sa zliali do jednoho velkeho gulasa, kde vitazi ten, kto ma viac vojakov v monstroznejsiu bojovu scenu. Ako skvelo som sa citil po dopozerani tohto filmu! A battle of Wits je historickyfilm s velkym F, klenot zanru ktory patri vobec k tym najlepsim ake boli kedy natocene. Od pribehu, cez herecke vykony, vypravu, kostymy, bojove sekvencie....vo vsetkom sa radi k absolutnej spicke. Pribeh je zasadeny do doby zjednotovania ciny, konkretnejsie opisuje snahu ubranit mesto pred prichadzajucou armadov. Napinavy pribeh nam predvadza posobivu obrannu strategiu hlavneho hrdinu Ge Li, ktory mesto nebrani k tomu, aby ho doviedol k vytazstvu ale aby zabranil prelievaniu krvi na obidvoch stranach. Neuveritelne putavo, dramaticky, energicky a emotivne rozvijany pribeh o nezmyselnosti vojny, ktory krasne vystihuje tento dialog z filmu -"Preco si ma nezabil? - Preco mi davas take hlupe otazky. Preco by mali ludia zabijat jeden druheho?". Tak plynulo, cisto a putavo rozpravany pribeh kde nic nieje len pre efekt a vsetko ma svoje miesto v pribehu, bez akychkolvek chyb ci zadrhelov, tak poctive a vysperkovane vo vsetkych smeroch.... to som uz dlho v tomto zanri nezazil. (10/10)(17.7.2007)

Dokonalé? Ale kdepak... Jenže všechny nedostatky jsou oproti kvalitám, tak nepodstatné, že je takřka ani nepostřehnete. Ne vždy je zde úplně perfektní hudební složka, odehrává se to celé na jednom exteriéru a v několika málo interiérech, vizuální efekty nejsou z nejkvalitnějších... Ovšem režie, nápady, herci v čele s perfektním Andy Lauem, vývoj postav a hlavně a především příběh samotný vše přebíjí. Obrovská koprodukce se projevila na fascinující výpravě či kostýmech, ale nic z toho tu není jen pro okrasu. Kdo by to byl řekl, že na značně vyčpělém poli válečných výpravných historických velkofilmů je možné přijít s něčím neotřelým. Začátek je sice ještě poměrně klasický, ovšem čím dále jsme v stopáži tím více fascinuje jak se scénář zdatně vyhýbá všem žánrovým klišé a navíc zdařile i účelně odvrací děj na zcela jinou kolej, než-li byste očekávali. Perfektní záležitost a jeden z nejlepších filmů ve svém žánru v posledních letech.(23.6.2007)

Já sem bohužel nebo možná bohudík ten typ, kterej upřednostňuje efektní bitvy a souboje před strategií bitev a taktizováním, takže tohle nemohlo moc uspokojit moje choutky, jelikož když už se tu strhne bitva, tak davová a spíš na dálku a hlavně to pro mě nemělo moc velkej náboj, protože prostě umíralo kvantum lidí, který jsem předtim ani neviděl, bezvýznamný pěšácí a ten od kterýho sem si sliboval hrdinství, čest a permanentně krvavej meč - Andy Lau, mimochodem muj oblíbenec, tak ten je tu sice skvělej, ale bohužel upřednostňuje mír a lásku před zabíjením a vše se snaží řešit rozumem a slovně, takže od něj se člověk ničeho nedočká a celej film je pak dost mdlej, aspoň pro mě a nepomůže tomu ani muzika šlohnutá z Válečníka. 3,5*(9.9.2009)