Filmy podle Nerudovských povídek, ať už se jedná třeba o balady či romance a nebo prózy (jako je tato), ty já vždycky moc rád. Hlavně tedy jeho vrcholné prozaické dílo, humorné a měšťácké "Povídky malostranské", stvořené na základě svých vzpomínek. Arabesky jsou vlastně kvalitně sestavené povídky a obrázky z pražského života koncem 50. a počátkem 60. let 19. století. V tomto filmu si vychutnáme hned společně dvě a to (Starého mládence a Páně Kobercovou ženitbu) z oné sbírky. Vynikají v nich byli především dva hlavní protagonisté, zarputilí staří mládenci rozdílných typů: akurátní pan Koberec (Václav Postránecký) a frivolní Týnský (Viktor Preiss). Jim pak neméně zdařile sekunduje řada dalších skvělých herců v půvabných rolích nerudovských figur a figurek. Nikdy předtím jsem tento téměř už 20. let starý povídkový film předtím neviděl ! Tak že by premiéra.? Filmy podle jeho předloh, byli také neméně významné a zdařilé viz. třeba Trhani, Vzhůru nohama (podle povídky Figurky), či veleúspěšný Týden v tichém domě (právě podle Povídek malostranských).(27.12.2006)

Hášovo zpracování dvou Nerudových povídek (Páně Kobercova ženitba a Starý mládenec) přináší poklidné a úsměvné vyprávění a dumání nad tím, jestli je lepší se oženit, nebo zůstat svobodným mládencem. V hlavních rolích mládenců, kteří mají to nejlepší už za sebou, ale přesto by „ještě rádi do chomoutu,“ se objevili skvělí Václav Postránecký a Viktor Preiss a opravdu zdatně jim sekundovala v menších rolích celá plejáda českých herecký legend.(3.9.2013)

Dva lovci žen, kteří mají zenit za sebou: nekňuba Postránecký a proutník Preiss, vlastně už oba staří mládenci, se snaží sobě i druhému dokázat, že se mohou dobře oženit, kdykoliv se jim zachce. Pěkné kostýmy, vtipné dialogy, výtečná oddechovka...(19.10.2012)

Tady na mě dejchá neskutečný klid, pohoda a nostalgie. Nevěřím, že to je slušným televizním zpracováním a solidníma hereckejma výkonama. Já věřím, že to je tím Nerudou. Toho jsem měl dycky rád.(22.11.2012)

Velmi poučné příběhy dvou starých mládenců, které už staromládenectví přestane bavit a začnou si každý svým osobitým způsobem razit cestu za nevěstou. Jenže jejich přátelství je jim jaksi v tomto snažení na překážku. Naštěstí pro ně ono to s těmi nevěstami asi nebude tak lehké. Zábavné vyprávění stojící především na obou hlavních představitelích a jejich výtečném herectví. Hudba: Petr Mandel(29.12.2011)

Po Návratu pana Ryšánka další z Nerudových adaptací, kterou jsem viděl. Jak je vidět, Neruda asi strávil po hospodách notně času, díky tomu ale dokázal taky poodhalit různá tajemství tehdejšího života. No a duo Postránecký-Preiss dotáhlo jeho libreto k dokonalosti. 80%(6.7.2012)