Dobrodružstvo pri obžinkoch (TV film)

Komedie

Československo, 1968, 69 min

Černobílé národní obrození s přehrávajícími herci a naivními a omšelými zápletkami.(6.4.2015)

Veselohra Jána Palárika je namierená proti odrodilectvu a povýšenectvu a kúzelným spôsobom podporuje národnú hrdosť. Dialógy majú dušu, sú britké, s vysokou kadenciou vďaka skvelým hereckým výkonom.(30.1.2007)

Slovensko-maďarské vzťahy a vlastenectvo predminulého storočia sa dajú podať aj humorne a toto povinné čítanie patrilo v škole medzi tie obľúbené. Má to dej, humor, herecké výkony sú výborné a nie nadarmo patrí k hlavným postavám aj najkrajšia slovenská herečka svojho obdobia Milka Vášáryová. Viacnásobná zámena postáv baróna, inžiniera, grófky a slúžky je nevyjasnená až do konca a v zmätku strácajú súvislosť aj ďalšie postavy. –––– Na päť krokov! Vidíte tento kosák? – Ó, tá je surová! – Pozor barátom, lebo ťa kosákom ďobne.(23.12.2013)

Palárik vo svojich dielach s obľubou využíval tému zámeny hlavných hrdinov a možno po to x-tom diele mohlo pôsobiť obohrane, dokázal čitateľa tak vtiahnuť do príbehu, že to bolo vlastne celkom jedno. Toto spracovanie s výkvetom vtedajšej slovenskej hereckej scény jeho námet predvádza skutočne bravúrne, nenudí ani na chvíľočku. Ak chcete niekoho nalákať na slovenskú literatúru, pustite mu tento film a úspech bude zaručený.(10.3.2012)

....v čase povinného čitania literatúry na škole to spríjemnilo a spopularizovalo povinné čítanie.Nasmial som sa už vtedy ,keď som povinné čítanie kníh mal nasmiech.PS:v súčasnosti niečo ako čitateľský denník alebo rozpis diel,ktoré je nutno pričitať do maturity - neexistuje resp.existuje len vo veľmi oklieštenej forme.(24.4.2015)