Dobrodružstvo pri obžinkoch (TV film)

Komedie

Československo, 1968, 69 min

....v čase povinného čitania literatúry na škole to spríjemnilo a spopularizovalo povinné čítanie.Nasmial som sa už vtedy ,keď som povinné čítanie kníh mal nasmiech.PS:v súčasnosti niečo ako čitateľský denník alebo rozpis diel,ktoré je nutno pričitať do maturity - neexistuje resp.existuje len vo veľmi oklieštenej forme.(24.4.2015)

Černobílé národní obrození s přehrávajícími herci a naivními a omšelými zápletkami.(6.4.2015)

Kratší spôsob, ako sa zoznámiť s dielom naordinovaným ako povinné čítanie. Pery sa zľahka uškrnú kvôli zámene identít, oku lahodia herecké výkony a srdce zaplesá pri spôsobe prezentovania národnej hrdosti. Láska však vznikla príliš rozprávkovo - padnutím do oka, navyše sa nedoriešilo spojenie dvoch ľudí s odlišným postojom k národnej otázke a zápletka sa vyriešila veľmi jednoducho na to, ako začala.(1.10.2013)

Palárik vo svojich dielach s obľubou využíval tému zámeny hlavných hrdinov a možno po to x-tom diele mohlo pôsobiť obohrane, dokázal čitateľa tak vtiahnuť do príbehu, že to bolo vlastne celkom jedno. Toto spracovanie s výkvetom vtedajšej slovenskej hereckej scény jeho námet predvádza skutočne bravúrne, nenudí ani na chvíľočku. Ak chcete niekoho nalákať na slovenskú literatúru, pustite mu tento film a úspech bude zaručený.(10.3.2012)

Klasika. Dokonalé herectví v nenápadné inscenační komedii o vychytralých námluvách, ale i o pocitu vlastenectví a úcty k rodnému jazyku. Je zde obraz jakéhosi slovenského Národního obrození - ochrana slovenského jazyka před germanizací, či přílišným francouzským akcentem. To vše založené jen na skvělých dialozích. Roztomilé, milostné pletky dobové, povrchní společnosti, která je, díky skvělému projevu zúčastněných a krásným kostýmům, podchycená skvěle - ústřední čtveřice; to je herecký koncert. Toto lze pouštět na uměleckých školách - takhle se hraje, když kolem sebe máte jen kulisy. Režisér Zachar přechází z dědiny na zámek ve stejné filmové (inscenační) kvalitě.(5.4.2015)