Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Když to bude člověk brát objektivně, tak ano i takhle drsně mohla vojna někdy vypadat i když si sám osobně myslím, že tady jsou vtěsnané veškeré možné mazácké kratochvíle, vyšroubované až do extrému. Ale dejme tomu, mít to takhle pěkně všechno pod jednou střechou, asi nebylo pro zobáky nic moc příjemné, ale to byla prostě vojna. Extrémy s mrzačením a úniky do hraničních pásem, to už bylo fakt jen pro televizi... Vcelku ale zajímavě zvládnuté, rozhodně na televizi!(11.6.2015)

Jak Miroslava Etzlera nemusím, tady byl naprosto vynikající.Velice věrohodné. Podobnýho hajzla jsem chytl v kasárnách v Blavě. Tehdy teklo hodně bažantské krve.(29.4.2008)

Hodně dobře natočené. Až se mi nechce věřit, že je něco takového možné. Ještě že mě už vojna minula, jinak bych se asi trošku bál.(16.3.2008)

Tři hvězdičky za výkon M. Etzlera. Hlavní "hrdina", neduživý filozofující knihovník, je bohužel naprosto nesnesitelný.(22.12.2006)

Tenhle snímek mě svou intenzitou zcela dostal a nemalou měrou se na tom podílel i Miroslav Etzler, který v roli mazáka hraje a šikanuje s mrazivou přesvědčivostí, ale pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu. Mírná přehnanost filmu tu není vůbec na škodu, protože divák si uvědomí děsivý rozměr tohohle televizního filmu až po jeho shlédnutí spojený s varováním, že šikanování s hroznými následky nemusí probíhat jen na vojně. Tohle je zajímavý počin, který nemá chybu.(14.11.2009)

• - Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zakřičí: "Stůj, nebo střelím!" a poté začne na prchající dvojici střílet, je vidět, že má na ústí hlavně nasazený cvičný nástavec, což znamená, že v tu chvíli střílel slepými náboji. (JardaaT)

• - Film je natočený na základe skutočného prípadu vojenskej šikany z roku 1970. Josef Konečný, ktorého tu stvárnil Miroslav Etzler, bol za dvojnásobnú vraždu a šikanu najskôr odsúdený na trest smrti, ale vzhľadom k dosiaľ vykonanej službe bol nakoniec rozsudok zmenený na doživotie. (Jello Biafra)

• - Za réžiu filmu získal Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Jello Biafra)