poster

Zobani (TV film)

Drama

Česko, 1993, 90 min

 • Cocacolix
  ****

  Krom střelby ostrejma mrazivě realistický. Já jsem sice mladá generace a vojna mě minula, ale o tohle se zajímám a i když jsem to nezažil, s klidem mohu říci že se podobné věci opravdu děly...(8.12.2010)

 • dobytek
  ***

  Zajímavej a zároveň prakticky neznámej televizní filmeček o šikaně v ČSLA. Taková trochu drsnější verze seriálu Chlapci a chlapi. Hlavní hrdina mi dost připomínal Kyslíka. Bohužel jeho výkon byl těžce amatérskej, takže jsem mu jeho roli prostě nevěřil. Ale ono celkově herecký obsazení za moc nestálo. Prostě mi to připadalo, že si herci odskočili z nějakýho ochotnickýho divadla. Akorát Miroslav Etzler tady na sebe asi poprvé výrazněji upozornil a zahrál svou roli opravdu přesvědčivě. A dneska hraje akorát tak v píčovinách typu Pojišťovna štěstí. Těžko říct, jestli je to tim, že začal chlastat a nebo naopak tim, že přestal...(8.12.2007)

 • farmnf
  ****

  V podstatě film o tom, co jsem zažil. Šikana byla šílená a překvapilo mě, že největší šikanisté nebyli ze Šaleného východu ale z jižní Moravy. Takové zmrdy v mém téměř rodném kraji máme. Film je zajímavý i tím, že upozorňuje na kriminalitu mezi důstojníky a poddůstojníky. Zde se jednalo o kšeft s kanadami. U nás vítězila nafta a obchodovalo se s bodáky a části kulometu. Nejlepší řešení přežití bylo držet hubu, břichem leštit parkety a když se mazáci ožrali, jezdit motorky, či dělat vrkůů. Měli jsme u útvaru 6983 14 sebevražd za rok na 2700 mužů. To nebyly sebevraždy z nešťastné lásky jak to potom ta chátra komunistická vysvětlovala. Ti kluci to prostě už nemohli vydržet. Já patřil mezi ně, ale díky 100 kilo a košili velikost 45 jsem přežíval lépe než ostatní. Takže pro mě film realistický, slušně natočený ale Bumbálkovo herectví tedy nic moc...(24.3.2013)

 • Jello Biafra
  ****

  Tak tento film mi zostane ležať v hlave ešte veľmi dlho. Tak vydarený televizák z ČT som snád ešte nevidel. Priam démonický herecký výkon Miroslava Etzlera, ktorý je tu nezabudnuteľný. Sadistický čatár Konečný je možno jeho životná rola. Hlavne je tu vidieť tá neuveriteľná beznádej a nemožnosť brániť sa šikane mazákov, ktorej brutalita sa neustále stupňuje. Ku koncu dokonca prerástne k pokusu o útek dvoch "zobanov" za hranice. A každý pokus o vzburu je tu tvrdo trestaný. Inak mne prišli herci, ktorí hrali zobanov v pohode to isté môžem povedať aj o mazákoch.(18.3.2011)

 • choze
  ****

  Já dobře věděl, proč jsem se vojně vyhnul. Působivý televizák o zelené šikaně, která se zvrhne v boj o holý život. Výborný Etzler.(19.4.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace