Zobani (TV film)

Česko, 1993, 90 min

Tenhle snímek mě svou intenzitou zcela dostal a nemalou měrou se na tom podílel i Miroslav Etzler, který v roli mazáka hraje a šikanuje s mrazivou přesvědčivostí, ale pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu. Mírná přehnanost filmu tu není vůbec na škodu, protože divák si uvědomí děsivý rozměr tohohle televizního filmu až po jeho shlédnutí spojený s varováním, že šikanování s hroznými následky nemusí probíhat jen na vojně. Tohle je zajímavý počin, který nemá chybu.(14.11.2009)

Krom střelby ostrejma mrazivě realistický. Já jsem sice mladá generace a vojna mě minula, ale o tohle se zajímám a i když jsem to nezažil, s klidem mohu říci že se podobné věci opravdu děly...(8.12.2010)

Když to bude člověk brát objektivně, tak ano i takhle drsně mohla vojna někdy vypadat i když si sám osobně myslím, že tady jsou vtěsnané veškeré možné mazácké kratochvíle, vyšroubované až do extrému. Ale dejme tomu, mít to takhle pěkně všechno pod jednou střechou, asi nebylo pro zobáky nic moc příjemné, ale to byla prostě vojna. Extrémy s mrzačením a úniky do hraničních pásem, to už bylo fakt jen pro televizi... Vcelku ale zajímavě zvládnuté, rozhodně na televizi!(11.6.2015)

Já dobře věděl, proč jsem se vojně vyhnul. Působivý televizák o zelené šikaně, která se zvrhne v boj o holý život. Výborný Etzler.(19.4.2008)

V podstatě film o tom, co jsem zažil. Šikana byla šílená a překvapilo mě, že největší šikanisté nebyli ze Šaleného východu ale z jižní Moravy. Takové zmrdy v mém téměř rodném kraji máme. Film je zajímavý i tím, že upozorňuje na kriminalitu mezi důstojníky a poddůstojníky. Zde se jednalo o kšeft s kanadami. U nás vítězila nafta a obchodovalo se s bodáky a části kulometu. Nejlepší řešení přežití bylo držet hubu, břichem leštit parkety a když se mazáci ožrali, jezdit motorky, či dělat vrkůů. Měli jsme u útvaru 6983 14 sebevražd za rok na 2700 mužů. To nebyly sebevraždy z nešťastné lásky jak to potom ta chátra komunistická vysvětlovala. Ti kluci to prostě už nemohli vydržet. Já patřil mezi ně, ale díky 100 kilo a košili velikost 45 jsem přežíval lépe než ostatní. Takže pro mě film realistický, slušně natočený ale Bumbálkovo herectví tedy nic moc...(24.3.2013)

• - Film je natočený na základe skutočného prípadu vojenskej šikany z roku 1970. Josef Konečný, ktorého tu stvárnil Miroslav Etzler, bol za dvojnásobnú vraždu a šikanu najskôr odsúdený na trest smrti, ale vzhľadom k dosiaľ vykonanej službe bol nakoniec rozsudok zmenený na doživotie. (Jello Biafra)

• - Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zastřelí Aladara, má za uchem krev. O záběr později zezadu už však žádnou krev na uchu nemá. (finka1)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina hlásí své jméno vojákovi při vstupu do kasáren, říká, že se jmenuje Kamil Cejnar. Když se ale o pár minut později představuje vojínu Adamovi, říká, že se jmenuje Mirek Cejnar. (Severus007)