30 dní dlouhá noc

30 dní dlhá noc

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Josh Hartnett, je skvělý herec a film 30 Days of Night je pro mne FILMEM ROKU! Od počátku napětí, akce, skvělá hudba, perfektní masky, kvalitní herecké výkony a pěkné prostředí! Prostě nej(8.1.2008)

Vážený britský divadelný gentleman Danny Huston v roli lídra upírov v štandardne napísanom horore? Sam Raimi je silný a vynaliezavý producent. Už z úvodných záberov je jasné, že nejde o žiadne béčko. David Slade si može podať ruku so Zackom Snyderom. Je majster na zimomriavky a dokazuje, že aj o upíroch sa ešte stále dá nakrútiť působivý žánrový bonbónik. Len škoda, že nám film miestami servíruje osvedčené žánrové scény, ktorými nás naposledy - po veľmi dlhej dobe - tak potešil práve ÚSVIT MŔTVYCH (premenené dievčatko alebo identická scénka s nutnou likvidáciu čerstvo nakazeného parťáka). A tiež trochu škoda, že upíri hlavnej „grupy“ neboli individuálne viacej rozvinutí (ako by si s nimi pohral Guillermo del Toro). Ináč paráda.(26.11.2007)

'30 Days of Night' mi naháňal hrôzu dlhé dve hodiny. Ďalší z novodobých horrorov, ktorý na nahnanie strachu naplno využíva možnosti dnešných grafických a audiovizuálnych efektov. Čo chcem ale vyzdvihnúť je, že nenecháva všetko na pospas chlapcom zo štúdia a naplno sa hrá s temnou atmosférou temnej aljašskej noci. Hrôzu číhajúcu za každou dunou piesku som cítil na vlastnej koži a záver sa so mnou hral ako s bábikou. Režisérovi som síce každou minútou v prvej polovici filmu nedával veľké šance, že tak skvelo rozbehnutú partičku udrží v tak dobrom tempe až do konca, ale on mi to každou prebiehajúcou minútou v druhej polovici patrične vyvracal. Herecká snaha vôbec nevyšla navnivoč, to že sa posádka pod velením režiséra Davida Sladea naozaj snažila, bolo na výsledku badať. Idelány námet na pokračovanie, avšak vôbec nebudem sklamaný, keď žiadne nevznikne. Škoda kaziť tak príjemnú jednohubku. 80%.(29.9.2009)

• Rob Roy

Takhle debilní dialogy se jen tak nevidí. Nebyla tady snad jediná věta, co by šla přirozeně "od huby", buď dialogy pro informování diváků, nebo blbý řečnický otázky. Stejně tak upíři mluvili a vřískali na efekt, po chvíli už to bylo otravné. A proč hlavní upír vypadal jako kancelářská krysa a jeho přítelkyně spíš jako fanynka punkrockové kapely taky nechápu. Mohl to být druhý Úsvit mrtvých (brutalita, likvidování postav), ale nestalo se.(4.11.2007)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $39,568,996Tržby Celosvetovo $75,505,973Tržby za predaj DVD v USA $26,877,175 //počet predaných kusov 1,422,435║ Potenciál filmu slušný ale nie úplne využitý, zamrzí hlavne príbehová plochosť a jednotvárnosť, poslabšie vykreslenie charakterov, mierne plus je napätie a nejaké tie lakačky. Určite som ale čakal viac než všedný aj keď príjemný priemer. /65%/(16.11.2008)

• - Většina záběrů byla natočena během dne za použití day-for-night technologie. (Chatterer)

• - Do niektorých kín šiel film pod názvom Red Impression. (genetique)

• - Obraz Steva Nilese, který napsal původní komix, je zavěšen v podkrovní skrýši. (Chatterer)