Úhel pohledu

Vantage Point

Uhol pohľadu

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

Atentát na prezidenta v přímém přenosu. Střih. Záblesk světla, pohyb u okna – co tam viděl? Střih. A znovu. Tenhle se dívá na svojí smrt! Střih. Aha, a ten to má na svědomí. Střih…. První třetina mě kapku otravovala. Dívat se stále na to samé časem omrzí. Pak ovšem dostává film spád. Je to vlastně jedna velká celkem slušná honička. Jen postav je moc, herci nemají šanci výrazněji na sebe upozornit. A jak jednoduše to začíná, tak to i skončí. Přestože to není špatně natočený (dokonce bych řekl, že je to natočený zajímavě!), tak za chvíli nebudete vědět, že jste na něco hleděli.(5.7.2008)

Tehdá jsem na tento film narazil v kině, kdy na televizi před vchodem promítali právě žhavé ukázky, které mě hodně zaujali. Zanechal jsem pojídání číny a sledoval jsem ten neskutečnej akční nářez, který ale během několika sekund vyprchal. Trailer. Zklamán jsem na film dlouhou dobu myslel, až mi pak nějak upadl v zapomění. Po kratší době jsem si ho ale opět všiml, a měl jsem možnost ho vidět, takže jsem neváhal a film si s nadšením pustil. Neřeší se tam nic jiného, než prakticky jediná scéna, ale pokaždé z jiného úhlu pohledu, což je dost invativní, ale ne natolik zajímavé, nakolik je zajímavá právě akce, ta je opravdu luxusní, jenže je nacpaná nejvíce hlavně až na konci, což je docela škoda. Stejně jako u takového Království. Půlka filmu kecání, půlka filmu akce, tady té akce je ještě trochu méně, ale i tak se na to docela slušně nechá koukat. I díky své délce, která filmu přispěje, protože příběh zas tak unikátní není, si nemůžu pomoct, a rád tomu ty čtyři hvězdičky dám. Dobře se na to kouká a svižně to utíká, jen ten příběh se nijak prudce nerozvíjí, kam taky...(21.7.2008)

Film, který by byl více než nadprůměrnou zábavou, kdyby si tak brutálně nepůjčoval ze všech možných akčních pecek posledních let. Zbraň ala Šakal, rychle sestříhané, dynamické honičky ala Jason Bourne (ta akční hudba už byla tak okatá, že jsem chvíli myslel že je to reklama na Powella), bombové šílenství ala Kingdom (trosky, zvukové efekty, ozvěny, špína) a takhle by se dalo pokračovat. Za čtyřicet milionů si ale myslím, že se více udělat nedalo a látka je vyždímána na maximum. Zamrzí tak nevěrohodně nasnímaná střelba a poněkud laciný záporák, jehož kompromitace je průhledná jak sklo a i Tatarovi v tu chvíli dojde, jaký bude konec.(24.8.2008)

Opět jeden snímek, o němž si myslím, že by si zasloužil nějaké to procento navíc. Mozaiky lidských osudů, proplétající se mezi sebou jsou ve filmovém žánru většinou excelentně vytvořenou lahůdkou, která s každým soustem odkrývá něco nového, překvapivého či šokujícího. Úhel pohledu v tomto funguje stejně a zároveň i odlišně. Osudy jednotlivých osob se opět proplétají, v tomto případě je tak činěno prostřednictvím "Úhlu pohledu" každé z hlavních postav. Každý jednotlivý úhel rozvíjí příběh dále, přičemž tak odkrývá spoustu faktů, utajovaných informací a lží. Prototyp charakteru "Hlavy Spojených států" a jeho ochránce, Thomase Barnese možná působí jako tradiční klišé: Čestný a spravedlivý prezident, který má okolo sebe samé podrazáky, hajzly a zmrdy. Poctivý, tvrdě pracující muž, který kdysi schytal kulku určenou prezidentovi. Kolegové ho nyní pomlouvají a vedou nepěkné řeči o tom, kdy se zase složí a jestli vůbec ví, co dělá. Proto mu ani neumožní, aby prezidenta zase chránil. Myslí si, že ještě není připravený. Závěrečná scéna setkání Dennise Quaida a Williama Hurta možná působí jako další klasické klišé, ale mě zkrátka ten moment přišel z nějakého důvodu romantický:)(22.1.2013)

Nadprůměrná akční blbinka, která ve vás silnou stopu asi nezanechá, za to se na ni dá dívat mimořádně dobře. Zásluhu na tom mají nejenom hezké úhly pohledu z první části, ale hlavně strhující moc pěkně natočený a sestříhaný závěr, který byste asi po první pohodové půlhodince (dá se nazvat atentát na prezidenta pohodou?) nečekali. Inspirace Dvacetčtyřkou je tu cítit poměrně hodně a Dennisu Quaidovi role alá Jack Bauer poměrně sluší. Oproti zmiňovanému seriálu tu chybí jen taková ta chvíle zvolnění, kdy se dostaví frustrace, zajímavější postavičky a propracovanější závěr. Čtyři hvězdičky jsou asi moc, uznávám. Ale taky cítím, že je potřeba ocenit filmaře, který dokáže dát akčnímu filmu spád bez zbytečných pseudocool keců a morálního poselství.(23.11.2008)