Úhel pohledu

Vantage Point

Uhol pohľadu

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

Rozpočet $40miliónovTržby USA $72,266,306Tržby Celosvetovo $151,161,491Tržby za predaj DVD v USA $25,286,264 //počet predaných kusov 1,093,839║ Strhujúca nadupaná akcia v detailnej príbehovej skrumáži, kde je všetko čo treba aby výsledok filmu bol takmer vo svojej podstate dokonalý. Priestor pre niečo ako nuda tu nehrozí, takže som si tento thriller pekne užil. /90%/(28.4.2010)

Pakliže se mi někdo snaží hodinu tlouct do hlavy, jak moc inteligentní chce jeho film být, aby to pak v závěru úplně zmršil, tak zkrátka nemůžu nebýt na*raný jako capart, kterému někdo sebral strašně hezkou figurku na hraní. Neustálé vracení se na začátek mě napočtvrté začalo silně iritovat, abych ho pošesté s konečnou platností nenáviděl a když už se tvůrci konečně rozhodli, že Dennise Quaida pustí do ulic, aby těm šmejdů rozkopal obě půlky, vytáhnou pointu o vyměklých teroristech, za níž bych dal nejraději někomu do huby. Být to první epizoda sedmé sezóny "Dvacetčtyřky", vrněl bych blahem, takhle zklamaně vypouštím dým a doufám, že si Jack Bauer na Travise vzpomene, až začne likvidovat padouchy i na stříbrném plátně. Honička Salamancou totiž nemá chybu. 5/10 P.S.: Poprvé v životě jsem chtěl, aby Forest Whitaker zemřel hodně krutou smrtí. Damn it!(1.4.2008)

8 pohledů? Nepovídejte... Paul Greengrass: "Uff, mám takový pocit déjà vu." Scénárista Barry Levy: "Rejžo tak jsem to dopsal. Na začátku jsem si dal fakticky záležet, ale pak jsem to vzal trochu hopem, to víte ta tequila s jedním zamává. Ale nebojte ta závěrečná klišé v pohodě zamaskujete. Zkuste třeba desetiminutovou automobilovou honičku skrz město. Řemeslně jste šéfiku fakticky třída, to se musí nechat." Real american: "Óu, dhats gůd můví, ívil spaniš pípl elau teorism on deir sojl? Sou kill dem ál!" Španělský hráč na španělku: "Nejprve bych apeloval na naše americké amigos, že my nejsme teroristi. Proč si zlý američtí filmaři museli vybrat zrovna naší krásnou zem na spáchání takovéhoto zavrženíhodného činu? A k hudbě bych se vyjádřil v tom smyslu, že bych si jí samostatně učitě nepustil, ale do filmu tohoto typu sedne perfektně." Akira Kurosawa: "Zajímavý nápad. Trochu mi to připomíná jednu z povídek Akutagawy. Ta by stále za zfilmování!" Pravidelný divák seriálu 24 hodin: "Dobré, skoro jako dvojepizoda Jacka Bauera akorát nesmrtelného agenta tady hraje čtyřiapadesátiletý Dennis Quaid. Takže vlastně o ničem." Hnidopich: "Vodu! Vodu! Padají na mě mdloby, tolik kiksů a nelogičností! Třeba ten poslední záběr. Projede "broučí" taxík jaký jezdí v Mexiko City, kamera se zvedne výše a je tam násilně doroubované panorama Salamancy s odlétajícím CGI vrtulníkem. Brrr..." Terorista: "Začátek je správně explozivní, ale zase to nevyšlo. Aj ta krajta!" Jenže pravdu může mít jen jeden. Kdo? No přeci DaViD´82: "Vidět, nenudit se, dokoukat a zapomenout. Prostě solidní a neurážející popcornové řemeslo."(2.4.2008)

Solidnost! První půlhodinka je téměř dokonalá i když hrozně pomalu utíká, vzhledem k tomu, že když už se konečně něco stane, příjde mohutný restart celého příběhu a jede se od začátku pohledem jiné postavy. Trochu jsem se bál, že tyto restarty budou až do konce filmu protože po 4. úhlu pohledu už začíná být celý děj otravný a nudný. Díky Bohu si to uvědomoval i scénárista a v půlce stopáže už se z toho stane normálně plynoucí film. Celá zašmodrchanost a nepřehlednost děje je velmi chytlavá a akční sekvence dobře natočené, ale ten samotný americký závěr opět všechno pokazil. 80%(21.8.2011)

• flanker.27

A tak končí ďábelský plán teroristů na jedné malé holčičce, prezidentovi je opět nasazena ochrana, svobodný svět může vydechnout úlevou a pak končíme dřív, než začne pomalejšímu divákovi pracovat mozek. Nápad s několika úhly pohledu a dynamické honičky bohužel nevyváží neskutečně překombinovanou a děravou zápletku. O co že těm teroristům šlo a co že byli zač?(5.9.2009)