Úhel pohledu

Vantage Point

Uhol pohľadu

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

Mozno niektorim z vas bude trosku liezt na nervy niekolke vratenie sa spät ku 12-stej hodine, kde sa ma odohrat utok na prezidenta Spojenych statov z pohladu redakcie spravodajstva (Sigourney Weaver), ochrankara (Denis Quaid), turistu (Forest Whitaker), alebo aj samotneho prezidenta (William Hurt). Preto sa aj film vola Uhol pohladu. Avsak pacilo sa mi postupne rozuzlovanie pribehu ako puzzle a hlavne konecna, celkom slusne natocena nahanacka. Avsak celkom slusne mali tvorcovia premyslene aj to, v akom poradi sa ktory uhol pohladu divakovi ukaze. Mozno by som sa uplne na konci vratil este k tym osobam, ktore boli ukazane na zaciatku filmu, napriklad na redakciu spravodajstva, teda aspon k ludom, ktori to prezili... 14.05.2015 _______ Dennis Quaid - (Thomas Barnes) +++ Matthew Fox - (Kent Taylor) +++ Forest Whitaker - (Howard Lewis) +++ Bruce McGill - (Phil McCullough) +++ Édgar Ramírez - (Javier) +++ Zoe Zaldana - (Angie Jones) +++ Sigourney Weaver - (Rex Brooks) +++ William Hurt - (Prezident Ashton) +++ Hudba: Atli Örvarsson +++ ________ (Videl v kine 11.03.2008) +++(12.3.2008)

Zaujímavý koncept spracovaný tak sviežo a dynamicky, že tomu s radosťou odpustíte aj pár nezrovnalostí v scenári. Ak sa bude v podobnom duchu niesť aj filmová 24, určite nebudem sklamaný.(4.4.2008)

Na tuctový komerčný produkt veľmi slušne prepracované, strhujúce od prvej do poslednej minúty. Vo výsledku v divákovi nič hlboké nezanechá, dokonca ani potrebu opakovaného zhliadnutia, no na tých 90 minút ho vcucne a nepustí. A ten záver snáď može rozčúliť iba niekoho, kto nikdy nevidel americký mainstreamový akčňák.(2.5.2008)

Zábavná jednohubka, která mi sice půldruhou hodinku náramně zpříjemnila, ale právě její jednorázovitost mi vadí. Adrenalinem nešetří, dobrými herci už vůbec ne, ale daleko víc bych si ji užil, kdyby se skutečně jednalo o původně zamýšlený scénář k celovečerní 24 a já bych s hlavní postavou (tím pádem Bauerem) dokázal najít společnou řeč. Takhle zůstává efektně, ale až příliš letmo navržené trauma. Režie svižná, propletenost postav a linií dostatečná, ale v hlavě mi zůstalo jen pár okamžiků a současné vyvrcholení všech pohledů.(13.7.2008)

Wau, to byl fofr, že jsem nestíhal ani počítat z kolika úhlů pohledu jsem to nakonec vlastně viděl. Skvělej nápad natáčet vlastně jednu scénu a tu s každým novým úhlem pohledu dalšího člověka dějově posouvat pomalu dál. Netřást občas tou kamerou, to prostě ve filmu nesnáším /vyjma Paula Greengrasse / neměla by filmová akcička nejmenší chybu, ale i tak byla hodně vymazlená. Letos je zatím v kinech opravdu velmi chudá úroda akčních filmů, takže na tohle jsem běžel nadrženej jak stepní vlk a odcházel zcela uspokojenej a to je zásádní. Hlavně ta městská honička no hmmmmmm ja se úplně olizoval nad tou dobrůtkou co mi kluci americký uvařili. Na zážitku z filmu přidává i sexy hudba. Matthew Fox v tom obleku se sluchátkem v uchu je přímo k sežrání a kdyby byl stejně jedlej i konec filmu, dal bych plnej počet hvězdic.(17.4.2008)

• - Pro natáčení v Mexiku se musely vyrobit kulisy náměstí v Salamance. Replika byla o něco menší, než originál. (don corleone)

• - Matthew Fox a Saïd Taghmaoui se spolu setkali již během natáčení seriálu Ztraceni (od r. 2004). (Chuppa)

• - Salamanca nebo Salamangka znamená ve filipínském jazyce „trik“ nebo „lsta.“ Slovo pochází ze španělštiny, jelikož Filipíny byly španělskou kolonií do roku 1521. (HellFire)