Expres

Express, The

Drama / Životopisný / Sportovní

USA / Německo, 2008, 130 min

Rozpočet $40miliónovTržby USA $9,793,406Tržby Celosvetovo $9,808,124Tržby za predaj DVD v USA $4,183,700 //počet predaných kusov 208,984(4.4.2009)

21 přímých čar, 5 yardů od sebe. To je fotbalové hřiště. Ale jsou tu i jiné dráhy, které protínají hluboce a široce celou zemi a nejsou součástí každé hry…. KOPNU TU TVOJI ČERNOU PRDEL ZPÁTKY DO AFRIKY! Ernie je výjimečný hráč. V zápasech nám předvádí své umění a moje sportovně založená duše je spokojená. Ovšem i díky ostatním věcem má film moc dobrou atmosféru. Lví podíl na ní má trenér D.Quaid jenž se podobá těm ,,ze žurnálu“. Chvíli se hraje, chvíli mluví (ve skutečnosti se mluví víc), hudba ,,tvrdí“ atmosféru 60tých let. Málem bych zapomněl: rasismus – žádné brečení, ale zlehka byť jasně naznačený a gradující ve finále ,,Severu proti Jihu“, které není ani tak o fotbale, ale o nalezení správné cesty a přebíhání těch ,,jiných“ drah. Tenhle životopis říznutý sportem (či obráceně) se mi velmi líbil! A za to, jakým Ernie Davis byl, si SVŮJ film zasloužil. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *** FOTBAL JE JENOM HRA. DŮLEŽITĚJŠÍ JE O CO HRAJETE!(24.4.2009)

Příběh college footballového hall-of-famera Ernie Davise, černocha v době, kdy byla rovnoprávnost stále ještě příliš teoretickým pojmem, zvlášť když jste třeba měli nastoupit na trávníku v běloskvoucím Texasu... V mnohém to připomíná taktéž rasově orientovaný REMEMBER THE TITANS. Je to celkem dojemný film, dobře zahraný, nenudivý, dobrý.(1.6.2011)

Mám rád sportovní filmy a mám v nich rad americkej fotbal, paradoxně na něj v reálu vůbec nekoukám, ale mam rád tu jeho tvrdost, rychlost a dynamičnost, takže tohle sem rozhodně nemoh minout a udělal sem dobře, drama to je kvalitní, rasismus to ukazuje sice zbytečně na každým kroku, ale tady to ani nějak nevadí, navíc to je podle skutečných událostí a to tomu určitě taky nějaký to procento přidá. Pokud dojde na zápasy, tak jsou dynamciký, napínavý a umí strhnout, což mam rád, herci jsou taky skvělý, včetně Dennise Quaida, kterej se sem s tim svým kyselým ksichtěním dokonale hodil, takže velká spokojenost, sice Vítězové a poražení stále neporaženi, ale tohle bylo taky výborný(22.7.2009)

Dostal som to čo som od toho čakal. Pekný diskriminačný príbeh o jednom veľkom talente, ktorý sa prebojoval až na vrchol, na ktorom ostal aj posmrtne. A zaslúžene. Americký futbal mi samozrejme nič nehovorí, ale to v týchto filmoch je vedľajšie. Fajn výplň klasického nudného večera. Tržby filmu TU!(3.4.2013)

Nebudem porovnávať tento snímok ani s jedným, ktorý má podobný žáner... Ernie Davis ako hrdina a vzor mládeže, skvelé drama inšpirované skutočnou udalosťou. Ako chlapec som futbal "žral" a "žeriem" ho aj teraz! Momentálne som trochu väčší chlapec, avšak neverím že sa to zmení. 8/10(16.1.2009)

Příběh černošského hráče amerického fotbalu Ernie Davise, který se v 60 letech minulého století dokázal v tomto sportu výrazně prosadit je natočen bez nějaké výrazné chyby. Podobně, jako třeba ve filmu Cesta za vítězstvím, se zde řeší otázka rasismu, která byla v té době v USA hodně aktuální . Líbila se mi i hudba a potom také herci, kde mě kromě sympatického Clancyho překvapil hlavně starý mazák Dennis Quaid. Když si vzpomenu na jeho (ne) herectví např. v Sypmtom pandorum nebo třeba Soul surfer, nemohl jsem skoro uvěřit, že se jedná o stejnou osobu a snad mě ještě dokáže párkrát překvapit. Expres není zcela jistě nejlepší sportovní film, co jsem kdy viděl, ale je to příjemně natočená podívaná, která rozhodně nemůže zklamat snad žádného filmového fanouška.(2.6.2012)

Sportovní filmy mají zpravidla výhodu předlohy skutečného příběhu a předem daného napětí plynoucího už ze samé podstaty těchto příběhů. Scénáristé tak mají usnadněnou pozici, a pokud jim práci nepokazí režiséři a herci, obvykle bodují. Expres je přesně ten případ, kdy tato šťastná shoda nastala. Obohacení o motiv rasové averze také vyšlo, jak asi bylo zamýšlené, a tak nevidím nic, proč bych neměl dát plný počet *.(28.4.2012)

Myslím, že nemá cenu porovnávat neporovnatelné. Stejné napětí, stejná problematika "barevných" a stejné nebo podobné výsledné snažení. Jen ten sport je jiný. A ikdyž fotbalu zrovna neholduji, bavil jsem se stejně dobře jako u basketu, hokeje a zase basketu. :-) Opravdu podařený expres... 80%(22.4.2009)

Snímky o sportu mám rád a pokud jsou podle skutečné události tak je mám rád ještě více. Byl jsem příjemně v šoku jak jsem se dozvěděl o třech černoších během pár let kteří se dostali na stejnou školu a nosili i stejné číslo dresu. Jen škoda, že ernie Davis dopadl jak dopadl. Hodně emotivní snímek, který mě docela i dojal.(16.1.2010)

Standardní sportovní záležitost, kde hraje prim jak sport tak i postavy. Nechybí narážky na rasismus ani na sport jako smysl života.(27.3.2012)

Sportovní snímky moc nemusim, ale když vydržím až na konec má to něco do sebe.(26.3.2012)

Příjemně ubíhající a slušně natočený příběh bez zbytečného patosu. Nemám zde prakticky co vytknout , ale není to taky moje srdcová záležitost.(28.11.2009)

ale no tak, v takovychle filmech musí být na konci pár titulků co dělal Ernie Davis po konci kariéry.. Až na pár nedostatků vynikající sportovní drama, které je bohužel poněkud nevýrazné.(23.4.2013)

Wow... Tak tady tomu není co vytknout. Bezchybná práce, po všech stránkách dotažená, příběh mě dostal od první minuty a do konce držel upoutaného v křesle. Jsem si jistý, že jméno Ernie Davis si budu pamatovat hodně dlouho(3.5.2011)

• Special One

Když se rozdávaly dresy, tak na negra nezbylo. Pak jim to ale negr natřel. Dostal Heisenbergovu cenu. Všichni negrovi zatleskali a za pochodu táhlých smyčců v dáli vlála americká vlajka. No, a pak negr umřel. Spoiler, ups...(31.7.2013)

Prvotní probojování černochů do sportů.(28.7.2010)

Mám celoživotný odstup od športu a pravidlám, ani obľube amerického futbalu nerozumiem vôbec. Mal som preto oprávnené obavy, či Expres vôbec dokážem dopozerať. Prekvapilo ma však, že to bol viac životopisný, ako športový film a celkom som si ho užíval. Životopisné filmy sa príbehom zvyknú dosť podobať jeden na druhý a záleží iba od ich spracovania, ako ich divák prijme. V Exprese boli hlavné ingrediencie namiešané tak, že žiadna z nich nepotláčala ostatné, ale vytvárala s nimi harmonický celok, či už to bola téma rasizmu v šesťdesiatych rokoch, keď sa to lámalo alebo téma pominuteľnosti úspechov, a v tomto prípade i krátkeho života. Nad štyrmi hviezdičkami zvyknem dosť rozmýšľať, ale v tomto prípade nemám obavy, že by som nimi film nadhodnotil.(17.2.2012)

Není to až tak film o americkém fotbale, jako spíš o rasismu, který byl v USA v 50.letech všudepřítomný. Přesto to není až tak černobílé a všichni se opravdu poctivě snaží. 70%(18.9.2009)

Nejlepší film z prostředí amerického fotbalu posledních let..Zobrazuje příběh, o němž sní téměř každý mladý klučina a myslím, že se najde nemálo diváků, kteří si na tohle snění rádi vzpomenou. Co na tom, že děj je většinou předvídatelný, já si ho užil a mé sportovní srdce plesalo..(7.1.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 5