Street Kings

Králové ulice

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 2008, 109 min

Rozpočet $20miliónovTržby USA $26,418,667Tržby Celosvetovo $65,572,887Tržby za predaj DVD v USA $13,253,712 //počet predaných kusov 659,400Niekto si tu začína robiť meno na drsnej sonde zo života špinavých ulíc LA a treba dodať s priamočiarou dráhou letu guľky boduje. Reč je o talentovanom tvorcovi profilujúcom si meno na brutalite ulíc, kde ako vystrelená sonda podáva v hĺbke tie najväčšie zverstvá a podlosti. Takže režisér David Ayer po tématicky podobných a hlavne hustých Drsných časoch, ponúka z rovnakého teritória príbeh z policajného prostredia bojujúceho proti podsvetiu, kde sú praktiky toho najdrsnejšieho rázu. Úlohy policajného čističa špiny podsvetia sa tu bravúrne ujal "neúprosný" Keanu Reeves. Tomu proste policajná uniforma sadne ako uliata ale aj bez nej je ten najsprávnejší policajt, ktorému v jeho činnosti môžeme len fandiť... Film je plný tej najbrutálnejšej akcie, zbesilých prestreliek, naháňačiek, prešpikovaného deju s tými najpodlejšími ťahmi a doprevádzané to je v doslova batmanovskej ťahavej hudbe... takže u mňa maximálna spokojnosť a jeden z mála šikovne zvládnutých policajných filmoch, aj keď možno príbehovo neponúkne čistú originalitu ale za to ako hovorím zručná práca v tomto žánri poteší. /90%/(13.6.2009)

Keanu Reeves coby oprstýnkovanej policejní drsňak Tommy Ludlow, co ráno po zazvonění budíku hnedle kontroluje pistoli, aby mohl dopadnout (lépe zastřelit) další grázly, co se prohání po losangeleských ulicích. David Ayer, sic jde ruku v ruce s moderními trendy, mu nabízí jen velmi tradiční děj o morálce v policejním světě a mě už zrovna nebavilo poslouchat tuhle lehce obehranou písničku. Těžkotonážní policejní buldoci se s ničím nepářou, přičemž Tommy je nejvýraznějším architektem nočních jatek. A sic to není žádný svatoušek, má tu smůlu, že stojí na špatném konci spletitého korupčního provazu. Tvůrci nabídnou několik skvostných akčních scén, ale stejně jako mě Ayer ani před třemi lety neuspokojil svými Harsh Times, kde se rovněž snažil být za každou cenu ultradrsnej a vulgární, tak i pro tentokráte si myslím, že by se jeho atmosférický thriller více vyjímal na nějakém pěkném lesklém nosiči v půjčovně. Michael Mann je Michael Mann!!(29.5.2008)

Pěkně špinavé policejní drama, které je o dost méně akční, než jsem čekal. Když už dojde na lámání chleba, tak jsou přestřelky dost drsné a chlastající Keanu Reeves se nebojí rozstřílet seroucího korejce na sračky. Scénář se dá popsat jako nepředvídatelně předvídatelný :) což znamená, že Keanu Reeves má zas trochu jinou roli. ze začátku nevíte jestli je správňák, nebo jen troska v úpadku. Později jde ale vše podle "špinavých" žánrových kolejí. Natočeno je to velice koukatelně a in da hood atmosféry je tam tak akorát.(24.6.2008)

Scénář: James Ellroy, Kurt Wimmer, Jamie Moss .. Konnichiwa is Japanese. It's insulting to Koreans. Svěže natočená kriminálka, která přeci jen sklouzne k tuctové šabloně o "probuzení se" v hordách korupce a vražd. Díky tomu jsou Street Kings nakonec jen jednorázová (pravda řádně stylová) podívaná, kde tvrdě řádí skvělý Keanu Reeves a jeho věrná pistole.(26.5.2008)

Môj divácky zážitok bol slušný (rád si film pozriem znovu), ale objektívne nemôžem dať vyššie hodnotenie. Keanu Reeves nie je Russell Crowe. Chris Evans rozhodne nie je Guy Pearce. A David Ayer určite nie je Curtis Hanson. Akurát James Ellroy je James Ellroy. A to je tiež trochu problém, pretože kto videl L. A. - Prísne tajné, pre toho bude SK veľmi priehľadná a predvídateľná záležitosť plná klišé. Navyše ju veľmi kazí béčkovo prehrávajúci Forest Whitaker. Zo začiatku som mal problém s čudným strihom v dialógových scénach, potom som pochopil, že jeho účelom je čo najviac vytesniť afektujúceho Foresta z obrazu - pri jeho preslovoch je väčšinou záber na jeho oponenta, teda Reevesa. Toto Ayer hrubo nezvládol. Napriek všetkým výhradám ide o solídnu kriminálku s štedrou porciou patrične brutálnej akcie a šťavnatých dialógov.(12.12.2008)

• - V původním scénáři je scéna, která odhaluje poměr kapitána Wandera (Forest Whitaker) s ženou Ludlowa (Keanu Reeves). (KucC)

• - James Ellroy napsal scénář již v polovině devadesátých let, ale přivést příběh k životu nebylo z počátku vůbec jednoduché, nikdo se ho nechtěl ujmout. (Rodriguez)

• - Originálny názov, pod ktorým bol napísaný scenár k filmu, je The Nightwatch Man. (Tolf)