Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Několik českých filmů se odehrává v nápravném zařízení pro mládež, tento se řadí k těm zdařilejším, i když si vypomáhá osvětovými, nabádavými berličkami. Hlásá, že také chybující mládež dostává příležitost, aby prohlédla a uvědomila si své chyby, aby se polepšila. Protagonistou vlastně ani není typický delikvent: nadaný student průmyslovky se v pasťáku ocitl proto, že se vzbouřil proti autoritativnímu otci a jeho autem záměrně naboural. Sebevědomý, snadno vznětlivý mladík se dlouho nedokáže přizpůsobit tvrdým podmínkám, které v tomto zařízení vládnou, prochází těžkou životní zkušeností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Štěpán a Kendy se setkali v pasťáku. Tentokrát to ovšem nejsou nejlepší kámoši, ale naopak Kendy za pomoci Sagvana Tofifého a Ondřeje Vetchýho Štěpána šikanuje. Podle mě tento nepříliš známej film neni vůbec špatnej. Já mam prostě rád filmy z prostředí věznic (nebo v tomto případě pasťáku), takže hodnotim celkem vysoko. Jinak mě dost pobavila postava pracovitýho cikána, kterej řikal, že nechodí v prácovní době kouřit, pít ani chcát, aby měl víc času pracovat. Jo a pak se mi ještě líbilo, když ministr kultury Jandák vynadal Tofifému, že je prase vepřový, protože mu smrděj fusekle. A taky nesmim zapomenout na scénu, kdy mladej (tehdy ještě neznámej) Karel Roden, kterej hraje jednoho z chovanců ústavu, dá Tofifému facku. 75% ()

zette 

všechny recenze uživatele

Presto, ze davam stejne hodnoceni, tak Bocanuv Pastak radim o neco vyse. I tak me ale tento snimek bavil. Snad dava nejaky nahled do socialistickeho napravneho zarizeni pro mladistve. Asi kazdeho divaka prekvapi herecke obsazeni, zvlaste pak v te dobe mladych chovancu (Kriz, Matasek, Vetchy, Roden,- Bocanova). Nektere charakteristiky postav dobre vykreslene. Film doprovazi i par povedenych pisnicek a libi se mi styl vypraveni. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

V polovině osmdesátých let vznikaly filmy s kritickým pohledem na do té doby tabuizovaná témata jako houby po dešti. Měly mnoho společného, zajímavé téma, obstojné herecké obsazení, nudné zpracování a rychlé vyšumění. Zámek Nekonečno by se klidně všem svým kolegům mohl stát lídrem, neboť splnil veškeré podmínky. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Rok před Básníky vznikl tento film a možná díky němu napadlo Kleina, že když Matásek nebude zrovna se svojí partou nosledů šikanovat Kříže, mohli by být dobrou filmovou dvojkou :-). Z filmu mám rozporuplné pocity. Jako kdysi vystudovaný památkář, jsem se smutkem sledoval chovance hrající fotbal uvnitř vypuštěné nádherné barokní zámecké kašny, přičemž  fandící osazenstvo sedělo přímo na sochách. A nedělejme si iluze, že po posledním majiteli zámku, válce a převzetí zámku do rukou státu po komunistickém převratu byly sochy zrovna v ideálním stavu. Film se totiž odehrává na zámku kde komunisté s gustem dělali ozdravovny, dětské domovy či blázince. To byl ten lepší případ, z některých se staly sklady JZD či vojenské posádky což pro mnohdy několik staletí staré stavby znamenalo rozsudky smrti. Chování Kříže ve filmu jsem docela chápal, nicméně v domově mi přišel díky své aroganci na pěst. Když ho vychovatel přijímá, utrousí zda tam mají i pahorek. Kupodivu ač bych to neřekl, vychovatel mu odsekne -  a pán je nějaký sečtělý...!!! ----  Zajímalo by mne zda dnes někdo z dnešních mladých diváků pochopí takovou narážku, velmi vtipnou a trefnou. Asi ne. Dnešní generace nečte a tam proč by četla geniální knihy od Ray Rigbyho: Je to podivné, ale při sledování jsem si sám tak nějak vybavoval kousky z Krále krysy (hlavně na konci, kdy Matásek vysí na plotě) a ze zmíněného Pahorku. Jenže dnešní divák na tohle asi koukat nebude, tak je to vlastně jedno. Film také velmi drsně ukazuje nefunkčnošt některých rodin, přičemž největší dopad to mělo samozřejmě na dospívající děti, které najednou začaly vidět to, co jako malé neviděly. Kupodivu si myslím, že i nejeden dnešní rodič si u filmu uvědomí jak se mu zejména dospívající  dítě uzavřené převážně do světa jedniček a nul podobně vzdaluje. Jak ho jen těžko chápe i jeho pubertou přednastavenou potřebu vzdorovat. Dávám za tři krabičky cigaret. * * * ()

paascha odpad!

všechny recenze uživatele

Zpočátku to vypadalo na sondu ze života v pasťáku, pak se zdálo, že by se mohla tepat šikana mezi mládeží, chvíli na to se přetřesla tématika nekompetentních pracovníků ve školství, aby byla svižně vystřídána palčivým problémem alkoholismu a domácího násilí v rozvrácených rodinách. A nakonec? Matásek, visící na mříži. Strašná kokotina, kterou neomlouvá ani doba vzniku, ani strašlivé výkony všech účinkujících. Kříž byl se svým lookem jogínského intelektuála věrohodný jako lední medvěd v sauně a ostatní zdatně sekundovali. Jediné, co chybělo, byla nějaká vlažná romance, ale o tom se tehdy mluvit nesmělo. A jediné, co nechybělo, byly stále přítomné cigarety (hlavní hrdina, spratek pod 18, hulí Gauloisesky:-)) a morgošské kvičení, leckterými multikulti odpadky vydávané za hudbu. Takže sečteno a podtrženo = odpad ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Na XIX. filmovém festivalu mladých v Trutnově získal snímek Cenu Mladé fronty a Pavel Kříž Malé zlaté slunce za mužský herecký výkon. (Olík)
  • Věta: „A pahorek zde máte taky,“ která zazní při příchodu do zámku, odkazuje na film/knihu/divadlení hru „Pahorek“ z roku 1965. (Winster)
  • Zámek, za jehož zdi je umístněno nápravné zařízení pro mládež, se ve skutečnosti nachází v obci Střílky na Kroměřížsku. Ústav, kde pobývá postava hraná Ondřejem Mikšíčkem, je ve skutečnosti zámek Čechy pod Kosířem. (Olík)

Reklama

Reklama