Uvnitř

L'intérieur, À

Inside

Horor / Thriller

Francie, 2007, 83 min

Tohle je asi nejlepší příklad toho že by se mělo hodně razantně rozlišovat co je horor a co jen přehlídka brutálního násilí. Inside je bohužel jen to druhé. Je tu spousta záberů a situací, které svou nechutností, zvráceností, byzardností a snímání až na krev (doslova) přikovají oči diváka k obrazovce. Jenže to je skoro vše. Atmosféra se nekoná. Tím nechci shazovat uvěřitelnou těhuli a hlavně místy hodně desivou ženu v černém. Jenže hororovosti to jinak moc nepobralo. Takže kdo se chce odreagovat na precisně zvládnutém neředěném pekle, tak má možnost tady. Zařadil bych kvalitativně do stejné skupiny jako jiný francouzský film Hranice smrti nebo Miikeho Audition. Ale spojitosti s dalším krvavým, nicméně opravdu děsivým, francouzským Haute Tension nehledejte.(14.9.2008)

Subjektivně na mne Uvnitř zapojením těhotné hrdinky působil jako nejbrutálnější z dosud viděných hororů. Ne pár, ale celou řadu scén budu z hlavy dostávat ještě mnoho dnů (soustům, jež vyvolávala největší dávivý efekt, vévodí nůžky). Fyzické znechucení tedy přítomno bylo, nikoliv strach. Vlastně ani není o koho se bát: Sarah nemáme šanci pořádně poznat, chová se divně, nevíme jestli dopravní nehodu nezavinila ona… . A potom se zjeví ta paní v černém a z dalšího francouzského pseudoartu jsou rázem orgie krutosti (pro někoho „torture porn“). Nedokážu posoudit, na jaké úrovni jsou zdejší splatterové scény v porovnání s jinými splatterovými scénami, mi přišly výborné (protože vážně nechutné), ač svou přehnanou brutalitou občas úsměvné. Bez „domyšlení“ černého humoru (maminka) by to vážně nešlo. Po celý film jsem si však kladl otázku svědčící nejspíš o mé neznalosti daného žánru: „proč k tomu všemu krucinál dochází?“. Ve finále, dementnějším než dosavadní chování všech postav dohromady (kobercovka forever!), jsem dostal odpověď, definitivně pohříbající jakoukoli věrohodnost zápletky. 60% Zajímavé komentáře: tombac, Subjektiv, castor, slasher, Mahalik, Aquarius(24.9.2009)

Francouzi poslední dobou horory opravdu umí. A l'Interieur je podle mne jedním z nejlepších hororů roku 2007, nervy drásající podívaná vzniklá skloubením krvavosti Haute Tension (ještě několikrát umocněné) a atmosféry Ils. Vypráví o těhotné ženě, která před čtyřmi měsíci přišla při autonehodě o manžela a k níž se na Štědrý den vloupe psychopatka, která rozpoutá pravé peklo. Důrazně upozorňuju, že toto není film pro ty, kteří nesnesou pohled na krev, neboť té zde je opravdu požehnaně. Bohužel nepodruhé už vás tak neodrovná krvavost snímku, takže si můžete více všímat opravdu výrazných chyb v chování postav, které v závěru nabírají vskutku gigantických rozměrů. Proto snižuju hodnocení na 85%. Horror movie of the year(10.2.2008)

Celkom slušná psycho krvavnica zabitá zombie pointou. Druhú hviezdičku odoberám za predpovedateľné dôvody útoku.(4.2.2013)

Olala tak tohle byl teda masakr. Ale nejdriv zacnu s kritikou. Prislo mi, ze dve hlavni postavy vydrzi asi tak desetkrat vic, nez co by prezily a ozivnuti jedny vedlejsi postavy vypadalo jak z nakyho zombie filmu. Co je zac zaporak me napadlo nekdy po pulhodine filmu. Navic ma film slabsi rozjezd a pul hodinky se nic moc nedeje. Co se tyce hlavni hrdinky, tak ta navic neni dvakrat sympaticka. No a nejaky vylozene strasidelny to taky neni, lekacky mozna dve, tri ale nejaka super hutna atmosfera se nekona. Ted to vypada, jako by byl film totalne na hovno, ale to vubec neni pravda. Protoze film stoji a pada na brutalnich scenach, ktera jsou tady po pretrpeni ty pulhodiny v jednom kuse celou hodinu a sou to naprosto neskutecne krvavy prasarny, kde se rube vsim, co je po ruce, mrtvol rychle pribejva a litry krve cakaj vsude okolo. K tomu tu je i par brutalnich napadu, jako strihani bricha a podobne. Kdybych mel hodnotit jen z hlediska brutality, je to na 6*, ale precejen jako celek to je jen na lepsi 4*, protoze i pres vsechnu tu brutalitu film nejak zvlast strasidelnej neni.(29.3.2008)