Tabu

(festivalový název)
  • USA Taboo
Pornografický / Drama
USA, 1980, 86 min

Vyprávění o ženě ve středních letech, která po odchodu manžela prochází nelehkým obdobím, až následně zahoří touhou k devatenáctiletému synovi, se vyhýbá prvoplánové exploatační skandálnosti. Naopak rozehrává vzrušující, citlivý i úsměvně rozverný pohled na klasickou sexuální fantazii o mladším muži a starší ženě a současně satirizuje svět amerických předměstí, který navzdory úhledným fasádám a středostavovské spořádanosti žije cele pohlcen slastí. (Festival otrlého diváka)

pursulus

.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Taboo". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Ucházející příběh a dobré podání je v pornobranži shoda vzácná a jako všechno vyžaduje toho "pravého" člověka. Tím vyvoleným z deseti tisíc — obrazně řečeno — se stal režisér a producent snímků pro dospělé, Američan z U.S.A. Kirdy Stevens, o němž si lze přečísti více zde, dokud někdo pilný nedoplní jeho popis na stránkách CSFd.¬                 Po jeho prvním "incestním" snímku Taboo následovala s dvouročními odstupy ještě dvě další více méně povedená pokračování s obdobným hereckým obsazením, můj názor je, že s postupně klesající kvalitou. Dlouhé řady dalších "Taboo" se chopili kromě Stevense také jiní producenti jiného ražení; tato pokračování ve směs už nedosáhla na kvalitu prvního snímku řady.¬                 Všechna tři první "Taboo" pocházejí z první poloviny 80. roků minulého storočí a jsou zároveň, kromě určité společenské výpovědi, jíž zmiňuje zdejší uživatel JFL (pisatel doporučení hodného komentáře), také poukazem k době, v níž přirozené ochlupení bylo ještě přirozené (holily se téměř výhradně lehké), době nesvázané hygienickými předpisy, době, kdy se umíralo doma v posteli. To všechno někdy tehdy zcela odešlo a stalo se minulostí. Přišel "počítačový" věk… Prvním dvěma dílům řady dávám po 3 *. ()

Fiftis

Tak kto by nepoznal film Taboo? Respektíve ten názov? V minulom storočí to bol obľúbený film mnohých, nielen mužov ale určite aj párov. Určite bol nespočetne veľa krát požičaný na VHS vo videopožičovniach, ja som sa však k nemu dostal len nedávno a musím povedať že dosť sklamanie. A nie preto že mám napozeraného porna na 2 životy dopredu. (Ani nie že porna, myslím erotických filmov s príbehom, kde však ukážu úplne všetko). Je to skôr tým, že príbeh je tak nudný, že pri pozeraní sa pristihnete, ako listujete Playboy. Ako je to už na roky 80te zvykom, nečakajte tu mladé, vydepilované "krásky". Taboo je raj pre Mature nadšencov. Problémom však je, že okrem šťavnatých scén neukojených mamičiek, vám neponúkne zhola nič. ()

Seabeast

Péčko! Incestní péčko! Incestní péčko plné bobrů! Incestní péčko plné bobrů s romantickým podtextem!.....Radši už nebudu dál pokračovat, pro případ, že by z toho někdo další mohl mít újmu. Kupodivu má Tabu svůj příběh, takže to není jen o šmirglování. A jedná se docela o legraci některými hlody a scénkami. Že svého času Tabu předběhlo ve videopůjčovnách i Hvězdné války je hodně silné kafe, až se mi nechce věřit. Hlavní protagonistka Kay Parker je sakra MILFka s chorošnými bresty, která kupodivu vůbec nepřehrává. Asi se ptáte, kde je tam ta romantika, ale ona tam skutečně roztodivně vystrkuje ocas! Nebo spíš ocasy? ()

Ragdoll

Nevidí se, aby měl v pornu příběh hlavu a patu, dokonce jsme se dočkali kvalitních herců, takže z filmového hlediska jsem víceméně spokojen. Dobré je, že stopáž není zbytečně přepálená, hodinka a půl je tak akorát, déle už bych v pozoru zůstat nevydržel. I erotická stránka se povedla, ale to je otázka preferencí, někomu se atmosféra a vzhled žen v osmdesátých letech nemusí zamlouvat. To však není můj problém a mohu říci, že Taboo je zatím nejlepší pornofilm, co jsem viděl. 80%. ()

JFL

Satiricky dekadentní pohled na vyšší střední třídu amerického předměstí reflektuje fakt, že po sexuální revoluci předchozího desetiletí se sexualita spolu s bývalými hippies usadila v prostředí, které dříve bylo symbolem usedlosti a konzervativnosti. Ačkoli hlavními postavami je zpočátku upjatá matka v podání Key Parker a její nevázaný syn, který ji naučí užívat si tělesné prožitky, zásadní postavou pro zdejší obraz společnosti je hrdinčina kamarádka v podání Juliet Anderson, která si ve svém bytě vydržuje mladý páreček. Obzvláště v porovnání se současnými mainstreamovými porno filmy je také osvěžující vidět film ukazující sex jako něco příjemného, vášnivého a zábavného pro obě zúčastněné strany. Vyprávění navíc sleduje v zásadě emancipační oblouk a vyzdvihuje ženský orgasmus. Jeden z absolutních vrcholů své kategorie, a navíc porno, u něhož jsou výrazy jako herecké výkony, charisma a charaktery postav zcela adekvátní. ()