Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Film, který by se měl automaticky pouštět na ministerstvu zdravotnictví. Není to žádná socialistická propaganda, je to film o tom, jak se chovat k nemocným lidem, jak si vážit jeden druhého. O tom, že když si jednou platíme zdravotní pojištění, tak proč dávat 60 000 dollarů za přišití prostředníčku. Je to film o střetu dvou myšlení, na jedné straně komerční zdravotnictví v USA, které je čistě o zisku pro majitele a ředitele a kdo na léčbu nemá peníze, má smůlu...ale naopak těm, co peníze mají, se dostává velmi dobrých služeb i dobrých doktorů (vím i z vlastní zkušenosti), jenže je to o penězích. Na druhé straně máme socialistické zdravotnictví, které je v mnoha státech Evropy či Asie, kde je za placení normálního zdravotního pojištění (které navíc hradí zaměstnavatel) dostupná péče pro všechny, ale kvalita služeb a nemocnic je výrazně horší. Nejvíc mě u nás deptají ty komunistický hnusopaneláky, kde léčený člověk snáz chytí depresi, než se zbaví nemoci. Moore je jednoznačně na straně socialistického zdravotnictví, ale chápu jeho rozhořčenost. Zdravotnictví v USA je dlouhodobě kvalitní, péče je tam dobrá, tak proč jenom nezměnit systém. Jenže to by si museli ti nahoře utáhnout opasky a navrátit zdravotnictví smysl pomoci všem, a toho se v USA jen tak nedočká. ....... Po technické stránce to možná není úplně nejúžasnější dokument, ale výtky k Moorovi, že je to demagog neuznávám. Proč by měl filmovat nějaké spokojené Americké zbohatlíky, kteří dostávají za těžké prachy nejlepší doktory? To není jeho cílová skupina a ani by tím ničeho nedocílil.(11.11.2010)

rozpočet : $9 million tržby celosvetovo : $35,770,319(8.6.2008)

Vynikající dokumentární "komedie", která vtipně ukazuje co je zdravotnictví v USA a co se děje špatně nejen v této oblasti, ale v Americe celkově. Ano je to propaganda, ale rozhodně se z toho dozvíte více, než z běžných médií a zároveň to varuje, takhle přece nechceme skončit ne? Zdravotnictví jen pro elitu, stejně jako vzdělání. Demoralizování obyvatelstva a podporování jeho apatie, špatnou lékařskou péči, vzdělávacím systémem, nedostatečným sociálním státem atd. Tohle chceme? Že nejsou peníze, máme si všichni vydělat? Pcha! Moore jim to zase jednou nandal a škoda, že Klause ani další u toho netrefil šlak.(17.1.2009)

Něco jsem se dozvěděl - málo toho nebylo, ale bohužel jde z tohoto dokumentu poznat, že Moore dost mlží a nebo určité věci strašně dramatizuje. Tak jako tak bych v Americe nechtěl být nemocný.(2.4.2009)

Pri bowlingu som sa zastal M.M. v pomerne obšírnom rozsahu a až doteraz som presvedčený o jeho filmárskych kvalitách podložených empatickým uvažovaním. Tu sa však uskromním iba na pár rozvitých viet, ktorými aspoň trochu vyvážim ono nedôstojné urážanie a zhadzovanie od niektorých lumenov majúcich asi všeobecný rozhľad na úrovni Homera Simpsona. Nevidím dôvod prečo by som mal sypať popoľ na hlavu osobe, ktorá-nech už je akokoľvek názorovo vyhranená/na prvý pohľad nedôveryhodná-tak neprestajne bojuje za práva slabších a sociálnym cítením extrémne (!) kontruje extrémom (!) sociálneho barbarstva. Je to boj márny, ale aspoň existuje niekto, kto má záujem (kľudne aj) kategoricky poukazovať na nespravodlivosť, zákernosť a intoleranciu kolujúcu v spároch amerického zdravotníctva. Zarputilé výtky vôči netransparentnosti, manipulácii, fabulácii, vytrhovaniu-zamlčovaniu a upozaďovaniu faktov? Prosím Vás, na čo sa chceme hrať? Akokeby tí, čo naozaj populácii škodia boli samí anjeli strážni zoslaní z nebies šíriaci len samé pravdy či humanitárne skutky. Chrániť a pomáhať? S prospechárskym prístupom určite áno. Samozrejme, že zdôvodňovanie fifty-fifty by bolo najférovejšie a najkonštruktívnejšie, ale zdá sa Vám dianie vo svete fér (?), prečo by mal jeden viesť ústretové (alebo jak sa tu demoštratívne vykrikuje "nečierno-biele") jednanie, keď ho nevedie ten druhý? A takto by sme mohli pokračovať "donekonečna." Myslím si teda, že vôbec nie je na škodu občas zamávať "moorovským" praporom a pripomenúť, že neni všetko vo vnútri tak košer ako sa to navonok prezentuje. Napokon kto nejakú tú dobu v USA žil a na vlastnej koži si vyskúšal tamojší zdravotnícky systém, tak skôr než k potupným posmeškom možno dospeje k úsudku, že M.M. síce preháňa, ale rozhodne si nevymýšľa. 3* len preto, lebo zo "Sicka" je mi síce "sick", no nenazdávam sa, že by sa jednalo o tak dôkladne spracovanú látku ako pri zbrojnom priemysle a ani tak o komický kabaret ako v kapitalizme. Je to niečo medzi tým a patrí tomu moja vďaka za vznik.(26.9.2011)