Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Abychom mohli Moorea ocenit, musíme si uvědomit, že kinematografie je založena na lži a zavádění problémů do extrému. Proto Mooreovi nevyčítám, že tyhle dvě věci hojně využívá. Je pak jen na mně, jak si jeho filmy přeberu a onu bulvární bublinu zpracuju. V první řadě je to totiž neuvěřitelně zručný filmař, který by mě snad dokázal přesvědčit o správnosti něčeho tak zvráceného, jako je volební hlas pro ČSSD. Moore skutečně umí presentovat svoje myšlenky a i když zrovna v případě silně levičáckého Sicka s ním skoro vůbec v ničem nesouhlasím, nemůžu to neocenit. Mnohem víc mi tady ale vadí absence pořádného humoru, kterou jindy využívá a gradace. Proto tentokrát jen tři hvězdy.(25.6.2010)

Aj napriek tomu, ze Moore je totalny vymyvac mozgov a lavicovy demagog, je to aj celkom vtipny kus chlapa. ja tie jeho dokumenty proste zeriem. Co k tomu viac dodat, hold USA je ta najrozporuplnejsia krajina na svete, to uz snad naozja radsej do Ruska... A toho dilina Bushmana akka Krika, by uz mohli odtial odpratat. Ale vlastne, co si navarili nech si aj jedia.(1.11.2007)

Moorovy dokumenty nemaji byt zajimave nebo dokonce vtipne, ale K VECI a pravdive. Zamyslete se.(11.3.2008)

• kiddo

ZADARMO. To je mi pěkné slůvko.A Moore jím šermuje víc než rád. Že onu bezplatnou péči všude ve světě musí někdo zaplatit, že všeobecné systémy mají svá negativa a že ono „zadarmo“ může jít na úkor něčeho jiného, to ve filmu nezazní ani jednou, a před námi se tak rozprostírá Mooreův mokrý sen o socialistické utopii, kde každý má právo na všechno a bezplatně, kde jsou překážky zákonem zakázané a kde stát pro blaho občanů předepisuje, kdy a kde a za jakých podmínek se smí člověk uprdnout. Ano, americký zdravotní systém charakterizovaný vysokou cenou pojistek, které nepokrývají ani odbornější vyšetření, je všechno jen ne uživatelsky přívětivý. Ale jakou alternativu že to Moore bez zardění a s rozzářenýma očkama nabízí? Nelžeme si do kapsy – takové české (post)socialistické zdravotnictví by pro něj bylo evidentně rájem na zemi. Snad ještě nikdy nebyl Moore manipulativnější; když chce konfrontovat tvrzení, že v Kanadě musí být pacient na určité zákroky až 8 měsíců zapsán na čekací listině, zajede Moore do kanadské nemocnice a je příjemně překvapen, když zjistí, že pacienti tam v čekárně na ošetření (rýmy, asi) čekají slabých 20 minut; když zauvažuje, zda se vynikající francouzská péče placená z vysokých daní nemůže odrazit na kvalitě života průměrného Francouze, vyvrátí tuto obavu tím, že představí dvojici s průměrným společným příjmem 160 000 Kč, jež si může dovolit zcestovat celou Afriku; Moore se ani na vteřinu nezabývá vadami systémů, které s dětským výrazem tak chválí – nezmíní se o tom, že mohou znamenat podprůměrný standard pro všechny, nezmíní se, že operace, které v USA pojišťovny odmítly vůbec hradit, jsou speciální, vysoce nadstandardní a drahé a v systému všeobecné péče je obtížné se k nim dostat a že než tě vezmou s transplantací na operační stůl, může uplynout hezkých pár měsíců. Nezajímají ho zprávy o skandálních poměrech v britských nemocnicích. Nemluví o tom, že v „bezplatném“ systému českého typu se obtížněji zavádějí nové léky a metody. Nenapadne ho pouvažovat nad tím, jestli neutrpí standard lékařské péče v Británii, když je běžný lékař placen z veřejných prostředků tak dobře, že si může dovolit luxusní auto a dům za milion dolarů. Napochoduje do evidentně nejlepší nemocnice na Kubě a opováží se ji vydávat za kubánský standard. Nevysvětlí, proč, když je kubánské zdravotnictví o tolik lepší než americké, cítila Světová zdravotnická organizace potřebu zařadit Kubu ve stejném žebříčku, který Moore používá, ještě o dvě příčky níž než USA. Ke konci se Moorův socialismus vybarví už dokonale, když do filmu o zdravotnictví z nějakého důvodu, jež je znám jen jemu, zařadí demonstrace Francouzů za všeobecnou zaměstnanost (!!!) nebo zmínku, že ve Francii mají 5 týdnů placené dovolené, a ještě se od něj nepřímo dozvíme, že bezplatná všeobecná péče = demokracie. Nejzábavnější na tom všem pak je, že ti samí lidé, kteří tady u nás bučí proti třicetikorunovým poplatkům, spolu s Moorem fascinovaně kroutí hlavou nad tím, že v britské lékárně dostanete jakýkoli lék za 6 liber, tedy pouhý šestinásobek nenáviděného julínkovného :-)(22.4.2009)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = 8.5.2009 - Dokumenty či paradokumenty tohto chlapíka sú možno jednostranné ale zábavné. (9.5.2009)(9.5.2009)