Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Heh, že bych si konečně začal vážit toho, že žiji v ČR? ... Možná ...(18.4.2011)

• BoPo

Jednostranný dokument, ktorý má jasne rozdelené kto je dobrý a kto zlý. Všade sa majú pacienti úžasne, len v USA nechávajú ľudí zomrieť. Tak to vidí Michael Moore. Jeho zámer je jasný. Vyvolať odpor k americkému zdravotníctvu. Lebo predsa všade inde je všetko úžasné a predovšetkým ZADARMO! Naozaj pán Moore?(18.4.2011)

• Mononoke.

Film je určen zejména pro američana než českého diváka. Místy jsem se bavila, musim uznat že, Moore dokáže vhodně vybrat dobrou a hodící se hudbu, která podtrhne nebo zkarikuje danou situaci. Ale nesnášim jeho manipulativní sestřihy a polovičatí informace, jako u večerních zpráv TV Nova. Zajímalo by mě, jak dlouho mu trvalo, než našel vhodné adepty do svého filmu, z kterého tak trochu vyplívá, jakoby americké zdravotnictví nikdy nikoho nevyléčilo. Jaktože se tedy lidi v US stále nechávají pojistit, když je to jen černá díra do které se vhazujou peníze? Vylíčení výhod ve Francii a británii bylo jakoby to byla země zaslíbená, ale opět jen jeho jednostranný pohled. Moore si prostě točí filmy, tak jak je on sám chce vidět, nemyslím že by to mělo se serioznim dokumentem něco společného.(6.2.2008)

Moorovy filmy je pro mě velmi těžké hodnotit. Coby levičácká propaganda by to bylo nejspíš za "odpad", jako dokumentární film však musím hodnotit vysoko. Jen mě děsí, že tenhle další manipulativní kousek "socialistického prasete" M.M. bude plno diváků brát smrtelně vážně. Nicméně Moorovi nelze upřít, že si umí dokonale pohrávat s divákovými emocemi. Samé slzy, patos, šokující příběhy. U filmu jsem se rozhodně nenudila, místy jsem se i zasmála... ALE, jeho manipulativnost a nechutně jednostranný pohled na věc mě zároveň strašlivě iritoval.(23.10.2007)

Těžko soudit, co je zmanipulované pro kameru a co "realita", každopádně pokud je americký systém založen na maximalizaci zisků pojišťoven a nikoliv na potřebách pacientů, je někde něco špatně. To nemá nic společného se škatulkováním do pravičáctví a levičáctví (a každého "přesvědčeného pravičáka" by zbytečné úmrtí v rodině velmi brzy vyléčilo). Je škoda, že Moore se tentokrát nevešel pod hodinu a půl (a nebyl sžíravější), druhá půlka filmu se značně vlekla a kromě "invaze na Guantanamo" nepřinesla nic, co už se neřeklo dřív. 7/10(8.4.2011)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)

• - Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)

• - První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)