Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Michael Moore opäť vo forme. Ženie situácie vo filme až do absurdností. Asi práve preto sú jeho dokumenty také obľúbené. Rovnako asi nejde ani tak o objektivitu ako o poukázanie na problémy a niečo zhnité v systéme. A to sa mu myslím podarilo.(29.8.2007)

• Mononoke.

Film je určen zejména pro američana než českého diváka. Místy jsem se bavila, musim uznat že, Moore dokáže vhodně vybrat dobrou a hodící se hudbu, která podtrhne nebo zkarikuje danou situaci. Ale nesnášim jeho manipulativní sestřihy a polovičatí informace, jako u večerních zpráv TV Nova. Zajímalo by mě, jak dlouho mu trvalo, než našel vhodné adepty do svého filmu, z kterého tak trochu vyplívá, jakoby americké zdravotnictví nikdy nikoho nevyléčilo. Jaktože se tedy lidi v US stále nechávají pojistit, když je to jen černá díra do které se vhazujou peníze? Vylíčení výhod ve Francii a británii bylo jakoby to byla země zaslíbená, ale opět jen jeho jednostranný pohled. Moore si prostě točí filmy, tak jak je on sám chce vidět, nemyslím že by to mělo se serioznim dokumentem něco společného.(6.2.2008)

• Dharter

Jako o co jim jde? Mají peníze, ale dělá jim problém si platit zdravotní pojišťění? Tak snad si nekoupím dům a čtyři auta, když mám prachy jen pro banky a ne pro pojišťovnu. Takoví dementi si i myslí, že Země je stará 5000 let a lidstvo stvořil Moroni. ✘(14.9.2011)

Aneb jak to dopadne, když se nenapravitelný demagog pitvá ve zdravotní péči. Michaelu Mooreovi lze vyčítat spoustu věcí, ale rozhodně mezi nimi nebude jeho nesporný filmařský talent. Práce s hudbou, kamerou, střihem, přesně dávkovaným odlehčováním a dojemnými momenty - to vše je perfektní. Prostě radost koukat. Sicko je řemeslně odvedená "moorovina", která zaujme tématem a zpracováním, ale dojíždí na svou délku, úvodní část před výjezdem do světa a především na demagogii a "černobílý" pohled na věc. Čeho je moc, toho je příliš a tentokrát Moore přestřelil, jelikož podceňuje diváka. Zde již míra jeho umně vytrhovaných informací z kontextu a zaměřování se jen na ty oblasti problému, které se mu hodí do krámu, v určitých momentech přerůstá do čiročirého lhaní, že to až aktivně štve. Případný kladný dojem, který byste si mohli z tohoto dokumentu odnést, tak vyšumí zcela do ztracena, stejně jako tento komentář...(18.11.2007)

Michael Moore pitvá americké zdravotnictví jako zkušený chirurg, který ví, kam říznout, aby se vyjevila hrůzná "pravda" nebo alespoň "polopravda", obalená vrstvou místy přestřelených přirovnání (lékařská péče v Guantanamo Bay vs. péče v USA = těžké WTF). Moore je - jako ostatně vždy - docela vtipný, výstižný a má celý film hezky systematicky rozdělený, ale ta všudypřítomná póza "Amerika sucks, všude jinde jsou na tom líp" mě s přibývajícím časem čím dál víc otravovala a taky nudila.(23.10.2007)