Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy
  • igi B.

Mr. M.M. je velký manipulátor, fabulátor, kombinátor a traktor (promiňte mistře, spíše buldozer, ale vás se valiti viděti... ;-) ale tímhle svým pamfletem narozdíl od předchozí (pamfletové) tvorby mě velice zklamal... Nemám chuť zde nějak vážně rozepisovat, co mi na tomhle filmu vadí, ale prostě srovnává nesrovnatelné a až okatě si vybírá, co se mu hodí do ranku - ať pozitiva či negativa různých zdravotních systémů. Já mu rozumím, co a proč ho na americkém systému (a nejen zdravotním) sere, ale takhle tedy mistře ne! . . . A když už jsme u toho zdravotnictví - to jste si mohl zajet pro srovnání i do Česka, to by jste viděl kaputalistický sociálizhnus v praxi, korupci a porádný zlodějský ksindl a bohatnutí vyvolených doktorů, úředníků, politiků a obchodníků (pojišťovny nevyjímaje) na veřejné zdravotní péči! . . . No, mezi zdejšími >dokumentaristickými< podělávkami se samozřejmě nenajde nikdo, kdo by s nezbytnou podporou S.F.P.R.P.Č.K. (hm...) natočil nějaký ten pamfletek, že, tady tak někomu spíš prolézt kaďák... :-( . . . Resumé? Michale, podívej se na sebe a všechny ty své vybrané americké oběti tamějšího zdravotního systému - jste tlustí jako vepři, zhubněte a budete zdravější na těle i na duchu, abyste poté, co se vystěhujete na Kubu, nezatěžovali tamější ráj pro nemocné a přestárlé soudruhy... :-/ - - - P.S. Tohle dílko d.m.s.n. prosím není "dokumentární film"!!! Stejně tak i M.M. není žádný dokumentarista! Je bystrým, jízlivým, samolibým a cynickým více či méně poctivým a zdatným subjektivním glosátorem dění. To že jeho filmy nejsou hrané (no místy vlastně kdoví, že...) ještě neznamená, že jsou dokumentátní... To jen tak naokraj... Amen. - - - P.P.S. Ani mě nepřekvapuje, že stádo zase protlačilo tuhle taškařici do červených sfér. Počkejte děcka, co vás jednou čeká ve špitálu. Myslím psychiatrii... %-D . . . Jo - zlehčuju to! Co se taky u takového filmu dá dělat, že... - - - - - (Poprvé viděno 17.4.2011 na >nezdravém prostoru< , hodnocení 1412., komentář zde jako stošedesátý . 17.4.2011)(17.4.2011)

Už Farenheit zaváněl, tak jsem čekal nejhorší a dostal zábavnou a ne moc náročnou dokumentární jednohubku, u které jsem se hodně nasmál. 70%.(8.8.2010)

Těžko soudit, co je zmanipulované pro kameru a co "realita", každopádně pokud je americký systém založen na maximalizaci zisků pojišťoven a nikoliv na potřebách pacientů, je někde něco špatně. To nemá nic společného se škatulkováním do pravičáctví a levičáctví (a každého "přesvědčeného pravičáka" by zbytečné úmrtí v rodině velmi brzy vyléčilo). Je škoda, že Moore se tentokrát nevešel pod hodinu a půl (a nebyl sžíravější), druhá půlka filmu se značně vlekla a kromě "invaze na Guantanamo" nepřinesla nic, co už se neřeklo dřív. 7/10(8.4.2011)

Mám chuť dát čtyři hvězdičky, ale nemůžu, protože Moore nesplňuje moji představu dokumentaristy. Je až příliš obratný manipulátor, nevěřím mu jeho bukolické vylíčení sociálních a zdravotních systémů na Kubě a ve Francii. Taky by mne zajímalo, co všechno zatajil z návštěvy Američanů na Kubě, to rozhodně nevypadá jako čistá záležitost. Ale je fakt, že skoro dvouhodinový snímek se sleduje se zatajeným dechem a některé osudy nemocných Američanů a chování tamních lékařských institucí jsou hrozivé a odstrašující. /17. 4. 2011/(17.4.2011)

Moorovy dokumenty nemaji byt zajimave nebo dokonce vtipne, ale K VECI a pravdive. Zamyslete se.(11.3.2008)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)

• - První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

• - Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)