Královna Alžběta: Zlatý věk

Elizabeth - Das goldene Königreich

Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Francie / USA / Německo, 2007, 110 min

Královna Alžběta: Zlatý věk mě zaujala mnohem více, než úvodní díl. Cate Blanchett mi v roli legendární panovnice nepřišla již tolik chladná, jako v prvním filmu. Film zde také konečně ve velké míře odhaluje emoční stránku její povahy, takže se dočkáme několika silných emotivních scén, kde se Alžběta ocitá v sevření svých vlastních pocitů a výčitek. Silným tahem je rozhodně také obsazení Clivea Owena, jehož chemie s Cate Blanchett mi vynahradila absenci v prvním díle mezi ní a Josephem Fiennesem. Snímku také vévodí působivá hudba, jejíž jedna melodie mi připomínala tu z epizody Sherlocka, Reichenbach Fall. A stejně jako v Sherlockovi, i zde mě při ní mrazilo. Závěrečná velkolepá bitva je více než důstojným zakončením.(22.9.2013)

Taková zábavnější (popcornovější ;) Marie Antoinetta... Kapur si pohrává s myšlenkou předvést dost možná nejvýraznější panovnici své doby jako rozvernou "dívčinu", jež místy ztrácí přehled na vlastním dvoře a šílí z představy španělské nadvlády, aby se po životním nakopnutí od své "skoro družky" odhodlala postavit ohromné přesile. Nuda to není, ale čekal jsem víc. Místo soudržné a opulentní jízdy se z plátna hrnou pouze hezké obrázky (doprovázené parádní hudbou), které naneštěstí postrádají jakýkoliv smysl a řád. Témata se míchají jako v začarovaném shakeru a nikdo, ani Kapur, přesně neví, co z něj za chvíli vypadne. Královna Alžběta je tak směskou nejrůznějších dějepisných výseků, jimž chybí kvalitní lůno, ze kterého by se zrodily plnohodnotné postavy (nebýt excelentní Cate Blanchett, nezajímala by mě ani samotná Alžběta) a jednolitá příběhová linie. Pokud finanční propadák zapříčiní konec Kapurovi kariéry, škoda to rozhodně nebude. Jako prostřední část trojdílné skládačky - slušné, jako samostatný film - dostačující.(16.10.2007)

• kitano

Historická dráma ? Pche. Povrchný zmetok, ktorý neuspokojí ani milovníkov histórie, ani tých, ktorí čakajú popcornovú zábavu. Azda len fandovia kostýmov a Cate Blanchet si prídu na svoje. (4.9/10)(21.1.2009)

• Tuxedo

Vše, co dělalo původní film dobrý, zde naprosto chybí a od těžkého průměru film nezachrání ani Cate Blanchett s výjimečně nezajímavým Clivem Owenem. 5/10(15.12.2007)

• Jeanne

Těžko říct, na co se tento film zaměřil, nejedná se totiž ani o snímek vykreslující emoce jako se o to více či méně úspěšně snaží Coppola v Marii-Antoinette, nejedná se ani o věrnou histroickou rekonstrukci (sám život Alžeběty by byl mnohem pestřejší než prázdný příběh filmu), ale ani o oslavu Zlatého věku, na který ve filmu vůbec nedojde (film končí ve chvíli, kdy Zlatý věk mohl začít). Nebýt několika samoúčelných sadistických scén, které totálně rozrušují náladu vyplývající z alespoň mírně započatých náhledů do kultury doby (o módě, hudbě, umění se ve filmu překvapivě nedozvídáme prakticky nic), bylo by nejvýstižnějším přironat Zlatý věk k Sissi: všechno „nevhodné“ ze života královny bylo pro potřeby filmu odstraněno až se z ní stává nezajímavá a prázdná loutka pobíhající jen tak po plátně; k tomu se přidávají prostoduché metafory (např. španělský král – v černém – o sobě promlouvá jako o světle a o Alžbětě - v bílém obraze – jako o tmě); jednostranná porpagace „liberálního“ protestantismu; z nějakého nepochopitelného důvodu zařazený příběh lásky mezi dvorní dámou a milencem královny, který se tu jejím milencem ovšem nestane...(2.12.2007)