Lovec draků

Marc Forster

Předloha:

Khaled Hosseini (kniha)

David Benioff

Škoda, že Marc Forster zvolil příliš pomalé tempo. Dvě hodiny jsou zabijácké a celá prostřední pasáž je imho naprosto zbytečná. První třetina je ale brilantní a souboje draků... to se nedá popsat.(18.3.2008)

Hlavním problémem filmu je scénář, který tak nějak nenechá Forstera více se rozezpívat. Oproti knize je všechno samozřejmě zhuštěnější, stručnější, ale především bohužel povrchnější a více amerikanizované. Dramatickým vyvrcholením filmu chybí naléhavost a drásavost knižních předobrazů, vztahy postav se splošťují a jaksi se vytrácí ta intimita vypravěče a čtenáře, kterou byl schopný Hosseini opatřit svůj román. Těžko říct, do jaké míry bylo možné s tím něco dělat. Nicméně i Forsterova režie je překvapivě chladná a profesorská, prostá procítěného zaujetí "Hledání Země nezemě". Ale abych nekřivdil. I naředěný Hosseiniho příběh stále dojímá a magnetizuje vnitřní silou. Herecké výkony zejména dospělého Amíra a jeho bábá velmi potěší. Soundtrack Španěla Iglesiase má stejnou sílu a citlivost jako jeho práce pro Pedro Almodovara. "Lovec draků" se mi kupodivu nejvíce líbil v prostřední, americké části, která hlavně vztah Amíra s otcem vystihla velmi věrně. Navzdory lehkému zklamání přesto hodnotím Forsterův film veskrze pozitivně.(6.4.2008)

Nadherny film, ktory sa oplati vidiet. Pribeh o priatelstve, zrade, boji s vlastnym svedomim, ale i o laske roznych podob.(11.3.2009)

Film jsem chtěl vidět kvůli kompletní filmografii režiséra Marca Forstera, abych věděl, co mohu očekávat v nové Bondovce Quantum of Solace. A film mě nakonec překvapil. Mile překvapil. Za prvé to vypadalo jako úplně od někoho jiného. Měl jsem nastudovány Forsterovy předchozí filmy a Lovec draků je naprosto odlišný. Což ukazuje, že režisér dokáže zrežírovat jakýkoliv žánr. A to precizně. Za druhé tím, že je to tak jiný příběh než jsem očekával. Takový civilní a hodně osobní. Moc si mě film získal svojí citlivostí. Během filmu se mi líbila hudba a tak se ani nedivím, že získala nominaci na Oscara, i když proti Pokání opravdu neměl film šanci. Těším se na další filmy Forstere. Jen tak dál.(14.7.2008)

Marc Forster je perfektní vypravěč. Jeho filmy na první pohled nemají moc společného, ale vysoká kvalita zůstává. Stejně citlivě přistoupil i k dramatu o vině, svědomí a vykoupení rozkročeném mezi Afghánistánem a Kalifornií a pokrývajícím časový úsek 22 let. Pomáhá mu silný příběh, přesvědčiví herci a výborná hudba. Malý nenápadný film, který rozhodně stojí za to vidět.(22.6.2008)

• - Spoiler: Rodina chlapce Ahmada Khana Mahmoodzada, představitele malého Hassana, zkoušela přesvědčit studio i tvůrce k vystřižení znásilňovací scény z konečného sestřihu. (DaViD´82)

• - Po dotočení filmu studio spolupracovalo, spolupracuje a spolupracovat i nadále hodlá s afghánskými odborníky, neziskovými skupinami, vládními úředníky i bývalými zmocněnci americké vlády, aby mělo stálý přehled o stavu chlapců, jelikož mělo oprávněné obavy o jejich bezpečnost. Zařídilo také, aby se v době premiéry snímku nenacházeli v Kábulu. (DaViD´82)

• - Ve většině scén, ve kterých děti ovládají papírové draky ve vzduchu, tahají za provázky, na kterých však byly připoutány pouťové balónky. Ty byly draky digitálně nahrazeny až při post-produkci snímku. (DaViD´82)