Lovec draků

Marc Forster

Předloha:

Khaled Hosseini (kniha)

David Benioff

Tak to byla síla, nepamatuji si, kdy naposledy mě nějaký film tak dojmul. Nepodmíněné přátelství 2 chlapců - jednoho z nich až za hrob (to je sice pateticky řečeno, ale tady to tak je). Příběh o to silnější, že se odehrává v Afganistánu ( v zemi vyznávající Islám, který tradičně posuzuje krádež, tedy i lež a cizoložství dodnes úplně jinak ). Všechna tato témata se prolínají, je konfrontováno hrdinství se zbabělostí, kam to až může dojít , když člověk udělá chybu v dětství a pokud neřeší, jak se to s ním vleče celý život....To vše na pozadí Afgánských "divokých" dějin a následné emigrace do USA.(9.7.2008)

Film na který se nezapomíná a na který se určitě ještě podívám a takových je opravdu málo. A zcela jistě si musím přečíst i knihu. - Nebe plné draků. - Malý, hrdý, kouzelný, ale také zranitelný Hassan. - Křehkost dětských vztahů. - Amir a svědomí. - Zajímavá, ale pro mě těžko uchopitelná kultura. A na závěr citace z filmu: "Je jen jediný hřích a to krádež. Každý jiný je z něj odvozen. Když zabiješ člověka, ukradneš mu život, jeho ženě ukradneš právo na manžela a jeho dětem právo na otce. Když lžeš, ukradneš někomu právo znát pravdu." Vyjímečný film a pro mě silný zážitek.(23.2.2012)

Scénář: David Benioff .. Když jsem poprvé uviděl český název Lovec Draků, pomyslel jsem si, že půjde nejspíš o nějakého konkurenta pro Eragona. Při bližším ohledání jsem objevil žánr drama, režiséra Marc Forster a fakt, že drak je zde pouze ten létající papírový. A to mi k rozhodnutí o zamíření do kina vlastně stačilo. Forster si zřejmě ještě před bondovkou (které po Casino Royale, navíc s debilním konceptem i názvem Quantum of Solace, vůbec nevěřím) chtěl natočit něco smysluplnějšího, nekomerčního, důležitějšího. A povedlo se! Scenárista David Benioff dodal silný materiál inspirovaný (dnes už vím, že) neméně silnou knihou. Afganistan ’78 je vyobrazen jako skvétající země, byť s interními, politicko-rasovými problémy. Všechno vzala nejprve Sovětská invaze, kterou vytlačil až nástup hnutí Taliban, čemuž se říká z bláta do louže. Divák sleduje příběh dvou dětských kamarádů, které tyto události rozdělí, aby k sobě tokem času opět museli najít cestu. Návrat po letech ukazuje jen zničenou zemi ve spárech fundamentalistické tyranie - pověstná trestní exekuce ukamenováním během přestávky fotbalového zápasu bude jistě patřičným důkazem. V jádru mi Kite Runner připomíná jistou paralelu k Persepolis (tj. kam může rozvíjející se asijský stát dohnat okupace následovaná zpackanou revolucí), jen v jiných reáliích a rozhodně bez odlehčujícího humoru. Tento příběh je nasáknutý emocemi, které díky režii a hudbě (výtečný Alberto Iglesias) fungují. 85%. Black Box projekce.(27.1.2008)

Afghánistán = absurdistán. Země bez jediného stromu .. země, kde se reklama na Gillette absolutně míjí účinkem .. země, kde má každý plnou hubu šaríji, ale bez zábran znásilňuje malé děti. Výprava do končin světa, odkud žít znamená utéct.(1.12.2012)

Áno, pre mňa je tento film jedným z najväčších prekvapení tohto roku. Film, ktorý prišiel potichu, bez reklamy, dokázal vo mme po dlhej dobe opäť vyvolať pocit, že pozerám FILM, že doslova hltám príbeh a užívam si každý záber filmu. Niet pochýb, že režisér nemal žiadne komerčné úmysly a očaril ho príbeh, ktorý sa snaží rovnako očarujúco podať. Hudba je nádherná, exteriéry pred i po ruskej invázii sú zvládnuté na jednotku. Herecké obsadenie to je kapitola sama o sebe. Detskí hrdinovia, ktorí boli vybraní ako neherci zo školy v Kábule, zvládli svoje úlohy výborne. A že bolo čo hrať, pretože títo chlapci ťahali takmer celú prvú hodinu filmu. Všetci ostatní boli samozrejme výborní tiež, zaujme hlavne predstaviteľ hlavnej úlohy/Amir/ ,ktorého poznáme z filmu Let 93, kde hral jedného z teroristov.DVD obsahuje otitulkované bonusy a krásny trailer. Silný príbeh je to, čo sa v dnešných filmoch ťažko hľadá.Tu som ho našiel a som za to vďačný.Film 10/10.(25.1.2009)

• - Spoiler: Premiéra filmu byla na žádost ředitele školy, kterou oba chlapci v Kábulu navštěvují, posunuta o šest týdnů až na 14. prosince, kdy končí afghánský školní rok, z obav o dětské představitele. Na vině je scéna znásilnění jednohu z chlapců. Důvodem byla především výrazně zhoršená situace v Afghánistánu oproti období, kdy byli chlapci obsazeni. (DaViD´82)

• - Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)

• - Ve většině scén, ve kterých děti ovládají papírové draky ve vzduchu, tahají za provázky, na kterých však byly připoutány pouťové balónky. Ty byly draky digitálně nahrazeny až při post-produkci snímku. (DaViD´82)