Lovec draků

Marc Forster

Předloha:

Khaled Hosseini (kniha)

David Benioff

Citlive. A hoci takmer cela cast navratu do Afganistanu posobi ako scenaristicke cvicenie zo zakladky na temu "zli versus dobri", Forster podobne ako vo Finding Neverland dokaze aj klise prerastajuce do gycu podat tak decentne, ze to nielen neurazi, ale prave naopak - az citovo zainteresuje a na duchu potesi. 7-8/10. A teraz pan Forster.... uz netrpezilvo ocakavam vysledok Vasej prace v sluzbach jej velicenstva... ;-)(28.12.2007)

Marc Forster dokazuje, že jeho talent je nekonečný a filmy, které tvoří jsou až neuvěřitelně příjemně a poutavé pro každého diváka. Lovec draků má vcelku jednoduchý příběh o přátelství, které je z větší části vyprávěno pomocí flashbacků, ale dojde i na "přítomnost". Forster využil nejen digitální techniky, především v soubojích draků, ale také herců, kteří jsou neznámí, ale o to lepší. Celý film je vykonstruován skoro až k dokonalosti, kdy se emoce s každou sekundou stupňují a vy fandíte hlavní postavě při cestě za naplněním dávného přátelství. Mimo to jde o poučný náhled do světa afghánských dětí a afghánského světa, který se od našeho, jak je zvykem u podobně založených zemí, dost liší.(9.8.2008)

Ojedinělý příběh o krásném i krutém přátelství, o vině a výčitkách svědomí, o brutalitách, které se někde na světě opravdu dějí..."I dream that my son will grow up to be a good person, a free person. I dream that someday you will return to revisit the land of our childhood. I dream that flowers will bloom in the streets again... and kites will fly in the skies!" Tato slova mě ve filmu dohnala k slzám, přesto jako znalkyně knižní předlohy nemůžu dát plné hodnocení - vynechání některých klíčových scén, občas příliš pomalé tempo...Pozitivně hodnotím výběr herců (hlavně chlapce, který hrál malého Hassana) a soundtrack. Škoda, že se film nedočkal i jiných Oscarových nominací, než jen za hudbu. Srovnání film/knížka (Khaled Hosseini) – 3/7 – i když se Marc Forster snažil, plnou sílu tohoto drsného příběhu se mu na plátno převést nepodařilo.(26.1.2008)

Smutné, veľmi ľudské a poriadne na zamyslenie.(6.4.2008)

Marc Foster se nám snaží ukázat, že Afganistan není jen ta zlá země, kde po hřebenech hor pobíhá ten srandovní pán s plnovousem, který vždy pobaví svět nějakou tou videokazetou s domácí nahrávkou. Lovec draků je velice citlivě natočené drama o přátelství a zradě, které má v první polovině neskutečný tah a chytlavost. Nikdy bych nečekal, že mi bude běhat mráz po zádech, když budu sledovat souboj papírových dráčků. Jenže to úžasné tempo se v druhé polovině vytrácí a upřímně řečeno snímek by mohl být o půl hodiny kratší. Přesto má film hloubku, dobrou kameru, hudbu, která krásně podbarvuje všechny scény a slušné herecké výkony, takže ve finále je to za 4* i přes ten pomalý závěr.(16.1.2008)

• - Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)

• - Natáčanie trvalo filmárom iba 3 mesiace - v rozmedzí 20. septembra a 21. decembra 2006. (MikaelSVK)

• - Afganské ministerstvo kultúry zakázalo distribúciu filmu do kín aj na DVD, ako dôvod uviedlo podnecovanie rasového násilia v krajine. (sWONDER)