Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickov

Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

V životě jsem neviděl tak zlý děti. Jistá obluda, vašnivá čtenářka si chce jenom přečíst knížku, kterou našli děti ve svým baráku a představte si to, ty děti tu knížku té obludě ne a ne půjčit. Příběh směřuje ke koaličnímu jednání mezi všemi hamouny, jak zabránit obludě aby si přečetla knížku. Je to hrozný, úplnej nervák. Filmaři se strašně snaží aby jsme byli všichni na straně dětí a tak je nechali žít jenom s maminkou, aby nás dojali a zajistili naší plnou podporu tomu odpornému dětskému aktu lakomství. Výživná scéna nastane, když tam nějaké pohádková postava, silně připominají Škromacha nechutně fluše dětem do ksichtu, kéž bych uměl taky takhle výživně flusat. Film vám také ukáže nový umělecký způsob jak vymalovat vlastní kvartýr rajskou omáčkou. Já myslím, že podobný film jsme všichni potřebovali jak prase drbání.(24.3.2008)

Neurazí ani nenadchne.(19.8.2008)

Milé děti, dnešní pohádka bude plná hrozivých lesních skřetů, co vypadají jako obludné žáby s velikánskou tlamou, tak se rychle schovejte pod peřinu a toaleťáky s sebou. To takhle stál uprostřed hvozdů jeden velký osamocený dům. A do něj se jednoho dne... A víte co?? Nic vám vyprávět nebudu, stejně to znáte, protože je to furt na jedno brdo. Prostě taková fantasy přesnídávka. Povedené digitální potvůrky laškují s trojicí sourozenců, přičemž jejich společným zájmem budiž stará kronika, po které pase zlobr (ale kdepak Shrek, ten chrápe doma v bažině), maskující se za kulhavého Nicka Nolteho. Občas napínavé (první půle), občas z prstu vycucané posuny v ději, trochu sterilní, mytologicky naťuknuté, se samozřejmě předvídatelným (ale vcelku vtipně řešeným) koncem, ve kterém nechybí klišovitá slzopudná rodinná scéna. Mladí herci dobří, "květinkovky" kouzelné, jako epizodní dobrodružství však nepříliš přesvědčivé. 90 miliónů dolarů(rozpočet)/162 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.6.2008)

Než jsem uviděl více cz recenzí, vypadala KRS více než nadějně, ale i tak jsem si nechával špetku naděje, že by mě mohla zaujmout další fantasy, ale s recenzemi a konečnými výroky nakonec veskrze souhlasím. Trikově solidní, ale příběhově nevyrovnané, lepší chvilky se střídají s hluchými místy, dost nepovedených vtipů, nebo nedotažených do konce. Herecky snad i nadprůměrné, když je přece Freddie Highmore jedna z největších dětských hvězdiček v Hollywoodu a tady ho máme rovnou dvakrát, dále sestra nerušila a mamča Mary-Louise Parker - Nancy Botwinová z Weeds ;-) Žádný zázrak, ale jednou se na to podívat určitě dá. 5+/10*(13.7.2008)

Nejednou jsem psala, že miluji rodinné filmy a také, že nechápu, že jsou mnohdy tak kritizovány a mají tak malé hodnocení. Už nějaký ten čas dítě opravdu nejsem a stejně tyhle filmy pro mě mají to největší kouzlo a to nehledě na to, že mojí srdcovou záležitostí jsou dramata. Jestli někdo relaxuje u komedií, já u filmů tohodle žánru. Jsou pro mě vším, co od krásné podívané očekávám. Tenhle snímek má spoustu mouch, větších i menších, přesto mi dal krásně prožitých 95 minut života a s chutí se budu na takové koukat dál a dál ..(7.8.2008)

• - Kvůli roli Mallory se herečka Sarah Bolger (A Love Divided, In America) naučila něco nového - šerm. Sarah musela před natáčením absolvovat kurz šermu, protože ve filmu je spousta bojových scén a plno šermování. Tři týdny trénovala v Montrealu a čtyři týdny v Dublinu. (Rodriguez)

• - "Vždycky jsem měl rád fantasy filmy", řekl režisér Mark Waters (The House of Yes - scénář a režie). Proto se rozhodl natočit film podle knih od Tonnyho DiTerlizzi a Holly Black - Kronika rodu Spiderwicků. (Rodriguez)

• - Obe dvojčatá (vo filme hlavné postavy Jared a Simon) stvárnil jeden herec, Freddie Highmore. (metal.storm)