Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

• DaViD´82

Popravdě řečeno mě Mark Waters během úvodních dvaceti minut naprosto odzbrojil a nebojím se říci, že takřka i nadchl. Vše klapalo lépe než bych očekával. Především atmosféra a aura dětské výpravy za dobrodružstvím z toho přímo sálá. Zdejší děcka nejsou takový degeni jak bývá v podobném ranku filmů (špatným) zvykem, ale pěkně spratkovití a uvěřitelní hajzlíci, kteří nechtějí jedněm chudákům dopřát dobrého počtení. Prostě sympaťáci každým coulem. Aby toho nebylo málo, tak se ještě navíc hraje na překvapivě temnější notu. No a po tajemném úvodu se vyloží hlavní eso. Totiž CGI skřeti. Kronika se díky tomu přestane přetvařovat a... a vyleze na povrch krutá pravda. Žádný zázrak se nekoná, tohle je pouze další z nekonečného cyklu podbízivých rodinných fantasy rychlokvašek bez ladu a skladu na jedno použití. Děj tu není, jen jeho náhražka v podobě nefungujícího slepence nespočtu klišé. A co hůře. Jde o špatná, a úděsně naivní, klišé. Nikoli naivní v mile pohádkovém smyslu, ale v tom přesně opačném. Aby toho nebylo málo, tak byla přihozena i hrst moralit. Respektive rovnou celý valník. Herecky je to jak v kůlně před zimou. Jedno dřevo vedle druhého. I ten Nick Nolte se během své jediné několikavteřinové scény stihne ztrapnit jako už dlouho ne. O jindy a jinde tradičně výtečném Strathairnovi snad raději ani nemluvě. Jako celek to není přímo zlé, v zásadě ani moc nudné, řemeslně zajisté zdařilé, ale s úspěchem mě to iritovalo jako málo co v poslední době. Což mě mrzí, jelikož začátek sliboval velké věci co se kvalit týče a Freddie Highmore svou dvojroli zvládá až s nečekaným přehledem. V tom klukovi prostě něco je. A to je tak jediná informace, kterou mi Kronika poskytla. Ale to už jsem stejně dávno věděl, takže vlastně ne, je to fakticky zbytečný film.(17.6.2008)

Snesitelné, ale asi ne víc, než jednou. Waters zřejmě pochopil, že z tohohle scénáře pšenka nepokvete, a tak zběsile úhání dopředu, aby si nikdo nestačil všimnout, že vlastně kouká na docela nesmyslný a zbytečný film. Vizuální kabátek silně evokuje skvělou Terabithii, ale kde ta útočila sympatickými dětskými hrdiny s hmatatelným přátelským poutem, tam Spiderwickové vytahují akorát spoustu digitálních příšer a debilní dějové zvraty. Naštěstí to opravdu rychle odsýpá a Freddie Highmore je pořád ještě jedním z mála dětských herců, kteří jsou na plátně únosní. Jinak by bylo zle. 5/10(21.3.2008)

Docela zklamání, filmu žalostně chybí nosnější dramatický oblouk, malý hrdina by občas zasloužil pořádně proplesknout a všechny ty rodinné moralitky a průpovídky typu "Byl jsem tak zaměstnán kouzelnými stvořeními, že jsem si nevšiml, že to nejkrásnější je hned vedle mě" z toho dělají chvílemi pěkně otravnou limonádu.(26.3.2008)

• - Fantasy film Kronika rodu Spiderwicků byl natočen podle prvních tří dílů literární předlohy. Na papíře je Kronika určena menším dětem, film by ale podle režiséra Marka Waterse měl oslovit i starší diváky. (Pumiiix)

• - Před tímto filmem již Freddie Highmore spolupracoval s mnoha významnými režiséry a hrál v několika snímcích jako Karlík a továrna na čokoládu, Hledání Země Nezemě, Dobrý ročník nebo Arthur a Minimojové. (Rodriguez)

• - Paramount uvolnil na rodinné dobrodružství režiséra Marka Waterse 90 milionů dolarů (chtěl tím sekundovat Narnii). Celosvětově utržil slušných 163 milionů. (Rodriguez)