poster

Kronika rodu Spiderwicků

 • USA

  Spiderwick Chronicles, The

 • Slovensko

  Kronika rodu Spiderwickov

 • Slovensko

  Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Psema
  ***

  Nuda k zbláznění. Ten lehce vzrůstající hype, hovořící o fantasy jako víno, mi vážně nějak nedochází. Spiderwickovci jsou lepší než Terabithie? Let na grifovi úžasnější než poletování ve třetím Potterovi? A triky vypadají báječně? Ale no tak. Kronika na zabití prkenného Davida Strathaima je mnohem více než ukázkou dobrého fantasy katastrofálním příkladem odfláknutého scénáře, který po půl hodině vyčerpá všechny slušné vtipy a ve zbytku stopáže se zmůže maximálně na zoufalé vykrádačky, nad jejichž rutinním zpracováním se lze pousmát nebo usnout. S odstupem času začínám litovat, že jsem se neopřel a nezavřel oči, možná by mě teď tolik nebolelo za krkem při vzpomínce na trapného a blbě vyexponovaného záporáka, nějakého žabího poskoka a dva digitální sidekicky, z nichž jeden je se svým požíráním medu otravný už po první minutě a ten druhý, s přiškrcenou náturou Setha Rogena, nepředstavitelně zabitý a komediálně "nedopečený". Vypadá to hezky, děti jsou slušné, ale všechno okolo je jenom stupidní blivajz, kterého mám upřímně plné zuby. 5/10 s odřenýma ušima i zadnicí.(21.3.2008)

 • DaViD´82
  **

  Popravdě řečeno mě Mark Waters během úvodních dvaceti minut naprosto odzbrojil a nebojím se říci, že takřka i nadchl. Vše klapalo lépe než bych očekával. Především atmosféra a aura dětské výpravy za dobrodružstvím z toho přímo sálá. Zdejší děcka nejsou takový degeni jak bývá v podobném ranku filmů (špatným) zvykem, ale pěkně spratkovití a uvěřitelní hajzlíci, kteří nechtějí jedněm chudákům dopřát dobrého počtení. Prostě sympaťáci každým coulem. Aby toho nebylo málo, tak se ještě navíc hraje na překvapivě temnější notu. No a po tajemném úvodu se vyloží hlavní eso. Totiž CGI skřeti. Kronika se díky tomu přestane přetvařovat a... a vyleze na povrch krutá pravda. Žádný zázrak se nekoná, tohle je pouze další z nekonečného cyklu podbízivých rodinných fantasy rychlokvašek bez ladu a skladu na jedno použití. Děj tu není, jen jeho náhražka v podobě nefungujícího slepence nespočtu klišé. A co hůře. Jde o špatná, a úděsně naivní, klišé. Nikoli naivní v mile pohádkovém smyslu, ale v tom přesně opačném. Aby toho nebylo málo, tak byla přihozena i hrst moralit. Respektive rovnou celý valník. Herecky je to jak v kůlně před zimou. Jedno dřevo vedle druhého. I ten Nick Nolte se během své jediné několikavteřinové scény stihne ztrapnit jako už dlouho ne. O jindy a jinde tradičně výtečném Strathairnovi snad raději ani nemluvě. Jako celek to není přímo zlé, v zásadě ani moc nudné, řemeslně zajisté zdařilé, ale s úspěchem mě to iritovalo jako málo co v poslední době. Což mě mrzí, jelikož začátek sliboval velké věci co se kvalit týče a Freddie Highmore svou dvojroli zvládá až s nečekaným přehledem. V tom klukovi prostě něco je. A to je tak jediná informace, kterou mi Kronika poskytla. Ale to už jsem stejně dávno věděl, takže vlastně ne, je to fakticky zbytečný film.(17.6.2008)

 • T2
  ***

  Rozpočet $90miliónovTržby USA $71,195,053Tržby Celosvetovo $162,839,667Tržby za predaj DVD v USA $27,620,901 //počet predaných kusov 1,520,103║ Ničím prevratné fantasy, ľahko zapadne do nevýraznej priemernosti a ten rozpočet je dosť prestrelený na to že tam nehrajú žiadne veľké hviezdy ani že sa nekoná žiadna pompézna výprava. /55%/(16.3.2010)

 • M.a.t.t.
  **

  Detské fantasy už začínajú byť otravné. Kým doteraz na mňa aj slabšie prírastky dokázali zapôsobiť aspoň niečím, vďaka čomu som sa na chvíľu vrátil do svojich mladých čias, pri Spiderwickovcoch bolo toto čaro defintívne prelomené. Nie je fér od filmov tohoto typu zakaždým očakávať dokonale prepracovaný Rowlingovej svet, ale niečo tak povrchné a odfláknuté sa zase až tak často nevidí. To si zrejme uvedomil aj Mark Waters, lenže ani jeho svižná réžia z veľkého NIČ nemohla vytvoriť niečo prevratné. Pár originálnych nápadov totiž kvalitnú fantasy nespasí, najmä ak je v každej tretej scéne prítomné klišé a halda neuveriteľných nezmyslov a náhod, nad ktorými ostáva aj rozum stáť. Snaha o prepojenie s rodinnou drámou vyznieva do stratena a väčšina ľudských postav iba nadbytočne dopĺňa pomerne fungujúci tím hlavných predstaviteľov. Samotní záporáci sú naviac žalostne smiešni (s výnimkou hlavného, ktorý je len žalostný) a ani pár škrabancov ma nedokáže presvedčiť o údajnej hrozbe, ktorú majú predstavovať. Takto už viac nie!(10.6.2008)

 • Trellíno
  ****

  Spiderwickové vzali Kompas a vytřeli si s nim zadek. To vše přitom provedli s rozpočtem, který by neuhradil ani půlku ledního medvěda. O letošním natřískaném začátku roku už se toho napovídalo hodně a tohle překvápko je jenom další potvrzení. Já bych přitom na tohohle koně po traileru, ve kterym se přerazil hned na startu, nevsadil ani tu pověstnou zlámanou grešli. Ono je to přitom ještě o stupínek lepší než loňská Terabithie. P.S. Horner burácí jak zamlada. P.S.2 Seth Rogen a jeho hláškující ptákyžroucí mrňous diktuje jak sviň. P.S.3 To samé platí o tom druhym skřetovi závislym na medu.(11.2.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace