Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickov

Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

První půlka velmi zábavná a tempo, které Waters nasadí do okamžiku, než se hrdinové dostanou do města, je téměř vražedné. Ke konci ale scénáři dochází dech a nezachrání to ani slušní herci, dobrá hudba a nadprůměrná režie.(19.3.2008)

• DaViD´82

Popravdě řečeno mě Mark Waters během úvodních dvaceti minut naprosto odzbrojil a nebojím se říci, že takřka i nadchl. Vše klapalo lépe než bych očekával. Především atmosféra a aura dětské výpravy za dobrodružstvím z toho přímo sálá. Zdejší děcka nejsou takový degeni jak bývá v podobném ranku filmů (špatným) zvykem, ale pěkně spratkovití a uvěřitelní hajzlíci, kteří nechtějí jedněm chudákům dopřát dobrého počtení. Prostě sympaťáci každým coulem. Aby toho nebylo málo, tak se ještě navíc hraje na překvapivě temnější notu. No a po tajemném úvodu se vyloží hlavní eso. Totiž CGI skřeti. Kronika se díky tomu přestane přetvařovat a... a vyleze na povrch krutá pravda. Žádný zázrak se nekoná, tohle je pouze další z nekonečného cyklu podbízivých rodinných fantasy rychlokvašek bez ladu a skladu na jedno použití. Děj tu není, jen jeho náhražka v podobě nefungujícího slepence nespočtu klišé. A co hůře. Jde o špatná, a úděsně naivní, klišé. Nikoli naivní v mile pohádkovém smyslu, ale v tom přesně opačném. Aby toho nebylo málo, tak byla přihozena i hrst moralit. Respektive rovnou celý valník. Herecky je to jak v kůlně před zimou. Jedno dřevo vedle druhého. I ten Nick Nolte se během své jediné několikavteřinové scény stihne ztrapnit jako už dlouho ne. O jindy a jinde tradičně výtečném Strathairnovi snad raději ani nemluvě. Jako celek to není přímo zlé, v zásadě ani moc nudné, řemeslně zajisté zdařilé, ale s úspěchem mě to iritovalo jako málo co v poslední době. Což mě mrzí, jelikož začátek sliboval velké věci co se kvalit týče a Freddie Highmore svou dvojroli zvládá až s nečekaným přehledem. V tom klukovi prostě něco je. A to je tak jediná informace, kterou mi Kronika poskytla. Ale to už jsem stejně dávno věděl, takže vlastně ne, je to fakticky zbytečný film.(17.6.2008)

Šla jsem na to především kvůli těm dobře vypadajícím příšerkám a musím říct, že nezklamaly, některé byly dokonce velmi vtipné a z jiných šel docela strach - zvláš elfíci byli působiví. Jinak hezká, akční a svižně odsýpající dětská fantasy.(21.3.2008)

V dorosteneckých scénách je Waters pevně v kramflecích a střílí hlášky na všechny strany (dokonce i o fous starší Highmore tak přestává být dítětem a stává se teenagerem), ale jakmile začne lesem pajdat Nick Nolte a iniciativou převezme pohádková říše s prkenným Davidem Strathairnem, film se rychle láme do dvou kusů... jeden nabízí ohraná klišé a podivné scenáristické kličky, druhý pak plnou kapsu hlášek a nekompromisních řešení (rajský protlak jako kyselina). Věčná škoda, že spolu tyhle části nevydržely v jedné místnosti a Watersovi se doslova rozutekly pod rukama. Výsledek tak chtě nechtě provází hořká pachuť spálené šance. Kniha dost možná stála za starou bačkoru, ale pokus o poctivý teenagerský crossover definitivně zpečetil osud filmu, ve kterém realita a fantazie skřípou, kdykoliv se dostanou do vzájemné blízkosti. Přičemž polehčující okolností není ani to, že vám to začne docházet až po skončení filmu... vystřízlivělých 50%.(29.3.2008)

Docela zklamání, filmu žalostně chybí nosnější dramatický oblouk, malý hrdina by občas zasloužil pořádně proplesknout a všechny ty rodinné moralitky a průpovídky typu "Byl jsem tak zaměstnán kouzelnými stvořeními, že jsem si nevšiml, že to nejkrásnější je hned vedle mě" z toho dělají chvílemi pěkně otravnou limonádu.(26.3.2008)