poster

Kronika rodu Spiderwicků

 • USA

  Spiderwick Chronicles, The

 • Slovensko

  Kronika rodu Spiderwickov

 • Slovensko

  Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MrHlad
  ***

  První půlka velmi zábavná a tempo, které Waters nasadí do okamžiku, než se hrdinové dostanou do města, je téměř vražedné. Ke konci ale scénáři dochází dech a nezachrání to ani slušní herci, dobrá hudba a nadprůměrná režie.(19.3.2008)

 • DaViD´82
  **

  Popravdě řečeno mě Mark Waters během úvodních dvaceti minut naprosto odzbrojil a nebojím se říci, že takřka i nadchl. Vše klapalo lépe než bych očekával. Především atmosféra a aura dětské výpravy za dobrodružstvím z toho přímo sálá. Zdejší děcka nejsou takový degeni jak bývá v podobném ranku filmů (špatným) zvykem, ale pěkně spratkovití a uvěřitelní hajzlíci, kteří nechtějí jedněm chudákům dopřát dobrého počtení. Prostě sympaťáci každým coulem. Aby toho nebylo málo, tak se ještě navíc hraje na překvapivě temnější notu. No a po tajemném úvodu se vyloží hlavní eso. Totiž CGI skřeti. Kronika se díky tomu přestane přetvařovat a... a vyleze na povrch krutá pravda. Žádný zázrak se nekoná, tohle je pouze další z nekonečného cyklu podbízivých rodinných fantasy rychlokvašek bez ladu a skladu na jedno použití. Děj tu není, jen jeho náhražka v podobě nefungujícího slepence nespočtu klišé. A co hůře. Jde o špatná, a úděsně naivní, klišé. Nikoli naivní v mile pohádkovém smyslu, ale v tom přesně opačném. Aby toho nebylo málo, tak byla přihozena i hrst moralit. Respektive rovnou celý valník. Herecky je to jak v kůlně před zimou. Jedno dřevo vedle druhého. I ten Nick Nolte se během své jediné několikavteřinové scény stihne ztrapnit jako už dlouho ne. O jindy a jinde tradičně výtečném Strathairnovi snad raději ani nemluvě. Jako celek to není přímo zlé, v zásadě ani moc nudné, řemeslně zajisté zdařilé, ale s úspěchem mě to iritovalo jako málo co v poslední době. Což mě mrzí, jelikož začátek sliboval velké věci co se kvalit týče a Freddie Highmore svou dvojroli zvládá až s nečekaným přehledem. V tom klukovi prostě něco je. A to je tak jediná informace, kterou mi Kronika poskytla. Ale to už jsem stejně dávno věděl, takže vlastně ne, je to fakticky zbytečný film.(17.6.2008)

 • Jossie
  ****

  Šla jsem na to především kvůli těm dobře vypadajícím příšerkám a musím říct, že nezklamaly, některé byly dokonce velmi vtipné a z jiných šel docela strach - zvláš elfíci byli působiví. Jinak hezká, akční a svižně odsýpající dětská fantasy.(21.3.2008)

 • imf
  ***

  V dorosteneckých scénách je Waters pevně v kramflecích a střílí hlášky na všechny strany (dokonce i o fous starší Highmore tak přestává být dítětem a stává se teenagerem), ale jakmile začne lesem pajdat Nick Nolte a iniciativou převezme pohádková říše s prkenným Davidem Strathairnem, film se rychle láme do dvou kusů... jeden nabízí ohraná klišé a podivné scenáristické kličky, druhý pak plnou kapsu hlášek a nekompromisních řešení (rajský protlak jako kyselina). Věčná škoda, že spolu tyhle části nevydržely v jedné místnosti a Watersovi se doslova rozutekly pod rukama. Výsledek tak chtě nechtě provází hořká pachuť spálené šance. Kniha dost možná stála za starou bačkoru, ale pokus o poctivý teenagerský crossover definitivně zpečetil osud filmu, ve kterém realita a fantazie skřípou, kdykoliv se dostanou do vzájemné blízkosti. Přičemž polehčující okolností není ani to, že vám to začne docházet až po skončení filmu... vystřízlivělých 50%.(29.3.2008)

 • ajuska
  ***

  Docela zklamání, filmu žalostně chybí nosnější dramatický oblouk, malý hrdina by občas zasloužil pořádně proplesknout a všechny ty rodinné moralitky a průpovídky typu "Byl jsem tak zaměstnán kouzelnými stvořeními, že jsem si nevšiml, že to nejkrásnější je hned vedle mě" z toho dělají chvílemi pěkně otravnou limonádu.(26.3.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace