Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickov

Kronika rodu Spiderwickovcov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

Funkčná rodinná fantasy. V dnešnej dobe úkaz.(3.7.2014)

V dorosteneckých scénách je Waters pevně v kramflecích a střílí hlášky na všechny strany (dokonce i o fous starší Highmore tak přestává být dítětem a stává se teenagerem), ale jakmile začne lesem pajdat Nick Nolte a iniciativou převezme pohádková říše s prkenným Davidem Strathairnem, film se rychle láme do dvou kusů... jeden nabízí ohraná klišé a podivné scenáristické kličky, druhý pak plnou kapsu hlášek a nekompromisních řešení (rajský protlak jako kyselina). Věčná škoda, že spolu tyhle části nevydržely v jedné místnosti a Watersovi se doslova rozutekly pod rukama. Výsledek tak chtě nechtě provází hořká pachuť spálené šance. Kniha dost možná stála za starou bačkoru, ale pokus o poctivý teenagerský crossover definitivně zpečetil osud filmu, ve kterém realita a fantazie skřípou, kdykoliv se dostanou do vzájemné blízkosti. Přičemž polehčující okolností není ani to, že vám to začne docházet až po skončení filmu... vystřízlivělých 50%.(29.3.2008)

No a mě se to náhodou docela líbilo, bylo to poměrně originální, rychle to utíkalo. A země Elfíků byla prostě nádherná. Jediné co mi tam trochu vadilo bylo na konci, že se tam do "boje" zapojila i jejich matka, něják mi to do toho nesedělo. 4*(2.2.2011)

• Djkoma

Další z mnoha fantasy, které doufají, že se stanou ikonou žánru jako je LOTR, Harry Potter a další. To se Spiderwickům určitě nestane a pochybuji, že přijde byť jedno pokračování. Nejde říct, že by tento film nebyl zábavný, ale chybí mu až příliš. Nedozvíme se nic než obyčejné "proč a kdo" a můžeme jen sledovat příběh, který je velké klišé, tentokrát o knize a světě, který nevidíme, ale je všude okolo náš. Možná jste to už slyšeli, možná i viděli. Vůbec by mě to nepřekvapovalo. Je to až příliš dětský film, který se chce tvářit jinak, ale opravdu mu to nejde.(9.8.2008)

No ty brďo! Trailery hrozili ďalšou slizkou detskou fantasy - a ono je to v skutočnosti ultranadupaný akčný horor s fungujúcimi ľakačkami a takým závratným tempom , že sa to kľudne mohlo volať Spiderwickovo ultimátum (darmo, dedo Kahn je stále majster remesla, ak dá takýto rytmus Indymu, umriem blahom). Pravda, tá fantasy omáčka nie je nijako originálna, ale akčná omáčka, ktorú nechá Waters vybuchnúť v nevídane nátlakovej záverečnej scéne, rozhodne stojí zato. Highmore sympatický (minimálne z polovice), triky výborné (zlý obor ruluje, nesmial by som sa mu ani v regulérnom horore), Horner sa snaží. Watersovi by som pokojne dal natočiť pokračovanie Bladea. ;-)(20.3.2008)