• Malarkey

Na novýho Jamese Bonda jsem se těšil, hodně těšil, protože po Casino Royale jsem byl docela překvapenej, že existuje Bondovka, která se bude líbit i mě, no a samotný Daniel Craig začaroval do postavy něco, co mi do Casina sedlo a já se bavil tak moc, že jsem se na konci nemohl dočkat dalšího dílu, což jsem možná trošku přepískl, protože Quantum of Solace není vůbec tak zábavná jako dřívější bondovky, které mě tolik nebavili, ale zase občas pobavili, ale co je horší, tak není ani tak realistická jako Casino Royale, a to na ní hodně mrzelo. Začátek akcí nešetří a rozdává ji na všechny strany, ale později, nebo spíš už po samotné chvilce přestává mít tak objemné tempo a nedokázal jsem se u ní bavit. Olga Kurylenko není ta pravá Bondgirl, a když nesedne Bondgirl, tak je půlka filmu v prdeli. Ta to mimochodem posrala už i po boku Maxe Payna, takže jí v lásce dvakrát zrovna nemám, no a ačkoliv titulní skladba se opravdu hodně povedla, hodlám tvrdit, že to je asi tak jediná věc, která se na tomto bondovi opravdu povedla, a to je docela škoda, docela veliká škoda. Fakt je, že Quantum of Solace nepřináší před premiérou nic zásadního, netočila se u nás, nejezdí tam modré Oktávky s nápisem Policija a ani tam není ultimátní crash, který už v ukázkách Casino Royale dokázal nabudit tak, že na tu scénu nedokážu zapomenout ani teď, krom toho je v Casinu více scén na které nedokážu jen tak zapomenout, no a v tomhle filmu bych nejradši zapomněl na celý film. Je tam tolik aspektů, které tomuto dílu nesedlo, tolik bodů, které v tomto dílu chybí, že srovnat tehle film jinak než s předchozím nejde, ačkoliv bych nechtěl, nedá se to. Quantum of Solace je Bondovka, která má asi nejhůře natočenou akci za hodně dlouhou dobu, ale k tomu jí chybí tolik věcí, k tomu, aby mohla být alespoň zábavná, že se nedivím, že má takové hodnocení jaké má.(29.12.2008)

Bond is running wild. Výtky ke Casinu zůstávají, ale tváří v tvář Quantu na ně vlastně ani myslet nechci. Scénář se posouvá do klasičtější roviny, Jamesovo citové váhání je o dvě třídy věrohodnější, v akci si bezmezně libuji a hlavně Daniel Craig ztrácí look burana, který dostal povolení zabíjet a chová se jako slon v porcelánu. Bond totiž zabíjí pořád, ale se stylem, s elegancí a nutno říct, že i s určitým provinilým potěšením. Bondgirl (tedy ta klasická) je tu krátce, ale přesně tak, jak by být měla. Krásná, lehce protivná, ale v důsledcích Jamesova smrtícího šarmu i bezmocná. To Camille je v Olžině podání rovnocenným partnerem a právě díky své strohosti překonává dvojznačnou postavu Vesper ve všech směrech. A proto Bond nebrečí, proto ho ani nenapadne, že by odešel od MI6 a proto ho tentokrát musím hodnotit nejvýše. Protože Forster a spol. dokážou těsně po odhalení hlavní skupiny záporáků přijít s tak dokonalou scénou, jakou je Tosca. Chápu, že s Casinem už bude Quantum tvořit nedělitelný celek, ale pro mě perfektně funguje i takhle. Klasika je zpátky a doufám, že tu dlouho zůstane.(11.11.2008)

Jediným problémem jinak skvostného akčňáku je, že to není bondovka; ani trochu. Což fanoušky nula-nula-sedmičky možná naštve, ale vzhledem k tomu, že patřím k těm, kteří na té postavě nelpí, tak mi nic nebránilo si to parádně užít. Poprvé od Srdečných pozdravů z Ruska. To co si Marc Forster dovolí v rámci komerčního blockbusteru je nejen sympatické, ale v nejednom momentu až obdivuhodné. Akční scény jsou nápadité a fantasticky sestříhané. A co je na dvaadvacáté bondovce nejlepší? No, budu se již opakovat, ale ten prostý fakt, že to není bondovka, ale "pouze" strhující přímočarý akční thriller s konečně zajímavým nejednorozměrným hrdinou s vizáží nasrané gorily v obleku.(6.11.2008)

22. bondovka mala byť pomstou hnaný, dravý, až zúrivý dojazd Casina Royale - zo scenára a jeho exponácie 007ičky to doslova kričí. A producenti ju zverili artovému režiserovi, ktorý Casinu Royale amputoval všetky silné končatiny a miesto nich naaranžoval kvetinky. Niet tu skvelej akcie, niet bondovského auta, štýlových úvodných titulkov ani zaujímavých lokalít, a záporáci akoby vypadli z Pasoliniho filmu. Jediné, čo robí Quantum of Solace bondovkou, čo ho drží po kope, a čo filmu zaisťuje tretiu hviezdičku v mojom hodnotení, je stále výborný Daniel Craig (Olga je príjemná, ale stále je to iba ženské křoví v bondovskom svete). Po veľmi dlhom čase prvá bondovka, ktorá mi NEnavodila ten pocit hrdinského nabudenia, aký som mával po akčných filmoch čoby malý chlapec.(3.11.2008)

Po klidném, soustředěném a plnohodnotném shlédnutí zvyšuji svoje hodnocení. Moje hlavní výtka, že se nedostává na propracovanější Bondovy pohnutky, je fuč. Forster tam dostal přesně tolik psychologie, kolik příběh potřeboval a Bondovo vnitřní přerodové dilema skryl do druhého plánu. Nazývat 007ku terminátorem může jen člověk otupený současnou popkornovou produkcí a neschopný číst mezi řádky. Pokud Campbell daroval agentovi Jejího Veličenstva právo zabíjet a lidské nitro, Forster mu odňal jednoznačný svět a recept na identifikaci dobra a zla. Škoda jen, že Dominic Greene má na plátně tak málo prostoru, Amalric ho dokázal bez zbytečného přehrávání ztvárnit báječně – už ne jako jasného padoucha, ale jako chlápka, který balancuje na hraně ve světě, kde už se nedají vést jasné hranice. Kde se musí lézt do postele s padouchy, protože hodní kluci vymřeli. A James? Skutečně ho žene dopředu jen jeho služba jako ostatní Bondy? To sotva. Ale cesta pomsty se čirou náhodou kryje s cestou menšího zla (nejmenšího množství útěchy). Dobře zvolený duet s charismatickou Kurilenko vrcholí dvojí katarzí – jedna z postav pomstu nachází, druhá zřejmě definitivně nachází sebe sama. Nicméně Forster rozhodně nenatočil žádný akční přívěšek Casina, což člověk ocení až po bedlivém shlédnutí. Např. fantastická souhra Bond-Mathis či roztomile mateřský vztah M k 007če dokazují, že Marc zůstal sám sebou a dokázal do příběhu vnést komorní emoce a cit pro detail. Moment, kdy se muž velkého světa Bond ocitá mezi trpícími bolivijskými farmáři je skvostný, protože tematizuje pouť Bonda od nedotknutelného Dandyho k proletářskému ranaři, který krom utrpení dokáže i vidět konsekvence svých činů a rozeklanost tzv. dobra v současném světě. Je smutným paradoxem, že na snad nejkomorněji pojatého Bonda produkce vysolila takovou sumu (vidět to skutečně není, protože Forster i ty neefektnější akční scény podává jako estetickou říkanku o mnoha chytrých detailech a precizním tempu). Můj dojem je jednoznačně pozitivní, Quantum Of Solace je cosi jako komorní psychologický akční film, který v rámci typicky "nízké" zápletky pracuje s netradičně "vysokými" prostředky. Působí mnohem víc přemýšlivě nežli divoce. Škoda, že Forster nedostal svých 20 minut navíc a tím pádem byl nucen jinak velmi procítěnému tónu vyprávění vnutit až příliš drastický střih. I díky soundtracku, který ještě víc jde pod povrch a kašle na efektní dunění, dávám pět hvězdiček. Tuhle Bondovku určitě nedocení každý, ale z mého pohledu je to jedna z nejlepších a určitě ta nejvíce se vymykající zvyklostem.(23.10.2008)

• - Daniel Craig je známý tím, že většinu akčních scén odehraje sám, jen málokdy musí zaskakovat kaskadér. (-Marc-)

• - Při premiéře filmu byl představen i nový model hodinek Omega Planet Ocean XL Quantum of Solace Limited Edition James Bond Model: 222.30.46.20.01.001, vyrobeného v číslované limitované sérii 5007 kusů. Ve filmu má Daniel Craig hodinky OMEGA Seamaster Planet Ocean 600m Co-Axial Chronometer 2201.50.00. (Roland Sands)

• - Úvodní scéna se natáčela 8 dní na třech různých místech v Itálii. (horpe)