Jezdci Apokalypsy

The Horsemen

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2009, 90 min

Ďalší klasický vyšetrovací thriller, ktorý sa viditeľne snaží preraziť do levelu kvality, v ktorom má od roku '97 jednoznačné a jediné zastúpenie len 'Se7en'. Budem sa čudovať, ak sa to nejakému filmu niekedy podarí, pretože aj tento námet je len očividnou vykrádačkou. A ak chce niekto uspieť u diváka s takýmto niečím, tak sa môže jedine spoliehať nato, že doposiaľ nevidel žiadnu z fronty podobných zápletiek, ktoré boli doteraz natočené. Zápletka je zo začiatku sľubná, ale pointa sa tvorcom akosi vyšmykla z rúk a potom už len nekontrolovateľne kĺzala po tenkom ľade, ktorý sa pod ňou v závere nakoniec zlomil. Pointa totiž zostala niekde hlboko pod hladinou, nevyriešená, roztrúsená po dne jazera a nikto sa ju ani len nesnažil dať dokopy. Za premrhaný potenciál by mali tvorcovia dostať nejakú špeciálnu cenu. Spomínaný námet a k nemu vysnená herecká zostava totiž ponúkali neobmedzené možnosti. Párminútové výstupy niektorých hercov (Ziyi Zhang, Peter Stormare) naozaj nestoja za zmienku. Čo-to mohli predviesť aspoň Dennis Guaid a Clifton Collins Jr., ich charaktery postáv nemali však dostatok psychologických vlastností nato, aby mali tú možnosť. Paradox je, že napriek ubíjajúcim nízkym kvalitám filmu, som sa nenudil a film ubehol pomerne rýchlo. Moje tri hviezdičky putujú filmu aj vďaka tomu, že sa mi napriek očakávanej, takmer dvojhodinovej minutáži, dostala do rúk skrátený, necelých deväťdesiat minút trvajúci film. Tú ďalšiu polhodinu by som naozaj nezniesol, takže rýchly záver prišiel ako vykúpenie. Vykúpenie pre diváka, pre film však zďaleka nie. 55%.(22.5.2009)

• Faidra

SPOILER V kolika thrillerech, dramatech a celkově neúsměvných filmech budeme ještě nuceni zhlédnout scénu, kde si traumatizovaný hrdina cáká vodu do obličeje, jako kdyby to k něčemu bylo, a pak svírá umyvadlo a zmučeně civí do zrcadla? Nicméně myšlence, že jediné, co potřebuje mladý začínající sériový vrah k odvrácení od temné strany, je objetí od maminky a tatínka a jediné, co musí rodič udělat, aby děťátkům překazil perspektivní kariéru vytrhávačů plevelu lidstva, je navštívit dětský pokoj častěji než jednou za tři roky, se v originalitě vyrovná leda její pitomost. A Faidra si jednou provždy zapíše za uši, že jakmile spatří v úvodních titulcích jméno Michaela Baye, nemusí před ním vůbec stát "directed by," klidně tam může být třeba "kafe vařil," aby měla pádný důvod zdrhat rychlostí, jako kdyby ji pronásledovali apokalyptičtí jezdci a berňák.(3.1.2011)

• Webb

O originalitu tady sice vůbec nezakopneme, podobných snímků i seriálů jsou mraky, ale to by nevadilo kdyby se tu nejednalo o slabší scénář se zpracováním, nesympatické postavy a malou záživnost. Takto je to další zbytečný krimi, které s přimouřenýma očima dosáhne maximálně někam do průměru. 40%(28.12.2009)

Jezdci apokalypsy jsou podle mě lepší, než jejich zdejší hodnocení. Samozřejmě, zápletka není nijak originální (se7en a spousta dalších), nicméně v žánru tajemných nábožensko-filozoficko-psycho-sériových zabijáků, jsou Jezdci apokalypsy určitě to lepší, co můžeme vidět. Dennis Quaid podal stabilně slušný výkon, Ziyi Zhang je čím dál krásnější a byla tu velkým oživením. Závěr (filmu, ne komentáře) - z hlediska pointy velice dobrý, ovšem z hlediska závěru jako takového nic moc a to je asi důvod proč nakonec dávám jen 3* a ne 4*. 70%(8.12.2009)

The Horsemen není vůbec špatný film. Biblický námět mě hodně lákal a nezklamal mě. Herecky to sice není žádný zazrák, ale přežít se to dá snad bez problému.(15.8.2010)

• - Roli Krupy hrál původně Neal McDonough. Natočil všechny své scény, ale téměř rok poté nebyl k dispozici k dotáčkám v Chicagu, nahradil ho proto Chelcie Ross. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy si Aidan Breslin (Dennis Quaid) omývá obličej v umyvadle, si namočí i vlasy, po střihu však má vlasy zase suché a učesané. (dandislav1991)