Princezna Slonbidlo (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 60 min

"Ble ble bléé, juchuchů, něco visí ve vzduchu.." ;) Tak touhle pohádkou s pitomě infantilním názvem, nicméně co naplat, ony chůdy sehrají zde dost zásadní roli, u mě tuzemská žánrová legenda Vlasta Janečková, která velmi pozvolna se svými typickými papundeklovými pohádkami přešla k poněkud méně lacinně vyhlížejícím záležitostem částečně natáčeným v poutavých venkovních lokacích, hodně zabodovala !! Příběh sice nepatří právě ke složitějším, navíc ten samotný trapný začátek, kdy se seznamujeme s vychechtaným královstvíčkem princezny Felicie v podání půvabné mladičké Dany Morávkové, se scénkou, v níž královský dvůr zesměšní obtloustlého prince s tváří Martina Zounara, by mohl svádět k nulovému očekávání, byla by však chyba se nechat odradit !! Princezna Slonbidlo totiž disponuje naprosto famózním hereckým obsazením, prince Metoděje si zahrál Vladimír Dlouhý, pro mě osobně jedna obrovská domácí jistota, jeho rádce rytíře Ctimíra totálně charismatický Vladimír Ráž, jemuž tu modrou krev prostě musíte věřit, k nejzábavnějším aspektům filmu však patří strašidla v čele s parádně namaskovanou Hanou Maciuchovou jako čarodějnicí Vranimůrou, která si roli opravdu užívala, či kostlivcem Klementýnem s naprosto jedinečným hlasem Jana Přeučila, domnívám se, že ten jej své postavě pouze při postsynchronech propůjčil, že onen kostým si oblékl nějaký komparzista, už jen vzhledem k Přeučilově tělesné konstituci v té době, ale jist si opravdu nejsem !! Vše doprovází jako vždy výborná hudba souputníka Janečkové Vadima Petrova, nicméně to, co činí Princeznu Slonbidlo tak jedinečnou žánrovou záležitostí, je ojedinělá triková stránka věci, dík které by se slušelo snímek řadit k těm s trochou nadsázky řečeno nejbéčkovějším počinům, které jsem v rámci tvorby pro děti u nás vůbec viděl, a mým nejoblíbenějším televizním pohádkám obecně !!(30.10.2013)

Podařená a pěkná pohádka s nezvykle zápornou, ale dobrou Maciuchovou, podařenými čáry a trochou vtipu. Nárožný je zde pouze v pár záběrech, ale zase je tu úžasný Jan Přeučil jako chodící kostra oběšeného rytíře. Tradiční pohodová pohádka Vlasty Janečkové.(14.2.2015)

Ejchuchu, něco visí ve vzduchu. Výborný Přeučil.(29.10.2007)

Maciuchová v záporné roli je proradná, ale přitom stále roztomilá. Milá a originální pohádka... a nejlepší je ten kostým kostlivce! :)(7.6.2014)

• cariada

Podivná pohádka. Málo která tv pohádka za to stála, tvůrcům dochází náměty.(21.8.2008)