Mlčení

• Nový Zéland

Historický / Dobrodružný / Drama

Mexiko / Tchaj-wan / USA, 2016, 161 min

• Dale

Uf, síce na štyri krát, ale podarilo sa mi to dopozerať. Nikdy by som neveril, že maestro Scorsese dokáže natočiť takúto nudu, aj keď tradične precízne natočenú. Neviem, či to malo aj nejako emočne zapôsobiť na divákov, ale aj keď Garfieldom emócie trhali veľmi často, u mňa sa počas sledovania filmu nevyskytli žiadne. Ľudí, ktorí radšej obetujú život, ako by stúpili na nejaký náboženský symbol, veriac, že ich vďaka tomu nejaká rozprávková bytosť vezme do raja, proste nikdy nepochopím. Myslel som, že aspoň to neokúkané japonské prostredie bude zaujímavé, ale aj to sklamalo. Aspoň že Garfield tu narozdiel od Hacksaw Ridge nepôsobil ako slniečko na hnoji a neliezol tak na nervy, no to je asi jediné pozitívum najhoršieho Scorseseho filmu.(2.2.2017)

Ten milovník japonců Garfield je nejdřív odmítá na Hacksaw Ridge střílet a v Silence je ještě navíc učí Otčenáš!.. Dejte mu roli Bohuše Stejskala a ještě jim prodá cihelňu!.. Silence se těžko hodnotí, protože to není zábavný, strhující či jinak divácky vděčný film. V tomhle ohledu bylo sledování zhruba první poloviny neskutečně těžké.. pomalé tempo bez jakéhokoli příběhu.. naštěstí něco co se dá nazývat dějem se dostaví a pokud s pozorností vydržíte, tak nebudete litovat. Silence je především filosofické dílo, takže je nad tím potřeba hluboce přemýšlet.. jinak vám to nic neřekne.. prostor k dumání během filmu rozhodně dostanete. Scorsese je skvělý režisér a je to vidět, problém je že takovéhle filmy on netočí a jeho diváci nejsou zvyklí, že místo nahláškovaného Vlka z Wall Streetu dostanou filosofující misionáře. Na jeho Poslední pokušení to však nemá.(29.1.2017)

Byl to pro mě nejošklivější zážitek za poslední dobu. Film už nechci nikdy znovu vidět.(28.2.2017)

Těžko jsem si v jeden pozdní večer (a na poslední chvíli) mohl zajít na tak poutavý nedivácky film o náboženství(ch) co nevyznávám, kultuře mně vzdálené a cizí, nesoucí se v tichu, strádání, rozmluvách s Bohem, pochybách, deštích a mlhách. Nemám jednoznačný verdikt, ani jasno o sdělení, ale přesto mě Scorsese udržel ve zvláštním napětí a obrazově to byla paráda. Celou dobu mě provázely úvahy nad nesmyslností, paradoxech, iluzí a neuvěřitelnou historií křesťanství.(15.3.2017)

Náramný snímek pro kina, který je co do filmové řeči precizním opakem Vlka z Wall Street, má ale podobnou sílu a po obrazové stránce se může stát stejnou ikonou. Neokázalé, prakticky bez hudby a pomalé, přesto uvnitř nesmírně působivé spirituální zamyšlení nad vírou a jejím místě v srdci i na jazyku. Inspirativní konverzačka, ve které můžete sympatizovat v podstatě s každou jednotlivou postavou.(5.2.2017)

• - Scorsese se snažil tento film zrealizovat téměř 10 let. (assass1n)

• - Ken Watanabe měl původně ztvárnit roli překladatele, nicméně kvůli jiným závazkům se musel role vzdát. Nahradil ho Tadanobu Asano. (Tuxedo)

• - Knižní předloha se k režisérovi dostala již v roce 1988. (Rugero)