Čtrnáct peset za frank

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 102 min

Carlos Iglesias
  • d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2006 - nominácia na Grand Prix des Amériques(18.1.2010)

Příběh o španělských gastarbeiterech ve Švýcarsku. Pro moji generaci zajímavé připomenutí časů, kdy jsme ojediněle pronikali přes Železnou oponu na Západ a zírali. Zdá se, že Španělé tenkrát měli podobný problém. --- Citlivý a civilní příběh. Nepřehání a neparoduje. Sociální akcent je patrný, ale nepostřehl jsem žádnou agitaci. Úctyhodná umělecká úroveň.(23.9.2010)

Povedeny film o emigraci za Frankova rezimu a o touze se vratit zpet i za cenu utrap. Pekny scenar s humornymi scenkami (hlavne scena z nudisticke plaze :)) ).(19.2.2008)

Takto si představuji kvalitní evropský film bez sentimentálního nádechu Hollywoodu. Španělsko šedesátých let za fašistického režimu generála Franka bylo zemí chudou a proti ostatní Evropě i velmi konzervativní. Značná nezaměstnanost nutí pracující emigrovat za prací. Kontrast mezi tehdejším Švýcarskem a Španělskem umožnil C. Iglesiasovi rozvinout příběh jedné rodiny, jejíž otec Carlos odchází na blint do ráje pod Alpami a nachází tu po počátečních zvláště jazykových peripetiích dobré uplatnění, když jej přijede navštívit manželka se synkem, rozhodnou se tu zůstat. Ale touha po vlasti je silnější, a tak se po šesti letech celá rodina vrací zase do zuboženého Madridu. Kdo navštíví Madrid dnes, tak ví, že z něho Španělé dokázali za padesát let udělat skvostné evropské velkoměsto. Rodina se vrátila a ač se jí stýskalo po "blahobytu" Švýcarska, zůstala doma, protože pochopila, že tam je její místo a že právě doma musí bojovat za svoji lepší existenci. Nádherný film, pět hvězdiček.(20.11.2016)

O zahraničních dělnících, lásce k vlasti a o životních hodnotách vůbec. Nevalný děj je zajímavý především srovnáním španělské (potažmo jihoevropské) a švýcarské mentality. Film osloví i jako obecně lidský příběh o tom, co je vlastně v životě důležité.(25.12.2011)