Čtrnáct peset za frank

(festivalový název)

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 102 min

Carlos Iglesias

Povedeny film o emigraci za Frankova rezimu a o touze se vratit zpet i za cenu utrap. Pekny scenar s humornymi scenkami (hlavne scena z nudisticke plaze :)) ).(19.2.2008)

Dosti nevyvážený film. Ze začátku má nasazeno na slušné tempo a díky střetu dvojky charismatických španělských "buranů" s civilizací v podobě švýcarského městečka také kopu vtipu. Pak ovšem přichází milostné zápletky, příjezdy rodiny a vyprávění se zbytečně roztahá. Což je škoda, protože mnohem více času by si zasloužila část poslední, kdy se Martin s rodinou vrací z malebných hor do odporného, chudého Španělska. Zkoumání vztahu lidí k vlasti, které dají přednost před blahobytným životem, mohlo mít klidně větší rozměr než jedné zkratkovité repliky matky rodiny. I přesto, že si autor mohl odpustit pár uzlíků v ději, je to ale milý a příjemný film.(19.2.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,660,000(12.7.2010)

Film balancuje na pomezí komedie a dramatu. Docela příjemná záležitost, bohužel dosti nevyrovnaná.(18.3.2011)

Příběh o španělských gastarbeiterech ve Švýcarsku. Pro moji generaci zajímavé připomenutí časů, kdy jsme ojediněle pronikali přes Železnou oponu na Západ a zírali. Zdá se, že Španělé tenkrát měli podobný problém. --- Citlivý a civilní příběh. Nepřehání a neparoduje. Sociální akcent je patrný, ale nepostřehl jsem žádnou agitaci. Úctyhodná umělecká úroveň.(23.9.2010)