Čtrnáct peset za frank

(festivalový název)

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 102 min

Carlos Iglesias

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,660,000(12.7.2010)

Podle toho, co tady čtu je Čtrnáct peset za frank pouze průměrný film. Na mě ale udělal velký dojem. Sice mi přije, že v tom Švajcu možná až moc jednoduše sehnali práci. Ale když se podívám na film jako celek, nic mi tam nechybělo a myslím, že se velmi povedl. Tolik kritizovaný kontrast mezi krásným Švýcarskem a chudým Španělskem mi ve filmu přišel právě jako dost zásadní a filmu myslím jenom prospěl.(13.6.2011)

Povedeny film o emigraci za Frankova rezimu a o touze se vratit zpet i za cenu utrap. Pekny scenar s humornymi scenkami (hlavne scena z nudisticke plaze :)) ).(19.2.2008)

Švýcarsko = ráj, Španělsko = chudoba a špína. A přesto je láska k vlasti taková, že se španělská emigrantská rodina nakonec vrátí do Španělska. Trochu mi chyběl lepší dramaturgický oblouk, střední část je jen střídání veselých, trapných, dramatických historek. Naštěstí film netlačí na pilu, herecké výkony jsou uměřené. Možná ten kontrast zemí je až zbytečně okatý.(25.3.2011)

Film balancuje na pomezí komedie a dramatu. Docela příjemná záležitost, bohužel dosti nevyrovnaná.(18.3.2011)