Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

Marcela je výjimečný příběh ženy, na kterou se prostě Osud (velké 'o' je namístě) fakt vysral zvysoka. Co jinak říci na sled událostí, od znásilňování dcery vlastním otcem, narození druhého, tentokrát mentálně lehce zaostalého syna, smrt dospělé dcery, ze které se vyklube pravděpodobná vražda, neodbytný 'mecenáš', který se rázem promění v agresivního parchanta a citového vyděrače, nepovedená sebevražda.. A to prosím není napsáno scénářem, z celého dokumentu Heleny Třeštíkové číší až nepříjemně blízký pocit možné reality..(5.10.2008)

Nevím co k tomu velice... 9/10(26.4.2008)

Dokument Marcela svou výpovědní hodnotou patří mezi ty, po nichž si uvědomím, že se vlastně vůbec nemám špatně... V žádném případě bych s ústřední "hrdinkou" neměnil, protože tolik krutých ran osudu si určitě nezasloužila...(2.2.2011)

Něco tak "živého" jsem dlouho neviděl (a jestli snad). Marcela je v mých očích mnohem působivější postavou, než samotný René.(12.10.2009)

Nějak jsem nepatřil mezi obdivovatele těchto snímků v roce 2006 a ani teď se nepřidám.(16.4.2013)

• - Příběh Marcely a jejího exmanžela Jiřího byl již při natáčení v osmdesátých letech svým rozsahem připraven na uvedení do kin pod názvem Z lásky (1988). Dovyprávění osudu Marcely ve snímku z roku 2007 je podle slov autorky Heleny Třeštíkové pouze logickým vyústěním událostí. (hippyman)

• - Na plzeňském festivalu českých filmů Finále získal snímek roku 2007 cenu pro nejlepší dokument, čímž se stal držitelem Zlatého ledňáčka. (Tom_Lachtan)