Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

„Bolo horšie.“ Dokument pravý, ako smrť. Bohužiaľ doslova. Zasiahne bez hlúpeho zľahčovania a primitívneho zjednodušovania. Silný, ako slzy ženy, ktorá prvých päťdesiat rokov svojho života ani raz neplakala. Úchvatný časo-zberný dokument, ktorý si môžete vyhľadať ako tento „samostatný" celovečerný dokument z roku 2006 alebo i v o rok mladšom seriáli Manželské etudy po dvaceti letech (v poradí piaty diel). SVINSKÝ DODATOK 11. 9. 2010: Po druhom pozretí som sa na snímku začal pozerať kritickejšie resp. inými očami, čo ma prinútilo znížiť hodnotenie zo 100% na „len“ 80%. Bohužiaľ, tieto „iné oči“ sú sudcami, možno by som si mal najskôr pozametať pred vlastným prahom, ale aj tak sa mi nepozdáva, že Marcela neustále hovorí o svojej zlej sociálnej situácii, ale v každej scéne má cigaretu. To nie je lacný peniaz a keby si od fajčenia ako fabrika odvykla, určite by mala zopár korún navyše pre deti (na oblečenie, stravu). Otázny je tiež postoj jej dcéry, ktorá si nikdy nenašla „poriadne“ zamestnanie, ale prvé, nad čím rozmýšľa, keď si nájde priateľa, je, že otehotnie. Kde budú bývať? S kým? Za čie peniaze? Marcela si neúspešne hľadá 25 rokov robotu. No, za 25 rokov, viem to sčasti z vlastnej skúsenosti, si nenájde robotu predovšetkým človek, ktorý si ju NECHCE nájsť. Viem, áno, je to trocha svinské, že takto píšem o žene, ktorá TOTO zažila. Na strane druhej, o čo menej útrap zažil ktokoľvek z nás? A o nás sa dokumenty nerobia.(15.11.2009)

Jde vůbec hodnotit časosběrný dokument? Ty hvězdičky jsou za to, jak se paní Marcela pere s osudem.(18.3.2009)

Aj napriek tazkemu osudu pani Marcely sa mi pribeh Reneho z mojho pohladu zdal zaujimavejsim a lepsie spracovanym.(14.11.2009)

Co se formy týče: výborná kamera, můj obdiv k trpělivosti s časosběrným filmem, pěkně nastříhané. K obsahu: Takových příběhů najdete kolem sebe spoustu, což je pochopitelně hodně smutné. Marcela má scénář, který napsal sám občasný kruťas "Život". Je to velice silný příběh a emocionálně vypjatý jako žádné filmové drama, které jsem kdy viděl.(27.4.2007)

Manželskými etudami to začalo, ale nejsilnější z těch příběhů stál za to, aby se vyprávěl dál. Potměšilý scénárista Osud se na některých lidech prostě vyřádí. Helena Třeštíková patří k nejlepším dokumentaristům vůbec a Marcela, která představuje 27 let zaznamenávání jednoho osudu, představuje její nejkomplexnější materiál.(1.5.2008)