Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

Na projekci filmu v Boskovicích byla i Helena Třeštíková, původně jsem se jí chtěl zeptat, zda se tím, že stopáž původní části oseká, přidá další pasáže a udělá z ní celovečerní dokument, neoslabí účinek na diváka, ale když jsem sledoval reakce svého kámoše Legase, věděl jsem, že tato moje otázka je zbytečná. Spíš se tím vyhodil "zbytečný balast" a zůstalo jen to nejdůležitější. Po snímku byla beseda s paní režisérkou a když jsem poznal, jak hodně jí o ty lidi, o kterých vypráví, jde, jak s nimi cítí a jak je nadšená třeba ze spontánní sbírky, jež započala po odvysílání příběhu Marcely v televizi, nemohu dát hodnocení menší, než to stoprocentní.(27.4.2007)

Uf, tak toto bola jedno z najsilnejších káv, akú som kedy prostredníctvom filmu musel stráviť. Ťažko sa hľadajú slová, naozaj hlboký zásah do srdca. Tragické, dojemne. Život. 85%.(28.4.2009)

Třeštíková je zaslouženě oznámkovaná. Jen tak dále!(10.4.2010)

Něco tak "živého" jsem dlouho neviděl (a jestli snad). Marcela je v mých očích mnohem působivější postavou, než samotný René.(12.10.2009)

• WANDRWALL

Marcela má Helenu Třeštíkovou ráda. Obráceně už to moc nefuguje. Je to jednostraný vztah. Marcela je běžná žena, která na sebe strhla pozornost veřejnosti díky časosběrnému dokumentu H.T., a skrz osudy, které prožívá, tak byl natočený i celovečerní dokument, který je ale vhodný spíše než do kin, tak na DVD.(28.9.2010)

• - Příběh Marcely a jejího exmanžela Jiřího byl již při natáčení v osmdesátých letech svým rozsahem připraven na uvedení do kin pod názvem Z lásky (1988). Dovyprávění osudu Marcely ve snímku z roku 2007 je podle slov autorky Heleny Třeštíkové pouze logickým vyústěním událostí. (hippyman)

• - Na plzeňském festivalu českých filmů Finále získal snímek roku 2007 cenu pro nejlepší dokument, čímž se stal držitelem Zlatého ledňáčka. (Tom_Lachtan)