Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

Helena Třeštíková ví moc dobře co dělá a tenhle dokument byl naprostá špička. Téměř s otevřenou pusou jsem hltala atmosféru, která se celým snímkem linula. Výborná kamera, střih .. Marcela.(7.11.2008)

Velice dojemný příběh. Autorka správně vybrala hlavní hrdinku, která neměla snadný osud. Ale mám trochu obavu, jestli tento dojemný příběh i něco říká o umu autorky, protože tohle "natočil" sám život.(18.6.2010)

Věřit v převtělování a karmu, tak bych se s předchozí inkarnací Marcely rozhodně setkat nechtěl. Takhle si můžu akorát tak povzdechnout nad jejím těžkým údělem. Marcele (nyní myšleno dokumentu) to opuštěně sedne více než v rámci Manželských etud. Není horší či lepší než zbylé osudy, ale v průběhu let se, i díky změně přístupu Třeštíkové, tenhle časosběrný počin dostal přeci jen jinam než těch zbylých pět. Přesto mi René nebo příběh Ivany a Václava přijdou ve výsledku jako lepší časosběrné dokumenty. Když nic jiného, tak jsem u nich takřka neustále neměl pocit, že bych danou situaci mnohem raději viděl z pohledu druhého zainteresovaného (rodičů, Jiřího, samotné Třeštíkové, Ivany, Marceliny sestry apod.).(20.3.2009)

Dokument Marcela svou výpovědní hodnotou patří mezi ty, po nichž si uvědomím, že se vlastně vůbec nemám špatně... V žádném případě bych s ústřední "hrdinkou" neměnil, protože tolik krutých ran osudu si určitě nezasloužila...(2.2.2011)

Nějak jsem nepatřil mezi obdivovatele těchto snímků v roce 2006 a ani teď se nepřidám.(16.4.2013)

• - Na plzeňském festivalu českých filmů Finále získal snímek roku 2007 cenu pro nejlepší dokument, čímž se stal držitelem Zlatého ledňáčka. (Tom_Lachtan)

• - Příběh Marcely a jejího exmanžela Jiřího byl již při natáčení v osmdesátých letech svým rozsahem připraven na uvedení do kin pod názvem Z lásky (1988). Dovyprávění osudu Marcely ve snímku z roku 2007 je podle slov autorky Heleny Třeštíkové pouze logickým vyústěním událostí. (hippyman)