Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

Dvě oči zůstaly suché.(26.7.2007)

Je treba oceniť odvahu a trpezlivosť režisérky Třeštíkovej, ktorá sa pustila do časozberného dokumentu i keď nemohla vedieť kam ju príbeh postavy zavedie. Našťastie sa jej podarilo zaznamenať dostatočne dramatický príbeh s viacerými zvratmi. Pomohla jej v tom aktérka so svojimi nereálnymi predstavami a pasivitou, ktorá jej znemožňovala čokoľvek z nich uskutočniť. Nehodnotím konanie a život Marcely, pretože ju považujem za bezdomovkyňu s bytom. Hodnotím film, ktorý som vnímal ako nadpriemerný, na sledovanie ktorého som neľutoval strávený čas. Poznámka na okraj: Takmer celý film som mal niekde vzadu pocit, že aktérku filmu stvárňuje Bára Hrzánová.(25.1.2016)

Viděl jsem před pár lety Manželské etudy po dvaceti letech a tenhle filmík jsem z nějakého důvodu chtěl vidět taky, ale z nějakého jiného důvodu mě zklamal (a dokonce už ani nevím, proč jsem ho chtěl vlastně vidět). Tenhle lidský osud byl obvzláště smutný...(28.4.2008)

Marcela je výjimečný příběh ženy, na kterou se prostě Osud (velké 'o' je namístě) fakt vysral zvysoka. Co jinak říci na sled událostí, od znásilňování dcery vlastním otcem, narození druhého, tentokrát mentálně lehce zaostalého syna, smrt dospělé dcery, ze které se vyklube pravděpodobná vražda, neodbytný 'mecenáš', který se rázem promění v agresivního parchanta a citového vyděrače, nepovedená sebevražda.. A to prosím není napsáno scénářem, z celého dokumentu Heleny Třeštíkové číší až nepříjemně blízký pocit možné reality..(5.10.2008)

„Bolo horšie.“ Dokument pravý, ako smrť. Bohužiaľ doslova. Zasiahne bez hlúpeho zľahčovania a primitívneho zjednodušovania. Silný, ako slzy ženy, ktorá prvých päťdesiat rokov svojho života ani raz neplakala. Úchvatný časo-zberný dokument, ktorý si môžete vyhľadať ako tento „samostatný" celovečerný dokument z roku 2006 alebo i v o rok mladšom seriáli Manželské etudy po dvaceti letech (v poradí piaty diel). SVINSKÝ DODATOK 11. 9. 2010: Po druhom pozretí som sa na snímku začal pozerať kritickejšie resp. inými očami, čo ma prinútilo znížiť hodnotenie zo 100% na „len“ 80%. Bohužiaľ, tieto „iné oči“ sú sudcami, možno by som si mal najskôr pozametať pred vlastným prahom, ale aj tak sa mi nepozdáva, že Marcela neustále hovorí o svojej zlej sociálnej situácii, ale v každej scéne má cigaretu. To nie je lacný peniaz a keby si od fajčenia ako fabrika odvykla, určite by mala zopár korún navyše pre deti (na oblečenie, stravu). Otázny je tiež postoj jej dcéry, ktorá si nikdy nenašla „poriadne“ zamestnanie, ale prvé, nad čím rozmýšľa, keď si nájde priateľa, je, že otehotnie. Kde budú bývať? S kým? Za čie peniaze? Marcela si neúspešne hľadá 25 rokov robotu. No, za 25 rokov, viem to sčasti z vlastnej skúsenosti, si nenájde robotu predovšetkým človek, ktorý si ju NECHCE nájsť. Viem, áno, je to trocha svinské, že takto píšem o žene, ktorá TOTO zažila. Na strane druhej, o čo menej útrap zažil ktokoľvek z nás? A o nás sa dokumenty nerobia.(15.11.2009)