Duch Vánoc (TV film)

A Christmas Carol

Drama / Fantasy

Velká Británie / USA, 1984, 100 min

Najlepší vianočný príbeh, aký som videl. Tá pomalá Ebenezerova premena je úchvatná. Aký sa zrazu cítil ľahký, keď sa zbavil ega a pochopil, prečo sme tu. Len ma mrzí, že prejav lásky je spojovaný iba s Vianočnými sviatkami, ako keby si ich iné dni nezasluhovali. Naozaj výborný Scott.(27.12.2011)

Mé první setkání s tímto nádherným příběhem Charlese Dickense. To už je let:-) A letos ho budou po letech znovu dávat na Nova Cinema...(22.12.2010)

Tak tenhle film se mi moc líbí a určitě patří k tomu nejlepšímu, co letošní vánoční sváteční filmové rozjímání v televizi nabídlo. Prostě dokonalý skvost, který nás zavádí do prostředí první poloviny devatenáctého století Anglie. Dickensův Londýn dýchá fantastickou ponurou zimní atmosférou a má nádherně propracovaný metafyzický svět duchů. Hamižný skrblík v honbě za majetkem nemohl ani vypadat lépe, ne než ve čtenářově fantazii. Filmový příběh vystižně tlumočí ducha literární předlohy a poselství o tom, že v materiálním bohatství není věčné štěstí. Prostě báječný film o lidských pocitech a vztazích, téma, jež je stále nadčasové.(1.1.2012)

Bohužel jsem viděl až po animované Vánoční koledě, takže bylo těžké vydržet, když jsou zde pasáže knížky doslovně stvárněny, a některé záběry animovaná verze přebrala i vizuálně. Stejně jde ale o moc hezký příběh. Na televizní spracování to má i pěknou vizuální stránku. Hlavně scény s posledním duchem se vyrovnají i mladší animované verzi.(25.12.2010)

Atmosféra britských fantasy je dokonalá. Tamější stavby v souladu s krajinou dílo skvěle podbarvují a přenášejí do vzdálených, zajímavých a mystických časů. Charles Dickens byl mistrem ve svém oboru, no a Clive Donner jeho rukopis moc dobře do filmové podoby převedl. Jedna z nejlepších adaptací. U postav nechybí důležité atributy, vše ladí a vykresluje mimo jiného i tehdejší vánoční dobu.(23.12.2014)