Duch Vánoc (TV film)

A Christmas Carol

Drama / Fantasy

Velká Británie / USA, 1984, 100 min

Podle mě jeden z nejhezčích rodinných filmů, který navodí vánoční atmosféru :-) 5*(1.12.2011)

Z dlouhé řady vánočních filmů posledních let vyčnívá Duch Vánoc jako Petřínská rozhledna nad panoramatem Prahy. Za výsledný dojem může sice z podstatné části Dickens coby autor literární předlohy, ale je fakt, že Clive Donner dokázal jeho povídku řemeslně zručně a bez zaváhání převést do filmové podoby. Je to příjemně emotivní a v rozumných mezích moralistní. Dokonce i já jsem měl chuť se polepšit, bohužel mě to asi za hodinu přešlo. I tak šlo o nejnadějnější pokus za posledních pět let. Ve filmu nevystupují hvězdy první velikosti, ale to jen přispívá k autenticitě, jinak herecké výkony jsou přesvědčivé a stejně tak je přesvědčivá i atmosféra Londýna první poloviny 19. století. Celkový dojem: 85 %. Novou verzi s Jimem Carreym jsem dosud neviděl, ale silně pochybuji, že by mohla nabídnout víc, s výjimkou trikové podívané. Pokud jde o příběh, Donner vytěžil z Dickense maximum.(31.1.2010)

Jeden z najkrajších vianočných námetov vôbec. Páčilo sa mi to ešte viac ako animované spracovanie - Vianočná koleda (2009). Užil som si čarokrásny príbeh podľa Dickensovej predlohy, v úžasnej dobovej atmosfére 1. pol. 19. st., s perfektnými kostýmami a výbornou výpravou. Jednoducho ide o dokonalé prevedenie podstaty ducha Vianoc na filmové plátno, v tomto smere už nič lepšie neexistuje. Holt, Dickens stvoril nesmrteľné dielko, nádherné, prenádherné a večné a jeho filmová podoba mu robí česť.(31.12.2014)

Najlepší vianočný príbeh, aký som videl. Tá pomalá Ebenezerova premena je úchvatná. Aký sa zrazu cítil ľahký, keď sa zbavil ega a pochopil, prečo sme tu. Len ma mrzí, že prejav lásky je spojovaný iba s Vianočnými sviatkami, ako keby si ich iné dni nezasluhovali. Naozaj výborný Scott.(27.12.2011)

Mé první setkání s tímto nádherným příběhem Charlese Dickense. To už je let:-) A letos ho budou po letech znovu dávat na Nova Cinema...(22.12.2010)