Duch Vánoc (TV film)

A Christmas Carol

Drama / Fantasy

Velká Británie / USA, 1984, 100 min

Bohužel jsem viděl až po animované Vánoční koledě, takže bylo těžké vydržet, když jsou zde pasáže knížky doslovně stvárněny, a některé záběry animovaná verze přebrala i vizuálně. Stejně jde ale o moc hezký příběh. Na televizní spracování to má i pěknou vizuální stránku. Hlavně scény s posledním duchem se vyrovnají i mladší animované verzi.(25.12.2010)

Tak tenhle film se mi moc líbí a určitě patří k tomu nejlepšímu, co letošní vánoční sváteční filmové rozjímání v televizi nabídlo. Prostě dokonalý skvost, který nás zavádí do prostředí první poloviny devatenáctého století Anglie. Dickensův Londýn dýchá fantastickou ponurou zimní atmosférou a má nádherně propracovaný metafyzický svět duchů. Hamižný skrblík v honbě za majetkem nemohl ani vypadat lépe, ne než ve čtenářově fantazii. Filmový příběh vystižně tlumočí ducha literární předlohy a poselství o tom, že v materiálním bohatství není věčné štěstí. Prostě báječný film o lidských pocitech a vztazích, téma, jež je stále nadčasové.(1.1.2012)

Moc pekne. Nevim, proc ti igeliti z TV jedou o Vanocich porad dokola Tri orisky a Mrazika ( nic proti temto filmum ) a nepusti treba i nejakou z mnoha adaptaci Dickensovy novely, tahle se pomerne vydarila. [7.5/10 říjen 2009](6.10.2009)

Z dlouhé řady vánočních filmů posledních let vyčnívá Duch Vánoc jako Petřínská rozhledna nad panoramatem Prahy. Za výsledný dojem může sice z podstatné části Dickens coby autor literární předlohy, ale je fakt, že Clive Donner dokázal jeho povídku řemeslně zručně a bez zaváhání převést do filmové podoby. Je to příjemně emotivní a v rozumných mezích moralistní. Dokonce i já jsem měl chuť se polepšit, bohužel mě to asi za hodinu přešlo. I tak šlo o nejnadějnější pokus za posledních pět let. Ve filmu nevystupují hvězdy první velikosti, ale to jen přispívá k autenticitě, jinak herecké výkony jsou přesvědčivé a stejně tak je přesvědčivá i atmosféra Londýna první poloviny 19. století. Celkový dojem: 85 %. Novou verzi s Jimem Carreym jsem dosud neviděl, ale silně pochybuji, že by mohla nabídnout víc, s výjimkou trikové podívané. Pokud jde o příběh, Donner vytěžil z Dickense maximum.(31.1.2010)

Velmi kvalitní TV film tohoto světoznámého příběhu, konečně něco pěkného o Vánocích.(25.12.2009)