Duch Vánoc (TV film)

A Christmas Carol

Drama / Fantasy

Velká Británie / USA, 1984, 100 min

Moc pekne. Nevim, proc ti igeliti z TV jedou o Vanocich porad dokola Tri orisky a Mrazika ( nic proti temto filmum ) a nepusti treba i nejakou z mnoha adaptaci Dickensovy novely, tahle se pomerne vydarila. [7.5/10 říjen 2009](6.10.2009)

Atmosféra britských fantasy je dokonalá. Tamější stavby v souladu s krajinou dílo skvěle podbarvují a přenášejí do vzdálených, zajímavých a mystických časů. Charles Dickens byl mistrem ve svém oboru, no a Clive Donner jeho rukopis moc dobře do filmové podoby převedl. Jedna z nejlepších adaptací. U postav nechybí důležité atributy, vše ladí a vykresluje mimo jiného i tehdejší vánoční dobu.(23.12.2014)

Tak tenhle film se mi moc líbí a určitě patří k tomu nejlepšímu, co letošní vánoční sváteční filmové rozjímání v televizi nabídlo. Prostě dokonalý skvost, který nás zavádí do prostředí první poloviny devatenáctého století Anglie. Dickensův Londýn dýchá fantastickou ponurou zimní atmosférou a má nádherně propracovaný metafyzický svět duchů. Hamižný skrblík v honbě za majetkem nemohl ani vypadat lépe, ne než ve čtenářově fantazii. Filmový příběh vystižně tlumočí ducha literární předlohy a poselství o tom, že v materiálním bohatství není věčné štěstí. Prostě báječný film o lidských pocitech a vztazích, téma, jež je stále nadčasové.(1.1.2012)

Mé první setkání s tímto nádherným příběhem Charlese Dickense. To už je let:-) A letos ho budou po letech znovu dávat na Nova Cinema...(22.12.2010)

Najlepší vianočný príbeh, aký som videl. Tá pomalá Ebenezerova premena je úchvatná. Aký sa zrazu cítil ľahký, keď sa zbavil ega a pochopil, prečo sme tu. Len ma mrzí, že prejav lásky je spojovaný iba s Vianočnými sviatkami, ako keby si ich iné dni nezasluhovali. Naozaj výborný Scott.(27.12.2011)