Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Trailery neklamali a Prince of Persia je presne tým, čo sľuboval - odľahčenou dobrodružnou jazdou v štýle pirátov z Karibiku a pritom aj vďaka účasti Jordana Mechnera, zostáva verný duchu série. Akurát výraznejší humor oproti Pirátom chýba, jeho absenciu som však takmer nepocítil. Možno je to neutíchajúcou nostalgiou na časy, keď som sa preháňal s princom nielen po katakombách ale táto disneyovská oddychovka sviští od začiatku až do záveru bez hluchejších miest a chémiu medzi mimoriadne sympatickým ústredným párom by dokázal zničiť azda len úplne netalentovaný režisér. A to aj napriek slabšie snímaným akčným scénam rutinér Mike Newell nie je. A ja v tomto prípade nevidím dôvod byť prehnane kritický a rád pár vecí odpustím, je to predsa len rozprávka z "tisíc aj jednej" noci"...(24.5.2010)

Tak pane Newelle, docela to šlo, až na jednu věc: v době natáčení byl plac v epicentru nějakého zemětřesení?? Nebo kolem kamery pobíhalo stádo slonů?? Ne?? Tak proč jsem sakra v akčních scénách nic neviděl?? Proč kamera, která jindy opisovala krásné táhlé monumentální trajektorie, v dynamických pasážích náhle trpěla hyperaktivitou?? Hrozivě blízké nájezdy spolu s neurotickým střihem mi dokázaly ze všeho udělat totální chaos a způsobily, že si nepamatuju souvisle jednu jedinou akční scénu. Gyllenhaal a tlupa jeho stuntmanů sice metali salta, vruty a parkourovsky se vrhali ze střech, ochozů, hradeb a cimbuří, ale co na tom, když jsem snad ani jednou neviděl dopad (asi protože padali do beden s molitanem) nebo souvislejší pohybový projev. Tohle všechno film shodilo minimálně o jednu hvězdičku. Jinak herci fajn, chemické reakce mezi Dastanem a Taminou nejsou vyloženě explozivní, ale funguje to, příběh - no dobře teda, fantasy atmosféra na mě docela dýchla (dobrá! hudba) a záplava písku mi skoro způsobila intoleranci k oranžové barvě. Obrovská škoda toho střihu a kamery během akce. 65% 200 miliónů dolarů(rozpočet)/329,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.6.2010)

Správnej letní blockbuster, sice příběh nic extra, ale zábavnosti to teda má hromadu a příběh tomu jen tak sekunduje,což mi rozhodně nevadilo, do toho tam Jake Gyllenhaal furt efektně skáče, bojuje a popichuje se s velkou kočkou Gemmou Arterton, k tomu solidní triky, hromada zvratů, plno akce, skvělý dobrodružství, i nějakej ten vtip se najde, hlavně teda zásluhou Alfreda Moliny a v takovýmhle stylu a tempu to oklikama padí ke konci a plný hodnocení nedávám jen kvůli tomu, že tomu tu a tam chybí přímočarost a plynulost, ale jinak jsem se výborně bavil a kupodivu mi docela sednul i Jake Gyllenhaal jako princ z Persie.(15.8.2010)

Tak to parkourový hopsání nemuselo být tak střihavý, ale jinak nemám co bych rozmázl. Jasně, filmový ’Princ’ nemá se svojí herní předlohou zase až tolik společného (feeling vůbec), není nijak skvostný, ale jako drahá a vizuálně příjemná oddychovka naprosto splňuje svůj účel. Zhruba od půlky už fungovalo všechno jak mělo, docela jsme se nasmáli, a já tak nemám důvod nedat tomu vyšší hodnocení. Zařazeno pod ’zábavný akční dobrodružňák’. 7/10. [HD](17.11.2010)

Guilty pleasure! Velice silné tři hvězdičky aneb letním blockbusterům lze zřídkakdy odolat :-)(27.3.2011)

• - Pro film bylo vyrobeno na 20 verzí Dýky času - všechny byly identické, ale každá sloužila jinému účelu, jeden duplikát byl např. schopen svítit. (Mertax)

• - Choreografii bojů filmu měl na starosti David Belle - vynálezce parkouru. (Mertax)

• - Film měl původně natočit režisér Michael Bay. (Yardak)