Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Milí páni režiséři, z proslulého Hollywoodu, píši Vám své malé přání. Příště až budete natáčet letní akční blockbuster, prosím Vás, sežeňte více peněz, které věnujte na dobrou věc, tj. operaci očí ale hlavně mozků uživatelů „odborníků“ čsfd. Jinak si Vaše filmy nikdy neužijí. Jistě je litujete stejně jako já. Nezbývá mi nic jiného než doufat, že mé modlitby budou vyslyšeny. S láskou Vaše fanynka :o) Ale teď vážně. Ač jsem hru nikdy nehrála, páč moje prstíky nebyly tak zručné a moje srdéčko slabé na takový adrenalin, za zády bratříčka jsem viděla dost. Takže mi nikdo netvrďte, že se jim zpracování hry nepovedlo. Taky Vám nežeru, že děj byl nudnej. Hood a Titáni odpustí, oni v tomto bodě zaostávaly. A herci? Můžete mi, prosím, říct, kdy se z Gyllenhaala stal takový kus pořádného chlapa? Kus pořádného sexy chlapa? Neprávem jsem mu křivdila. Kozy jaký měl, mu jistě zdejší uživatelé závidí (možná i uživatelky?). A Gemma si po výkonu v Titánech napravila reputaci (alespoň u mě). Opět jsem šla do kina s nízkými nároky a opět jsem nebyla zklamána. Pokud jsou tu tací, kteří to stále nechápou, nezbývá mi než Vás opravdu litovat. Vy se ubíráte o zážitek, ne já. Přestaňte si hrát na náročného diváka! Mír v duši!(4.6.2010)

Ale jo, povedlo se to. Mozna to je tim, ze me hra nikdy nijak zvlast nebrala, ale ono to je beztak podle tech novejch, takze to je fuk. Hlavni plus je, ze se to povedlo Newellovi vsechno spravne vyvazit. Takze tu mame nejakou tu akci, i kdyz rozhodne bych film neoznacil za akcni. Nicmene je fajn, ze Dastan neskace zas tak casto a kdyz jo, vetsinou to nejsou nejaky matrixovsky spomalovacky nebo nejakej parkour, ale proste docela prirozeny akrobaticky skakani. Sem tam dojde i na nejaky to sermovani, klan Assassinu je docela fajn. Zaroven to ma taky trochu nadech velkofilmu, nektery ty zabery na pouste a mesta jsou fakt hodne povedeny. Obzvlast, kdyz tu jsou solidni triky. No a taky je to samozrejme romantika, jelikoz mezi princem a princeznou to skvele funguje a zaroven taky lehkej nadech komedie, opet v podani prince a princezny a s trochou pomoci od Moliny. Co se tyce hercu, Gyllenhaal nastesti vubec nepripomina toho gay pornoherce z plakatu, Gemma je roztomila a ani ten Kingsley neni nijak hroznej. Takze proste idealni letni odpocinkovej film, u kteryho se nemusi moc myslet a dve hodinky se dobre bavit, navic filmu odehravajicich se v Persii, respektive v pousti zas tak moc neni, takze i z tohohle pohledu to je zajimavy.(16.8.2010)

Gyllenhaal a Artertonka sú dva dôvody, prečo sa prikláňam k lepšiemu hodnoteniu. Sympatickejší pár v dobrodružnom spektákli nenájdete. Film samotný je poháňaný veľkolepou výpravou, dobrou hudbou a vôbec príjemne exotickou atmosférou, ale dosť si ubližuje minimom originálnych nápadov, nedbaním na herecký potenciál vo vedľajších postavách a tiež prekvapivo neprehľadnými akčnými scénami. Sommersova Múmia i Verbinskeho Piráti Karibiku boli proste vybrúsenejšie kúsky.(20.5.2010)

• gudaulin

Písky času jsou velice hezký příklad toho, jak se dají ve filmovém průmyslu utopit peníze, když si producent myslí, že všechno zmůže velkolepá výprava, triky a pohlední herci v hlavních rolích. Jenže samotný příběh je nevýrazný, nepropracovaný a postavy se v něm ztrácejí. I takoví herci jako Ben Kingsley jsou trestuhodně nevyužití, takže jsem brzy cítil nudu a ospalost. Samozřejmě dámy mohou obdivovat bicepsy bojovníků a róby filmových krásek, pánové zase řinčení zbraní, ale to nic nemění na mém přesvědčení, že Písky času jsou zároveň ztrátou času. Celkový dojem: 45 %.(6.3.2011)

Jake je prkno, Gemma má sex-appeal primalexové stěny, ale když se ten film rozjede, hrozně těžko se do něj strefuje, i přes chatrný scénář a vcelku neinteresovaného Newella. Ten se veze na písečné vlně obřího rozpočtu, slušně zabydlené mytologie (film vždy podrží vedlejší postavy, které dodávají humor i texturu děje) a dobrodružného feelingu, který nesmáznou ani Gyllenhaalovy telecí pohledy, ani roztřesené akční scény, ve kterých někdo zoomoval víc, než by bylo zdrávo. V režii někoho jiného by to možná bylo dospělejší a snesitelnější, ale Bruckheimerova ruka je naštěstí celkem pevná. Až tržby zřejmě rozhodnou o tom, jestli se dočkáme dalších pokusů, ale napoprvé to jakž takž vyšlo jak po stránce blockbusterové letní omáčky (v souboji s Titány Prince o notný chlup vede), tak co se týče herní adaptace (dost nevěrné, míchající dohromady Prince a Assassins Creed). Teenageři budou spokojení, hráči nebudou utíkat a labužníci nestihnou díky razantnímu tempu krvácet.(24.5.2010)