Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

PRINC Z PERSIE je pozoruhodným bruckheimerovským blockbusterem vzhledem k tomu, že jedna z významových rovin se vztahuje k americké intervenci do Iráku, ale z liberálního úhlu pohledu, a tak je americká zahraniční politika vyhodnocena jako neoprávněná. Jinak jde o zvláštní případ podívané, u které je vše na svém místě, ale na diváka nemá patřičný výsledný dopad, protože je patrná snaha integrovat atrakce spojené s videoherní sérií a kinematografickými vlivy na styl do vyprávění. Na místo podřizování videohrám v pojímání prostoru a logice postupu po jednotlivých úrovních se film snaží tyto prvky přizpůsobit nárokům mužského i ženského publika v trháku pro všechny, což akorát vede k opomenutí silné divácké základny - hráčů videoher - a při snaze zavděčit se všem k dostatečnému neuspokojení ani jedné divácké skupiny.(9.7.2010)

Piesok sem, piesok tam - bavil som sa nadpriemerne. Nechal som sa uniesť rozprávkovitovosťou, a na plátne som videl len Jakea a Gemmu. Všetko ostatné by totiž ubralo na celkovom dojmu :D(30.9.2010)

Počítačové hry na plátně končí špatně, v mnohém není Princ z Persie výjimkou. Bohužel. Zábava a slušné tempo provázené akcí je fajn, ale zasekává se na Newellově neschopnosti "být výjimečný" a ne-hvězdnosti všech herců (k čemuž se váže problém s výdělky vs. rozpočet). Pro fanoušky tu jsou průlety jako by je dělali sami kluci z Ubisoftu a známé údery, ale pro klasického filmového diváka je tu příliš zlata, které se až neustále digitálně třpytí (užívání písků času muselo být tak digitální?). Na opulentních záběrech prostředí je postaveno skoro celé, neskromné vyprávění, které však končí očekávaným scenáristickým klišé. Na závěr to působí jako smutné zklamání, z jinak slušné jízdy světem písku, jenž stojí i za delší prozkoumání. Ovšem s polovičním rozpočtem, kde se pak dá omluvit ta digitálnost, a také menším důrazem na "plánovaný" blockbuster s plnými sály. Tady prostě chybí jakákoliv skromnost, která by chvílemi byla na místě, vždyť je to spíše tragédie jedné rodiny, než záchrana světa. PS: ideálním hodnocením by bylo 70%, ale zaokrouhluji na 3*. PPS:Gemma Arterton možná není nejkrásnější žena, co jsem kdy viděl, ale její hlas si mě neustále získává. PPPS: chemie Jake x Gemma je pro film stěžejní, naštěstí skvěle funguje(20.8.2010)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $90,759,676Tržby Celosvetovo $335,154,638Tržby za predaj DVD v USA $33,290,585 //počet predaných kusov 1,585,624║ Ono sa to dobre pozerá len keby to nebolo tak obsahovo prázdne a k blížiacemu záveru čoraz viac blbé, akcia fajn, kamera újde, trikovo slušné, Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton to slušne ťahajú, Ben Kingsley je herecky už dosť mimo. /60%/(29.9.2010)

Newell to umí s herci – na uličnický a jiskřivý duet Gyllenhaal / Arterton je radost se dívat – nicméně Newell to zoufale neumí s epickou omáčkou. Už v Potterovi to bylo citelné, když nejvtipnější a nejpůsobivější na něm byly některé konverzace. Princ z Persie nasazuje sterilitě korunu. Marné efektní kouzlení s "jako-herní" kamerou, parkúr zazděný střihem, souboje nijaké a prkenné. Některé záběry k nesnesení umělohmotné místo toho, aby byly pohádkově kouzelné. Přesto všechno jsem se u filmu velmi uspokojivě bavil. Jako pohádka to funguje (díky hercům), jen ten pocit umělohmotné nezávadnosti prostředí limituje fantazii v rozletu. Princ z Persie je taková pěkná disneyovská figurka, co neurazí. Někdy potěší, jindy prohopká kolem, aniž by vůbec vytrhl z letargie. Škoda, ten potenciál tu byl – a nemalý. Přinejmenším Jakeovo telecí pojetí mi v ranku akční fantasy bude scházet.(1.9.2010)