Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Správnej letní blockbuster, sice příběh nic extra, ale zábavnosti to teda má hromadu a příběh tomu jen tak sekunduje,což mi rozhodně nevadilo, do toho tam Jake Gyllenhaal furt efektně skáče, bojuje a popichuje se s velkou kočkou Gemmou Arterton, k tomu solidní triky, hromada zvratů, plno akce, skvělý dobrodružství, i nějakej ten vtip se najde, hlavně teda zásluhou Alfreda Moliny a v takovýmhle stylu a tempu to oklikama padí ke konci a plný hodnocení nedávám jen kvůli tomu, že tomu tu a tam chybí přímočarost a plynulost, ale jinak jsem se výborně bavil a kupodivu mi docela sednul i Jake Gyllenhaal jako princ z Persie.(15.8.2010)

Jako bruckheimerovský blockbuster precizní, ale neosobité, a jako adaptace videohry důsledné, ale přesto částečně vyvolávající zklamání. Tvůrci se sice snažili využít co nejvíce prvků z celé videoherní série, ale právě díky tomu působí výsledek rozbředle. Od každého (fantasy, mystika, parkour, vraždné pasti, osobnost hrdiny, silná ženská postava, vracení času, různě silní protivníci, atd.) je ve filmu troška, ale nikdy to není rozvedeno natolik, aby se s toho stal charakteristický motiv. Takže to, co videohry (ve smyslu série i jednotlivých dílů) dělalo unikátními, je zde jen vágně nasazeno na šablonu letního blockbusteru. Zklamání přinášejí akční scény pojaté v post-bourneovském stylu, který bohužel primární atrakci těla v pohybu nahrazuje zde kontraproduktivní snahou o impresi dynamiky (lidově řečeno by to chtělo více velkých a delších záběrů a ne jen rozsekání pohybu na nepřehledné záblesky). Ani motiv vytvářející z příběhu paralelu k přehodnocování americké válečné kampaně v Iráku nedělá z filmu v dnešní době výjimečné dílo, byť je dobré si připomenout, že mainstreamová zábava v sobě odráží dobové nálady a není tedy radno ji vnímat jen jako únikovou a dobově ambivalentní potravu pro masy. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(20.5.2010)

• Rogue

Newell je neschopný, Gyllenhaal je dřevo a víc než Prince je to Assassin's Creed. Ach.(14.12.2010)

Copak nám to zdobí starou dobrou Persii? Škleb Indiany Jonese, parkour nebo třeba neplatič daní? To jsou mi ale novoty, avšak slušně vyprojektovaná pohádka do tohoto prostředí určitě patří. A hašteření mezi neurozeným princem a zákeřnou princeznou mě docela dost bavilo.(5.8.2011)

Milí páni režiséři, z proslulého Hollywoodu, píši Vám své malé přání. Příště až budete natáčet letní akční blockbuster, prosím Vás, sežeňte více peněz, které věnujte na dobrou věc, tj. operaci očí ale hlavně mozků uživatelů „odborníků“ čsfd. Jinak si Vaše filmy nikdy neužijí. Jistě je litujete stejně jako já. Nezbývá mi nic jiného než doufat, že mé modlitby budou vyslyšeny. S láskou Vaše fanynka :o) Ale teď vážně. Ač jsem hru nikdy nehrála, páč moje prstíky nebyly tak zručné a moje srdéčko slabé na takový adrenalin, za zády bratříčka jsem viděla dost. Takže mi nikdo netvrďte, že se jim zpracování hry nepovedlo. Taky Vám nežeru, že děj byl nudnej. Hood a Titáni odpustí, oni v tomto bodě zaostávaly. A herci? Můžete mi, prosím, říct, kdy se z Gyllenhaala stal takový kus pořádného chlapa? Kus pořádného sexy chlapa? Neprávem jsem mu křivdila. Kozy jaký měl, mu jistě zdejší uživatelé závidí (možná i uživatelky?). A Gemma si po výkonu v Titánech napravila reputaci (alespoň u mě). Opět jsem šla do kina s nízkými nároky a opět jsem nebyla zklamána. Pokud jsou tu tací, kteří to stále nechápou, nezbývá mi než Vás opravdu litovat. Vy se ubíráte o zážitek, ne já. Přestaňte si hrát na náročného diváka! Mír v duši!(4.6.2010)