Princ z Persie: Písky času

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

• Tom Hardy

Tak zůstává filmový Silent Hill osamělým unikátem. Většinu času jsem si při sledování Prince z Persie vybavoval „písečně“ i žánrově spřízněnou Saharu s Matthew McConaugheym v hlavní roli. Podobně matný výsledek, který by hrozně moc chtěl být akčně-komediálním dobrodružstvím po vzoru Indiana Jonese/Mumie, ani jednu klíčovou šablonu se však nedaří naplnit. Výsledkem je utahaná nuda, která většinu času fascinuje akorát tím, kolik peněz se dá prošustrovat na něco, kde to vůbec není vidět. Více zde.(26.5.2010)

Víš, co se říká o mužích s velkým mečem, že? Já bych to na takový průser, jak zde někteří uživatelé píší, neviděl. Jistě, film je předvídatelný, co si budeme povídat. Akce je místy trochu nepřehledná, ale ne vždy. A že Piráti z Karibiku (obzvlášť první díl) jsou opravdu někde jinde, to je taky každému jasné. Přesto jsem bavil. Sympaťák Jake Gyllenhaal tvoří s nevšední kráskou Gemmou tak skvělou dvojku, že filmu odpustíte všechny chyby a necháte se jen unášet na vlnách písku. A pokud si k tomuto připočítáte skvělého Kingsleyho a hláškujícího Alfreda Molinu (viz. hláška na začátku mého komentáře) tak vám vyjde, že Princ z Persie je dokonalý případ blockbusteru. Sednout si do kina (před obrazovku) na dvě hodiny přepnout mozek do polohy "off" a jen koukat na pěknou krajinu, krásnou Gemmu a kochat se výbornou hudbou. To je vše, co po vás film žádá. A pokud na tyto podmínky přistoupíte, tak byste neměli být zklamáni. Já nebyl, a proto filmu můžu dát poctivých 80 %.(23.8.2010)

• arachneuss

Jerry je bez Míši Baye očividně hodně bezradný, když na zrežírování adaptace herní klasiky najal břídila Mikea Newella, který není z tak zajímavého tématu ani na vteřinu schopen vykouzlit sebemenší špetku atmosféry. Zatímco základním elementem předlohy bylo princovo putování skrze zpustošené město plné písečných monster, jenž stylově porážel díky převracení času, tak ve filmu cestuje hlavní hrdina sem-tam po celé Persii, jen aby se vždy zapletl do nějaké šarvátky (o akčních scénách se zde díky otřesnému střihu nedá hovořit), z které vždy o vlásek unikne a jde se o dům dál. Místo pohádkově laděného příběhu se dostavil nelogický slepenec všech dosavadních dílů ságy (zaůkolovat napsáním scénáře béčkaře a debutanta je opravdu skvostný nápad) s nemastným-neslaným záporákem a humorem z Ordinace v růžové zahradě. Pravda, Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton se na své role hodí jako nikdo jiný, to by ale nesměli pronášet tak křečovité dialogy, nutící je chovat se jako dvě malé děti na pískovišti. Filmová verze Prince of Persia je zkrátka kardinální průser, jehož jediným plusem je tak maximálně hudba Harryho Gregsona-Williamse a hrdinovy akrobatické vychytávky. Pro fanoušky geniální trilogie jinak hotové peklo.(31.5.2010)

• Cervenak

Zúfalo zrežírovaný guláš fantasy blábolov v podaní buď nesympatických, alebo do svojich úloh zúfalo sa nehodiacich hercov, ktorí nedokážu predať jediný vtip, tobôž nie emóciu. Akčné scény bordel, triky priemerné. Film, v ktorom ma serie ešte aj Alfred Molina (tie jeho pštrosy - WTF?!), nemá nárok na vyššie hodnotenie. Nehorázne prachy za krásne kostýmy, rekvizity a dekorácie spláchnuté do žumpy. Pre mňa esencia nudy, vedľa ktorej je aj nový Súboj titanov nadupaný a zábavný film. Update: Úvodná naštvanosť vyprchala, zdvihnem hodnotenie o jednu hviezdičku. Ale možno je to tým, že na druhý deň od zhliadnutia filmu si z neho pamätám len to, že vyzeral draho a mal solídnu úvodnú bitku.(20.5.2010)

Správnej letní blockbuster, sice příběh nic extra, ale zábavnosti to teda má hromadu a příběh tomu jen tak sekunduje,což mi rozhodně nevadilo, do toho tam Jake Gyllenhaal furt efektně skáče, bojuje a popichuje se s velkou kočkou Gemmou Arterton, k tomu solidní triky, hromada zvratů, plno akce, skvělý dobrodružství, i nějakej ten vtip se najde, hlavně teda zásluhou Alfreda Moliny a v takovýmhle stylu a tempu to oklikama padí ke konci a plný hodnocení nedávám jen kvůli tomu, že tomu tu a tam chybí přímočarost a plynulost, ale jinak jsem se výborně bavil a kupodivu mi docela sednul i Jake Gyllenhaal jako princ z Persie.(15.8.2010)

• - Aby sa zachovali prvky z hry, na základe ktorej je film natočený, spolupracoval na filme Jordan Mechner - tvorca pôvodnej hry Prince of Persia a spolutvorca hernej trilógie Prince of Persia: The Sands of Time. (igirazor)

• - Natáčanie bolo organizované nasledovným spôsobom: hlavní hrdinovia nakrúcali 20 minút, potom na dve hodiny museli odísť, aby mohol štáb premiestniť kamery do špeciálnych pozícií a uhlov, potom sa herci zase na ďalších 20 minút vrátili a pokračovali tam, kde skončili. (Greenpeacak)

• - Ben Kingsley se v průběhu celého natáčení nechal oslovovat Sir Ben. (sidthekid)