Reklama

Reklama

V dávných dobách vznikla říše zvaná Persie. Její král byl mocný i moudrý a v místech, která dobyla jeho vojska, vždy nastolil pořádek. Měl dva syny, v očích boha však nebyla jeho královská rodina úplná, proto adoptoval chudého sirotka Dastana, který se stal jeho třetím synem - bez nároku na korunu, protože nebyl vznešeného rodu. O mnoho let později se všichni královi synové účastnili válečného tažení. Přes králův zákaz útočit na posvátné město Alamút princové dají na radu králova bratra a zahájí boj. Město je dobyto, princezna Tamina , strážkyně města, je uvězněna a bratři získávají tajemnou dýku, která může svého majitele přenášet v čase. I když krále útok na posvátné město rozhněvá, nakonec se vydá do Alamútu, aby se syny a bratrem oslavil válečný triumf. Ještě téhož dne je otráven a vina padne na Dastana. Aby princ očistil své jméno a našel skutečného vraha, musí rychle uprchnout. Společně s ním utíká i princezna Tamina... (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (47)

  • V pokladnách severoamerických kin diváci nechali 90,8 milionu amerických amerických dolarů, součet celosvětových tržeb pak dosáhl 336,4 mil. (NIRO)
  • Jake Gyllenhaal (Dastan) při rozhovoru v roce 2019 řekl, že lituje přijetí své role ve filmu, kterou dle něj měl získat někdo perského původu. (hansel97)
  • Ve filmu je řečeno, že Dýka času bez písku je jen obyčejný nůž, navíc ani ne příliš ostrý. Ve videoherní trilogii je ale tato dýka mimo jiné brána jako klasická zbraň. Ve třetím díle „Prince of Persia: The Two Thrones“ ji princ dokonce používá jako hlavní zbraň místo meče. (HERGImanCZ)
  • Natáčelo se od 22. července 2008 do 17. ledna 2009 v Anglii a Maroku, kde se točilo při teplotě 40°C až 42°C. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2010 v Londýně. (Varan)
  • Ve filmu je řečeno, že dýka dokáže vrátit čas přesně o 60 vteřin. Když ji Dastan (Jake Gyllenhaal) použije poprvé, vrátí čas o 32 vteřin a podruhé je to 23 vteřin. To je dohromady 55 vteřin. Po doplnění písku je dýka použita dvakrát. Dastan s ní vrátí čas o 16 vteřin a Tus (Richard Coyle) o dalších 44 vteřin. Dohromady je to přesně 60 vteřin. (HellFire)
  • V únoru 2008 byla íránská hvězda Golshifteh Farahani spolu s Gemmou Arterton pozvána na kamerové zkoušky do Londýna, kde se měla ucházet o roli Taminy. Na letišti ale byla zatčena a dostala zákaz opustit zemi na šest měsíců, protože hrála ve filmu Ridleyho Scotta Labyrint lží (2008). Roli nakonec získala Gemma Arterton. (HellFire)
  • Podle jednoho z dílů videoherní série, konkrétně „Prince of Persia: The Forgotten sands“, má Princ (Jake Gyllenhaal) jen jednoho bratra, jménem Malik. (Zackk)
  • Český překlad názvu filmu Princ z Persie se nedrží českého překladu názvu videohry „Prince of Persia“, který byl do premiéry filmy vždy "Perský Princ". Takto to říká v česky dabované filmu verzi i vypravěč, když se na začátku filmu objeví anglický název. (Zackk)
  • Ve filmu se objevuje skupina Asasínů. Takto je v západních zdrojích nazývána ve středověku skutečně existující radikální muslimská sekta, jejíž členové prosluli zejména úkladnými vraždami svých odpůrců a ochotou bez váhání obětovat vlastní život. Některé prameny uvádí, že jejich jméno je odvozeno od arabského výrazu "hašášín", což lze volně přeložit, jako "požívač hašiše". Podle rozšířených legend totiž Asasínové využívali drogové opojení k navození té pravé "vražedné nálady" a věřili, že se tak jejich mysl a tělo přibliží k samotnému Alláhovi. Ve filmu je uveden právě název Hassassins (Hašašíni), místo nám známého pojmenování Assassins (Asasíni). (Beastmaster4)
  • Název pevnosti Alamút v perštině a arabštině znamená "Hrad smrti“ nebo také "Orlí hnízdo“. (TwoFace)
  • Město Alamut skutečně existovalo. S tím rozdílem, že bylo založeno roku 840 n. l. a díky své těžko dostupné poloze (2100 m. n. m.) bylo téměř nedobytné. Později v 11. století bylo ovládnuto Asasíny. (bizal)
  • Jméno hlavního hrdiny Dastan (Jake Gyllenhaal) znamená v perštině "příběh". Ve videoherní sérii nebylo Princovo skutečné jméno nikdy zmíněno. (darek kartac)
  • Kulisa 15 metrů vysoké Alamútské brány byla postavena v Pinewoods Studios za 14 týdnů. Na její stavbu se spotřebovalo 3 000 dřevotřískových desek, přes 21 km dřevěných latí a zhruba 40 tun sádry. (Mertax)
  • Pro film bylo vyrobeno na 20 verzí Dýky času - všechny byly identické, ale každá sloužila jinému účelu. Jeden duplikát byl např. schopen svítit. (Mertax)
  • Oddělení zbraňových rekvizit vytvořilo 3 500 jednotlivých kusů výzbroje a výstroje, mezi které patřily štíty, oštěpy, sekery, šípy, luky, toulce, pochvy, pouzdra na luky, dýky a zbraně asasínů. (Mertax)
  • Choreografii bojů filmu měl na starosti David Belle - vynálezce parkouru. (Mertax)

Související novinky

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (více)

Jake Gyllenhaal jako nový Batman?

Jake Gyllenhaal jako nový Batman?

16.11.2017

Možná jste zaznamenali, že si Ben Affleck není úplně jistý svým pokračováním v roli Batmana. V červenci sice na Comic-Conu tvrdil, jak je všechno super, všichni ale předpokládali, že chce jen… (více)

The Division verbuje Jakea Gyllenhaala

The Division verbuje Jakea Gyllenhaala

05.06.2016

Herní firma Ubisoft si po vzoru Marvelu založila vlastní filmovou pobočku, v níž hodlá převádět svoje největší značky do celovečerní podoby. Rozjezdem bude letošní Assassin's Creed, jemuž se upsal… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama