Je to přesně ta tupé, jak se podle trailerů zdálo, ALE film to o sobě dobře ví a je schopný se s dobrým načasováním ironizovat a nebrat smrtelně vážně (hlavně propagandistická pasáž, v níž Kapitán prodává dluhopisy je jedna velká mňamka). Problém je, že vedle sebeironie už toho Johnstonův film zas až tak moc nenabízí. Skutečně to je vydatný návrat do 90. let, kdy byl komiksový hrdina 100% formou a žádným obsahem. A bohužel tu chybí kus toho režijního srdíčka, kterým Brannagh zachránil kolegu Thora. Johnston umí solidní trikovou podívanou, umně navozuje i retro atmosféru (tanul mi na mysl polo zapomenutý Svět zítřka), herci jsou trefní a takový Tommy Lee Jones skvěle hláškuje. Není se co divit, že čas utíká, úsměv jen málokdy přeroste v úsměšek a Kapitán svou misi doklepat to do časové osy ostatních Avengerů plní s fortelem. Dojmy mám zaseklé někde v neutrálním pásmu - žádné zklamání, žádná pecka, prostě solidně ošetřený produkt, který jen utvrzuje můj dojem, že The Avengers nemohou dopadnout dobře, určitě ne s tak šíleným rozptylem stylu a nálady. P.S. Za dabing stahovat z kůže. Mám podezření, že to celé namluvili tři zhulení puberťáci.(22.7.2011)

Čistejšia, štýlovejšia a celkovo lepšia jonesovka ako Kráľovstvo krištáľovej lebky.(18.9.2011)

Chtěl jsem tomu po těch líbivých trailerech a vesměs kladných ohlasech věřit. Ale opět jsme se s Joe Johnstonem minuli. Nevadí mi poetika Kapitána Ameriky jako takového, chápu, v jaké době a proč komiks vzniknul a jeho rozpohybování podle pravidel Hollywoodu je tomu všemu adekvátní. Jenže celé je to tak perfektně naaranžované, má to spoustu vizuálních kudrlinek, přetéká to nadhledem, který dodávají přesně obsazení herci, až mě to v poslední třetině přestalo bavit právě tím, jak to dokonale podlé té klasické šablony opisuje. Takový fail, jako Green lantern to není, ale naivní komiksy letos Thor zválcoval naprosto nekompromisně (a vystačil si přitom s poloviční bombastičností!).(26.11.2011)

Tak tohle nepochopím. Jak může Joe Johnston, který stojí za krásně temným a krvavým snímkem The Wolfman natočit něco takového… Takhle, mám rád americký patriotismus ve stylu Baye a mám rád komiksové filmy, ale tady to nefungovalo. Tu nadsázku, o které tu všichni píšou, jsem nezaznamenal ani z dálky, IMHO se tento komiks bere opravdu vážně a to je špatně. Chris Evans je dobrý herec, ale tady nemá co hrát, navíc mu více sluší role hláškujících týpků. Captain America je bezkonkurenčně ten nejblbější super hrdina, hlavně proto, že mi až moc připomněl Spider-Mana (tak schválně, z loosera hrdinou, umírající přítel/mentor). Další herci mě taky zklamali, Hugo se snaží, ale Red Skull je nudný protivník, Hayley Atwell je sice pěkná a možná má i talent, nicméně tuhle roli jsem jí ani na vteřinu nevěřil (nemám rád rádoby drsné ženské, které jsou drsné první minutu a pak nic). Prostě a jednoduše, nebýt tam ten vynikající závěr, díky kterému přidávám jednu hvězdičku a hlavně po titulcích pár scén z filmu The Avengers (který se pro mě stává jedním z nejočekávanějších snímků roku 2012) tak bych hodnotil ještě méně. Sice mám před sebou ještě film The Incredible Hulk, ale tohle je pro mě zatím nejslabší super hrdina. 50 %, ale jen tak tak.(28.10.2011)

• choze

V původním komiksu pohřbený po druhé světové a znovu oživený v 60. letech, v Ultimate sérii a ve filmu oživený rovnou až v současnosti, ve filmu pak oživený navíc ve stylu devadesátkové vlny neúspěšných retro komiksovek pro celou rodinu (Stín, Fantom a páně Johnstonův Rocketeer). Pro někoho roztomilé retro, pro mě další marvelácká nuda pro děcka - když retro, tak sexy retro jako noví X-men, říkám já. Hrdina maximálně naivní, padouch (jeden z marveláckých nejzásadnějších) maximálně jednorozměrný (jakžtakž tažený aspoň Weavingovým charizmatem, když už ne herectvím), akce řekněme řemeslná, ale určitě ne úchvatná (a superhrdinský komiks MUSÍ mít úchvatnou akci) a celé je to tak zoufale klasické, že to nespasí ani snaha o sebeshazovačnost, ani množství dílčích nápadů a fórků. Tímto s tebou v kině končím, Marvele.(5.8.2011)