• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Rozpočet $200miliónov Tržby celosvetovo $371,352,910(8.6.2009)

Těžko čekat něco víc, než co přinesly trailery. McG servíruje (ne)překvapivě slušný letní blockbuster, do kterého vesele fláká jednu citaci vedle druhé a to vše ve vizuálním ražení Charlieho andílků. Funguje to, hlavně v první polovině, více než obstojně. Atmosféra zbořených ulic vtáhne diváka přímo doprostřed jakékoliv herní pecky a akční vsuvky, v nichž hrdiny pronásledují obří roboti, v sobě mají víc života než celí Transformeři. Tyčí do ksichtu však dávají filmu scénáristi, jimž evidentně moc nezáleží na zdravé logice a mermomocí musí začít pitvat postavy a vztahy, jen aby se dobrali slzoproudného konce, který chytá (doslova) za srdce. Závěrem jedno jméno – Sam Worthington. Ten člověk ještě udělá v řadách charismatických hollywoodských chlapáků pořádný průvan. Je to nakonec on, kdo sedmdesátiprocentní váhání převažuje na čtvrtou hvězdičku. Těžko říct, co s tím udělá časový odstup a případná další projekce.(7.6.2009)

Rozpačitý začiatok, Connor vrieskajúci do vysielačky, scény real time ako v Children of man a výrazná len jedna farba... šedohnedá. Príbeh sa pomaly otvára, zrazu otvárame ústa nad všetkými robotickými trikmy, efektami, a cez roztrpčený citovo nevyvážené jednanie "či je chlapík stoj či nie" sa dostávame ku koncu, ktorý náramne pripomína posledný boj v Terminátorovi 1dnotke. Ak ste sa však v jednotke pod fúzikmi usmievali na nedokonalých efektoch, tu sa karta obrátila a aj keď je to len ten istý kus kovu, niečo sa zmenilo... Áno premena Terminátora nastala po súdnom dni ktorý dosadol na Zem. Už to nie je ten cool chlapík v okuliaroch hovoriaci astalavista, kradnúci oblečenie motorkárom, ani prestrašený J. Connor. Je to polo stroj, polo-človek Marcus, ktorému je z veľkej časti venovaný tento diel. Ako tu niekto napísal lepšie ani horšie sa to natočiť nedalo. McG musel okrem Connorovho rozvinúť aj ďalší príbeh, lebo (čo je dosť mizéria) veľa sa toho nedalo povedať. S Terminátora sa však už nestáva ten blockbáster na ktorý by som išiel do kina, ale skôr lepšie DVDčko v požičovniach. Dúfam, že sa tu bude dať vymyslieť ešte niečo nové, lebo vojna strojov a ľudí ma už prestáva akosi baviť. A ešte k poslednej otázke, ktorú sa Connor pýta: "Čo nás robí ľuďmi?" Milý Connor ľuďmi nás robí to, že dokážeme z dojnej kravy vycucať aj to posledné dobro, aby sme zbohatli a nezaujíma nás to, že môžme sprzniť legendu... ďalší diel 2011...(25.8.2009)

Áčkový rozpočet pro echt béčko, co se bere až moc vážně a kterému by výrazně prospělo, kdyby si jeho režisér spíše než všechny ty Transformery a Války světů pustil původní Terminátory.(7.6.2009)

T4 se velkolepou akcí a drobnými narážkami snaží tvářit jako důstojný nástupce trilogie, ale přitom v neméně důležitých aspektech nepříjemně selhává. Scenáristické dění je naprosto béčkové, sci-fi zápletka nijaká, neboť těží z předchozích dílů, charaktery až na Marcuse nezajímavé a ploché, ikoničnost terminátora je porušena (jsou hloupí) a celková sofistikovanost se vyjma jednoho zvratu (Marcusovo prozření, nikoliv odhalení) blíží bodu mrazu. T4 však báječně slouží jako prostá akční podívaná na velké plátno, akčních scén je zde požehnaně a dá se říct, že děj nemilosrdně odsouvají na druhou kolej a to metaforicky i doslova... Zejména honička s moto-terminátory byla fantastická a za tím si stojím. 7/10(4.6.2009)