• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Efekty nejsou vše. Až na pár vydařených scén, zklamání. 60%(2.6.2009)

Paradni rezba. Prakticky neustale se tu nekdo rube, neco vybuchuje nebo nekdo strili, ale ze zacatku to zas tak moc nechytne. Na to tu chybi nejaka vylozene kulervouci scena nebo atmosferictejsi hudba. Ale po chvily McG chytne tempo a do konce filmu uz ho neztrati. Na druhou stranu je ale fakt, ze i kdyz je budoucnost docela drsna, v tech flashbacich z minulejch dilu Terminatoru mi pripadala jeste temnejsi. Sem tam pribeh pekne odkaze na nejakou vec z minulejch dilu, takze se neco objasni, na druhou stranu neco zase obcas uplne nesedi a nektery sceny pusobi vykradenym dojmem. Co se tyce postav, Bale je fakt charismatickej vudce. A mile me prekvapil Worthington, ne ze bych se bez jeho postavy neobesel, ale jako nahrada za Arnolda solidni. K tomu si prictete naprosto bezchybny triky (snad az na toho Arnolda, ten vypada dost umele) no a vyjde paradni drsna akcni sci-fi rezba, ktera ale zase neni tak perfektni, aby se zaradila mezi klasiku jako prvni dva dily. Nicmene McG nezklamal. Slabsich 5*.(18.6.2009)

Svět temné budoucnosti, který Cameron jenom naťuknul, který dával pocit něčeho neznámého a který jsem si nikdy nepřál vidět na plátně, aby nezmizela jeho hrozivá atmosféra. Přesně ten svět Skynetu a Hnutí odporu přináší McG a k mé obrovské úlevě se mu daří zaplašit všechny obavy už expozicí. Důvodů k radosti je totiž moře. Ať už oba důstojní protihráči v centru dění, klíčové vedlejší postavy nebo galerie terminátořích záporáků. Ale hlavně pocit, že právě k těmhle minutám sága měla dospět. Za přímé navázání jsem díky pocitu, že se rodí něco velkého, hlasoval všemi deseti. Skutečnost byla ale jiná.(8.6.2009)

Patláma, patláma, paprťála. Takhle splácaný blockbuster tu dlouho nebyl. Pozitivní je, že aspoň ty prachy na něm jsou vidět. A že McG akci hezky inscenuje a chrlí ji střemhlavě v každou možnou chvíli. To je tak všechno - příběh byl asi terminován, nenašel jsem ho, nebo se schoval pod tu nekončící šňůru akčních scén, kterou za sebe McG nasekal stylem "už se minutu nestřílelo, lidi se asi začnou nudit, tak rychle další jízdu/bitku/výbuch". Monotónně se za sebe drtí akce nebo aspoň její náznaky, přičemž málokdy hrají důležitou úlohu i ve vyprávění. I proto Terminator Salvation nudí častěji než jeho starší bratříčci, i když na plátně poletuje mnohonásobně víc atrakcí. Jenže kašle se na atmosféru, na napětí, na postavy (za jednorozměrného Balea nedík), na kompozici scénáře, který někdo psal s nadějí, že když za sebe naházíte desítky odkazů a citací na předchozí díly, sama o sobě vám z toho vyleze hustá postapo sci-fi a lidi budou skákat radostí. Omyl (a trochu se bojím, že v pětce už se bude mluvit jen pomocí už provařenejch větiček). McG zase změnil styl, ale na rozdíl od předchozích Terminátorů jeho film neobstojí sám o sobě jako zábavná pecka s alespoň náznakem hlubších vrstev. Čtyřka je jako seriózní sci-fi/válečný velkofilm nebývale prázdná, jako popcornová jízda monotónní a bez rytmu, jako reklama na bělidla zubů ucházející (Moon Bloodgood asi vylezla do filmu rovnou z kosmetiky). Škoda těch úprav a předělávek, na zmršeném výsledku jsou cítit.(16.6.2009)

• gouryella

Uz to bohuzel nikdy nebude jako driv a dalsi dily uz doufam nasledovat nebudou.........(5.8.2009)

• - Väčšinu strojov navrhol Martin Laing. (Greenpeacak)

• - Blair Williamsová (Moon Bloodgood) střílí z pistole Desert Eagle Mark XIX ráže .50 AE. Stejný typ palné zbraně nosil agent Smith (Hugo Weaving) ve sci-fi filmu Matrix (1999). (dc125)

• - I v tomto pokračování zazní legendární replika "I'll be back." (Rominator)