• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Scénář: John D. Brancato, Michael Ferris .. V rámci post-apokalyptických sci-fi rozhodně výborný příspěvek - v rámci Terminator série celkově obstojný přírůstek, který podráží především průměrná scenáristická práce (výše uvedené duo jen posilnilo moje obavy, jak si poradilo s adaptací Surrogates), nikoliv vlastní provedení (zcela mimo jsou nářky nad chybějícím cestováním v čase či absence toho času úřadujícího guvernéra v hlavní roli). McG si svoji práci odvedl více než dobře, jeho režie mi, nehledě na katastrofální Charlie's Angels, dost seděla. Film má příznivé tempo, zajímavou atmosféru a spoustu akce. Stejně tak potěšila práce kameramana, pestrost svícení, perfektně vyvedená prašná výprava a nadupaný zvukový dokres. Trumf Salvation se ovšem skrývá v herecké sestavě, ať už standardně kvalitní Christian Bale, mladá krev Anton Yelchin a především prudce akcelerující objev Sam Worthington. Opakovaně si tedy musím jen postěžovat na scénář, který vypadá, jak kdyby stávka cechu pisálků ještě neskončila a občas násilnému sestříhání respektive znatelné vystříhání spousty scén. Extended Edition na Blu-Ray se jeví jako nejschůdnější cesta k přerovnání rozpočtu do černých čísel... Hodnocení nestavím ani tak do kontextu fanouška série (tam se ani vyloženě neřadím - pouze Terminator 2: Judgment Day považuji za jeden z filmových milníků). Pokud bych totiž srovnal se zážitkem při posledním Star Trek, tak zde jsem si odnesl jinou, přesto srovnatelnou porci a dávám spokojené čtyři. ___ Předfilmová návštěva výstavy Bodies Revealed a kamošova pofilmová uzemňující parafráze spojení "zaslouží si druhou šanci" neměla chybu a tečku skvělého dne obstaralo ohňostrojné Grandfinále Ignis Brunensis. Cameron neCameron.(5.6.2009)

• AngelAngie

Otřesné! Diváci si stěžovali, že T3 bylo tolik špatné a upřímně, mě bavilo ještě 100x jak tohle. Co to bylo? A Bale? Tu parodii na drsného herce nechci dlouho vidět!(23.6.2009)

Nechápu tu nenávist mnohých uživatelů. Je jasné, že jejich milovaný Arnold není hlavní postavou, ale kritizovat film prakticky za cokoliv je trochu moc... Terminator Salvation určitě není bezchybný, ani úžasný, ale na hodně prostříhaný film zkrácený o 30 minut, je to kvalitní podívaná. Není promyšlená a vizionářská jako (především) druhý díl, ale jako budoucí směr "nové trilogie" je to velmi příjemná změna. Škodou je, že právě Terminátor odnesl "scenáristickou všehochuť", kdy si každý scenárista připisoval své nápady a výsledkem je částečně zajímavý a částečně silně obyčejný příběh. Atmosféra post-apokalyptického světa je zvládnuta skvěle a samotné "špinavé" prostředí najde stěží srovnání. Chyby zde jsou, ale osobně mi nepřijdou ve většině nikterak zásadní. McG odvádí velmi dobrou práci, celý film je vizuálně a akčně skvěle natočený, ale bohužel není prostor pro "něco navíc" a tak celý film působí trochu ploše, až prázdně. Bohužel McG to občas ujede a jedna dvě pasáže jsou přehnané i přes svůj viditelný účel jsou dost natahované. Potenciál tu je však velký a snad bude ještě lépe a hlouběji využit, ale k tomu snad není potřeba ani jiný režisér, ale nutný scenárista s vizí... Přes finanční krach celého projektu je tu otázka, zda nějaká pokračování budou. Po scenáristickém karambolu tu zbývá snad jedině slabá hudba Dannyho Elfmana, která se skládá z několika robotických zvuků a žádné "nové a kvalitní" melodie. Terminator Salvation je zábavný a nadupaný akční film ze světa, který je zničený Soudným dnem a válkou s roboty, se známými postavami a viditelně velkými financemi vloženými do vizuálu. Všechnu mytologii a snahy o prohloubení jednoho fenoménu film využívá velmi jemně a snaží se neudělat krok špatným směrem... a možná o tom kroku "nějakým" směrem to celé mělo být. PS: Anton Yelchin je jeden z největších talentů poslední doby.... jiný vzhled, jiný přízvuk... pro něj nic těžkého.(4.6.2009)

• gouryella

Uz to bohuzel nikdy nebude jako driv a dalsi dily uz doufam nasledovat nebudou.........(5.8.2009)

Skoro všechno špatně. McG má zjevně rád, když to ve filmu bouchá, taky by možná rád točil Transformers (mototerminátoři!!!), ale ačkoliv atmošku docela pěkně zvládá, zamaskovat zoufalost scénáře nedokáže ani náhodou. Navíc T4 neobsahuje ani jednu "ikonickou" scénu jako předchozí díly. Celý příběh se motá v kruhu a závěr je vyloženě výsměch (operace). Aspoň že Arnold mě pobavil. P.S. Abych nebyl jen negativní, Worthington, Yelchin a Bloodgood jsou fajn, Bale je "baleovitý" na můj vkus až moc. :) 50%. Nahoru zaokrouhluju jen proto, že jsem nemusel platit za lístek. Díky POMO, prima nápad.(2.6.2009)