The Pacific (TV seriál)
-
Pacifik
-
Pacific, The
Válečný / Drama
USA, 2010, 10x50 min
Hudba:
Hans Zimmer, Geoff ZanelliHrají:
William Sadler, Joseph Mazzello, Ashton Holmes, Rami Malek, Jon Seda, Brendan Fletcher, Betty Buckley, Matt Craven, Jacob Pitts, Nathan Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Tom Hanks, Gary Sweet, Joshua Close, Tom Budge, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, James Badge Dale, Keith Nobbs, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Toby Leonard Moore, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Martin McCann, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian BlissPlakáty
Obsah
-
Desetidílný dramatický seriál z produkce HBO sleduje odyseu tří amerických námořníků - Roberta Leckieho (James Badge Dale), Eugena Sledgeho (Joe Mazzello) a Johna Basilonea (Jon Seda), kteří se účastnili bojů v Pacifiku za 2. světové války.
Desetidílný válečný seriál HBO vzešel z producentské dílny Toma Hankse, Stevena Spielberga a Garyho Goetzmana, kteří již mají na svém kontě úspěšný seriál Bratrstvo neohrožených, oceněný v roce 2001 prestižní cenou Emmy®. Sledujeme v něm odyseu tří vojáků amerického námořnictva - Roberta Leckieho (James Badge Dale), Eugena Sledgeho (Joe Mazzello) a Johna Basiloneho (Jon Seda) - napříč nekonečným Pacifikem v bojích 2. světové války. Trojici i další námořníky provázejí mimořádné zážitky od prvního střetu s Japonci na Quadalcanalu, při putování přes neprostupné deštné pralesy mysu Gloucester i korálové útesy Peleliu na Iwo Jimu a přes vražedná pole Okinawy až k triumfálnímu byť nelehkému návratu domů, poté co pro Ameriku válka vítězně skončila. Jednotlivé epizody seriálu, jehož scénář vznikal podle knih With the Old Breed (od Eugena Sledgeho) a Helmet for My Pillow (od Roberta Leckieho) a byl též inspirován rozhovory s pamětníky bitev, natočili známí seriáloví režiséři Carl Franklin, Jeremy Podeswa, Tony To, Tim Van Patten a Graham Yost.
Epizoda 1:
Spojené státy prožívají šok po japonském útoku na Pearl Harbor. Seržant námořní pěchoty John Basilone se připravuje na to, že bude povolán do boje proti nepříteli. Novinář Robert Leckie se k námořní pěchotě přihlásí sám. Eugene Sledge, jenž kvůli šelestu na srdci nemůže narukovat, se loučí se svým nejlepším kamarádem Sidem Philipsem, který se chystá na odjezd do výcvikového tábora. Osm měsíců po přepadení Pearl Harboru se 1. divize námořní pěchoty, k níž patří i Leckie a Philips, vylodí na ostrově Guadalcanal. Obsadí strategicky důležité letiště a připravuje se na nevyhnutelný protiútok.
Epizoda 2:
Basilone a jeho 7. pluk připlouvají na Guadalcanal, aby posílili 1. divizi námořní pěchoty a pokračovali v obraně důležitého letiště. Noční útok Japonců je mimořádně tvrdý, dojde při něm k početným americkým ztrátám a znamená první zkušenost vojáků s válečnou apokalypsou. Basilone sehraje klíčovou roli při jeho odražení, utrpí však těžkou osobní ztrátu. Po čtyřech měsících nepřetržitých bojů jsou vyčerpaní příslušníci 1. divize evakuováni z ostrova.
Epizoda 3:
Leckie, Basilone a jejich spolubojovníci, kteří jsou fyzicky i psychicky oslabeni po čtyřměsíčním utrpení na Guadalcanalu, přistanou v Austrálii. Nadšené davy je vítají jako zachránce. Zatímco jeho kamarádi popíjejí, Leckie se zamiluje do mladé Australanky a spřátelí se s její řeckou rodinou. Basilone je vyznamenán Medailí cti a má se vrátit do USA, aby pomohl prodávat válečné dluhopisy.
Epizoda 4:
Sledge, který mohl konečně vstoupit do námořní pěchoty, prodělává bojový výcvik v táboře Elliott. 1. divize námořní pěchoty se vylodí na mysu Gloucester na ostrově New Britain, který drží Japonci. Když s nimi Leckie a ostatní vojáci bojují, záhy zjistí, že mnohem horší než nepřítel je dusná džungle. Na Leckiem, který přežil Gloucester a byl převelen na zapomenutý ostrov Pavuvu, se začínají projevovat fyzické i duševní následky bojů. Je proto poslán do nemocnice námořnictva na nedalekém ostrově Mbanika na psychiatrické pozorování.
Epizoda 5:
Basilone, který křižuje celé Státy a prodává válečné dluhopisy, je stále populárnější. Sledge je přidělen k 5. pluku a na Pavuvu se nakrátko setkává s Phillipsem. Připojí se i Leckie. Sledge prožije svou první bojovou akci, když s Leckiem a 1. divizí narazí na zuřivý odpor Japonců při vylodění na korálovém ostrově Peleliu, který nepřátelé úporně brání.
Epizoda 6:
Sledge, Leckie a ostatní vojáci se navzdory dusnému vedru a nedostatku pitné vody pokusí zmocnit polního letiště na Peleliu, ale nepřítel je dobře opevněn. Leckie vidí, že jeho druhové ve zbrani jsou těžce raněni, ale pak je také postřelen a evakuován z ostrova. Sledge se dozvídá šokující pravdu o tom, co je někdy třeba k tomu, aby člověk přežil a mohl bojovat i další den.
Epizoda 7:
Námořní pěchota včetně Sledge, jenž získal přezdívku „Kladivo“, pokračuje v bojích na Peleliu. Nepřítel je však odhodlán bránit se do posledního muže. Sledge, zlomený ztrátou velitele, jehož si vážil, i tím, jak nepředstavitelné krutosti na obou stranách vidí, se ocitá na samém pokraji zhroucení. Když je cíl konečně dobyt, vojáci se vracejí na Pavuvu, ale to, co prožili na Peleliu, je zásadně změnilo.
Epizoda 8:
Basilone cítí stále větší znechucení z úlohy, kterou musí hrát v kampani ohledně válečných dluhopisů. Přesvědčí velitele z námořní pěchoty, aby mu umožnili cvičit vojáky, jež se připravují na boj. Přesune se do tábora Pendleton a prožije vášnivou romanci s Lenou Riggiovou, která také slouží v námořní pěchotě. Oba si však uvědomují, že žijí ve "vypůjčeném čase". Basilone se má totiž zanedlouho zúčastnit vylodění na ostrově Iwo Jima.
Epizoda 9:
Tvrdé boje na Okinawě probíhají už víc než měsíc. 1. divize námořní pěchoty dostane rozkaz, aby posílila pěší divizi pozemní armády, která útočí na zdánlivě nedobytné japonské pozice na ostrově. Primitivní podmínky i morální dilema, související s přítomností civilního obyvatelstva, znamenají pro Sledge a ostatní vojáky mimořádnou fyzickou i psychickou zátěž.
Epizoda 10:
Leckie se vyléčil ze svého zranění. Po japonské kapitulaci opouští nemocnici a vrací se domů. Sledge míří zpět do Alabamy, aby se znovu setkal se svou rodinou i se Sidem Philipsem. Lena navštíví Basiloneho doma a zažívá emotivně vypjaté setkání s jeho rodinou. Leckie se přizpůsobí poválečnému životu, pokračuje ve své civilní práci a začíná nový vztah. Sledge se těžce vyrovnává s faktem, že právě on přežil válku zdánlivě nezraněn. (oficiální text distributora) -
8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku
Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení
války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé
desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a
Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup
Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené
království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku,
Německu a Itálii.
Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.
Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.
Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.
V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (http://pacific.hbo.cz) (kikulin)
Diskuze k filmu (529)
-
- 10.4.2012 23:23
-
- 1.11.2011 18:18
-
- 22.9.2011 11:01
-
- 26.8.2011 14:24
kope
(hodnocení, komentáře)V podstate suhlasim s hodnotenim Malarkeya, skoro vo vsetkom. Tento serial jednoducho musim porovnavat s Bratstvom neohrozenych, kedze maju spolu velmi vela spolocne. BN ma ohromilo v case, ked vyslo. Pozeraval som ho po nociach a mraz mi behal po chrbte. Moj nazor po zhliadnuti vsetkych casti bol, ze toto sa ma povinne premietat v skolach na hodinach dejepisu, nech to s deckami "vcas" zatriase , kym vykonaju dajaku "hovadinu". Zial o Pacificu to nemozem povedat. Serial je zbytocne natahovany, na dolezite detaily sa akosi pozabudlo, navyse ale pribudlo kopu kravin a zbytocnosti. Herci sa netvarili prilis zdrvujuco, ked im v naruci umierali kaamosi, naopak chovali sa absurdne a vystavovali tela vtedy, ked sa mali krcit za kopcom. Silna bola scena v osmom dieli, strelba do civilistov. Inak velke sklamanie po BN.
-
- 7.6.2011 17:14
-
- 8.3.2011 09:16
flanker.27
(hodnocení, komentáře)Malarkey: A když už jsme u toho, možná bychom mohli zmínit i Vzestup, což je co do účinku podobná věc, jen víc komorní a asi pro řadu lidí trochu stravitelnější.
-
- 7.3.2011 21:18
Malarkey
(hodnocení, komentáře)flanker.27: ty si mi ten film ukrad z huby, já jsem čekal na chvíli, kdy ho právě s tím hnusem ve válce porovnám...:) ale dobrý tip
jo Jdi a dívej se je neuvěřitelný zážitek, je dost dlouhý,takže to tak po půlce utnout, protože si myslim, že vidět celý film naráz by tě na nějakej čas zničilo. Představ si například, že tě šokuje jenom letmý průlet kamerou, ne perfektní záběr, vykonstruovaný nápad, precizní akce drahá jako tucet dromedárů...prostě jenom letmý průlet kamerou, který tě zničí na další půlhodinu filmu, než první část skončí...já jsem z toho byl nesmírně překvapenej a pochopil jsem, že to, co mě skutečně šokuje, příjde nečekaně a táhne se s filmem hodně, hodně dlouhou dobu.
-
- 7.3.2011 20:02
-
- 7.3.2011 19:55
flanker.27
(hodnocení, komentáře)vBaker: Třeba mít na paměti, že to není moc zábavný film, dlouhé záběry, dlouhé pasáže beze slov. Ale neuvěřitelně sugestivní.
-
- 7.3.2011 19:47
-
- 7.3.2011 19:24
flanker.27
(hodnocení, komentáře)vBaker: Doporučuju Jdi a dívej se. To je film, co stojí leda na straně obětí, přikrášlenýho na něm není nic a šokovat může docela dobře...
-
- 7.3.2011 13:57
vBaker
(hodnocení, komentáře)Malarkey: Napadá mě, že žádný film nemůže válku vykreslit věrně. Prostě to nejde. Může zobrazit věrně pouze vizuální stránku, děj je povětšinou jednostranně zaměřený, film vždycky stojí na něčí straně. I když je postavený na základě skutečnosti, je upravený, líbivější, akčnější. Nechtěl bych se dostat do žádného takového konfliktu, ale dokud se tam člověk sám neocitne, nemůže být šokován v tom správném slova smyslu.
-
- 7.3.2011 00:33
Malarkey
(hodnocení, komentáře)vBaker: Souhlasím, tvůj názor také respektuji. Těch hnusů jsem tam taky viděl dost. Teď to vyzní, jak kdybych v příbězích z války vyhledával hnusy, roztrhaný těla a bůhví co ještě :D ale podle mě právě o to v seriálech a filmech na tuhle tématiku jde a když nějakej takovej novej se na scéně objeví, tak od něj očekávám přesně to, že mě co nejvíckrát šokuje
-
- 7.3.2011 00:00
-
- 6.3.2011 22:22
Malarkey
(hodnocení, komentáře)vBaker: já nepopírám, že to nebyla součást jeho života, také že byla, ale pro seriál to mohli zkrátit, vysvětlit co se během návštěvy v Austrálii stalo, jaký to mělo následek a ne aby tím zbytečně zaplnili jeden díl, to se na mě nezlob, to rovnou mohli natočit romanci z období druhé světové války o jednom válečném hrdinovi a jedné smutné australské paničce. chtěl jsem vidět válku, chtěl jsem vidět krutosti, které se ve válce stali, chtěl jsem vidět realitu takovou, jakou si seriál zaslouží a jakou by divák, který válku nezažil, měl vidět. a ne, abych hodinu sledoval nějakou milostnou story, to mi prostě za vlasy přitažené přišlo narozdíl od BoB :)
-
- 26.2.2011 02:01
-
- 20.2.2011 12:29
-
- 20.2.2011 09:03
Malarkey
(hodnocení, komentáře)vBaker: chápu, že chtějí co nejreálněji přiblížit divákovi válku v Pacifiku, neberu jim to, dokonce jsem za to rád, ale mohli to udělat alespoň trochu libivě...akce ve tmě nebo když je nuda u nich tak se má nudit i divák? co se týče BoB, v Ardenách ke konci války se vojáci taky nudili, strašně...ale vypadlo to v tom seriálu tak? mně to nepřišlo...jenže tady sleduju jeden díl, jak jeden voják nahání nějakou australanku, pak jí pošle do hajzlu a ve výsledku zjistim, že ten namlouvací hodinovej maraton neměl pro budoucnost příběhu absolutně žádnej smysl.
-
- 19.2.2011 00:36
vBaker
(hodnocení, komentáře)Malarkey: Nudné ? může se zdát, ale o to více reálnější.. Ta nuda znázorňuje ty dlouhé měsíce, roky ztrávené v šílených podmínkách. Dovolím si tvrdit, že tam o nějakou překotnou, nereálnou akci nešlo.
Vizální stránka byla dost dobrá - roztřískaná krajina, bláto, pyrotechnické efekty, zmrzačené těla.
-
- 7.2.2011 14:36
Hodnocení uživatelů
Fanklub seriálu
Premiéry
| Na DVD od: | 01.12.2010 Magic Box |
|---|---|
| Na Blu-ray od: | 01.12.2010 Magic Box |
Podobné
- Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)