The Pacific (TV seriál)

Pacifik

The Pacific

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Keith Nobbs, Martin McCann, Toby Leonard Moore, Tom Hanks, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, William Sadler, Tom Budge, Betty Buckley, Matt Craven, Nate Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Gary Sweet, Joshua Close, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian Bliss, Mitch Ryan, Andray Johnson, Heather Mitchell, Annie Parisse, Christopher Stollery, Ashley Zukerman, Josh Helman, Toby Schmitz, Tim Budas, Socratis Otto, John Kim, Nikolai Nikolaeff, Eamon Farren, André de Vanny, Kate Bell, Sebastian Bertoli, Marian Frizelle, Ian Meadows, Samuel Johnson, Sam Parsonson, Rohan Nichol, Caroline Dhavernas, Brandon Keener, Maria Volk, Conor O'Farrell, Dylan Watson, Joseph R. Sicari, Pascal Mercay, Karl Cottee, Andrew Lees, Jutaka Izumihara, Bill Young, Ben Esler, Nick Tate

Todd London

Kostýmy:

Penny Rose
  • Nettrass

1/ Celému komparzu nacpali stejné hadry a maskérka je všechny namaskovala stejně na ,,špinavě-blátivo,, ,takže mám problém odlišit jednoho od druhého. Naštěstí jsem na konci dílu rozlišil alespoň Japonce. Dali se poznat snadno, leželi všichni na zemi a hráli mrtvé. 2/ Na začátku nějací starouškové vyprávějí a tvrdí, že tam bojovali. No, nechce se mi tomu moc věřit, proč by amíci posílali do války stařečky...Nejspíš si jen chtějí přivydělat k důchodu... Konečně poznám jednoho hlavního hrdinu - je kudrnáč... Drobný problém je, když si nasadí přilbu....Do háje, kudrnáči jsou dva:-( ....(O 15 minut později): Sláva, tak jednoho kudrnáče zabili, zase v tom mám jasno...Také jsem pochopil proč jsou tak špinavě namaskovaní. Má se to totiž odehrávat kdesi v kanálu... Prý v Guadalcanálu. Nechápu proč musejí pojmenovat kdejaký kanál. Já mám u baráku tři a ani jedem jsem nepojmenoval...3/(22.8.2015)

Takže po vzhliadnuti celej série 8/10... nedá sa to porovnávať s "Band of Brothers" to vôbec nie, nie je to celkom tak jednotné ako celok... taktiež to nemá až takú atmosféru, ale aj napriek tomu som Pacific sledoval s údivom a našiel som si tam mnoho postáv, ktoré ma svojím spôsobom ovplivnili k lepšiemu hodnoteniu... proste sa mi to páčilo.(24.3.2010)

Moc nechápu hodnotitelskou smršť soustředěnou na to, že Pacific je něco jiného než Bratrstvo neohrožených. Byla to jiná válka, v jiném prostředí, s jinou atmosférou, a je to tedy jiný seriál. Dověděl jsem se z něj spoustu faktů, které mi české školství odepřelo, a po celou dobu jsem měl navíc pocit, že sleduji výtečně uchopené a zpracované pětisetminutové drama, v němž chvíle napětí a strachu střídají chvíle uvolnění a oddechu, jak to zřejmě v téhle válce bylo. Ani v jedné z těchto rovin přitom nechyběl vkusný humor a zejména výborné dialogy. Nemám, co vytknout, a výtky, které zde čtu, mne neoslovují.(6.7.2010)

Za nízká hodnocení si částečně může HBO sama. Velkohubá a veleotravná reklamní masáž slibovala přinejmenším událost desetiletí. Někteří holt nezkousli, že nakonec dostali „jen“ nadprůměrnou válečnou mini-sérii. Tvůrci zaspali pár seriálových sezón. Všechny ty dravé, vypravěčsky odvážné tituly jako by nikdy nevznikly. ___ Pacific hodně sází na jistotu. V přístupu k válce sice napodobuje psychologičtější filmy (Vlajky našich otců, Smrt čeká všude) a kromě pojmu hrdinství relativizuje také démoničnost nepřítele, proti němuž se bojuje (a který je víc „neviditelný“), ale v samotném vyprávění si vypomáhá berličkami, které jsem považoval za dávno zaváté prachem. Psaní dopisu doprovází vnitřní monolog, o hrůzách války se vedou frázovité dialogy (dabing nebrat!), vedle drastických výjevů z bojiště jsou učebnicově řazeny idylické scény z domova, kde samozřejmě nikdo nic nechápe. Když už investujete takové peníze, opatrnost je nejspíš na místě. Nebo bychom to měli nazývat připosraností? ___ Výrazná osobnost chybí, ale díky chytrému výběru můžeme se třemi vojáky prožít ty nej(vý)znám(n)ější bitvy v Pacifiku. Vážně prožít, protože peníze do projektu vložené jsou sakra vidět. Akorát si budete muset pár dílů počkat, v těch prvních většinu akcí halí tma. Ale pak, za denního světla… špína, krev, ruce, nohy, smrt. Ve velkém. Konečně má i díky něčemu televiznímu HD formát smysl. Pouze mi přijde malinko schizofrenní dělat z války PODÍVANOU a zároveň se snažit o pacifistický tón. ___ Oproti Bratrstvu jsou prostředí podstatně monotónnější, mění se ovšem atmosféra epizod. Jak peklo stále nekončí, děsivost narůstá (skoro-hororový devátý díl). Pojetí ve stylu klasických válečných filmů – se všemi těmi ukrutně patetickými momenty a velkými chlapskými gesty – neodpovídá významnější role žen a větší důraz na psychologii postav. Potěší zejména dobře odpozorované situace z běžné mezilidské komunikace. Poslední epizoda je právě o těch jemných detailech (odcizení Boba s rodiči prozrazuje mimo jiné minimum vzájemných dotyků, váhání Eugena, jestli zaklepat před vstupem do vlastního domu …). ___ Být nemilosrdně odstřelen si Pacific nezaslouží. Disponuje nezpochybnitelnými kvalitami, třebaže ne zrovna těmi, jaké se od něj nejvíc očekávaly (zkuste zapomenout na Bratrstvo). Přiznávám, že i mou prvotní reakcí bylo velké zklamání a teprve někdy v polovině série jsem se dokázal přeladit na jinou, vypravěčsky starosvětštější podívanou, než jaká dnes letí. Pacific není a ani se nesnaží být módní, což bych mu neměl za zlé. ___ Omlouvám se, je-li tento komentář zmatený, stejné byly mé dojmy z Pacifiku (od otrávenosti přes smíření k menšímu nadšení). Jestli budu mít někdy náladu na druhé zhlédnutí, pokusím se o souvislejší text. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, arachneuss, Baxt, Ligter, matusb, Errol(19.5.2010)

O něco méně poutavé jak Bratrstvo neohrožených, přesto zdařilý seriál, v němž je ukázán i osobní život a problémy vojáků. Sympatické postavy, příjemná hudba, dobře natočené,....nemám důvod nedát 4*. K dokonalosti něco málo chybí.(28.7.2012)

• - Pro potřeby natáčení bylo vyhotoveno celkem 18 000 kusů uniforem v různých fázích rozkladu. (oje)

• - Vypravěčem na začátku každého dílu je Tom Hanks. (IronFan)

• - Filmové výtvarnici Penny Roseové se pro rekonstrukci historických oděvů podařilo získat autentické medaile, známky či knoflíky z uniforem vojáků, kteří se bojů v Pacifiku během války skutečně účastnili. (oje)