The Pacific (TV seriál)

Pacifik

Pacific, The

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

Musím říct, že tohle mě zasáhlo více než Bratrstvo, a to z jednoduchého důvodu - evropskou 2.sv. válku jsem znal jak svý boty, ale po tomhle jsem zjistil, že válka v Pacifiku byla na našich školách značně zanedbaná. Ano, veděl jsem, že byl nějaký Guadalcanal, slyšel jsem něco o Midway (což v seriálu obsaženo není) a věděl jsem, že se bojovalo na Iwojimě, ale při sledování tohohle jsem musel hodně studovat a musím říct, že jde o velice kvalitní a věrné zpracování. Samozřejmě se dají vytýkat věci jako pomíň válečných scén nebo dva díly z "civilu" v Austrálii, ale prostě takhle to bylo... :) Kdo má mezery v této kapitole válečných dějin, může věřit tomuhle zdroji a případně si souvislosti dohledat. Doporučuji!(29.10.2012)

• Cervenak

Najväčšie televízne sklamanie roka 2010. Kvôli snahe prísne sa držať historických faktov a spomienok osobných účastníkov tomu zúfalo chýba akákoľvek dramatická výstavba a je z toho tak iba prehliadka nezaujímavých postáv, nulových emócií a nudne jednotvárnych bojísk. 5/10(16.3.2010)

rychlý rozjezd, ale presto tech 20 uvodnich minut, kde se jakz takz seznamujeme asi s hlavnimi postavami tam je.. Nejake ty tvrde marinacke hlasky od velitele a jeden typos, co neni rad, ze mohl zustat doma a neucastnit se pekla na Guadalcanalu.. To se sice nerozpouta hned, ale ani to netrva prilis dlouho.. A novacci jsou nahle mazaky, aspon ti co to prezili.. pekny uvodni dilek, precizne natoceny, s dobrou hudbou a hlavne velmi dobry uvodni kraticky dokument.. Ale stejne tomu neco chybi. asi to bude nedostatecne seznameni s hrozbou, ktera je vlastne takova nemastna neslana (az na jednu drsnou ukazku japonske vychovy) 7,5/10 hodnoceni tedy budu libovolne po celou dobu serialu menit :-)) 271. hodnoceni CÁST 2.: no musim rict, ze moje rozporuplne pocity stale zustavaji, sice v tehle casti jsme se uz s hlavnimi hrdiny seznamili trochu vice, taky tam byla nejaka ta drama a ztraty, ale stale tomu chybi naboj a poradne vciteni se do jejich pribehu.. O tom, ze mi neprijdou nijak sympaticti ani nemluve (ano, normalne sem se v jednu chvili pristihl jak fandim Japoncikum, nastesti producenti nezapominaji na vlastenecke motivy, takze zanedlouho sem se vratil zpatky do USA :-))¨Jinak Guadalcanal part2 znovu po technicke strance neco nevidane, opravdu je ten obri rozpocet videt, ale celkove je to jak prvni dil zrcadlove obracen.. je zde sice trochu vetsi fight, ale nevim proc ho museli znovu dat v noci, cimz to totalne zabili.. nemluve o tom, ze Guadalcanal uz skoncil a z historickeho hlediska tolik zajimavych veci bylo opomenuto. Takze znovu dokument na uvod + intro podbarvene peknou hudbou zustava nejlepsi cast tohoto dilu a jak uz sem napsal v diskuzi. dalsi dil chci minimalne o tridu lepsi, jinak jdu z hodnocenim dolu CAST 3 konecne dil, ve kterem si uvedomili, ze se treba zamerit na jeden motiv a hned to pujde.. Jen mam obavy, ze tenhle serial trpi tim, co bayuv Pearl Harbor (coz je taky s Pacificu, ze by proste nas evropske divaky ten Pacifik ve filmech az tak mijel.. zatim to tak vypada) tedy tim, ze valecne sceny i kdyz po technicke strance dobre, mi prijdou po vsech ostatnich strankach suche, bez nejakych pruvodnich emoci, jen takove hry s vojacky... zel, od Spielberga bych cekal aspon neco na urovni Saving Private Ryan ci tedy Band Of Brothers (odehravajici se na Evropskem kolbisti), zato, kdyz prijde takovy prazdninovy oddychovy dil jako tenhle, hned se vsechno, co ve valce chybelo, vyhrabe na povrch.. Skvele vykresleny zazitky vojaku na opustaku, hlavne pribeh s Leckiem je opravdu fajn, o peknych holkach nemluve.. a vsazeni toho 160km pochodu mi prislo jako velmi dobry napad.. opravdovy patriotismus sem nastesti pocitil jen pri predavani medaile, ale presto to byl pekny pohled. Jen to zhroceni na neprilis peknem ukonceni vztahu mi prislo prilis prehnane.. Sem zvedav jak se to dal se vsemi temi postavami vyvine (tedy hlavne co s Basilonem..) Takze tentokrat nadprumerny, paradoxne mimo bojiste umisteny, dil.. dobre 4 a celkove hodnoceni zustava na 4 CAST 4: velka nuda, zase sem rad, ze se aspon timto dilem o neco pokusili, ale zel tentokrat to uz nevyslo.. Destivy prales mi prijde odtazity, vubec ne mrazivy, vojaků mi znovu neni lito, akce znovu neexistuje a pote, co Leckie skonci v ustavu, zacina 20timinutove utrpeni, plne pitomych patriotickych frazi, jedouci podle stokrat videneho scenare, a ocividne tim neco chtel nekdo dokazat. Neuspesne.. Opravdu jsem krecovite sviral mys a nekolikrat jsem se musel ovladnout, abych neusnul nebo nepreklikal nakonec. Ach, kde jsou ty casy Arden, kde ten skutecny mraz byl citet a ja sem se u pocitace citil jak na Sibiri.. Jednim slovem mizerie a Pacific mi zacina lezt na nervy.. tentokrat uz musim snizit na 3 a doufam, ze priste uz zacne konecne ta dlouho slibovana valka (a ze na to paty dil potencial ma, nemusim zduraznovat..) CAST 5: tak ten potencial splnen asi tak na polovic, ale diky opravdu peknemu pocitu, ktery mi navodilo vylodeni (neni nad to radovat se po 200 minutach valecneho seriálu z války..) a nasledne dobyjeni prvni casti mesta, davam 8/10, ale zel jen tak tak.. Protoze znovu si nekdo nemohl odpustit polovinu dilu zaneradit debilnim vecirkem, Basilonem a sexem (trapas). A výcvik vojáků taky nebyl zadna slava... opravdu je stesti, ze tam tech poslednich 20 minut bylo, sice na vylodeni v Normandii to nema ani nahodou, je to jen takovy pitome chaoticky snimamy krvavy gulas (nemluve o tom, ze japonci vubec nebudi narozdil od nemcu hruzu, jak by taky mohli, kdyz nam je jeste ani poradne neukazali..), ale je to valecna scena ve dne... zaver pak prijemne naladi a poprve v serialu opravdu cekam na dalsi dil.. CAST 6: Skvele, opravdu prvni dil, ve kterem byla opravdova akce (ano, to vylodeni z predchoziho nebylo spatne, ale stejne to nebylo ani originalni a bylo to jakesi roztresene, o zamerovani na ksichty hlavnich postav nemluve).. monstrozni 14minutova akce, ktera se rozpouta uprostred dilu je ze vsim vsudy perfektni... americane behaji pred japonce jak ovce na porazku, minomety pali, tezke kulomety, snipery, headshoty, urvane koncetiny, vsudypritomna panika, vybuchy, dym, no proste ty bezpaterni akce v dzungli ted vypadaj jako prochazka ruzovym sadem a predbitevni ukazovani japoncu, jak se chystaji, bylo to, co mi taky chybelo.. Jen by nezaskodilo japonce predstavit jeste vice, treba nejaka rozmluva se zajatym velitelem atd.. nebo taky naopak. Ale to jen do budoucnosti (zel pochybuji, ze to tak udelaj) Po teto akci nastesti nenasleduje nejake prohlizeni mrtvych, ale docela pekna nocni scena se sice typickymi pobitevnimi rozhovory a zhroucenymi vojaky, ale tentokrat to nastesti melo dostatecne pozadi.. Skoda, ze se ta dalsi akce uz nestihla rozbehnout a Leckie skoncil.. Sledge sice neni uplne nesympaticky, ale prijde mi jako takove decko, ktere nema ve valce co delat, a jeho pokusy o tvrde hlasky a humor konci tragicky (Sledgehammer a cela scena kolem toho je ale pekna).. + poprve mi prisel vizual velice slabej, hlavne pohledy z lodi na okolni more podle mne mely byt vic propracovane. Takhle bylo jasne videt, co je pocitacove ci co je v studiu... A taky tam nemusela byt ta druha scena s psychickym zhroucenim, zakoncena podle mne nesmyslne. Ale jinak mne tvurci (Tony To) potesili a poprve mam po Pacificu dobrej pocit.. 9/10 a znovu zvysuji na 4, ale s tou podminkou, ze dalsi dil bude stejne dobrej CAST 7: musím říct, že producentům odpustím ty první nevýrazné díly, pokud díky nim našetřili na takovéto díly.. Protože teprve v tomto je to totální masakr od začátku do konce. Jeden prostřih na Basilona v Americe tam sice je, ale tentokrát precizně udělán, hlavně hraní golfu a Basilonovy představy, aneb snaha vyjádřit, že se neumí sžít s mírem, jsou hodně fajn. Klišé jako hrom, ale komu by to vadilo, když to je tak hluboké. A pak Peleliu, kde se přenášíme na konec dobíjení ostrova a tedy poslední odpor Japonců dává amíkům pořádně zabrat. Dechberoucí a hodně brutální ztvárnění války střídají jemně ironické a občas i vtipné pasáže.. Aby to vše nakonec vyustilo v nejsmutnejší událost, jakou jsem dosud v Pacificu viděl. Proto se poprvé uchyluji k 10/10, tak naturalistické zobrazení války jsem ještě neviděl. A tentokrát se k tomu přidaly i skvěle vykreslené pocity vojáků, hlavně tedy Sledge (prostřih v úvodu jedna z nejlepších scén) a díky tomu jsem se opravdu cítil jako v pekle a poprvé to vypadalo jako opravdová 2. sv. válka. Bez kompromisů, bez slitování.. ČÁST 8: absolutně netuším, proč se tento díl jmenoval Iwo Jima, kdyby tam na začátku nebyla ta tvrdá, drsná, dlouhá bitva s nejtěžšími americkými ztrátami popsána, téměř bych si ji neužil. Na konci nějaký ten kousek je, nechybí výbuchy, trhající se těla, klasický japonský poprašek, bunkry jak z vojína Ryana, zpomalovačky, ale v celku to není nic nového. Až na ten úplný závěr teda, ten mně trochu překvapil, ale stejně se to nevyrovnalo tomu minulému. A přišlo mi to zase jen jako nějaký Pearl Harbor, jen tentokrát ještě méně přitažlivý než v části 3.. Celý díl je vlastně taková písen o statečném Basilonovy, Sledge si žel vůbec neužijem, jen nějakého románku, který překvapivě rychle vyustí v... Trochu škoda, ale na druhou stranu, díl nijak nenudil a přes svoji ? asi ? rekordní délku utekl dost rychle. Jen ta Basilonova nadřazenost mně celou dobu štvala, stejně jako ty občasné trapné fráze a někdy i celé rozhovory.. O nejlepším dílu nemůžu hovořit, protože tohle JE válečný seriál a jeden díl mimo stačil (a hlavně když je jasné, že bude ještě jeden..), ještě že tam byla ta konečná scéna.. No, na takových 7/10 to je. Teď chci pravou Okinawu ČÁST 9: Dobré, ale stále ne dokonalé, jak jsem od HBO čekal. Nebudu se tu už rozepisovat, myslím, že jsem se už několikrát vyjádřil v dřívějších dílech a tohle působí podobně. ČÁST 10: Hmmm, chápu, že to měl být takový ten návratový díl plný emocí a psychických problémů s návratem do civilizace a míru, ale... znovu to nebylo takové, jaké to být mohlo. Na závěr aspon ty další osudy. Celkově tedy seriál slabší 4, podruhé mně neláká vůbec a někdy si budu muset konečně napravit rest u BoB, kde jsem viděl jen pár dílů, ale působilo to na mně o tooolik geniálněji.(17.3.2010)

Rozpočet $120miliónov║ ▐ Tržby za predaj DVD v USA 1,488,763 //počet predaných kusov $65,351,505║ ...zastihol som akurát posledný 10.diel ale určite navnadilo tak aby som sa mohol k tejto mini-série vrátiť, kvalitka, Spielberga a jeho producentský dohľad tam je cítiť__ __Tak prvý diel zatiaľ fajn ubehol ako voda, badateľne tam cítiť také prázdno keď sa tam neobjavila nejaké známejšia herecká tvár čo by to troška vyzdvihla, uvidím čo povedia ďalšie diely,... __ /80%/(24.5.2010)

Čekali jste druhé Band of Brothers? Tak čekejte dál, jelikož Pacific selhává skoro na všech frontách. První 4 díly sledujeme jak vojáci (kde vůbec nevíte kdo je kdo.. nebojte se... u většiny z nich se to ani do posledního dílu nedozvíte) kecají, občas v noci postřílejí pár japončíků... jo a ještě jsou tyhle potyčky natočeny velice špatně. Potom se to trošku zlepší, bo se za kameru postaví zkušenější režiséři. Nicméně těch pár dílů opravdu nezachrání ten balast, kterého je tu opravdu více, než je zdrávo. Snad někdy příště..(18.5.2010)