The Pacific (TV seriál)

Pacifik

The Pacific

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Keith Nobbs, Martin McCann, Toby Leonard Moore, Tom Hanks, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, William Sadler, Tom Budge, Betty Buckley, Matt Craven, Nate Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Gary Sweet, Joshua Close, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian Bliss, Mitch Ryan, Andray Johnson, Heather Mitchell, Annie Parisse, Christopher Stollery, Ashley Zukerman, Josh Helman, Toby Schmitz, Tim Budas, Socratis Otto, John Kim, Nikolai Nikolaeff, Eamon Farren, André de Vanny, Kate Bell, Sebastian Bertoli, Marian Frizelle, Ian Meadows, Samuel Johnson, Sam Parsonson, Rohan Nichol, Caroline Dhavernas, Brandon Keener, Maria Volk, Conor O'Farrell, Dylan Watson, Joseph R. Sicari, Pascal Mercay, Karl Cottee, Andrew Lees, Jutaka Izumihara, Bill Young

Todd London

Kostýmy:

Penny Rose
  • Webb

[1, 2] Po zhlédnutí druhého dílu mám stále problém vžít se do postav. Charismatičtí mi moc nepřijdou, místy americký patriotismus ve mně lepší pocity nevyvolává, záběry z civilu bych vystříhal. Kamera je dobrá, akce až na pár výhrad také, úvodní intro skvěle zvládnuté se svojí barvitou hudbou. Čekal jsem víc a doufám že se to ještě zlepší. [3] Tak po třetím díle ke zlepšení nedošlo, ale je to ještě horší než jsem čekal. K žádnému vykreslování vojáků tu nedošlo, jen tupé žvatlání do prázdna a to co mi vadilo v prvních dvou dílech, vyplnilo celý čas dílu třetího. Opravdu hrůza! Dokonaleji zabít díl i čas už asi nešlo. [4] Čtvrtému dílu stále chybí nápady, malá zmatená bojová akce se opět odehrává v noci, nepodstatná nemocnice tu znova zabijí čas. [5] Náboženské kecy mě vůbec nezajímají a vyplňují tu jen časové pásmo. Naštěstí se tu už konečně koná bojová akce za denního světla, sice pořád zmatená, ale alespoň něco. Atmosféra na bojišti se však pořád nedostavila. [6] Šestý díl stojí na situaci, kdy se vojáci octnou bez vody u boje za denního světla při dobývání letiště. Jsou tu vidět vyšší náklady na tuto bitvu, jenže akce není místy moc dobře zpracovaná, vojáci si po bojišti běhají jako slepice a kolem nich to bouchá převážně od minometu i přesto, že jsme viděli u japonců několik záběrů na kulomety. Letiště dobyté za dvacet minut působí směšně, naštěstí ničení kulometů po něm se odehrávalo v pěkných skalnatých exteriérech. Celkově zatím nejlepší díl. [7] Tak už máme zpátky americkou patetičnost mimo bojiště, naštěstí velmi krátkou. Následuje realistické dobývání bunkru za světla a kopce se skalisky. Druhý den ráno mě pobavila scéna s vojákem který potřeboval na velkou a pak už to nějak plynulo do konce. [8] Osmý díl je převážně nebojový a výcvikový s dávkou romantiky, který překvapivě nebyl tak špatný jako pasáže dřívější, odehrávajicí se mimo bojiště. Poslední pětina stopáže pak zaujímá vylodění na Iwo Jimě, která má dobře nasnímanou akci s občasnými zpomalenými záběry. Konec je pak typický hollywoodský doják. [9] Povedený díl bez zbytečných keců či záběrů z civilu, ve kterém se vojáci probijejí Okinawou. Závěrečná psychologie válečné mašinérie mi připomněla Thin Red Line Bohužel i tento díl stále platí vysokou cenu (jako ostatně všechny) za odtažitý scénář, na kterém byť sebelepší kousek ztroskotá. [10] Koncept seriálu zralý na pěst a tento desátý díl si pro ránu dokonce přišel. 1.díl - Guadalcanal/Leckie ××, 2.díl - Guadalcanal/Basilone ××, 3.díl - Melbourne odpad!, 4.díl - Gloucester/Pavuvu/Banika ××, 5.díl - Peleliu Landing ×××, 6.díl - Peleliu Airfield ×××, 7.díl - Peleliu Hills ×××, 8.díl - Iwo Jima ×××, 9.díl - Okinawa ×××, 10.díl - Home odpad! Shrnutí: The Pacific je hodně nevyrovnaný seriál, který má místo zapamatovatelných a oblíbených postav jen panáky, které vyplnily vatou jen aby se neřeklo a nenadávalo nad jejich prázdnotou. Před zhlédnutím jsem očekával konceptuálního bojového průvodce, který nás provede rozsáhlou bitvou v tichomoří za pomoci party kamarádů, vojáků. Místo toho přišlo velké zklamání, které neobsahovalo ani jediné slovo z minulé věty, několik let bojů proměnily v týdny, do kterých ještě nacpali ten nechutný americký patos ze kterého se mi dělá špatně a desítky prostřihů do civilního, absolutně nepodstatného a nezajímavého světa. Když vidim kolik tento desetidílný seriál stál, tak mi přijde, že minimálně polovina rozpočtu musela putovat někomu do kapsy. Jsem rád že už je po všem, některé díly jsou totiž k zblití.(22.3.2010)

rychlý rozjezd, ale presto tech 20 uvodnich minut, kde se jakz takz seznamujeme asi s hlavnimi postavami tam je.. Nejake ty tvrde marinacke hlasky od velitele a jeden typos, co neni rad, ze mohl zustat doma a neucastnit se pekla na Guadalcanalu.. To se sice nerozpouta hned, ale ani to netrva prilis dlouho.. A novacci jsou nahle mazaky, aspon ti co to prezili.. pekny uvodni dilek, precizne natoceny, s dobrou hudbou a hlavne velmi dobry uvodni kraticky dokument.. Ale stejne tomu neco chybi. asi to bude nedostatecne seznameni s hrozbou, ktera je vlastne takova nemastna neslana (az na jednu drsnou ukazku japonske vychovy) 7,5/10 hodnoceni tedy budu libovolne po celou dobu serialu menit :-)) 271. hodnoceni CÁST 2.: no musim rict, ze moje rozporuplne pocity stale zustavaji, sice v tehle casti jsme se uz s hlavnimi hrdiny seznamili trochu vice, taky tam byla nejaka ta drama a ztraty, ale stale tomu chybi naboj a poradne vciteni se do jejich pribehu.. O tom, ze mi neprijdou nijak sympaticti ani nemluve (ano, normalne sem se v jednu chvili pristihl jak fandim Japoncikum, nastesti producenti nezapominaji na vlastenecke motivy, takze zanedlouho sem se vratil zpatky do USA :-))¨Jinak Guadalcanal part2 znovu po technicke strance neco nevidane, opravdu je ten obri rozpocet videt, ale celkove je to jak prvni dil zrcadlove obracen.. je zde sice trochu vetsi fight, ale nevim proc ho museli znovu dat v noci, cimz to totalne zabili.. nemluve o tom, ze Guadalcanal uz skoncil a z historickeho hlediska tolik zajimavych veci bylo opomenuto. Takze znovu dokument na uvod + intro podbarvene peknou hudbou zustava nejlepsi cast tohoto dilu a jak uz sem napsal v diskuzi. dalsi dil chci minimalne o tridu lepsi, jinak jdu z hodnocenim dolu CAST 3 konecne dil, ve kterem si uvedomili, ze se treba zamerit na jeden motiv a hned to pujde.. Jen mam obavy, ze tenhle serial trpi tim, co bayuv Pearl Harbor (coz je taky s Pacificu, ze by proste nas evropske divaky ten Pacifik ve filmech az tak mijel.. zatim to tak vypada) tedy tim, ze valecne sceny i kdyz po technicke strance dobre, mi prijdou po vsech ostatnich strankach suche, bez nejakych pruvodnich emoci, jen takove hry s vojacky... zel, od Spielberga bych cekal aspon neco na urovni Saving Private Ryan ci tedy Band Of Brothers (odehravajici se na Evropskem kolbisti), zato, kdyz prijde takovy prazdninovy oddychovy dil jako tenhle, hned se vsechno, co ve valce chybelo, vyhrabe na povrch.. Skvele vykresleny zazitky vojaku na opustaku, hlavne pribeh s Leckiem je opravdu fajn, o peknych holkach nemluve.. a vsazeni toho 160km pochodu mi prislo jako velmi dobry napad.. opravdovy patriotismus sem nastesti pocitil jen pri predavani medaile, ale presto to byl pekny pohled. Jen to zhroceni na neprilis peknem ukonceni vztahu mi prislo prilis prehnane.. Sem zvedav jak se to dal se vsemi temi postavami vyvine (tedy hlavne co s Basilonem..) Takze tentokrat nadprumerny, paradoxne mimo bojiste umisteny, dil.. dobre 4 a celkove hodnoceni zustava na 4 CAST 4: velka nuda, zase sem rad, ze se aspon timto dilem o neco pokusili, ale zel tentokrat to uz nevyslo.. Destivy prales mi prijde odtazity, vubec ne mrazivy, vojaků mi znovu neni lito, akce znovu neexistuje a pote, co Leckie skonci v ustavu, zacina 20timinutove utrpeni, plne pitomych patriotickych frazi, jedouci podle stokrat videneho scenare, a ocividne tim neco chtel nekdo dokazat. Neuspesne.. Opravdu jsem krecovite sviral mys a nekolikrat jsem se musel ovladnout, abych neusnul nebo nepreklikal nakonec. Ach, kde jsou ty casy Arden, kde ten skutecny mraz byl citet a ja sem se u pocitace citil jak na Sibiri.. Jednim slovem mizerie a Pacific mi zacina lezt na nervy.. tentokrat uz musim snizit na 3 a doufam, ze priste uz zacne konecne ta dlouho slibovana valka (a ze na to paty dil potencial ma, nemusim zduraznovat..) CAST 5: tak ten potencial splnen asi tak na polovic, ale diky opravdu peknemu pocitu, ktery mi navodilo vylodeni (neni nad to radovat se po 200 minutach valecneho seriálu z války..) a nasledne dobyjeni prvni casti mesta, davam 8/10, ale zel jen tak tak.. Protoze znovu si nekdo nemohl odpustit polovinu dilu zaneradit debilnim vecirkem, Basilonem a sexem (trapas). A výcvik vojáků taky nebyl zadna slava... opravdu je stesti, ze tam tech poslednich 20 minut bylo, sice na vylodeni v Normandii to nema ani nahodou, je to jen takovy pitome chaoticky snimamy krvavy gulas (nemluve o tom, ze japonci vubec nebudi narozdil od nemcu hruzu, jak by taky mohli, kdyz nam je jeste ani poradne neukazali..), ale je to valecna scena ve dne... zaver pak prijemne naladi a poprve v serialu opravdu cekam na dalsi dil.. CAST 6: Skvele, opravdu prvni dil, ve kterem byla opravdova akce (ano, to vylodeni z predchoziho nebylo spatne, ale stejne to nebylo ani originalni a bylo to jakesi roztresene, o zamerovani na ksichty hlavnich postav nemluve).. monstrozni 14minutova akce, ktera se rozpouta uprostred dilu je ze vsim vsudy perfektni... americane behaji pred japonce jak ovce na porazku, minomety pali, tezke kulomety, snipery, headshoty, urvane koncetiny, vsudypritomna panika, vybuchy, dym, no proste ty bezpaterni akce v dzungli ted vypadaj jako prochazka ruzovym sadem a predbitevni ukazovani japoncu, jak se chystaji, bylo to, co mi taky chybelo.. Jen by nezaskodilo japonce predstavit jeste vice, treba nejaka rozmluva se zajatym velitelem atd.. nebo taky naopak. Ale to jen do budoucnosti (zel pochybuji, ze to tak udelaj) Po teto akci nastesti nenasleduje nejake prohlizeni mrtvych, ale docela pekna nocni scena se sice typickymi pobitevnimi rozhovory a zhroucenymi vojaky, ale tentokrat to nastesti melo dostatecne pozadi.. Skoda, ze se ta dalsi akce uz nestihla rozbehnout a Leckie skoncil.. Sledge sice neni uplne nesympaticky, ale prijde mi jako takove decko, ktere nema ve valce co delat, a jeho pokusy o tvrde hlasky a humor konci tragicky (Sledgehammer a cela scena kolem toho je ale pekna).. + poprve mi prisel vizual velice slabej, hlavne pohledy z lodi na okolni more podle mne mely byt vic propracovane. Takhle bylo jasne videt, co je pocitacove ci co je v studiu... A taky tam nemusela byt ta druha scena s psychickym zhroucenim, zakoncena podle mne nesmyslne. Ale jinak mne tvurci (Tony To) potesili a poprve mam po Pacificu dobrej pocit.. 9/10 a znovu zvysuji na 4, ale s tou podminkou, ze dalsi dil bude stejne dobrej CAST 7: musím říct, že producentům odpustím ty první nevýrazné díly, pokud díky nim našetřili na takovéto díly.. Protože teprve v tomto je to totální masakr od začátku do konce. Jeden prostřih na Basilona v Americe tam sice je, ale tentokrát precizně udělán, hlavně hraní golfu a Basilonovy představy, aneb snaha vyjádřit, že se neumí sžít s mírem, jsou hodně fajn. Klišé jako hrom, ale komu by to vadilo, když to je tak hluboké. A pak Peleliu, kde se přenášíme na konec dobíjení ostrova a tedy poslední odpor Japonců dává amíkům pořádně zabrat. Dechberoucí a hodně brutální ztvárnění války střídají jemně ironické a občas i vtipné pasáže.. Aby to vše nakonec vyustilo v nejsmutnejší událost, jakou jsem dosud v Pacificu viděl. Proto se poprvé uchyluji k 10/10, tak naturalistické zobrazení války jsem ještě neviděl. A tentokrát se k tomu přidaly i skvěle vykreslené pocity vojáků, hlavně tedy Sledge (prostřih v úvodu jedna z nejlepších scén) a díky tomu jsem se opravdu cítil jako v pekle a poprvé to vypadalo jako opravdová 2. sv. válka. Bez kompromisů, bez slitování.. ČÁST 8: absolutně netuším, proč se tento díl jmenoval Iwo Jima, kdyby tam na začátku nebyla ta tvrdá, drsná, dlouhá bitva s nejtěžšími americkými ztrátami popsána, téměř bych si ji neužil. Na konci nějaký ten kousek je, nechybí výbuchy, trhající se těla, klasický japonský poprašek, bunkry jak z vojína Ryana, zpomalovačky, ale v celku to není nic nového. Až na ten úplný závěr teda, ten mně trochu překvapil, ale stejně se to nevyrovnalo tomu minulému. A přišlo mi to zase jen jako nějaký Pearl Harbor, jen tentokrát ještě méně přitažlivý než v části 3.. Celý díl je vlastně taková písen o statečném Basilonovy, Sledge si žel vůbec neužijem, jen nějakého románku, který překvapivě rychle vyustí v... Trochu škoda, ale na druhou stranu, díl nijak nenudil a přes svoji ? asi ? rekordní délku utekl dost rychle. Jen ta Basilonova nadřazenost mně celou dobu štvala, stejně jako ty občasné trapné fráze a někdy i celé rozhovory.. O nejlepším dílu nemůžu hovořit, protože tohle JE válečný seriál a jeden díl mimo stačil (a hlavně když je jasné, že bude ještě jeden..), ještě že tam byla ta konečná scéna.. No, na takových 7/10 to je. Teď chci pravou Okinawu ČÁST 9: Dobré, ale stále ne dokonalé, jak jsem od HBO čekal. Nebudu se tu už rozepisovat, myslím, že jsem se už několikrát vyjádřil v dřívějších dílech a tohle působí podobně. ČÁST 10: Hmmm, chápu, že to měl být takový ten návratový díl plný emocí a psychických problémů s návratem do civilizace a míru, ale... znovu to nebylo takové, jaké to být mohlo. Na závěr aspon ty další osudy. Celkově tedy seriál slabší 4, podruhé mně neláká vůbec a někdy si budu muset konečně napravit rest u BoB, kde jsem viděl jen pár dílů, ale působilo to na mně o tooolik geniálněji.(17.3.2010)

Jak je mým zvykem, nehodnotím po prvním díle, to si nechám až po skončení (mini)série. _____ The Pacific nás (na rozdíl od BoB) téměř okamžitě pouští do akce (v civilu tu máme tak 10 minut). Hodně se mi líbí styl, kterým byl pilotní díl natočený. Nejdřív dokument o tom, co se stalo v Pearl Harboru, poté výpovědi veteránů, kteří tam byli (Ani jsme to neuměli vyslovit… Guadalcanal, někteří tomu říkali Guadal canár…) a až poté se dostáváme do "té doby". Poté vše jede tak, jak jsme od HBO zvyklí. Vypjaté situace (přestřelka v džungli, hrátky s přeživším Japoncem…) a k tomu perfektní hudba. Pro mě je celkem plus, že zde nehraje nikdo známý (teda, alespoň já jsem nikoho takového neviděl), takže se s herci lépe ztotožním. Je mi jasné, že se Pacific bude porovnávat s BoB, ale v konečném důsledku mu to může spíše ublížit, než pomoct. Nicméně, už se těším na další díly, ten první byl na 95 %. A věřím, že tohle byla předzvěst něčeho většího… Druhý díl: Akčnější, výbušnější. Pokud to bude pokračovat takovýmto tempem, tak jsem vážně zvědavý, s čím nás ještě překvapí. A myslím, že druhý díl musel definitivně potvrdit každému, že nás to nejlepší teprve čeká… Třetí díl: Konečně blíže poznáváme postavy. Konečně si zapamatuju nějaká jména. Příště bych prosil ale trochu akčnější díl, no co už. Snad příště… Čtvrtý díl: Více než o bojích je tohle o psychice postav. A i tohle patřilo ke 2. sv. válce. Já byl spokojen. Pátý díl: Konečně bitva, která není v noci. Zatím celkově spokojenost… Šestý díl: Sledge dostává více prostoru a tíha války je ještě větší. Stále hodně dobré. Sedmý díl: Konec bitvy z ostrova Peleliu. Díl, který byl hodně na psychiku a pochopení postav. Osmý díl: Iwo Jima a John Basilone. Hlavní témata tohoto dílu. A mimořádně silných posledních 10 minut. Nemůžu se dočkat posledních dvou dílů… Devátý díl: Chcete vědět, co je válka? TOHLE je válka! Desátý díl: Dojemná rozlučka a pohled na to, jak mariňáci žili po válce. Zhodnocení seriálu jako celku: Bohužel, došlo k tomu, o čem jsem psal hned na začátku. Takže ještě jednou (tentokrát tučně): Tohle NENÍ a ani NEMĚLO BÝT pokračování Bratrstva, tak to sakra přestaňte srovnávat!!! Sami tvůrci se vyjádřili v tom smyslu, že nechtějí, aby to diváci přirovnávali právě k Bratrstvu. A to, že to produkují stejné kapacity a vysílá to HBO, o ničem nevypovídá, vážení. Takže pro ostatní, co to ještě neviděli, můžu jen říct, že The Pacific je skvělý seriál, který si dovolil něco, co se ve vodách CSFD neodpouští - nebylo zde tolik přestřelek a soubojů, seriál se spíše soustředí na psychickou stránku toho být ve válce. A tohle mu šlo skvěle. Navíc tu máme jedno z nejlepších a nejgeniálnějších inter (klidně klikněte, neobsahuje spoilery), které jsem kdy u seriálu viděl. Já neváhám ani chvíli a (na rozdíl od ostatních, hlavně těch, co hodnotí 2 hvězdami) po zhlédnutí VŠECH deseti dílů dávám plný počet s tím, že už se těším, až si Pacific znovu zopakuju (to je mimochodem něco, co se mi nestalo ani u Bratrstva, které považuju za hodně skvělý seriál).(16.3.2010)

Kto čakal výlučne dychberúce akčné scény v atraktívnom prostredí a naturalistické zobrazenie vojny, ten bol pochopiteľne sklamaný. Nie že by tieto aspekty Pacific nespĺňal vôbec, ale oproti prvotným očakávaniam staršou minisériou zmlsaného diváka kladie dôraz hlavne na postavy a ich psychológiu. Na tento fakt však tvorcovia upozorňovali vopred, nie každý však dokáže stráviť v zásade komornú ľudskú drámu, v ktorej hrá súkromie charakterov výraznejšiu rolu ako samotné boje na fronte. Dokážem to pochopiť, ale prečo kvôli tomu Pacific vyložene odsudzovať a nepriznať mu iné neodškriepiteľné kvality? A nemyslím len bombastickú výpravu, vynikajúcu hudbu a dôležitosti minisérie zodpovedajúce herecké výkony od prevažne menej známych ale skúsených hercov. Ako náhľad do myslí troch vojakov (založených na historických postavách) postupne ovplyvňovaných hrôzami vojny funguje aj v tých najmenších maličkostiach, čo potvrdí záverečným dielom Home poukazujúcim na život po ukončení ťažkých rokov v armáde. Návrat domov totiž nemusí pre každého znamenať aj koniec nočných môr. Možno to znie ako klišé ale logickejšie vyústenie po dieloch ako Okinawa určite nenájdete.(1.7.2010)

Zklamání ...(15.4.2010)

• - Prvními diváky, kteří úvodní epizodu zhlédli, byli manželé Obamovi. (oje)

• - Rozpočet činí 200 milionů dolarů a vzhledem k počtu epizod se jedná o do té doby nejdražší seriál v televizní historii. (oje)

• - Celkem jsme mohli vidět 532 minut seriálu. (jirijost)