The Pacific (TV seriál)

Pacific, The

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

Zklamání ...(15.4.2010)

Asi nejdrsnější hraný materiál o druhý světový. Válka zde není cool, ale je krvavá, dost beznadějná a bolí. Úplně cítíte únavu vojáků. Kromě fanatických japonců je dalším nepřítelem džungle a nemoci. Hodně jsem se vžil do postav vojáků a díky tomu Pacific boduje. Zdejší výtky lidí, co viděli tři díly a stěžují si, že jim nikdo neutkvěl neberte vážně. Takovýhle seriál se musí hodnotit po kompletním zhlédnutí.(19.7.2010)

1. část: Tedy zatím nic moc oproti očekávání. Příliš útržkovité, s postavami se člověk příliš neseznámí, chybí takřka jakákoli linie vyprávění. Události na Guadalcanalu podané z rychlíku, jak jsem se přesvědčil, kdo se o to nezajímá podrobněji, moc nechápe co se děje a proč (bitva u ostrova Savo). Noční přestřelka přes řeku se mi ovšem narozdíl od jiných docela líbila, řekl bych, že docela odpovídala tomu, jak takový boj vypadal. - 2. část: V první půli znatelné zlepšení, mariňáci už nevypadají tak anonymně, vyprávění má docela soudržnost. Zato noční boj tentokrát působil trochu neškodně, neodehrává se za nervydrásajícího jekotu Japonců jako v reálu, nadto je to mnohem nepřehlednější - např. hláška "mám půl pásu" a pak se střílí bez přerušení). Celkovej dojem o něco lepší, ale pořád to není ono. Nadto byly úplně vynechané boje o Krvavý hřeben, Kawagučiho útok, postup od Lungy k Matanikau. Zatím co se Guadalcanalu týče vítězí Tenká červená linie. - 3. část: tak tenhle díl se líbil přítelkyni :). A mně vlastně taky, konečně je to ucelenější, dá se vyznat v postavách a má to lidštější rozměr jako v BoB. Jen to mělo přijít dřív. - 4. část: Pokračování v nastoleném trendu a zajímavější jsou opět nebojové pasáže. Nutno říct, že se mi tento díl zatím líbil nejvíc, prostředím, atmosférou, zaměřením na psychologickou stránku. - 5. část: Nováčkovský začátek nebyl špatný, jen trochu dlouhý. První velká válečná scéna, ucházející, ale stále trochu při zemi, málo potu, krve a slz (díky, Churchille). - 6. část: Prakticky pokračování konce pátého dílu, válka konečně nevypadá tak učesaně, krve a zranění notně přibylo, i chování vojáků mi přijde přiměřené situaci. - 7. část: Ve většině času jsou vidět spíš následky bojů než boje samotný. Lepší průměr. - 8. část: Romantika prostě nesmí chybět, ani nějaké to dojetí (aby se koukaly i ženský). - 9. část: Hutná válečná depka, pád do mrtvoly nahání husí kůži. Ale pořád mi chybí scéna, kterou bych chtěl vidět podruhé. - 10. část: No a máme tu závěr. Ani to moc nebolelo, obecenstvo vyslovilo přes počáteční zklamání rezervovanou spokojenost a mě nezbývá než konstatovat, že tvůrci asi nezvolili nejlepší formu vyprávění. Mnoha skutečně výrazných válečných scén jsme se nedočkali, na komornější vyprávění o několika osudech (ala "válka je vůl") je zase záběr seriálu moc rozmáchlej a nedrží úplně pohromadě, takže výsledek je něco mezi. Času věnovaného Pacificu nelituju, ale čekal jsem víc. Hodně slabé 4*.(23.3.2010)

Na určité seriály (hlavně minisérie, hlavně válečné, a HLAVNĚ z produkce HBO) je rozhodně lepší si počkat, až jsou kompletní. A pak sjet celou stopáž na jeden dva zátahy. Z Pacificu jsem měl mírné obavy, porovnávání s BoBem nedopadalo na různých diskuzních fórech v době premiéry zrovna nejlépe. Pravdou však zůstává, že jako extrémně dlouhý válečný film nemá tento počin konkurenci. Poslední díl mě dostával permanentně, závěrečných několik desítek minut je vysoce intenzivním emocionálním zážitkem. Už jen kvůli němu - i když je plný klišé a prvoplánovitě natočených scén - si stojím za tím, že The Pacific si zasluhuje maximální, 100%ní hodnocení. Kdyby to šlo, dám bez váhání šest hvězdiček. Naučná a vizuálně orgasmická hodnota nevyčíslitelná. Evropan bude mít pořád hlubší vztah k o něco vydařenějšímu staršímu Bratrstvu neohrožených - pochopitelně - ale i zde jsou na nespočetně mnoha místech znát nesporné kvality a profesionalita. S postavami jsem neměl problém: vzhledem k tomu, že jsem díly nesledoval po týdnu, jsem všechny pořádně poznal, neztrácel se v nich a oblíbil si je. Opět jsem si připoměl ten pocit, kdy při sledování bojových scén zatínám pěsti a modlím se, aby oblíbená kumpanie hrdinů neschytala jedinou kulku... Bravo. Je tu sice pár "pomalejších dílů", ale tohle neměl být seriál přes kopírák. Co vlastně všichni s těmi výčitkami mají? Minisérie si jde svou vlastní cestou, a to je moc dobře. Nakonec musím překvapeně uznat, že rozdíly oproti mnohými oblíbenějšímu BoBovi jsou minimální (ta stěžejní část a celkový feeling jsou naprosto stejné), a já na přes pět stovek minut v tichomořském válečném poli nikdy nezapomenu.(27.10.2010)

Rozpočet $120miliónov║ ▐ Tržby za predaj DVD v USA 1,488,763 //počet predaných kusov $65,351,505║ ...zastihol som akurát posledný 10.diel ale určite navnadilo tak aby som sa mohol k tejto mini-série vrátiť, kvalitka, Spielberga a jeho producentský dohľad tam je cítiť__ __Tak prvý diel zatiaľ fajn ubehol ako voda, badateľne tam cítiť také prázdno keď sa tam neobjavila nejaké známejšia herecká tvár čo by to troška vyzdvihla, uvidím čo povedia ďalšie diely,... __ /80%/(24.5.2010)