The Pacific (TV seriál)

Pacifik

Pacific, The

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

Takže po vzhliadnuti celej série 8/10... nedá sa to porovnávať s "Band of Brothers" to vôbec nie, nie je to celkom tak jednotné ako celok... taktiež to nemá až takú atmosféru, ale aj napriek tomu som Pacific sledoval s údivom a našiel som si tam mnoho postáv, ktoré ma svojím spôsobom ovplivnili k lepšiemu hodnoteniu... proste sa mi to páčilo.(24.3.2010)

• sepp

Po peti shlednutych dilech pro mne osobne zatim kinematograficke zklamani roku. Scenaristicky nezvladnute, sceny rozvlekle a dialogy nudne. A kdyz uz dojde na akci, vse se odehrava ve tme a na americke kulomety maxim nabihaji ve vlnach fanaticti japonci. Produkce vubec pripomina serial Lost - a to pojetim "vsechny herce prevezem na havajske ostrovy, tam furt budou chodit po plazi nebo po mistnim pralese par tydnu, par zaberu udelame v noci s deseti japonskyma statistama, ktery budou furt dokolecka na ne nabihat; do toho vlozime par prostrihu z domova, ktery natocime ve studiu a cash se jen povali"...(4.4.2010)

1diel - 90%, 2diel - 95%, 3diel - 95%, 4diel - 80%, 5diel - 85%, 6diel - 90%, 7diel - 85%, 8diel - 90%, 9diel - 90%, 10diel - 80%. Steven a Tom mi dvakrát (SPR,BOB) dokázali, že vo vojnovom prostredí sú jednoznačné špičky. No tu trošku zakopli. Nieže by tento vojnový príbeh bol od tvorcov Band of Brothers zlý, ale je to trošku slabšie. Hlavný problém vidím v hereckom obsadení. Ani jeden herec tu nemá dostatok charizmy, ako napríklad vo filme Saving Private Ryan Tom Hanks alebo ako v Band of Brothers Damian Lewis. A to je chyba. Tento 10 dielni miniseriál sa nemá o koho oprieť. James Badge Dale ako Robert Leckie nie je zlý, ale v polke ho nahradí Joseph Mazzello, ktorý je ešte menej výrazný. Takže tu máme dve hlavné postavy, ktoré nedostatú až toľko priestoru a vedľajšie postavy taktiež nemajú moc čo povedať. Tu je vám jedno skoro celý čas, kto umrie a čo sa s akým vojakom stane. To je zásadný rozdiel medzi kvalitami Bratstva a Pacifiku. Na druhú stranu, opäť poteší výprava a kostýmy, kamera, hudba, úvodné titulky, či akcie, ktoré aj v Pacifiku vyzerajú rovnako veľkolepo ako v Normandii, Carentan alebo Bastogne. Akcie samozrejme sú asi najsilnejšou stránkou, ale výraznejšie postavy, emócie a podobne to všetko tomu chýba. Záver bol tiež viac menej celkom nevýrazne ukončený, keď to porovnám so SPR a BOB. Jediné v čom má navrch sú len úvodné titulky. Tvorcovia majú šťastie, že som neskutočný fanúšik vojnových filmov, inak by to mali ešte za menej počet bodov :-). Obľúbený soundtrack: Honor, Where Do We Go From Here. 90% - 5*(5.1.2011)

Tento seriál budu hodnotit skze to, jak vylíčil tři hlavní postavy. Pozor, komentář obsahuje spoilery. Robert Leckie, ačkoliv se to ze začátku nezdá, tato postava je ze všech nejzajímavější, obsahuje největší rozhled a spektrum proměny vojáka, ukazuje nám "machra", z které se stane "troska" schopná všeho. Ze začátku zapadne mezi další desítkou postav (které jsou mnohdy zajímavější, než on sám), které nám jsou představeny a když divák konečně příjde Leckiemu na chuť, je zraněn a jeho příběh končí, proto zklamání. John Basilone, rovněž ze začátku zcela zapadl mezi své spolubojovníky, potom dostal více prostoru a hned to bylo znát, divák mu rovněž přišel na chuť a ejhle, Basilone na dvě epizody mizí, aby se vrátil, byl představen asi nejlépe z celé série a posléze umírá, opět tvůrci zcela zpackali postavu. Eugen Sledge, stoprocentně nejslabší postava, na kterou se Joseph Mazzello bytostně nehodil. V předposledním díle mě dokonale vytáčel a přál jsem mu zásah, ten nepřišel. Tvůrci ale konečně udělali dobrou práci a Sledgovi se věnovali nepřerušovaně a vývoj jeho postavy byl v pořádku. The Pacific absolutně nemůže konkurovat Bratrstvu neohrožených. Jednak díky méně "hrdinské" válce, kde místo klasického hrdiny s čokoládou a Lucky Strikema, vidíme polonahého blázná, co píchá do mrtvých Japonců. Ano, válka v Pacifiku taková byla a je dobře, že jí tak tvůrci představili, ovšem boje v džungli nikdy nebudou pro evropského diváka tak atraktivní, jako ty v Evropě. Akce seriál moc nenabídne a první čtyry díly se téměř nebojuje, pokud ano, pak ve tmě a divák nemá sebemenší nárok rozeznat Japonce od Američana. Od pátého dílu se vše zlepšuje, ale jde lehce poznat kulisy a celé boje působí hrozně nepřirozeně. Postavy se navíc kupí a jsou představovány nové a nové, aby o pár minut později umřeli a nastoupila další. Bratrstvo neohrožených představilo ucelený obrázek o parašutistech, neodbýhalo od děje a představilo zajímavé postavy skrze zajímavé herce. Pacifik odbýhal sem a tam a nabídl vše, krom uceleného obrázku. Pokud filmaři za každou cenu chtěli představit tři postavy, pak to měli udělat postupně, takto zabili to, co Bratrstvo udělalo - hrdiny. Smutně zabitý potenciál, ovšem méně než 70% se dát zkrátka nedá.(17.3.2010)

Takze moje zoznamenie sa so serialom prostrednictvom prvej casti dopadlo velmi dobre. Teda presne tak, ako som ocakaval. Zial serial BRATRSTVO NEOHROZENYCH (2001), ktory tiez produkovali Spielberg s Hanksom som dodnes nevidel, takze nemam s cim porovnavat, ale snad sa mi podari niekedy aj tento serial vidiet. Teraz sa budem len netrpezlivo tesit na dalsie casti Pacifiku a az po zaverecnej desiatej sem pridam hodnotenie a dodatocny komentar ++++++++++++++++ Tak a desiatu zaverecnu cast mam za sebou a mozem skonstatovat, ze sa mi serial pacil na 80%. Niektore casti, hlavne tretia vytratila boje a boli tam iba dialogy, ale nenudila ma. V dalsich castiach sa striedali, vycvik, vojny, hadky, dialogy, zase vojny ale hlavne myslim v tej 9. casti sa bojovalo najviac a bola asi najbrutalnejsia. Ten vybuch Japonky s dietatom v ruke bol sokujuci. V zaverecnej desiatej uz vojna skoncila a tam skor slo o to, ako sa po vojne vojaci zmierili alebo skor nezmierili s tym, ze uz ziju slobodne, bez strielania alebo vybuchov, avsak nocne mory z vojny zostanu po cely zivot. Mimochodom spoznali ste v Eugenovi v podani Josepha Mazzella maleho Tima z JURSKEHO PARKU (1993) ? Steven si na neho spomenul a tak ho obsadil do uplne ineho zanru... 22.03.2010 _______ Joseph Mazello - (Eugene B. Sledge) +++ Toby Leonard Moore - (Poručík Stone) +++ Joshua Biton - (Seržant J.P. Morgan) +++ Brendan Fletcher - (Bill Leyden) +++ James Badge Dale - (PFC Robert Leckie) +++ Jon Seda - (John Basilone) +++ Jon Bernthal - (Seržant Manuel Rodriguez) +++ William Sadler - (Poručík Plukovník Lewis ´Chesty´ Puller) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Tom Hanks, Graham Yost +++ Hudba: Blake Neely, Geoff Zanelli a Hans Zimmer+++(21.5.2010)