The Pacific (TV seriál)

Pacifik

Pacific, The

Válečný / Drama

USA, 2010, 10x50 min

The Pacific, seriál, ve kterém jsem viděl obrovskou budoucnost druhé světové války ve filmu. Přál jsem si, aby se mně to líbilo, přál jsem si aby to fungovalo a mělo to alespoň podobné kouzlo jako Bratrstvo neohrožených.Ti lidé, o kterých se vypráví, by si to minimálně zasloužili. Přál jsem si to, nicméně autoři mně ubezpečili, že s Bratrstvem to bude mít společného málo. Ale to mě nezastavilo. Říkal jsem si, vždyť to je vlastně dobře. Kdo by tu chtěl koukat na stejnej seriál...akorát z jiného prostředí. A tak jsem se dál s chutí těšil a doufal, že to prostě dopadne tak, jak to dopadnout má a musí. Nedopadlo to tak, jak jsem si to přál a to jsem se to snažil, v co největších ohledech neporovnávat právě s Bratrstvem neohrožených. Dokonce jsem se u osmého dílu na nějaký čas zastavil s tím, že se na to prostě koukat nechci, že mě to nebaví a ani mě to nezaujalo. Jenže, ono to zase tak snadno vypustit nešlo. Podstata od hudby počínaje, po autentičnost konče byla totiž neskutečně podobná samotnému Bratrstvu, jenže tu byl menší rozdíl. A tím rozdílem jsou jednotlivé příběhy. Herci se snažili, dělali dojem, ale k srdci mi prostě nepřirostli. Vrcholem všeho pak byly jednotlivé příběhy, u kterých jsem se měl do jednotlivých jmen nadobro zakoukat...a nezakoukal. Z jednoho prostého důvodu. Kdo by vydržel koukat na válečnej seriál, kde v jednom díle sledujete nesnáže jednoho amerického občana v Australské divočině, jak si chce vrznout, ale nemá sil a tak si nabalí holku, se kterou po válce plánuje neuvěřitelnej život, obětuje jí jeden celej seriálovej díl, pak jí dá zbohem a celej seriál se už neukáže? Přišlo mi to jako hroznej a naprosto zbytečnej nesmysl v rámci celého seriálu, který měl daleko navíc a hlavně jako obrovský podvod pro samotného diváka. Kupodivu ale i samotná struktura seriálu byla naprosto totožná. Seznámení, válka, volnost, válka a následný konec války a život potom. Bratrstvo neohrožených bylo seriálem, které Vás dokázalo šokovat absurditou války každejch deset minut a jedním dílem Vás totálně odrovnalo. Pacific je seriálem, kterým se procházíte po jednom z největších pekel druhé světové války a příjde Vám to jako obyčejná procházka močálem, na kterou stejně nejste zvědaví, jelikož na ní nemáte boty a celí se zasviňíte. Kdo je na to zvědavej? Já určitě ne...Tak se také stalo, že tak dva, maximálně tři díly, mě skutečně dokázali zaujmout. Ale jako celek jsem myslel, že se z toho seriálu upřímně poseru. Člověk se těší na životní osudy jednotlivých vojáků jedné neméně důležité čety a pak dostane díl, jak jeden nahání holku a ve výsledku vlastně uplně k ničemu. Nehledě na to, že válka je v téhle kapitole války v Pacifiku spíše pro odvážné a také pro ty, kteří si na obrazovce dokáží nasvítit jas k absoltuní dokonalosti. Ti jasově nevyspělí, jako třeba já, sledují sled zvuků, výstřelů, záblesků a neskutečného řevu a vlastně vůbec nevím, co se kde děje. Prostě a jednoduše, 80 procent skutečné války se odehrává ve tmě. Kdo je na to zvědavej, netuším, ale nutno dodat, že i zákopová válka na francouzské hranici byla za tmy, a přitom to všecko mělo neuvěřitelné koule. Válka je hnus, já jí to neberu. Možná je to opravdu takový hnus, jak nám vypráví tento příběh, to jí v žádném případě také neberu a ani brát nechci. Nikdy jsem to nezažil, posoudit to nedokážu. Ale když už chci zaujmout diváka, tak to mám udělat pořádně, s grácií a ne abych tvrdil, že chceme být originální a všecko, co můžeme prosereme, že z toho samotný divák nebude mít vůbec nic. Zklamání...obrovské zklamání. Na druhou stranu je to pohled na jiný úsek samotné druhé světové války, který byl příšernou procházkou peklem. Popravdě ale..která válka nebyla?(5.1.2011)

Tak nějak jsem nevěděl, co od toho čekat. Bratrstvo je moje srdcovka a je mi velikou úlevou, že i pilot Pacificu dává tušit něčemu vyjímečnému. Budu s napětím očekávat další díly... EDIT: Po zhlédnutí kompletního seriálu a důkladné úvaze musím jít o třídu níž, než tomu bylo u Bratrstva, i tak ale velice slušných 80% a určitě se budu dívat na podobné projekty, které má HBO v plánu dál.(28.3.2010)

• Enšpígl

Po třetím díle jsem se rozhodl sledování seriálu ukončit. Nehodlám ztrácet čas s něčím, co snaží tvářit jako stěžejní válečný miniseriál o válce v Pacificu a přitom bitvě (Guadalcanal ), která trvala přes půl roku je věnováno 10 minut boje v noci a pro pacifickou válku nedůležitýmu zamilovanýmu "australskýmu" románku je věnován celý díl ! Tři díly jsou v prdeli a já se vlastně ničeho nedočkal. Pacific plánuju dát někdy v budoucnu jako celek, ale po třech dílech mám dvouhvězdičkový myšlenky a pocit promarněné příležitosti.(15.3.2010)

Pilot: Steven Spielberg to má až moc dobře pod palcem sice jsem si někde v půlce říkal, že na pilot je Pacifik málo dravý, jenže ejhle jak jsem se šeredně spletl, druhá půlka mně přesvědčila o naprostém opaku nehledě na to, že se nestává každý den, abych byl už po pěti minutách dojatý a ještě ke všemu úvodní znělkou. Byť první půlka neskutečně trpí pod nánosem křečovitých klišé. Takže prozatím opatrných 7/10 s příslibem lepších zítřků. Lepší zítřky nenastaly.(17.3.2010)

O něco méně poutavé jak Bratrstvo neohrožených, přesto zdařilý seriál, v němž je ukázán i osobní život a problémy vojáků. Sympatické postavy, příjemná hudba, dobře natočené,....nemám důvod nedát 4*. K dokonalosti něco málo chybí.(28.7.2012)