Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Čekal jsem další béčko jak už to tak bývá, když se někdo snaží natočit Stephenovu knihu. Dostal jsem ale užasný film, nad kterým ještě teď musím přemýšlet. Ani "digitální" chapadlo mi nemůže zkazit prožitek z tohoto filmu. Všude okolo lidi zabíjí něco z jiné dimenze, ale lidé se přitom dokáží povraždit sami na popud "božího služebníka". Za řeč rozhodně stojí i úžasný nehollywoodský konec, který člověka na jednu stranu mrzel, na druhou viděl konečně něco jiného. A hlavně, za doprovodnou hudbu k poslední čtvrthodince. 100% můj TOP 10(25.10.2008)

"Dej pár lidí do tmy, pořádně je vyděs a je po pravidlech. Uvidíš jací se z nich stanou primitivové." Předem upozorňuji, že tento komentář je možná trochu spoileroidní. Frank Darabont natočil totální filmový nářez, který stále ještě rozdýchávám. Vystihl v tom přesně všechny moje strachy, když jsem se občas zamyslel co by se stalo kdyby... Samotný geniální nápad od Kinga by nestačil na dobrý film, ale vše je řemeslně dokonalé a perfektně načasované. Ano, bál jsem se. Navíc zde není nic učesané (akorát ten spálenej chlápek by víc řval) smrti jsou nechutné a ubíjející deprese v podobě nevlídné mlhy je všudypřítomná. Smrti a příšery jsou tak hrozné, že nic špatného nebudete přát nikomu kromě Marcii Gay Harden v roli psychopatické, zakomplexované a totálně vyšinuté rádobykazatelky. Její postavu budete nenávidět. Ona je to hlavní zlo v celém filmu. Paradoxem je, že jí závěrem filmu Darabont dává aspoň trochu za pravdu ve smyslu přílišné pýchy, racionalizace všeho a odmítání se podřídit bohu " těch hodných" postav. Kdyby postavy na konci i přes tu všechnu beznaděj ještě našli trochu vůle k životu a odložili ty osudné výstřely... Jinak Thomas Jane zahrál perfektně, a konečně našel prototyp role která mu opravdu sluší. Jedinou výtku co k tomuhle filmu mám je ta hudba, rádoby osudové ethno kvílení mi tam prostě moc nepasovalo.(21.4.2008)

Pecka! Režijně vybroušená lahůdka, která se brilantně pohybuje mezi atmosférickým minimalismem a hororovou šlehou s notně brakovými základy. Paradoxně mě vyrušil až konec - ten vztyčený prostředníček hlavnímu hrdinovi nevyzněl moc upřímně. I přesto jedna z nejlepších hororových sci-fi dekády.(14.11.2010)

Co je to tati? MLHA!…. Že ,,něco“ v té MLZE je – bude – je jasný i tomu, kdo nikdy nic podobného neviděl. Různorodá komunita v uzavřeném prostoru – to já rád! A když si přidám ,,něco tam venku“ – nádhera! Bát se? Báli jste se u Vetřelce? Já ano! SOUDNÝ DEN? Apokalyptické sci-fi (?), kterému se nedá vytknout atmosféra ani efekty. Jen mi tu nějak chybí ten vypravěč Frank Darabont. Venku už je zase MLHA. Podzim. No tak, nepůjde někdo se mnou?…(4.10.2008)

Nejdřív přišla jen zasraná mlha, ale hned pak se z ní začaly nořit všechny možný hajzlové... Slizský chapadla, přerostlý létající hmyz, okřídlení příbuzní pterodaktylů, megapavouci. Lidstvo se zase jednou dostalo do pořádných sraček... Dopadlo to dobře, i když zase ne nijak skvěle. Na dvouhodinovou stopáž jsem se docela dobře bavil.(15.1.2009)

• - Herečka Frances Sternhagen hrá už v druhej adaptácií Kingovho románu, prvá bola Misery nechce zomrieť (1990). (MCPython)

• - Režisér přemlouval Kinga, aby si zahrál ve filmu apoň malou roličku, King to ale odmítl. Jeho roli nakonec dostal Brian Libby. (Rodriguez)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se lidé uvěznění v obchodě rozhodnou obětovat jednoho z vojáků, vystrčí ho hlavními dveřmi ven. Při záběru zvenku jsou vidět krvavé šmouhy, které na skleněných dveřích zanechá, když se snaží dostat zpátky. Když však kamera zabere ty samé dveře zevnitř obchodu, šmouhy chybí. (Geriel)