Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Co je to tati? MLHA!…. Že ,,něco“ v té MLZE je – bude – je jasný i tomu, kdo nikdy nic podobného neviděl. Různorodá komunita v uzavřeném prostoru – to já rád! A když si přidám ,,něco tam venku“ – nádhera! Bát se? Báli jste se u Vetřelce? Já ano! SOUDNÝ DEN? Apokalyptické sci-fi (?), kterému se nedá vytknout atmosféra ani efekty. Jen mi tu nějak chybí ten vypravěč Frank Darabont. Venku už je zase MLHA. Podzim. No tak, nepůjde někdo se mnou?…(4.10.2008)

Režijní křeslo zahřívá Frank Darabont a já už netrpělivě sleduju minutu po minutě další velmi očekávanou filmařinu. Režie je brilantní a z nízkorozpočtového snímku Darabont vytváří Sci-Fi podívanou, před kterou se Spielberg se svým rozpočtem krčí v rohu. Velmi silný příběh a hodně lekaček v mrazícím prostředí až hororového kroku do neznáma. Chapadla mě chytala za nohu a táhly do děje čím dál silněji. Závěr je velmi strhující (nehnutelný pohled). Po druhém projektu zvedám hodnocení.(11.2.2012)

Rozhodně jedna z nejlepších adaptací hororového Kinga. Nicméně Darabont se atmosféře povídky přibližuje jen místy, zejména v psychologických pasážích bez příšer. V boji s "něčím v mlze" sem tam pokulhává. Ovšem je potřeba vyzdvihnout například přílet "much" nebo siluety v mlze. Tam by se atmosféra dala krájet. Docela mě zamrzel od knihy odlišný nastavený závěr. Konec v knize byl působivější. Stačilo, kdyby film skončil o pět minut dřív. Každopádně skvělá podívaná, která podle mě s dalšími zhlédnutími zkvalitní. Také bych upozornil na Ishamovu hudbu. Závěrečná čtvrthodinka je skutečně silný audiovizuální zážitek.(16.3.2008)

„Vonku nič nie je, David. Nič tam nestraší.“ – „A ak áno.“ Darabont uzatvára voľnú kingovskú trilógiu o nádeji. Príbehom, v ktorom jej nie je ani štipka. Andy veril a jeho vieru nezničila ani zlá skúsenosť so súdmi a desaťročia v Shawshanku. John Coffey veriť prestával, hoci stále mal zopár dôvodov zostať medzi živými (tvarohové buchty). Drayton nemá nič a to, čo má (syna), ho vlastne skôr brzdí. Žijeme v "civilizovanom" 21. storočí, ale iba do chvíle, kým nezlyhajú telefónne linky. Akonáhle je svet pohltený tichom, prichádza pudový strach fanatikov, pomýlenosť ľahko manipulatívnych jedincov, šialenstvo stáda a primitívnosť slabých, voči ktorému sú logicky uvažujúci jedinci bezmocní. Nakoniec zostáva len jedna možnosť - a koho by nechali chladným schválne brakové počítačové efekty (neobstáli by ani v o takmer desať rokov staršej CHOBOTNICI), odpudzujúca Marcia Gay Hardenová a šokujúca scéna so „zábleskmi v aute“, nech si počká na to, čo bude nasledovať PO nich. Asi jeden z najzlomyseľnejších záverov, aké som kedy videl (ročne vidím cca 3OO nových filmov). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/186239/Stephen-King-Husta-hmla-80.html(16.2.2009)

• Renton

Scénář: Frank Darabont .. Slepí jsou ti, kteří nevidí. Přišel čas, aby jste si přiznali, ke které straně patříte. Spasení či prokletí? ___ Hustá nuda. Jak se ve filmu praví, všichni jsme čas od času trestáni. The Mist byl můj trest za naivní očekávání hustého hororu. Frank Darabont byl silný příslib, úvod taktéž - to jsem byl ještě výborně naladěn a užíval si funkční rovinu tajemna z bílé tmy - ale jen do doby, než se ukáže první (děsně udělané) digitální chapadlo a po něm veškeré nedostatky v žánrových postupech, psychologii i režii. Po úvodní pasáži už následuje jen slepenec bolestných momentů, které sráží potenciál do hajzlu. Mnohem horší než podivný dimenzionální hmyz je náboženský podtext, který přetéká do fanatismu nejúčelnějších rozměrů. Jestli tato kritika (i)racionálních hodnot měla mít nějaký dopad, tak šla zcela do prázdna a mimo mě. Samotnou kapitolou je pak finále snímku, které hodnoty zúčastněné skupinky utečenců zpřehází a dodá dílčímu příběhu zcela šokující rozměr ze zoufalství, který je na obvyklé filmové poměry značně mrazivý, s excelentně zvoleným hudebním podkladem, který dělá dobrou polovinu účinku. ___ Díky finále jsem původně dal slaboučké tři hvězdičky, ale už se mi Mist rozležela (resp. dlouhodobější dojem nebyl žádný), absolvoval jsem nějaké doplňující diskuze, viděl alternativní konec atd. jsem uznal, že "lepší dvě" budou přeci jen adekvátnější zhodnocení!. ___ Alespoň máme bezděčnou odpověď, z jakéhože, do mlhy zahaleného jetelového pole, pochází Monstum :-)). __ 50%.(11.3.2008)