Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

The Mist začíná celkem slibně, žádné dlouhé rozjezdy (pro hvězdy), nýbrž ihned nástup masivní bouřky, pohled na pár vyvrácených stromů, trocha (nutných) úvodních vět a za pár minut tu máme zahalení celého města do neproniknutelné a tajuplné mlhy. Ani v momentě, kdy se skupinka lidí zavřela v supermarketu mé nadšení neopadalo, neboť proti stylu one-room horror vůbec nic nemám (právě naopak), avšak kámen úrazu přišel s prvními chapadly, konkrétně s tím, jak na ně ostatní reagovali. Psychologie postav se mi moc nezamlouvala, lidé se nechovali vždy logicky a to ani nemluvím o tom jak mě, s prominutím, srala ta náboženská fanatička a ještě víc, jak jí to lidé žrali... Inu, jakože The Mist není žádný hrůzostrašný horor, tak v rovině psychologického dramatu docela selhává. Celý snímek však drží nad vodou dobrá režie (Darabont je prostě Darabont), obstojná atmosféra, slušná monstra (zejména při akci nočního náletu a výpravy do lékárny) a mrazivý závěr, díky kterému jsem byl původně odhodlán dát filmu 4*... Avšak, jak tak čtu ostatní komentáře, jelikož už právě tohle udělalo spoustu lidí předemnou, budu protentokrát ten zlý a zůstanu jen na třech. 7/10(22.4.2008)

Čekal jsem další béčko jak už to tak bývá, když se někdo snaží natočit Stephenovu knihu. Dostal jsem ale užasný film, nad kterým ještě teď musím přemýšlet. Ani "digitální" chapadlo mi nemůže zkazit prožitek z tohoto filmu. Všude okolo lidi zabíjí něco z jiné dimenze, ale lidé se přitom dokáží povraždit sami na popud "božího služebníka". Za řeč rozhodně stojí i úžasný nehollywoodský konec, který člověka na jednu stranu mrzel, na druhou viděl konečně něco jiného. A hlavně, za doprovodnou hudbu k poslední čtvrthodince. 100% můj TOP 10(25.10.2008)

Frank Darabont má cit a k navození pořádné atmosféry používá osvědčených postupů, mlha a atmosféra je tedy pořádně hustá. Digitální potvory jsou obstojně zpracovány a neruší, i když některé bych si představoval jinak, ale na druhou stranu sem nečetl knižní předlohu, což musím napravit a tedy nemůžu nadávat na fantazii autorů. Konec jsem moc nepobral, ale byl jiný a originální, opět nemůžu porovnat s knihou. Jako hororový fanoušek jsem však spokojen 8/10*(15.3.2008)

Dost slušné scifko s příjemně temnou atmosférou a mlhou, co by se dala krájet, které dobře oživuje náboženská fanatička a hlavně skvostné příšerky (hlavně ty velké jsou povedené). Trochu mi vadila černobílost postav a jejich občas nesmyslné jednání. Už mám plné zuby figurek, na které se chystá nějaká příšera a oni místo aby utíkali jako o život, o který jim samozřejmě v tu chvíli jde, jen stojí a pěkně čekají. Ale jinak chválím, i herci, ač vypadali na začátku nezajímavě, hráli dost slušně.(26.3.2008)

• Viktooorka

Už chápu, proč se lidi kamenovali. Marcia Gay Harden hrála svou roli výborně, nejradši bych ji přetáhla svou biblí, místo kamenů využila několik konzerv a závěrem bych si o její hlavu otevřela pivo! Kinga číst nikdy nebudu, děkuji pane Darabonte. A závěr pobavil :) Jsem asi také z jiné dimenze, či odkud ty zvířátka byli :)(17.11.2013)

• - Film bol natočený za 37 dní. (MCPython)

• - Vo filme sa objavia i herci z iných Kingových adaptácií. Napríklad William Sadler z Vykúpenia z väznice Shawshank či Frances Sternhagen z Misery. (fishki)

• - Od doby co bratři Weinsteini prodali Miramax studiu Disney, vypadá že šetří peníze na filmech a snaží se jít cestou menší filmy - více peněz. Rozpočet Mlhy, ačkoliv má slušné obsazení, výborného režiséra a knižní předlohu Stephena Kinga stála pouhých 18 milionů dolarů. Je pravda, že více než polovina filmu se odehrává v obchodě a tak film moc v USA nezabodoval, ale celosvětově nakonec utržil rozumných 55 milionů dolarů. (Rodriguez)