Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet leží jeden supermarket a v něm... Darabont a Kingova látka počtvrté (pokud budeme počítat i Ženu v pokoji). Zůstává mi záhadou, proč se Darabont po šestileté odmlce vrací na plátna s adaptací zrovna téhle Mistrovi mírně nadstandartní novely. Argumenty předkládající odpovědi typu "uzavřená nesourodá skupina v extrémních podmínkách jako nastavené zrcadlo společnosti" či "v nejlepším duchu klasických sci-fi béček z počátku let padesátých" prostě neobstojí. Tím se Stephen King zabývá často a mnohdy lépe. Tato adaptace je dobrým filmem s výjimečně působivým koncem (ač raději mám ten z předlohy). Jenže mezitím jsou dobře dvě hodiny, kterým by výrazné pokrácení šlo jen k duhu. Ono totiž to co funguje v rámci psaného textu vyprávěného v první osobě nemusí nutně fungovat jako filmový odosobněný záznam událostí. Snad nic se tu nevyjadřuje obrazem, ale kecáním. Odstraňte vizuál a máte plnohodnotnou rozhlasovou hru. A to u filmu nikdy není dobře. Výjimkou je závěrečná půlhodina a hned jde o nejlepší pasáž Mlhy. Náhoda? Bohužel to vypadá, že se z vypravěčského génia Darabonta za ta léta od posledního "velkého" počinu stal pouhý rutinér. A aby to nebylo málo, tak sympatický nápad s pseudodokumentární kamerou (resp. celou atmosférou) zde těžce nezafungoval a spolehlivě zašlapává do země jakékoli náznaky atmosféry. Naopak zvuk i design monster jsou velké klady (CGI zpracování těch v mlze sice trochu pokulhává, ale v tom problém není). Prokletí adaptací dle Kingových horrorových předloh tedy trvá i nadále.(19.3.2008)

Pecka! Režijně vybroušená lahůdka, která se brilantně pohybuje mezi atmosférickým minimalismem a hororovou šlehou s notně brakovými základy. Paradoxně mě vyrušil až konec - ten vztyčený prostředníček hlavnímu hrdinovi nevyzněl moc upřímně. I přesto jedna z nejlepších hororových sci-fi dekády.(14.11.2010)

rozpočet : $18 million otvárací víkend : $8,931,973 tržby celosvetovo : $53,162,952(16.9.2008)

Ještě neuplynou ani úvodní titulky a už se do městečka vkrade mlžný opar a zatlačí několik místních do malého supermarketu. A začíná dokonalý chaos plný nervozity, strachu a domněnek a Darabont nechává diváka tápat stejně jako ústřední postavy. Ty postupem času v napínavých, lekavých a krvavých scénách zjišťují, že mlha se vyznačuje hustotou zavšivení v průměru jeden všivák na metr čtvereční a stále přibývá těch, kteří neunesou tíživost situace. Režisér výborně vykresluje charaktery a vztahy postav, a proto si k nim divák snadno vytvoří pocity sympatie, empatie, či nenávisti. S přibývajícími minutami atmosféra houstne a vše graduje asi nejmrazivější a nejúdernější pointou, jakou jsem kdy viděl. Znovu před Darabontem smekám pomyslný klobouk, protože jsem po skončení filmu několik desítek vteřin civěl ohromeně a ochromeně před sebe. Snímek mnohonásobně předčil mé očekávání. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/36,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.2.2008)

Jestli si nějaký letošní horor zaslouží plné hodnocení, pak tento. Atmosféru to má úžasnou, zvlášť ve druhé polovině by se dala krájet. Potěší i různorodost nestvůr, i když tu nejde jenom o ně, příběh má hlavně velmi silnou dramatickou část. Naprosto vynikající závěr! Víc takových filmů. Darabont si může připsat další Kingovský úspěch. Horror movie of the year(26.11.2007)

• - Frank Darabont původně trval na tom, aby se film kvůli větší syrovosti promítal černobíle. Bohužel si neprosadil své. Jestli je to dobře nebo není se budeme moct přesvědčit v sousedním Německu, kde Mlha vyšla v luxusní třídiskové edici s nápaditým obalem. Na jednom z disků je pak k dispozici film tak, jak si jeho uvedení Frank Darabont představoval. (Rodriguez)

• - Ve scéně, která se odehrává v lékárně, David Drayton shromažďuje komiksy pro svého syna. Režisér Darabont navrhoval Thomasu Janeovi, aby si vybral Punisher: War Journal, protože Jane ho hrál před třemi roky. Herec to odmítl s tím, že se ve zlém rozešel s producenty filmu a odmítl hrát v připravované dvojce. Vzal si místo toho Hellboye, aby tím vzdal poctu svému kamarádovi, herci Ronu Perlmanovi. (Rodriguez)

• - Od doby co bratři Weinsteini prodali Miramax studiu Disney, vypadá že šetří peníze na filmech a snaží se jít cestou menší filmy - více peněz. Rozpočet Mlhy, ačkoliv má slušné obsazení, výborného režiséra a knižní předlohu Stephena Kinga stála pouhých 18 milionů dolarů. Je pravda, že více než polovina filmu se odehrává v obchodě a tak film moc v USA nezabodoval, ale celosvětově nakonec utržil rozumných 55 milionů dolarů. (Rodriguez)