Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Soundtrack Mark Isham: 1. Won't Somebody See a Lady Home? [1:24] ,2. Tentacles [3:18] ,3. Bugs [7:49] ,4. Mist [1:32] ,5. Spiders [4:26] ,6. Expiation [2:24] ,7. The Host of Seraphim - Dead Can Dance [7:19] ,8. The Vicious Blues - Mark Isham [3:48](18.5.2011)

Když jsem v roce 2007 viděl ve filmografii Marcii Gay Harden horor, první co mě napadlo, bylo, co dělá držitelka Oscara v obsazení hororu. Když jsem však viděl jméno režiséra, byl jsem už klidnější. Ovšem nyní, kdy jsem film viděl, musím říct, že by byla M. G. Harden blázen, kdyby odmítla takovou roli, jakou byla Mrs. Carmody. Tato role byla jednou z mála, na které se dalo opravdu herecky pracovat a výkon to byl opravdu hodný držitelky Oscara. Ve filmu se objevili i dva herci z Darabontovy Zelené míle (William Sadler a Jeffrey DeMunn). A nyní k samotnému filmu. Když řeknu, že mě film zaujal, tak je to slabé slovo. Tento apokalyptický horor se ve své žánrové kategorii rozhodně povyšuje na ostatní a přeci jen zachraňuje tento pomalu kvalitativně upadající žánr. Režisér střídá klidné pasáže s gradujícími dramatickými sekvencemi, kde každá taková sekvence je dramatičtější, napínavější, nápaditější odpornější a hrůzostrašnější než ta předchozí. Třešinkou na dortu je dechberoucí závěr, po kterém Vám nebude zrovna nejlépe. Pro mě rozhodně TOP. Tenhle film si budu pamatovat hodně dlouho.(10.6.2008)

The Mist začíná celkem slibně, žádné dlouhé rozjezdy (pro hvězdy), nýbrž ihned nástup masivní bouřky, pohled na pár vyvrácených stromů, trocha (nutných) úvodních vět a za pár minut tu máme zahalení celého města do neproniknutelné a tajuplné mlhy. Ani v momentě, kdy se skupinka lidí zavřela v supermarketu mé nadšení neopadalo, neboť proti stylu one-room horror vůbec nic nemám (právě naopak), avšak kámen úrazu přišel s prvními chapadly, konkrétně s tím, jak na ně ostatní reagovali. Psychologie postav se mi moc nezamlouvala, lidé se nechovali vždy logicky a to ani nemluvím o tom jak mě, s prominutím, srala ta náboženská fanatička a ještě víc, jak jí to lidé žrali... Inu, jakože The Mist není žádný hrůzostrašný horor, tak v rovině psychologického dramatu docela selhává. Celý snímek však drží nad vodou dobrá režie (Darabont je prostě Darabont), obstojná atmosféra, slušná monstra (zejména při akci nočního náletu a výpravy do lékárny) a mrazivý závěr, díky kterému jsem byl původně odhodlán dát filmu 4*... Avšak, jak tak čtu ostatní komentáře, jelikož už právě tohle udělalo spoustu lidí předemnou, budu protentokrát ten zlý a zůstanu jen na třech. 7/10(22.4.2008)

Frank Darabont je pojmem, který tentokrát udělal krok do neznáma s další adaptací Kinga. Osobně to považuji za krok správným směrem, kde využil nesporných kvalit předlohy a svého umění natočit velmi zajímavé i jednoduchou látku. Tou v podstatě Hustá mlha je, protože se v ní neodehraje nic extrémně těžkého na pochopení a spíše se neustále točí ve smyčce my jsme uvnitř-venku mlha-něco je v mlze-chce nás to zabít?-co uděláme?. Přístup k filmu je příjemný, protože jako slabý vánek pohladí tvář se snaží Darabont poukázat na klasické a jednoduché principy hororu, které prostě dokážou fungovat. Mlha je pro to skvělý příklad, protože v ní může vše ukazovat bez detailů, z dálky, jen obrysy a dovoluje divákovi představovat si a bát se. To se mu daří na jedničku a atmosféra je přesně taková jaká má být. V ní nepřekvapí ani syrový konec, který dá vzpomenout na jméno autora předlohy a na podobně laděné filmy jako jsou například Lupiči těl (atmosférou a provedením podobné). Možná jen zamrzí nepřítomnost silnějších mrazivých hororových scén, které prostě neměli, kde být. Ohledně herců potěšil velmi příjemně Thomas Jane a svůj vysoký standard a přesvědčivost předvedla Marcia Gay Harden, která umí být velmi přesvědčivou zvěstovatelkou apokalypsy. Nemohu, možná kromě chvilkami pomalejšího tempa a opakování několika myšlenek, chybu na tomto hororu roku, který strká do kapsy i krvavých 30 dnů noci a jen smutně poukazuje na neschopnost českých distributorů přivést kvalitní horor do kin. Škoda, ale od teď se bojím mlhy víc než dříve... Mimochodem existují dvě verze konce filmu, jedna podle knihy a jedna podle Darabonta. Sami se rozhodněte, která vám lépe sedí. PS: pro Shadwella Tento film je jako pohled z okna, za kterým je mlha, vám je 5 let, věříte na monstra a v hlavě máte stále tu nepříjemnou noční můru, která vás děsí každou noc během spaní. A pak ta noční můra ukáže v mlze svůj obrys...(9.3.2008)

Pro Darabonta je pojem horor něčím úplně mimo, jelikož nezvládá ani ty nejzákladnější žánrové postupy a vypůjčuje si tu od Carpentera, tam od Camerona, aby celek zastřešil dialogy jak z nablblého sci-fi z 60. let. Dvě hodiny točí děj v kolovrátku, v němž na divákovy emoce zatlačí možná tak vřeteno s náboženským fanatismem, ale jinak až na úplný závěr absolutně chladné, nekřesťansky dlouhé a nechtěně pitomé béčko, u kterého se evidentně rozsypala plná hodnocení jenom za působivý závěr, jak tak pročítám komentáře kolem sebe.(9.3.2008)

• - Stephen King povedal, že sa naozaj bál sfilmovania tohto románu. Frank Darabont to opísal ako najšťastnejší moment svojej kariéry. (MCPython)

• - Natáčelo se v New Orleans a ve Shreveportu (Louisiana). (Tygrys)

• - William Sadler se v adaptaci této novely neobjevuje poprvé. V audio zpracování z roku 1986 namluvil hlavní postavu Davida. (DaViD´82)