poster

Mlha

 • USA

  The Mist

 • Slovensko

  Hmla

 • Slovensko

  Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  *****

  Nemám hollywoodské blockbustery právě příliš v lásce, ale Darabontův film prostě neměl chybu. Jeho adaptace povídky jeho dvorního literáta Stephena Kinga je ve své apokalyptické vizi dokonalá... Žánrové vymezení je sporné - rozhodně to není horor, není to ani fantasy, jde spíše o čistokrevný sci-fi thriller s důrazem na mapování iracionální roviny lidského konání a jeho zkoumání v mezních situacích. Výborná psychologická drobnokresba je v Kingových knihách i Darabontových filmech standardem, nejinak je tomu i v The Mist. Možná by se dalo zjednodušeně říci, že celý film je vlastně o tom, jak se chovají lidé pod tlakem stresu a vnějších stresorů, ovlivněni vypětím situace, nedostatkem informací a jak snadno podléhají iracionálnu ve svém uvažování i jednání. Náboženská fanatička, zmanipulovaný dav, pokusy o lynchování...není to spíše variace na Peckinpahovi Strašáky? Vynikající studie toho, co z člověka udělá postupná dekonstrukce kulturních norem a potlačení zažitých vzorců chování... Darabont výborně vytváří a rozvíjí tíživou atmosféru, ze slunečného amerického dvorku se postupně přeneseme do všepohlcující mlhy, která nevěstí nic dobrého. Scénář dobře nakládá i s tím, že postavy mohou využívat jen omezené zdroje a prostředky, to ještě více posiluje psychologickou rovinu a nadřazuje ji akci. Pro katastrofické filmy je charakteristické omezená (většinou velmi malá) skupina postav a od světa odřízlé místo, tohle pravidlo se realizuje i v Darabontově snímku. Umné je zvláště dávkování napětí - divák není vystaven nijak zbytečně extrémně lekacím scénám, napětí se buduje pozvolna a houstne a houstne. Jde o to reflektovat pocit bezmoci, bezvýchodnosti a až nihilistické psychózy. Absolutní hodnocení dávám hlavně za závěr - ten mne svou depresivitou totálně odrovnal a já jen mohu říci, že TOHLE jsem nečekal... Vynikající film... Podobné filmy: Válka světů, Potomci lidí, Monstrum, Znamení(14.3.2008)

 • Adrian
  ***

  Najhorsim nepriatelom cloveka je clovek sam. Linia filmu prezentovana fanatickou postavou M.G Harden bola ta, ktora mi vytvarala (zial) jedine napatie vo filme - v momentoch stretu boja ludskej psychiky v smrtelnom dueli racionalita-iracionalnost. To "tam vonku" bolo iba katalyzatorom, ktory pre mna stratil stavu v momente vybafnutia prveho chapadla. Finale ambivalentne ziskava i straca silu posobivosti s pouzitou skladbou, pretoze presah tlacenim na pilu nefunguje, ovsem vyobrazenie marnosti a zufalstva ano.(9.3.2008)

 • Fr
  ****

  Co je to tati? MLHA!…. Že ,,něco“ v té MLZE je – bude – je jasný i tomu, kdo nikdy nic podobného neviděl. Různorodá komunita v uzavřeném prostoru – to já rád! A když si přidám ,,něco tam venku“ – nádhera! Bát se? Báli jste se u Vetřelce? Já ano! SOUDNÝ DEN? Apokalyptické sci-fi (?), kterému se nedá vytknout atmosféra ani efekty. Jen mi tu nějak chybí ten vypravěč Frank Darabont. Venku už je zase MLHA. Podzim. No tak, nepůjde někdo se mnou?…(4.10.2008)

 • BadoXXII
  ****

  Frank Darabont má na svojom režisérskom konte len vydarené kúsky. THE SHAWSHANK REDEMPTION tróni v rebríčku najlepších filmov a mal aj 7 nominácií na Oscara. Oscarový boj však prehral s Forrestom Gumpom. Som však rád, že tie sošky dostal film, ktorý si ich právom zaslúži (ale to je iný príbeh )........THE GREEN MILE:Obsahuje jeden z najdojemnejších filmových koncov. Je to tak silné, že po každom pozretí sa cítim, ako keby som to videl po prvýkrát. Ostávam prikovaný v kresle a ticho si mrmlem pochvalné ódy na toto jedinečné dielo.....MAJESTIC:Kvalitné, no napriek tomu podstatne slabšie filmové dielo než predchádzajúce klenoty..............A aký je najnovší počin THE MIST alebo aj Hustá hmla???Ako predloha slúžila filmu poviedka od Stephena Kinga ( spisovateľa, ktorého knihy čítam veľmi rád ). Atmosféra je vybudovaná dobre a postupne sa stupňuje až do veľmi pôsobivého finále. Psychológia postáv je vykreslená veľmi realisticky. Trochu mi vadil ten náboženský fanatizmus v podaní Marcii Gay Harden ( bolela ma už z neho hlava, preto som bol nesmierne rád, že skončil tak ako skončil ;). Ale sledovanie krajných situácií je veľmi zaujímavé aj vďaka kvalitným hereckým výkonom. Mierne mi však vadili efekty, ktoré mohli byť podstatne lepšie ( podobnosť s filmom Cloverfield ma pobavila, je to veľmi zvláštne, ale tie efekty sa podobajú ako vajce vajcu ;)...Každopádne je však film skvelým psychologickým hororom, ktorý sa len tak nevidí. K dokonalosti mu nechýba veľa, byť lepších efektov, menej toho fanatizmu (aj keď bol účelový) a niektorých hluchých miest, bolo by to za plný počet. Takto dávam 4 **** za hercov, atmosféru, vykreslenie postáv a depresívny záver ( aj keď to rozhodnutie považujem za nejaké zbrklé) ktorý je podfarbený skvelou hudbou. Som spokojný .........85%(14.3.2008)

 • hirnlego
  ****

  Začátek navnadil, pak přijde několik malých a velkých nesmyslů, nějaký to napětí a zase pár otravností, atd. (knihu jsem furt nečetla). Lepší je fanaticky si třít šulínky s bohem a čekat, jestli tě náhodou někdo nezachrání, než se sám srát do neznáma? AHA. HAHA. Pak si film ale stejně trochu protiřečí, protože "záblesky v autě" přišly až moc rychle na to, aby byly uvěřitelné. Škoda, protože těch pár chvil před tím i po tom je vážně trhajících (a jen díky tomu dávám volky nevolky 3,5* nahoru). Chodící ropná plošina byla prostě nádherná, trochu to připomnělo Alien Planet.(25.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace