Mlha

Hmla

Stephen King: Hustá hmla

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2007, 126 min

Hodnotit budu vysoko, poněvadž z Darabontova dílka se vzpamatovávám už hodinu a z úst se mi derou na jeho adresu výhradně superlativy. Jistě, stěžejní podíl na tom má velice sugestivní závěrečná část, ale ani zbytek nijak nezaostává. Darabont se nepáře s nějakým představováním postav a mléčná mlha zahalí okolí marketu, jen co do něj na začátku Thomas Jane nakluše se synkem. A výborné horrorové drama lidí, kteří jsou zahnáni do kouta, izolovaní, nevědí co se děje, postupně se jich zmocňuje strach a panika (což je živná půda pro náboženského fanatika), může začít. Darabont dávkuje horrorová klišé a monstra v rozumné míře (dalo by se říct, že poměrně decentně), dobře využívá postavy a vystavuje jejich konflikty, takže je děj bez výjimky napínavý, působivý a navzdory digitálním potvorám vcelku realistický. Rozhodně nejlepší filmová adaptace horroru od Kinga, co jsem zatím viděl. Nedoporučuji dívat se na film lidem, kteří trpí arachnofobií. 9/10(4.12.2007)

Příjemně mrazivé (lidi), roztomile brakové (potvory), překvapivě šokující (přepracovaný závěr). Darabont se sice nemůže opřít o herce nebo rozpočet, ale stejně diváka táhne za nohu chapadlem stísněné atmosféry... z několika málo stránek povídky ždíme maximum a i když mi americká městečka už lezou krkem, tohle bylo veeeelmi sympatické. Víc takových. (70%)(15.3.2008)

„Vonku nič nie je, David. Nič tam nestraší.“ – „A ak áno.“ Darabont uzatvára voľnú kingovskú trilógiu o nádeji. Príbehom, v ktorom jej nie je ani štipka. Andy veril a jeho vieru nezničila ani zlá skúsenosť so súdmi a desaťročia v Shawshanku. John Coffey veriť prestával, hoci stále mal zopár dôvodov zostať medzi živými (tvarohové buchty). Drayton nemá nič a to, čo má (syna), ho vlastne skôr brzdí. Žijeme v "civilizovanom" 21. storočí, ale iba do chvíle, kým nezlyhajú telefónne linky. Akonáhle je svet pohltený tichom, prichádza pudový strach fanatikov, pomýlenosť ľahko manipulatívnych jedincov, šialenstvo stáda a primitívnosť slabých, voči ktorému sú logicky uvažujúci jedinci bezmocní. Nakoniec zostáva len jedna možnosť - a koho by nechali chladným schválne brakové počítačové efekty (neobstáli by ani v o takmer desať rokov staršej CHOBOTNICI), odpudzujúca Marcia Gay Hardenová a šokujúca scéna so „zábleskmi v aute“, nech si počká na to, čo bude nasledovať PO nich. Asi jeden z najzlomyseľnejších záverov, aké som kedy videl (ročne vidím cca 3OO nových filmov). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/186239/Stephen-King-Husta-hmla-80.html(16.2.2009)

Začátek navnadil, pak přijde několik malých a velkých nesmyslů, nějaký to napětí a zase pár otravností, atd. (knihu jsem furt nečetla). Lepší je fanaticky si třít šulínky s bohem a čekat, jestli tě náhodou někdo nezachrání, než se sám srát do neznáma? AHA. HAHA. Pak si film ale stejně trochu protiřečí, protože "záblesky v autě" přišly až moc rychle na to, aby byly uvěřitelné. Škoda, protože těch pár chvil před tím i po tom je vážně trhajících (a jen díky tomu dávám volky nevolky 3,5* nahoru). Chodící ropná plošina byla prostě nádherná, trochu to připomnělo Alien Planet.(25.4.2011)

VĚC 21. století (rozpad lidské psychiky a pocit vyprázdněnosti, úsporné užití minimalistické hudby ad. - viz intertextová vsuvka prostřednictvím obrazu na začátku). Fascinující, neuvěřitelně klaustrofóbní sonda lidské psychiky a zmanipulovatelnosti, stojící na přesvědčivých hereckých výkonech a neokoukaných tvářích, úderné fabuli a Darabontově schopnosti dávkovat napětí a rytmizovat vyprávění. To, že Darabont umí horrory, vím od jeho atmosferického televizního počinu POHŘBEN ZAŽIVA, že zvládá Kinga jako nikdy jiný, vím od VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHASWHANK - a potvrdil jsem si to ZELENOU MÍLÍ. Nečekal jsem, ale že MIST (idiotský český název ignoruji) bude jeho nejlepším počinem.(8.3.2008)