Gremlins 2

• slovenský

Gremlins 2

Komedie / Horor

USA, 1990, 106 min

Možno sa zdajú byť oba filmy úplne rovnaké z veľmi rozdielnych dôvodov. Kým prvý diel bol príjemný fixačný rodinný horor, pokračovanie už v niečom zaostáva a v neposlednom rade občas nudí. Gremlins 2 pokračujú v budovaní základnej pôvodnej téme (na rozdiel od mnohých pokračovaní) a postupne si získavajú rešpekt, pomocou vtipných momentou a v porovnaní s prvým dielom (vážnym) si každý uvedomí žánrový pokles. Aj tak ale svojmu predchodcovi nerobií hambu 80 percent.(7.5.2010)

Návrat nejroztomilejšího potencionálního stvořitele zkázy lidstva (ano, té generace potvůrek, která se vyskytne, když gizmo dostane nažrat po půlnoci a ještě ho namočíte do vody:)) se vydařil tak jak to je u lehce horůrkové komedie možné - zábava zůstává:) A stále hraje Jerry Goldsmith.(15.12.2004)

Napratané nápadmi a gagmi. Páčil sa mi najmä rozbor toho, čo sa stane, ak Gizmo dostane nažrať v lietadle, ktoré práve vletelo do inej časovej zóny.(15.12.2004)

Zo začiatku som bol milo prekvapený- vrátili sa starí herci, vrátil sa Gizmo a jeho pekná melódia a vrátila sa aj akási rozprávková naivita, ktorú do prvého dielu nasadil scenárista Chris Columbus. V momente, keď sa však vo filme vyskytujú prví Gremlini, kvalita začne strašne kolísať. Tvorcovia berú Gremlins 2 s ešte väčším nadhľadom, čo je niekedy dobre (Rambo- Gizmo), no niekedy je to už priveľa (zelenovlasá Gremlinica). Horšie však je, že noví Gremlins úplne stratili schopnosť vystrašiť a tak skôr ako horor pripomínajú animované grotesky. Cením si však snahu priniesť nové príšerky- vydaril sa inteligentný, či lietajúci Gremlin, no tvorcovia si ani tu nedali žiadne hranice a tak vznikajú prúsery ako Gremlin pavúk, či dokonca elektrický Gremlin. Neviem, či aj do tohto filmu kecal Spielberg, no vôbec som ho tu necítil a keby sa má niekedy točiť Gremlins 3, dúfam, že to nebude len crazy komédia ako tu, ale aj horor s poriadnym príbehom. Takto príšerky síce pobavia, no nútia človeka ťukať si pri niektorých scénach na čelo a plakať za prvým dielom.(28.9.2009)

Celkově je to slabší než první díl, ale na druhou stranu je to zase mnohem nápaditější a jsou zde k vidění zajímavější situace. Takže to částečné stírá ony nedostatky, kterých je zde požehnaně. Chvílemi je viditelná snaha dělat si srandu přímo ze sebe sama, jakože tvůrců. Nápad s genetickou laboratoří dodal druhému dílu jinou příchuť protože je to značně upgradovalo. Nejlepší byl stejně asi ten zelektrizovaný, sice nesmyslné v tom jak to bylo vytvořeno, ale líbivé jako to bylo použito.(17.7.2010)

• - Původní verze filmu byla delší, ale Steven Spielberg po prvním screeningu uvedl, že Gremlinů bylo chvílemi až příliš, a některé scény byly vystřiženy. (rafix)

• - Ve scéně, kdy "Hrabě Dracula" uvádí svou show, můžeme spatřit snímek Octaman (1971). (Campbell)

• - Když letájicí gremlin prolétává stěnou, tak ve stěně nezůstává díra, ale znak Batmana, což je odkaz na film Batman (1990). Scéna, kdy bláznivý gremlin Daffy stojí v jedné scéně na modelu Empire State Building a hraje si s modely letadel, odkazuje na film King Kong (1933).  (Dlee)