Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Existuje jen velmi málo vtipnějších činoherních představení lokalizovaných v české kotlině, než tahle svérázná adaptace hry Václava Havla. Estetiku popírající ,,armádní" stylizace, nezapomenutelné skeče, vrcholná ukázka alternativního humoru v Čechách, neuvěřitelné komické výkony jednotlivých aktérů (zvláště toporně se pohybující lampasák Davida Vávry byl trefnou a přesnou karikaturou, nemluvě o jednookém Ondřeji Trojanovi...a jeho dadaistickém ,,To sedí!") výborné parodie pokleslých popových normalizačních břeček (včetně hraných ,,videoklipů") a legendárního vojenského vysílání v podání pěvecky dobře disponované Moniky Načevy a vojenské baletní jednotky, show srovnatelná s nejlepšími věcmi Monty Pythonů. Tohle je vrchol české satiry a všechny další sklepácké aktivity už jen paběrkují na zašlé slávě televizní (a hlavně té původní divadelní) inscenace Mlýnů... (snad ještě Mazaný Filip ve své původní divadelní podobě by mohl snést tato kritéria). Divadlo Sklep bylo ve své době (konec 80. let a zvláště pak začátek let devadesátých) v české kotlině naprostým fenoménem a televizní záznam nepopisuje snad ani desetinu té nevyčerpatelné energie. Tohle pochopí jen pamětníci... ,,A: Soudruhu poručíku, hlásím, že během mé služby se tu nic mimořádného nestalo. B: Takže jste tu byl vlastně celou dobu na hovno,co?!"(14.2.2007)

Kurňa...vždyť to je Zvolen! Na genialitu Čiernych barónov určite nestíha, ale svojskosťou pobaví. Spitý generál potom však dvihol latku tak vysoko, že zvyšok divadla sa dohrával. Záznam je však záznam a naživo je naživo. A na Sklep je do Čiech ďaleko.(29.11.2010)

"Kurva tady leží mrtvola, z toho bude průseeer ... nebo pochvala!" :-)(8.8.2011)

"'Tady zase čtenář.. asi Remarque, co? Na frontě klid, že jo?' 'Kdepak.. Čapek - Válka s mloky.' 'Teda, chlapi, ale máte tady smrad jako v pekle.. jo, to jde tady, od Šimáka, Šimák, copak ty to tady kutíš? Šimák, Šimák, Šimák, ale todleto, todle já znám, dyť to je ten, to je ten - Zvolen!'" Sice jsem na vojně nebyl (žádná modrá knížka, nýbrž profesionální armáda), ale dostal jsem celkem fajn komentář od svého otce, takže si myslím, že jsem ve finále pochopil vše. :) Hlášky a herecké (i fyzicky náročné) výkony jsou vážně nezapomenutelné, třeba akrobacie s vojenskou čepicí.. neskutečné. :D "'Soudruhu poručíku, během mé služby se nic zvláštního nestalo!' 'Takžes tady byl celou dobu na hovno, že jo?!'" "'A to je asi všechno, musím na lampiónový průvod.' 'Soudruhu podplukovníku, ale lampiónový průvod byl v říjnu.' 'Chvost ještě stihnu.'" :D(26.1.2010)

Povedená taškařice. Zaujmou především Tomáš Hanák, David Vávra a půvabná Monika Načeva. V poctivosti vojína Maršíka jsem se dokonce zhlédl. Zpočátku mi ale trvalo, než jsem si na tenhle humor zvykl, a bohužel musím konstatovat, že místy přestávám rozumět slovenštině... "Soudruhu poručíku, během mé služby se nic zvláštního nestalo!" "Takžes tady byl celou dobu na hovno, že jo!" (441.)(24.1.2009)