Hvězdná brána: Archa pravdy

Stargate: The Ark of Truth

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Kanada, 2008, 97 min

Na Ounýla si musíme počkat do Continua, tenhle filmeček s naprosto skvělou hudbou Joela Goldsmithe (já tomu pořízkovi vždycky fandil!) měl zkrátka ukončit tažení posledních dvou sérií, které byly podle řady fanoušků jakoby navíc, já však na hru autorů v klidu přistoupil a zejména desátou řadu považuji za jednu z nejlepších (a to nejen díky dokonalému dvoustému dílu). Nicméně na začátku závěrečného filmu, tedy jeho první půlhodině, nastane poměrně kuriózní situace, kdy film, jenž by jakožto film měl mít daleko větší rozpočet, vypadal na místech zničené Dakary mnohem kulisověji, než kdy vypadal seriál. Vlastně celá ta pasáž je poznamenaná pohodovější atmosférou, kde se nešetří vtipy a hláškami, které ovšem, s výjimkou parodie na Star Trek, nejsou vtipné. Poté se už ale rozjede pravá a nefalšovaná podívaná, která vede až k očekávánému ale kýženému zakončení. Sice se krapet recykluje, ale to by mělo k ukončováku, a vůbec ukončováku nejdéle vysílaného sci-fi seriálu všech dob, patřit. Je ale fakt, že jakási přidaná hodnota by ve filmu skoro být měla, ale kromě terminátora v podobě těch kovových mršek si na nic, co bychom v seriálu již neviděli, nevzpomínám, samozřejmě kromě Archy samotné. Co mě potěšilo ale nejvíce, byla účast nejsympatičtějšího z Převorů, blonďáka, který se objevil ve druhém a třetím díle deváté série (mimochodem dokonalých to dílů) a od té doby maximálně jednou, pokud vůbec, a hodně mi scházel. I zde, i přesto že nakonec sehrál rozhodující úlohu, mohl mít větší slovo. Abych to shrnul, film v podstatě splnil má očekávání, nejlepších dílů seriálu nedosahuje ani zdaleka, ale přesto se jedná o důstojné zakončení celé jedné velké éry. Další otázkou je, jak důstojné bude rozvíjení příběhu hvězdné brány v připravovaném novém seriálu StarGate Universe. Avšak The Ark of Truth mi utekla tak rychle, že bych její délku tipoval na normální klasický čtyřicetiminutový díl a to je docela pozitivní skutečnost, vlastně není, tahle partička mi bude chybět.(2.3.2008)

Trochu problémy s dabingem. Jinak pěkné zakončení kultovního sci-fi seriálu. Dají Oriům pěkně po hubě. :)(25.1.2013)

Soundtrack Joel Goldsmith: 1. The Decision (Main Title) ,2. Dakara Discovery ,3. Tomin ,4. The Wrong Ark ,5. My Notebook ,6. Our Mission Begins ,7. The Supergate ,8. Meeting the Resistance ,9. Sabotage ,10. Replicator! ,11. Merlin ,12. Ori Fleet ,13. The Doci ,14. Journey To Celestis ,15. The Battle Begins ,16. Maternal Moment ,17. The Healing ,18. Morgan Le Fay ,19. Marrick's Demise ,20. The Ark of Truth ,21. See The Light ,22. Carter's Cookies ,23. A New Adventure ,(27.5.2011)

Ako fanúšik seriálu dávam tri. Ale ak by som sa na to pozeral s odstupom, viacej ako dve si to určite nezaslúži. Slabé všetko- triky sa prehryznúť dajú (predsa len D2DVD), ale stupídny príbeh, úplne nelogické miesta a celková rozťahanosť robia z Ark Of Truth niečo, čo si tak skvelý seriál nezaslúžil.(9.4.2008)

Trochu mi nesedlo, že Sam a Daniela daboval někdo jiný než jsem zvyklý, ale díly s Oráji mám nejradši =>75%(7.11.2008)