V údolí Elah

In the Valley of Elah

V údolí Elah

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 116 min

Po oscarovém snímku Crash nám Paul Haggis naservíroval drama týkající se íracké války, ale z velmi netradičního pohledu. Po návratu z Íráku se ztratí syn veterána (Tommy Lee Jones), který se ihnad dá do pátrání a pokouší se svého syna najít v čem mu pomáhá místní policistka (Charlize Theron). Během vyšetřování vyjde najevo několik okolností, o kterých věděl asi jen málokdo...... Tommy Lee Jones dostal po několika letech opět pořádnou roli a potvrdil, že do starého železa zdaleka nepatří. I když je jeho výkon výborný, tak v konkurenci Daniela Day-Lewise neměl při udělování Oscarů šanci. Charlize nepodala špatný výkony, ale do role policistky se mi moc nehodila. V údolí Elahu není špatný snímek a za zkouknutí rozhodně stojí, ale po předchozím snímku jsem od Paula Haggise čekal větší bombu........(11.3.2008)

Mika Deerfielda armáda narychlo stáhla z Iráku do milovaných USA, kde se mu však příliš nedařilo, neboť zde byl narychlo rozřezán a uškvařen. Po stopě zločinu se, zprvu poměrně neochotně, vydává k detektivní práci prosouložená policistka Sandersová, jíž kryje záda Mikeův táta Hank. Nerudný americký patriot Hank ("Můj syn bojoval za demokracii 18 měsíců v Iráku a zasloužil by si víc úcty") má bohaté zkušenosti vojenského policisty, v duši lásku k Bohu a při vztyčování vlajky s hvězdami a pruhy nikdy neopomene nechat slzu vyklouznout ze svého oka. K otravnému patriotismu neustálé vyhrávají dojemně vlezlé smyčce, což mi výrazně kazilo dojem ze slušné krimi.(22.12.2009)

Tenhle film absolutně nepotřebuje jakékoli rozepisování se. Na tohle sedí přesně věta - Tohle musíš prostě vidět! Jméno režiséra pro mě byla jasná volba ke shlédnutí, ptž Crash patří mezi mé TOP aniž by to jakkoli ovlivnily Oscaři a jména jako Tommy Lee Jones, Charlize Theron, James Franco, Susan Sarandon, .. to je prostě špička a i když jsem nikdy nepatřila k těm, kteří si řeknou - jojo, herecká elita, to bude pokoukáníčko, u tohodle filmu to taky opravdu sedí. Je to lahůdka, která mě pohltila hned v prvních vteřinách a ani po skončení nepustila. Mňam! A ty herecké výkony .. boooooožinku, té 4 mnou jmenovaných herců bych skočila úplně na všechno, nádherné výkony!(19.6.2008)

Paul Haggis -scénarista i režisér v jednom- si umí s divákem obratně zahrávat... hodinu ho totiž nechá topit se ve vznikajivší averzi až nenávisti vůči zarytě zelené mozkovně v podání Tommy Lee Jonese, aby ve finále ukázal pravou podstatu dění, bez odstínů zlehčování či sentimetu, s absencí patriotismu. Ano ... Elahské údolí je jednoznačně zajímavým a sdělným pokračovatelem respektive bratříčkem Crash. 80%.(8.3.2008)

Už dávno ma takto nezaujal detektívny príbeh čo dávam za vinu ako Haggisovi taj aj Charlize Theron ktorá opäť dokázala že vie hrať.(5.4.2008)

• - Film byl natočen za 42 dní. (Gastovski)

• - Ako uvádza distribútor filmu, názov V údolí Elah odkazuje na Izrael, kde sa podľa Biblie pred 3000 rokmi odohrala bitka Dávida s Goliášom. Dnes je to menej známa turistická atrakcia na križovatke ciest Route 38 a Route 375 blízko údolia Elah. Tu vzišiel námet na bitku v nerovných podmienkach - príbeh ľudí, ktorí v tomto nerovnom boji zvíťazia a vrátia sa domov, aby čelili symptómom posttraumatického stresu a duševným poruchám. "Ten názov vypovedá o podstate filmu," vysvetľuje Haggis, "Kráľ Saul poslal Dávida do údolia Elah, aby bojoval s Goliášom, vyzbrojený iba piatimi kameňmi. Spýtal som sa sám seba, kto by to urobil? Kto by poslal mladých mužov do boja s obrom? Tento film apeluje na našu zodpovednosť, keď posielame mladých mužov a ženy do vojny". (PeterJon)

• - Inspirováno skutečnými událostmi, konkrétně reportážním článkem „Smrt a zneuctění", kterým byl Haggis upřímně dojat. Článek vyšel v magazínu Playboy a byl napsán Markem Boalem. (DaViD´82)