Vlkodlak

Vlkolak

• Austrálie

The Wolfman

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010, 103 min (SE: 114 min, Director's cut: 119 min)

...a agent smith řádí v blackmooru dodnes...(2.2.2011)

Výpravný historický horor s vymazlenou atmosférou, pěknými maskami a kvalitními herci v hlavních rolích. To je pro horor celkem dobrá vizitka, bohužel několik klíčových vlastností Vlkodlakovi schází. Nedokáže vyvolat strach, nedokáže strhnout a napnout, nepobaví, nezhnusí, nešokuje. Jen si tak klidně a jakoby mimochodem proplyne okolo, že jej sotva zvládnete zaregistrovat, natož si jej nějak víc zapamatovat. Není to špatný film, jen mě tak nějak mrzí, že spousta mladých skromějších tvůrců by za peníze vražené do Vlkodlaka dokázala natočit hned desítky lepších hororů.(18.2.2010)

Z "Vlkodlaka" mám rozporuplné pocity. Vlastně se mi líbíl a dá se říct, že mi na něm zásadně vadila pouze jediná věc. Ovšem u horroru dost podstatná - absence napětí... Divoká bestialita vlčího muže snímaná kamerou, která neuhýbá ani před opravdovými orgiemi krve a vnitřností (a já ji beru jako plus :)), totiž sama o sobě pocit tísnivého strachu nevyvolá. Osnova „dorůstající měsíc – úplněk – proměna – masakr“ působí dost mechanicky, vlkodlačí scény se opravdu nesou jen v duchu efektního otevírání lidských konzerv, postupné budování atmosféry hrůzy chybí. A to mě mrzí… Na druhou stranu výprava, a to od vymazlených kostýmů přes rodové panství až po blata a viktoriánský Londýn, nemá chybu, tady se vysoký rozpočet projevil na výbornou. To samé kamera. K výkonu herců taktéž nemám námitek, Hugo Weaving si roli inspektora Abberlina (příjemné pomrknutí na diváka) evidentně užívá, Benicio působí dostatečně temně i v lidské podobě a Anthony Hopkins zase jednou předvádí, že nečitelní a i přes nasazený úsměv děsiví samorosti mu jdou skvěle. O nikom jiném nemá cenu mluvit, Emily Blunt funguje jen jako ozdoba a zbytek jako více či méně důvtipný dobytek na porážku… Celkově jsem zklamán rozhodně nebyl, ale čekal jsem přece jen víc. Ty tři hvězdičky proto berte spíš jako 70%.(23.2.2011)

Film v mnoha ohledech jako vystřižený ze staré školy. Roger Corman by se svými v oparu utopenými kulisovkami zaplesal. Akorát dvoumetrového Vincenta Price zde vystřídal o chlup menší Athony Hopkins. Styl caká z filmu stejně, jako spousta krve, atmosféra by se dala krájet, lekačky fungují a když dojde na akci (není ji mnoho, ale dávkuje se velmi umě), nemá chybu. Je v podstatě jen hrozná škoda, že jsou znát střihové rošády. Film se neustále žene kupředu, situace nebývají vždy dořešené a čas od času dojde k něčemu bez zjevné návaznosti, logiky, nebo přirozeného vývoje. celková struktura filmu působí nekonzistentně, epizodně a nahodile. Výrazně také škodí občas až nepříjemně nekvalitní efekty (ačkoliv ruční masky jsou naopak i přes svoji evidentnost jednozačým bodem k dobru). Ve výsledku 7/10 s tím, že Vlkodlak je vlastě zklamáním do té míry, že měl dopadnout katastrofálně a ani omylem nedopadnul. Ve směru k dobrému filmu ale zůstal rozpačitě stát na půl cesty. P.S.: Emily Blunt je skvostná... Z první řady tuplem :))(15.2.2010)

70%. Tesil som sa na tento film a ignoroval som priemerne hodnotenia na CSFD, ale teraz uz chapem, preco su tie hodnotenia take, ake su. Ani ja som nebol az tak nadseny, ako som to ocakaval podla traileru a uz teraz viem, ze mi tento film o par mesiacov utkvie len tak matne v pamäti, co je skoda. Nie ze by sa mi to nepacilo, to by som nemohol dat 70%, ale strucne povedane po scenaristickej stranke to bolo slabe. Sceny premien boli sice super a niektore zabery boli dost brutalne, krvou sa tiez nesetrilo, takze nic pre slabsie zaludky, aspon to bolo pre mna v tych chvilach napinave a zaujimave. Benicia Del Tora som si zapamätal hlavne z filmov TRAFFIC - NADVLADA GANGU (2000), 21 GRAMU (2003) alebo z filmu SIN CITY - MESTO HRICHU (2005). Ale kto by to povedal, ze si po dlhej dobe zahral komercnom filme aj Art Malik, ktoreho poznam ako hlavneho teroristu z Cameronovych PRAVDIVYCH LZI (1994), ktora bola jeho asi zatial najväcsou ulohou. Vo vlkodlakovi bol zamaskovany skoro ako Bin Ladin, takze nebude tazke ho rozpoznat :-) Reziser Joe Johnston ma za sebou par fantasy filmov, ako napriklad CO JE MALY, TO JE HEZKY (1989), JUMANJI (1995) alebo JURSKY PARK 3 (2001), takze ani podla jeho filmografie nemozem od neho ocakavat ziadne zazraky. Pre zabavu to ujde, je tam par zamernych lakaciek, je to tak na jedno pozretie... 24.02.2010 _______ Po piatich rokoch teda zvysujem o hviezdicku navyse, predsa len to bolo slusne natocene... 16.04.2015 _______ Benicio Del Toro - (Lawrence Talbot) +++ Anthony Hopkins - (Sir John Talbot) +++ Hugo Weaving - (Abberline) +++ Emily Blunt - (Gwen Conliffe) +++ Art Malik - (Singh) +++ Geraldine Chaplin - (Maleva) +++ Simon Merrells - (Ben Talbot) +++ Cristina Contes - (Solana Talbot) +++ Produkcia: Benicio Del Toro +++ Hudba: Danny Elfman +++ (Videl v kine 23.02.2010) +++(24.2.2010)

• - Vytí vlkodlaka nahrál Gene Simmons z KISS. (Chatterer)

• - Spoiler: Tower Bridge, který se ve filmu objevuje, nebyl ještě roku 1891 dokončen. Ve snímku se však přesto objevuje dostavěný. (Nevka)

• - Medvěd ve vlastnictví cikánů je ten samý, který byl použit i ve filmu Zlatý kompas (2007), kde byl pomocí animace přeměněn z ledního medvěda na grizzlyho. (R´Hell)