Vlkodlak

Vlkolak

• Austrálie

The Wolfman

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010, 103 min (SE: 114 min, Director's cut: 119 min)

Vsadím se, že scénář A.K. Walkera byl super a mohl z toho být natočený super stylový temný horor. Občas se tam záblesk takového filmu objeví, bohužel jen občas. Přetáčení a přestříhávání je znát, jako prakticky vždycky. Ale nenudil jsem se. P.S. Na druhou stranu, co kdo mohl čekat od režiséra Jumanji.(5.3.2010)

Film v mnoha ohledech jako vystřižený ze staré školy. Roger Corman by se svými v oparu utopenými kulisovkami zaplesal. Akorát dvoumetrového Vincenta Price zde vystřídal o chlup menší Athony Hopkins. Styl caká z filmu stejně, jako spousta krve, atmosféra by se dala krájet, lekačky fungují a když dojde na akci (není ji mnoho, ale dávkuje se velmi umě), nemá chybu. Je v podstatě jen hrozná škoda, že jsou znát střihové rošády. Film se neustále žene kupředu, situace nebývají vždy dořešené a čas od času dojde k něčemu bez zjevné návaznosti, logiky, nebo přirozeného vývoje. celková struktura filmu působí nekonzistentně, epizodně a nahodile. Výrazně také škodí občas až nepříjemně nekvalitní efekty (ačkoliv ruční masky jsou naopak i přes svoji evidentnost jednozačým bodem k dobru). Ve výsledku 7/10 s tím, že Vlkodlak je vlastě zklamáním do té míry, že měl dopadnout katastrofálně a ani omylem nedopadnul. Ve směru k dobrému filmu ale zůstal rozpačitě stát na půl cesty. P.S.: Emily Blunt je skvostná... Z první řady tuplem :))(15.2.2010)

Vo vzťahu k predchodcom nevýrazné a zbytočné. Ľakačky a napätie nefungujú, aspoň že krvi sa tvorcovia nebáli. Pekná retro výprava a kvalitné obsadenie bojujú s vanhelsingovským komplexom samoúčelných digitálnych atrakcií. A vzťah otec-syn, ktorý mal byť dramatickým motorom filmu, nefunguje vôbec. Oscaroví laureáti Hopkins a Del Toro sú tu bohužiaľ iba preto, aby pre letnú hollywoodskú jednohubku evokovali punc vyššej kvality. Viac diváckej radosti než oni dvaja, vzbudí inšpektor Scotland Yardu - „vedľajšák“ Hugo Weaving.(17.10.2010)

Oscara za masky by som tomu rozhodne nedával. Práve tie kazili inak celkom dobrú atmosféru. Vypadali jednoducho komicky a Vlkolak vypadal v niektorých chvíľach ako šteniatko. 6/10(1.2.2011)

Z "Vlkodlaka" mám rozporuplné pocity. Vlastně se mi líbíl a dá se říct, že mi na něm zásadně vadila pouze jediná věc. Ovšem u horroru dost podstatná - absence napětí... Divoká bestialita vlčího muže snímaná kamerou, která neuhýbá ani před opravdovými orgiemi krve a vnitřností (a já ji beru jako plus :)), totiž sama o sobě pocit tísnivého strachu nevyvolá. Osnova „dorůstající měsíc – úplněk – proměna – masakr“ působí dost mechanicky, vlkodlačí scény se opravdu nesou jen v duchu efektního otevírání lidských konzerv, postupné budování atmosféry hrůzy chybí. A to mě mrzí… Na druhou stranu výprava, a to od vymazlených kostýmů přes rodové panství až po blata a viktoriánský Londýn, nemá chybu, tady se vysoký rozpočet projevil na výbornou. To samé kamera. K výkonu herců taktéž nemám námitek, Hugo Weaving si roli inspektora Abberlina (příjemné pomrknutí na diváka) evidentně užívá, Benicio působí dostatečně temně i v lidské podobě a Anthony Hopkins zase jednou předvádí, že nečitelní a i přes nasazený úsměv děsiví samorosti mu jdou skvěle. O nikom jiném nemá cenu mluvit, Emily Blunt funguje jen jako ozdoba a zbytek jako více či méně důvtipný dobytek na porážku… Celkově jsem zklamán rozhodně nebyl, ale čekal jsem přece jen víc. Ty tři hvězdičky proto berte spíš jako 70%.(23.2.2011)

• - Hůl, kterou dostal Lawrence (Benicio Del Toro) ve vlaku od starce, údajně pochází ze Gevaudanu, francouzském regionu, kde podle zdrojů v šedesátých letech 18. století řádil přerostlý vlk, udajně vlkodlak. (kabeck)

• - Vlčí design Benicia Del Tora vytvořil maskér Rick Baker, držitel Oscara za film Americký vlkodlak v Londýně. Baker má mimo jiné na svědomí přeměnu Michaela Jacksona v jeho filmu Thriller. (mahler)

• - Film měl režírovat Mark Romanek, ale měl jinou představu o rozpočtu než producenti. (Hal_Moore)