Reklama

Reklama

Putování s pravěkými monstry

(seriál)
  • Velká Británie Walking with Monsters (více)
Velká Británie, 2005, 1 h 27 min (Minutáž: 29 min)

Hudba:

Ben Bartlett

Hrají:

Kenneth Branagh (vypravěč)
(další profese)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Toto je naše Země před 4 miliardami 400 miliony let. Je to planeta plná toxických látek, na které život nemá nejmenší šanci. Potom se ale náhle všechno změnilo. Do Země narazila další planeta... Thea. Materiál obou se po nárazu spojil a dal vzniknout novému kosmickému tělesu - Zemi, jakou ji známe dnes. Theu máme dodnes pod našima nohama... a její menší část nám pluje nad hlavou. Ano, je to náš Měsíc. Z kosmického hlediska brzy poté se zformovaly na Zemi oceány a vytvořily se tak podmínky pro vznik života. Začínalo se rozhodovat o tom, kdo bude jednou na Modré planetě vládnout.

Trojdielny dokumentárny seriál nás zavedie do doby vzniku našej planéty. Priblíži nám vznik a vývoj života na Zemi, jej prvých obyvateľov, ktorí svojím príšerným vzhľadom vzbudzujú strach a hrôzu. Postupný vývoj týchto bizarných tvorov vytvoril základný plán nielen pre naše telo, ale i pre všetko živé v súčasnosti.
1. časť  Pred 530 miliónmi rokov na súši našej planéty nič nežilo, no v oceánoch bola situácia celkom iná. Život sa tu pomalým a rovnomerným tempom vyvíjal už milióny rokov. Moria sa hmýrili jednoduchými tvormi s mäkkým telom a naslepo sa nechávali unášať prúdmi. V pobrežných plytčinách sa evolúcia začala v tých časoch zrýchlovať. Dravce sa po prvý raz zahrýzajú do svojej koristi. Jedným z prvých superpredátoro na zemi bol Anomalocaris. Táto obluda vďačila za svoj úspech úžasnému evolučnému míľniku - očiam. Na prvý pohľad vyzerali zvláštne, ale neboli ničím výnimočné. Oči sa vyvinuli aj mnohým iným morským predátorom. A takisto ich koristiam. Dôsledky boli ďalekosiahle. Schopnosť v idieť a reagovať na nepriateteľa odštartovali "preteky v zbrojení" medzi lovcami a lovenými. Tento zápas pokračuje dodnes a je najdôležitejšou silou, ktorá ovpyvňuje rozmanitosť života.
2. časť  Praryby, naši najstarší predkovia, postupne unikli svojim opancierovaným nepriateľom, článkonožcom. Vyvinuli sa u nich končatiny a pľúca a prvý raz vystúpili na suchú zem. Nevzďalovali sa však príliš ďaleko od zradných vôd. Naši obojživelní predkovia spravili ďalší obrovský pokrok. Vyvinuli sa z nich prvé plazy. Museli sa však postaviť iným obrom - obludám, ktoré miesta okolo vodných plôch považovali za svoje územie. Ich zrod umožnili rozsiahle močiarne lesy, ktoré pred 300 miliónmi rokov pokrývali väčšiu časť Zeme. Viac ako jeho tretinu vzduchu tvoril v týchto častiach sveta kyslík. Bolo ho oveľa viac než kedykoľvek v histórii Zeme. Na kyslík bohatá atmosféra tak umožnila evolúciu nových, ozrutných dravcov. Článkonožce sa vrátili. Boj o nové územia na Zemi ďalej pokračoval na súši.
3. časť  Po miliónoch rokoch evolúcia naši vzdialení predkovia zaplnili oceány, aby neskôr vyliezli na suchú zem. V močiaroch vzdorovali obrovskému hmyzu, až sa vyvinuli do obrovských, po zuby ozbrojených foriem plazov. V určitom období vývoja sa všetky kontinenty na Zemi spojili do jedného cesku a vytvorili gigantickú pevninu zvanú Pangea. Boj, ktorý živočíchy tak dlho zvádzali, začal byť viac než len zápasom medzi predátorom a korisťou. Celá planéta totiž vstúpila do krízy - masívny nárast vulkanickej aktivity začína prehrievať atmosféru. S takými vysokými teplotami sa ešte život na Zemi nestretol. Púšte sa každým roko stále viac rozširovali. Globálne sucho začalo vymázavať milióny roky evolúcie. Postupne spôsobí vyhladenie 90 % života na Zemi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (52)

otaznick 

všechny recenze uživatele

Dokument spíš rodinného typu, který zaujme mnoha neznámými druhy a akčností, která má za úkol spíš bavit než poučit. Raději se podívám přímo na vysvětlení vědců, jak k jednotlivým poznatkům dospěli. Největší úlet je ovšem vysvětlení největšího známého vymírání druhů na konci prvohor jen jako důsledek extrémního sucha (vymřelo i přes 90% mořských druhů). ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Ďaľší z rady dokumentárnych seriálov BBC, ktorý nadväzoval na úspech Putovania z dinosaurami (spracoval rovnaký režisér). Triky sú značne okaté (nominácia na cenu BAFTA) a človeku sa tiež až nechce veriť koľko všemožných druhov živočíchov žilo v praveku, hudobné spracovanie je dobré, len škoda, že vznikli iba tri diely. ()

Reklama

helrohir 

všechny recenze uživatele

Dva predošlé dokumenty zo série "Walking with..." sú jedným z mojich najobľúbenejších programov podobného druhu, ktorým som podľahol už ako dieťa. Tento akýsi "prequel" k dinosaurom je do určitej miery tiež zaujímavým počinom, ale nenadchol ma úplne na 100%, ako tomu bolo v predchádzajúcich prípadoch. Jednak sú jednotlivé epizódy vyskladané útržkovitým spôsobom miesto súvislejšej príbehovej rodiny, a taktiež ma sklamalo, že tie epizódy sú len tri. Ale koho bavili dinosaury či praveké zvieratá, určite si rád pozrie aj túto sériu. 75%. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Něco tomu chybí. Minimálně podobně hutná tečka, vyvrcholení, jakým byl asteroid v Dinosaurech nebo příchod člověka v Pravěkých zvířatech. Tady je tečkou příchod dinosaurů, kde snad použili původní záběry z prvního Putování, a to nějak není ono. Možná mohla být větší akcentace permského vymírání. Zdá se mi, že potenciál prvohovor nebyl vůbec využit a bylo to vzaté ještě z většího rychlíku, než předchozí série. Tato minisérie se soustředí na živočichy a rostliny, což je zřejmé, ale přesto mi přijde jako škoda, že nedostávají větší prostor klimatické změny a geologie, které s vývojem organismů úzce souvisí a v prvohorách jsou neskutečně zajímavé. V této sérii mi také připadalo nejvíc na mysl, jak je to všechno vycucané z prstu a jak je všechno sebevědomě prohlašováno bez sebemenšího zaváhání. Už jen ten začátek s Theou. Myslím, že se tomuhle dokumentu budou za padesát let hodně smát, podobně jako se smějeme ztvárnění dinosaurů v těch nejstarších filmech. Navíc se scénáristé ani moc nepředvedli ve vymýšlení jednotlivých minipříběhů, je to víceméně to samé. Já vím, že se příroda opakuje, ale takové emoce jako v případě Ornitocheira z Putování s dinosaury, nebo dokonce Big Ala, tu zkrátka nejsou. Taky tu jsou použity stejné fóry, že dravec se žene za svou obětí, jenže v tom dravce sežere ještě něco většího atd. Slabinou oproti předchozím sériím je i hudba. U Dinosaurů a Zvířat mě u ní skoro mrazilo, tady vůbec. Efekty také nezazářily v porovnání s tím, jaká to byla v roce 1999 bomba, jsou efekty Monster úplně stejně kvalitní jako Dinosaurů, akorát tvůrci mnohem méně sahali po reálných modelech, takže výsledek působí více digitálně a uměle. Nicméně je to i přesto zajímavý, až moc populárně vědecký, dokument, který je nejcennější ve zvoleném tématu, protože dokumentů zabývajících se tímto obdobím je žalostně málo. ()

tom88 

všechny recenze uživatele

Dobrý a náučný dokument o jednej z mojich naj tém. Komentár je klasicky suchý a náučný, grafika je raz fajn a potom zase otras, ale v podstate je to slušná podívaná, v ktorej sem tam nejaká ta scéna začne časom nudiť (mňa napr. pod vodou). Každopádne ak niekoho zaujíma prehistória, jednoznačne odporúčam. 75% ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Fosilie exemplářů rodu Cooksonia, jedné z nejstarších známých cévnatých (plně suchozemských) rostlin pocházející z období svrchního siluru, byly objeveny také na území ČR. Jedná se o druhy Cooksonia bohemica a Cooksonia barrandei. Oba druhy pocházejí z Barrandienu, oblasti rozkládajíc se v okolí Berouna zahrnující i CHKO Český kras a s bohatým výskytem zkamenělin staroprvohorní mořské fauny. Jejich objevitelem byl francouzsko-český geolog a paleontolog Joachim Barrande. Konkrétně makrofosilie druhého jmenovaného druhu byla nalezena na lokalitě Barrandova jáma u Loděnic. Rostlina podle současných studií již disponovala cévními svazky ve stonku, oddenkem místo kořenů a rozmnožovala se výtrusy podobně jako mechorosty a kapraďorosty. (Marasuchus17)

Reklama

Reklama