...a odpusť jim jejich viny

(studentský film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Drama
Československo, 1992, 13 min

Příběh muže, který šel cestou svého svědomí. Film Studia FAMU. (oficiální text distributora)

sator

Inženýr Drakl se před svou vilou loučí s manželkou a synkem. Chlapci pro radost vyrobil rachejtli, kterou v zahradě odpálí. Po návratu ze služební cesty je těžce otřesen. Kdosi - zřejmě lupič - zavraždil ženu i dítě. Jen stará služka nebyla tu noc v domě. Policie se snaží ale stop je málo. Je nalezen i možný pachatel - kriminálník Hofner. Vyšetřovatel ale Drakla upozorní, že chybějící svědci a chatrné důkazy zřejmě neumožní zločince odsoudit. Otřesený muž se rozhodne. Požádá o možnost navštívit lupiče ve vazbě. Služku propustí, v domě zakryje nábytek a zabalí si jen malý kufr. V dlouhém kabátě a v klobouku vstoupí do věznice. V cele nabídne zločinci mezi čtyřma očima obchod. Za přiznání viny, které nemůže u soudu využít, mu poskytne možnost nového začátku. Vězení opouští muž z tváří v límci a krempou hluboko do tváře. Drakl s kamennou tváří sedí v cele. Hofner kráčí k nádraží. Má Draklův snubní prsten, kufřík s penězi i tabatěrku plnou cigaret. Na nástupišti si ho všimne malá holčička. Hofner si sedne spokojeně na lavičku a zapálí si. Vzápětí cigareta vybuchne a muž začne neuhasitelně hořet. Před soudem Drakl svoji vinu přizná, ale necítí žádnou lítost. ()

• Název filmu je parafráze na část z Bible – Matouš 6:12–15 a také na část modlitby Otčenáš: „A odpousť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům.“ (sator)