Výchovný tábor

Výchovný tábor

Thriller / Psychologický

USA / Kanada, 2007, 95 min

Agatha Dominik, John Cox

Máte doma nevychovaného spratka, namachrovaného puberťáka nebo prostě jen problémového dospívajícího jedince? Pošlete ho do jednoho takového "výchovného" tábora na ostrově Fidži. Překvapilo mě, že film je natočen na motivy skutečných událostí, resp. že instituce podobného typu opravdu existovaly a stále asi ještě existují. Potenciál zajímavého námětu tady byl pro potřeby filmu využit asi dostatečně (čímž neříkám, že úplně beze zbytku), snad jen konečné vyústění mohlo být trochu tajemnější a nápaditější. Jinak jsem ale spokojen a rád zvednu průměr sice slabšími, ale pořád slušivými 4*. 70%(6.9.2008)

Pokud podle popisu děje očekáváte nějaké drsné brutální psycho, nejspíš budete zklamáni. Dokonce ani postava vedoucího tábora není natolik démonická, jak by pod "vedením" Petera Stormaea mohla být. Peter se do podobných rolí skvěle hodí a škoda, že v této nedostal tolik prostoru pro své šílené projevy. Půvabná Mila Kunis alespoň dokáže upoutat pozornost více než slabý děj, ve kterém se po většinu filmu neděje téměř nic, co by Vás šokovalo, při čem by Vás zamrazilo nebo ve Vás vzbudilo vůbec nějaké emoce. Pár scén mi také přišlo nelogických a nevěrohodných. Příklad: Tábor se nachází na Fidži, tudíž při stavbě museli předpokládat s častými vichřicemi i průtrží mračen, ale mladiství pobývají v okny nekrytých "ubikacích" a chrání je v podstatě jen "látkové" pokrytí. Takže jednou začne trochu víc pršet i foukat a jejich pohodlné domečky se rozpadnou, takže všichni musí začít vše znovu dávat dohromady. To tam ještě nikdy taková průtrž nebyla? Nebo: Dívka Trina odhalí, že prováděla orální sex mužům, aby získala drogy, nebo co, poté v rámci "výchovné" scény nadává Sylvii do děvek a uráží ji. Poté Trinu znásilní a Sylvie nadává tomu, kdo jí to udělal se slovy: "Vždyť je to ještě dítě." Hodně protřelé dítě tedy:) A vrchol byl, když jeden hoch pojmenoval tamní situaci slovy: "Máme tady horší podmínky než ve vězení." Asi hodně rozmazlení teenageři. Měli tam teplý byt a stravu:) Hoši běhali po pláži, dívky sadily, měli kde spát, měli relativně volný pohyb, byli na čerstvém vzduchu. Občas následovala poněkud drsnější lekce, ale jinak nechápu, na co si stěžovali:) A ten závěr hodný Hollywoodu alias Osvobození "zajatců", kteří radostně unikli z brutálního zajetí a slaví nově nabytou svobodu a přemožení diktatury. To už bylo moc:)(22.7.2012)

• Lyli

Trapný televizní film o výchovném táboře (to byste nečekali, co??). Tohle nezachránila ani Mila Kundis. Positivum? Posledních patnáct minut je taková Planetka opic bez šimpanzů. No, i tak...nikdy víc.(8.11.2014)

• veronikav

Mohlo to být trochu složitější :-( Dost se dalo předvídat dopředu :-((8.1.2010)

Za ten závěr hvězda navíc, jinak je to natočeno dost nezáživně, chybí v tom více emocí, více vazeb a vtáhnutí diváka do příběhu. Jinak je to docela atraktivní, přestože leckdo čekal brutálnější obsah, on je i tak dosti drsný, hlavně po psychické stránce. Je nechutné, že takovéto tábory existovaly, existují a rodičové jsou samá nevinnost... Příběh působí moc účelově, málo přirozeně a vůbec důvěryhodně. Koukatelné, to ale je, což je u takovýchto filmu jednou z hlavních věcí. A celkově to zavání absurdní rovinou.(21.4.2011)