Výchovný tábor

Scénografie:

Zoe Sakellaropoulo

Kostýmy:

Renata Votrubová

Co přesně vám vadilo na režii? Co vám na tom přišlo směšnýho? Dobře, těžko se tomu dá odpárat pár nelogických zvratů a leccos vypadá bejt přehnaný (viz zbytečně afektovaná postava Jacka), nicméně na mě to zafungovalo. Před kamerou se sešlo pár talentovaných herců a samotná kamera byla syrová stejně jako všechno to, co snímala (což mi naprosto vyhovuje). Boot Camp navíc (ne)příjemně graduje a já se od stavu "však to je v jádru dobrá věc" dostal k unikátní kombinaci napětí a zlosti. Za mě v rámci možností spokojenost.(19.9.2012)

• slunicko2

Noční můra poctivého psychoterapeuta. 1) O jedné dobré věci se musím zmínit hned na začátku - film mě docela vtáhl do děje, nenudil jsem se. 2) Ovšem není mi moc jasné, co chtějí tvůrci filmu divákovi sdělit. Je to, k čemu ve filmu dojde, důsledek zásadně mylné koncepce Tough Love Boot Campů (možnost A) anebo je chyba ve špatné realizaci jinak správné myšlenky (možnost B)? Buď se má film postavit za jeden názorový pól nebo má dát divákovi jasný pohled a nechat na něm, ať si zvolí (možnost C). Mlhavé těžko čitelné jakoby rozmazané kontury mravního poselství, bylo-li jaké, mi ovšem žádnou z uvedených tří altenativ nenabídly. 3) Podobně nejasná je i úloha chlapce Bena (herecky přiměřený Gregory Smith). Zatímco on sám je mravně čistý, jeho jednání má stejné parametry pouze v případě, že idea převýchovného tábora je nesmyslná (možnost A). Sám totiž až do svého útěku nemůže spolu s divákem definovat možnost B. Snad by bylo možné takto odvodit, že tvůrci se staví proti podobným táborům principiálně. 4) Film se stejně tak mlhavě vyjadřuje i k další zásadní otázce. Kdo vlastně je odpovědný za chování mladých delikventů? Jsou to oni sami? Celý tábor je koncepčně postaven na principu, že ano. S tím jsou v hrubém nesouladu flashe, které ukazují rodinné zázemí, tuším asi pěti, teenagerů i konec konců ono sezení s rodiči v LA. 5) V celém filmu jsem viděl pouze dvě metody k nápravě delikventů - přísnou kázeň a kapku surové "hry", po nichž vždy (sic!) dochází k průlomu v sebevnímání. Nemohu si pomoci, ale jediné, co takto presentované psychoterapeutické působení může s určitostí přinést, je přetvářka a vnější poslušnost a poddajnost, chování, které spolehlivě zaručí cestu zpátky na pevninu. 6) Chtěl jsem původně film ocejchovat třemi hvězdičkami, ale postupně během psaní komentáře si uvědomuji, kolik je toho, co se mi nelíbí. Pár pěkných kluků to už nezachrání.(31.10.2010)

• morena.jea

Poznám dosť ľudí, ktorým by podobná prevýchova vôbec neuškodila.(18.11.2013)

Myšlenka dobrá, zpracování lehce zapomenutelné..(30.3.2013)

• WoWoW

Ehm, jak bych začal. Už vím Peter Stormare hrál dobře a námět nebyl zlý, ale to zpracování, to zpracování. No jednoduše jsem se místy hrozně nudil a nemůžu se zbavit dojmu, že pojem psychologický se trochu minul filmem.(7.10.2010)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Ben (Gregory Smith) oznamuje Sophii (Mila Kunis), že bude poslán z tábora domů, je mezi nimi viditelný natažený ostnatý drát, v dalších záběrech už tam ale není. (Nocturno culto)

• - Spoiler: Během rozhovoru mezi Dr.Hailem (Peter Stormare) a Loganem (Tygh Runyan) je vidět, že utopený Danny (Christopher Jacot) několikrát viditelně zamrká. (Nocturno culto)

• - Na jednom snímku prezentace Dr. Haila (Peter Stormare) na semináři v L. A. je možné vidět slovo "Responsability". Takové slovo ale neexistuje, jeho správné znění je "Responsibility", v překladu "Zodpovědnost". (Cheeker)