3:10 Vlak do Yumy

3:10 vlak do Yumy

Vlak do Yumy

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

KONEČNĚ! Tak dlouho jsem čekal na skutečně dobrý western, až jsem si myslel, že už nikdy žádný nepřijde. Ale přišel! Ano, bylo tam možná pár sporných momentů v ději, ale to je snad SAKRA v každém westernu, tak nevím proč se v tom tady někteří rýpete - dobré jídlo taky vyhodíte celé jen proto, že na kraji talíře leží vlas?! Western je prostě specifický žánr a já na něj nenahlížím jako na sci-fi, krimi apod., ale jako na western a proto mu odpouštím i občasné minely. Ale k věci: Russell Crowe je týpek pro westerny jako dělaný a tahle role byla psaná přesně pro něj, to ať mi nikdo neříká, že ne. Velice mile překvapil Christian Bale, kterého mám zafixovaného jako ulíznutého elegána, což tady určitě nebyl. Jeho postava byla tak nějak "ze života", skutečně se mu dalo uvěřit snad vše (Benu Wadeovi a.k.a. Russellu Crowovi už tak ne). Zaujal mě i rovněž typově přesný Ben Foster, který si roli zabijáka skutečně užil se vším všudy. K absolutní dokonalosti chybí fakt málo, každopádně ovšem dávám za pět!(23.11.2012)

Tento film mal veľký potenciál. Ten sa však premrhal. Westerny mám rád a veľmi som bol na film zvedavý. Zvučná hlavná herecká dvojica, kvalitný režisér, 79% a nominácia na dvoch Oscarov, od tohoto všetkého som si sľuboval kvalitný filmový zážitok. Ale ten scenár, nelogické veci, nuda tiahnuca sa celým filmom a slabý príbeh, to sú hlavné a neodpustiteľné zápory. Film, z ktorého mi toho veľa v pamäti nezostane. 6/10(27.1.2008)

Jako fanda John Wayna i Clinta Eastwooda jsem upřímně doufal ve stylovější návrat mrtvého žánru. Je to sice nadprůměr, ale na to, že dostal Mangold solidní peníze a Balea s Crowem, mohl předvést daleko víc. Čekal jsem alespoň nějaké pomrknutí nebo jednu ultimátní sekvenci. Takhle by to u mě prošlo, kdyby se točilo pět westernů za rok a ne jeden. 7/10(24.11.2007)

Western ako víno. Konečne film, ktorý vo mne dozrieva smerom k pozitívnejšiemu hodnoteniu (na rozdiel od filmov ako napr. Sweeney Todd či I Am Legend, ktoré s odstupom času vnímam čoraz negatívnejšie). Prekvapilo ma, aké to bolo akčné - hlavne v porovnaní s pôvodným, takmer čisto konverzačným filmom. Toto je proste krvou zafŕkaná westernová strieľačka s hromadami mŕtvol. Dobre natočená, dobre zahraná a s výbornou hudbou. A je to klasika, žiadne experimenty so žánrom. Síce moderne poňaté, ale pritom využívajúce tradičné westernové schémy - čo mňa osobne náramne potešilo. Výhrady smerujú k scenáru - niektoré dialógy sú trošičku jalové (hlavne na začiatku filmu), občas zarezonuje nemiestny pátos. Záverečný masaker a jednanie postáv sú mierne WTF, ale len na prvý pohľad. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, zistíte, že presne k tomuto to smerovalo a presne takto musela byť "tá hra dohratá". 8/10 a možno vo mne dozrie na viac.(23.2.2008)

Malost Christiana Bale vs. charisma Russella Crowea. James Mangold umí sice točit zručně, ale ne dost dobře na to aby využil potenciál příběhu a plejády kvalitních herců a díky tomu je konflikt vraha/lupiče a zchudlého rančera zcela nevyužit. Pomyslný souboj o kvalitní novodobý western tak u mě zatím vyhrává PROPOSITION. VLAK DO YUMY je sice pořád hodně dobrý, nicméně zabolí fakt, že v rukou schopnějšího vyprávěče by se z něj mohla stát dokonalá podívaná. 80%(20.8.2008)