3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Perfektně ozvučená, výtečně sestříhaná a moc hezkou kamerou nasnímána Yuma uhání po dobře známých planinách. Škoda jen, jak často uhání s těžkopádností starého kulhavého valacha, kterého, když zaržá, máte chuť utratit. Těch pár westernů, které mám opravdu rád, něčím ční nad ostatní, většinou navíc chutnají po špagetách, jinými slovy žánr sám o sobě zrovna nezbožňuji a veškerá, sebevíc úporná snaha nespojovat s ním Yumu, přišla vniveč. Co s ní? Hvězdička za technické zpracování (včetně velmi poslouchatelného soundtracku Marca Beltramiho), dvě hvězdičky za dvě prvoligové herecké hvězdy a půl hvězdičky za Wadeův střízlivý přístup k životu: „Tommy byl slabý. Tommy byl hloupý. Tommy je mrtvý“. Je mrtvý i „čistý“ western? Asi ano. A tvůrci nechť jsou té lásky a nechají jej odpočívat v pokoji. 75% Zajímavé komentáře: Lima , RAiken, petero, JBLamb(16.3.2008)

Síla tohoto westernu je především v jeho jednoduchosti a zvolené základní premise (vykradený motiv z Tenkrát na Západě se stavějící železnicí a farmě stojícím ji v cestě je odsunut na vedlejší kolej), což je pro režiséra Jamese Mangolda ideální. Není to nijak zázračný tvůrce, ale pokud má k dispozici dobrý scénář a kvalitní hereckou sestavu (Crowe nad Balem jasně dominuje), dokáže zrežírovat film, který vás zaujme hned od prvního záběru a i přes těch pár much (lehká ne-přímo-do očí bijící změna charakteru jedné z hl. postav) budete napnutí až do konce. Možná se někomu vkrádá do mysli rčení "Jednooký mezi slepými králem", ale 3:10 to Yuma obstojí i tak. Ačkoliv je pravda, že jsem měl ohromnou radost, opět vidět drsné chlapy Divokého Západu po sobě střílet, i přes kulku v hrudi se tvářit jako by nic a nakonec možná udělat správnou věc.(16.10.2007)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Hudba, Zvuk(22.1.2008)

..kolik je hodin? Asi 10 minut po třetí…. Špičkové obsazení, kde vyniká herecká různorodost Ch.Bale a drsňáctví R.Crowe je jen třešničkou na zajímavém příběhu s vydařenou zápletkou. Na western možná příliš ,,komerční“, ale lidi se chtějí bavit! Štve mne, že nevím komu držet pěsti a přitom jsem smířen s tím, že umře. Kdo? Schválně… zatracený vlak, nikdy na ně nebyl spoleh…. P.S.:A tak překvapující je pro mne jen fakt, že film uvedl na náš trh Intersonic. Ale třeba i zde se blýská na časy….(6.9.2008)

Velice solidně natočený film, jež se dějem i postavami upomíná na klasické westerny, avšak režií mnohem více připomíná (ne zcela špičkové) akční filmy současnosti než Tenkrát na západě. Mezi hlavní plusy patří to, že Yuma ve svých dvou hodinách opravdu nenudí, tempem se netáhne jak smrad, ale přitom si vyhraní pár míst čistě pro zesílení atmosféry. Mužům s kolty proklatě nízko nechybí charisma, a tak by od obrazovky odcházel spokojen i nejeden odpůrce žánru, kdyby stihl odejít 15 minut před koncem... Příšerný závěr skutečně raději ignoruji. 7/10(14.2.2011)

• - Když Ben Wade (Russell Crowe) cituje z "Bible" z knihy Přísloví z kapitoly 21., spojí dva verše dohromady. Z Přísloví, z kapitoly 16, verše 25 uvádí: "Někdy se člověku zdá cesta přímá..." a z knihy 1. Paralipomenon, z kapitoly 28, verše 9 uádí: "... Hospodin zkoumá srdce..." Filmová citace proto není správná. Ve scéně, kdy cituje "Bibli" poprvé, konkrétně Přísloví, kapitolu 13, verš 3: "Kdo střeží svá ústa, chrání svou duši, kdo příliš otvírá své rty, na toho přijde zkáza," je citace přesná. (Kuny27)

• - Při vybíhání z tunelu po přestřelce má maršál (Luce Rains) odznak na jiné straně než předtím. (montywalsh)

• - V 8.minutě, kdy bandité přepadávají dostavník, obsluhují kulomet dvě osoby, z nichž jedna je zastřelena. V dalším záběru o minutu později je však dobře vidět, že za kulometem je opět dvojice. (WillyMarks)