3:10 Vlak do Yumy

3:10 vlak do Yumy

Vlak do Yumy

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

O tom, že žánr western ještě naštěstí není úplně mrtvý a že jako spící vulkán jen dřímá a občas vyvrhne trochu vroucího magmatu, se divák může přesvědčit třeba právě v momentě, když nasedne na 3:10 Vlak do Yumy... Není to sice úplný vrchol žánrového ranku, ale o renesanci žánru se skutečně jedná... Všechna ta železná pravidla a zákonitosti westernu (jde o remake stejnojmeného snímku z roku 1957), charaktery hrdinů, čest, která zastiňuje vše ostatní v motivaci jednání postav a která sbližuje oba dva protipólné světy - svět desperáta Bena Wadea i charakterního rančera Dana Evanse, příznaková mizanscéna, skvěle zvládnutý casting... Za vyzdvižení stojí především čistota žánru, James Mangold se nesnaží western uchopit z pozice postmoderního tvůrce, nehraje si ani neexperimentuje s narací, nehledá nové modely vyprávění a směr, kam by daný žánr svým snímkem posunul, ale naopak zůstává na dobře známých pozicích a snaží se z nich vytěžit maximum...a nutno uznat, že se mu to daří... Uznávám, že s inkriminovaným sporným závěrem jsem měl trochu problémy i já, ale v intencích žánrového schématu a kontextu sémantiky příběhu jsem ho přijal... ano, takhle má vypadat a končit western...svět nedostižných ideálů mužského charakteru...každý nemusí být hrdina...ale zemřít musí každý muž čestně! Podobné filmy: Proposition, Nesmiřitelní, Bledý jezdec, Psanec Josey Wales, Cesta za záchranou / 3:10 to Yuma(6.4.2008)

Atmosféricky a herecky na výši, avšak po stránce režie absolutně sterilní remake, přes jehož koleje vlak zábavy projede jen v několika akčních momentech, a to je pro mě trochu málo. Mangold dokáže pracovat s hvězdami formátu Crowea či Balea, ale má těžké problémy dostat ze sebe něco víc než průměrného vypravěče, který když se chytne scenáristického vagónu s odpálenými brzdami, skončí akorát na hromádce šrotu na vrakovišti. Na Yumu si za dva měsíce vzpomenou tak akorát westernoví sběratelé, nikoliv ti, kteří si přejí resurekci mrtvého žánrové koně.(28.2.2008)

I přestože tohle rozhodně není moje krevní skupina, nenudil jsem se. A to je u westernu co říct. Bohužel to, že film skončil po hollywoodsku, mi brání dát plný počet.(31.1.2009)

Malost Christiana Bale vs. charisma Russella Crowea. James Mangold umí sice točit zručně, ale ne dost dobře na to aby využil potenciál příběhu a plejády kvalitních herců a díky tomu je konflikt vraha/lupiče a zchudlého rančera zcela nevyužit. Pomyslný souboj o kvalitní novodobý western tak u mě zatím vyhrává PROPOSITION. VLAK DO YUMY je sice pořád hodně dobrý, nicméně zabolí fakt, že v rukou schopnějšího vyprávěče by se z něj mohla stát dokonalá podívaná. 80%(20.8.2008)

Veľká škoda. Dobre zahraté herecké party, krásne kamerové kompozície, ovšem neuveriteľne blbý scenár s motiváciami postáv, ktoré idú zcela proti zdravej logike bez čo i len trochu uveriteľnej opodstatnenosti. 5/10(21.10.2007)