3:10 Vlak do Yumy

Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

Western / Drama / Akční

USA, 2007, 122 min

Myslím, že už jsem to v nějakém komenáři psala, ale filmů, u kterých mi tečou slzy ale zároveň se umívám, moc není! 3:10 je jedním z nich! A asi jsem padlá na hlavu (žádná novinka), ale mě konec nepřišel tupej a už vůbec né nerealistickej, popravdě jsem to čekala :) Russell Crowe mě opět utvrdil v tom, že je vynikající herec.. Tady si zahrál "gentlemana", ale zároveň nejhledanějšího zločince divokého západu. Proti němu se "postavil" rančer Christian Bale, který mě také opět přesvědčil, že je to herec hodný filmového plátna. Příběh vypráví o jejich spletité cestě k vlaku do Yumy, při které si vzájemně ovlivní život..:o) A tak si mě tento příběh získal :) za 80% SPOILER: Jediné co mi přišlo nerealistické: "To si opravdu ti banditi mysleli, že Wade (nejhledanějšího zločince) převáží jediný muž??" ..A ten "jakoby Wade" si opravdu myslel, že když jim řekne kam ho převáží, že ho pustí?? naivka :)(7.6.2009)

Původně jsem na účet některých zdejších ohlasů chtěl poznamenat, že u klasicky střiženého westernu vzlykat nad absencí duchaplnosti je jako se posmívat Schwarzeneggerovi, že si nikdy nezahrál Hamleta. Jenže to jsem vážně nečekal, posledních 10 minut filmu mi totiž vzalo "vítr z plachet ironie" a málem přineslo bolest v oblasti krční páteře z nevěřícího kroucení hlavou. Potenciál byl zde přitom značný - fantasticky věrohodně působící reálie Divokého západu, působivý casting se všemi těmi neumytými, zarostlými ksichty a dvě herecké persony (Crowe, Bale), které svojí osobností a charismatem suverénně táhnou film až do samého....stupidního závěru. To, co se odehrává poslední čtvrthodinu (morální procitnutí kovaného hajzla, společný útěk na vlak atd.), ostudně zadupává předchozích 100 minut pečlivě budovaného napínavého vyprávění. Hloupost nejhrubšího zrna, kdy jsem při závěrečných titulkách hledal, jestli svojí scenáristickou troškou do mlýna nepřispěli i pánové z Monty Python, protože u zdejšího žánrového zařazení mi vedle slova ´Western´ chybí ještě ´Parodie´. Silné 3* za prvních 100 minut a nechme to tak být, budu dělat, že jsem si 15 minut před koncem odskočil na hodně dlouhou toaletu.....(27.11.2007)

Výborný western, určitě jeden z nejlepších jaký jsem poslední dobou viděl. Kovbojové přesně takový jací mají být drsní, neoholení a nemytí. Ústřední dvojice Christian Bale a Russell Crowe se mi velmi líbila a o jejich hereckém talentu se ani nemá cenu rozepisovat. James Mangold, i přes svůj nízký věk, nemusí nikomu nic dokazovat a svou úlohu zvádl na výbornou. Scénář není špatný, ale místy pokulhává, hlavně chování postav v určitých chvílích se dalo řešit lépe (můj názorn, někomu to může přijít v pořádku :). I když jsem od konce čekal hodně, tak tohle bylo velmi nečekané a myslím, že "překvapených" nác bylo více :).......(25.10.2007)

Tak po pravdě mě western nikdy příliš nezajímal, ale na 3:10 Vlak do Yumy jsem byl vcelku zvědavý jak se to s tím vším vyvrbí. Jediné co mě na tom všem těšilo bylo sledovat skvadru solidních herců, kteří si hraní užívají a fakt, že western je nakonec přecijen nesmrtelný žánr, který potěší plno lidí, u nás minimálně odkojené Vinetůem. Každopádně má film spád, je příběhově celkem neobvyklý a hlavně originální a i když dávám jen tři hvězdy, netvrdím, že film nestál za to, jen je prostě pár filmů, které mě nezaujmou, ať se snaží jakkoliv. A svět divokého západu je právě zdarným příkladem.(23.7.2008)

Malost Christiana Bale vs. charisma Russella Crowea. James Mangold umí sice točit zručně, ale ne dost dobře na to aby využil potenciál příběhu a plejády kvalitních herců a díky tomu je konflikt vraha/lupiče a zchudlého rančera zcela nevyužit. Pomyslný souboj o kvalitní novodobý western tak u mě zatím vyhrává PROPOSITION. VLAK DO YUMY je sice pořád hodně dobrý, nicméně zabolí fakt, že v rukou schopnějšího vyprávěče by se z něj mohla stát dokonalá podívaná. 80%(20.8.2008)

• - Nedokončená budova, kterou Wade a Evans během závěrečné přestřelky probíhají, původně dokončena být měla, ale produkci na její dostavbu již nezbyly peníze. (Matty)

• - První klapka padla 23. října 2006 a poslední 20. ledna 2007. (Bauer)

• - Při vybíhání z tunelu po přestřelce má maršál (Luce Rains) odznak na jiné straně než předtím. (montywalsh)