Robin Hood
-
Robin Hood
-
Robin Hood
Akční / Drama / Dobrodružný
USA / Velká Británie, 2010, 140 min (Director's cut: 156 min)
Režie:
Ridley ScottHudba:
Marc StreitenfeldHrají:
Russell Crowe, Cate Blanchett, Max von Sydow, William Hurt, Mark Strong, Oscar Isaac, Danny Huston, Eileen Atkins, Mark Addy, Matthew MacFadyen, Kevin Durand, Scott Grimes, Douglas Hodge, Léa Seydoux, Robert Pugh, Gerard McSorley, Bronson Webb, Denis Menochet, Luke Evans, Steve Evets, Jonathan Zaccaï, Ruby Bentall, Simon McBurney, Arthur DarvillPlakáty
Obsah
-
Britské ostrovy nebyly ve 13. století optimálním místem k životu. Už tak chudá země ještě financovala ambiciózní křížové výpravy svého krále Richarda. V řadách jeho vojsk hájil problematickou čest Anglické koruny i bezejmenný lučištník Robin (Russell Crowe). Ten se stane očitým svědkem smrti krále při obléhání francouzského hradu a spolu s několika kumpány se rozhodne na vlastní pěst dostat se po letech trmácení světem co nejrychleji domů, do Anglie. Ocitá se v hrabství Nottingham, které ovládá bezskrupulózní šerif (Matthew Mcfadyen). Málokdo se mu dokáže vzepřít, jednou z výjimek je Lady Marion (Cate Blanchett), která spravuje panství svého tchána (Max von Sydow), zatímco její muž bojuje za krále. Situace se ještě zhorší po Richardově smrti, když na trůn nastoupí slabý král Jan s dvorním našeptávačem Gisbornem (Mark Strong), který tajně osnuje francouzskou invazi do země. Ve chvíli nejvyšší nouze ale přichází doba hrdinů. Hrdinů jako je Robin. Muž, který se pokusí naplnit prázdné pojmy jako právo, spravedlnost a národní hrdost. (oficiální text distributora) -
Středověk nemuselo být špatné místo k životu. Hodně ovšem záleželo na tom, ke které vrstvě patříte. Obyčejní poddaní měli často život pod psa. Když nebyla válka, byl mor, když ne mor, objevila se neúroda, nebo vše najednou. Pokud byla úroda, přišly zvýšené daně, lapkové a zvůle šlechty. Schytali to skoro pokaždé. Ještě že měli statečného a poctivého ochránce Robina Hooda.
Hybnou sílu pověsti je třeba hledat o sto let dříve. Tenkrát v roce 1066 si Norman Vilém, zvaný Bastard Levoboček, usmyslel, že se stane anglickým králem. Svolal proto rytíře, nechal pokácet stromy, vyrobil loďstvo a vyplul do Anglie. U Hastingsu rozšmelcoval nepřátele a stal se anglickým králem. Poté rozdělil podle francouzského feudálního způsobu Anglii mezi své věrné Normany (směsice Vikingů a Francouzů) a původní obyvatelstvo (Sasy) uvrhl do podřízené opozice. Zahájil konfiskaci saského majetku spojenou s terorem. Teror prováděli i Vilémovi následníci a trval téměř sto let. Z těchto roků „saského temna“ pochází pověst o Robinu Hoodovi, který „bohatým bral a chudým dával“. Jádro pověsti je ovšem trochu jiné. Robin Hood nebyl středověký Che Guevara snažící se nastolit beztřídní společnost, ale Sas, nejspíše saský šlechtic. Odnímal Normanům nakradený majetek a vracel jej ožebračeným Sasům. V opulentnosti mínil Robin Hood navázat na starší film Ridleyho, pěti Oscary ověnčeného Gladiátora. (Shadwell)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (1 102)
-
Chupacabre
Zajímavě pojatý začátek a příběh o slavném hrdinovi, který vás zaručeně nezklame ... ale 100% si získá vaše srdce. Už ... už ... abychom se dočkali pokračování ...(14.9.2010)
-
tron
„Môžem vás všeličo naučiť...“ – „Napríklad?“ – „Viazať uzly.“ Je mi v podstate jedno, že ROBIN HOOD je prequel k zbojníckej legende a so slávnou anglickou postavou nemá na 90% vôbec nič spoločné. Je to na film, ktorý sa volá ROBIN HOOD, drzosť a v podstate podvod na divákovi, ale ako vravím, ak by to bol dobrý film, bolo by mi to v rámci možností fuk. Lenže nie je to dobrý film. ROBIN HOOD je zúfalý, nudný a ZLÝ film. Akčných scén máličko a čudne nakrútených/zostrihaných. Herci mizerní, ako Cate Blanchettová tak môj obľúbenec Russell Crowe sa sem vôbec nehodili a nenarážam len na ich vek. „Zámenný“ dej bol stokrát lepší v oveľa zábavnejšom PRÍBEHU O RYTIEROVI (oba napísal Brian Helgeland a hral v nich Mark Addy), hrdinove preslovy pred armádou smiešne, povestný scottovský „vizuál“ sa vytratil a zostala hnusná výprava. Hlúpe, naivné a zároveň prehnane komplikované, vôbec ma to nebavilo, nedojalo, nestrhlo. Mrazivé sklamanie, až som miestami nemohol veriť, že takí schopní tvorcovia boli schopní vraziť také veľké peniaze (Crowe bol zároveň producentom filmu) do takého podpriemerného scenára, ktorý sa prepisoval tak dlho, že v ňom nakoniec nezostal kameň na kameni. Zlatá dobrá verzia Kevina Costnera. Viac v mojej recenzii na recenzie.org: http://recenzie.org/historicky-film/411-robin-hood-4o-(3.11.2010)
-
KarelR
Prvních pár desítek minut jsem měl pocit, že se tenhle sequel Království nebeského přeci jen ponese v požadovaném duchu. Celkem slušná akce, očividně velké investice na každém kroku, zábavná parta ústředních hrdinů... vše přítomno. Jeden naštvaný záporák, jeden ledově klidný, jedna alespoň dobře hrající náhrada za Siennu Miller... taky fajn. Pak se to ale celé začne přetavovat do nemilého čekání na jednu velkou bitvu, ze kterého rychle mizí zajímavé dějové linky, humor (Grimes a Durand vážně mohli dostat víc prostoru) i logika. Nebo se vážně dá celá Anglie přejet na koni za pár hodin? Největší slabinou se však ukáže být ona idea se zrodem legendy, díky které film vlastně skončí ve chvíli, kdy se začnete těšit na další vývoj událostí (jako kdyby Batman začíná skončil Wayneovým návratem do Gothamu - vypůjčený názor, ale sakra trefný). Nakonec je z toho tedy průměrná historická báchorka, ve které by po pár změnách jmen příběh slavného lukostřelce nikdo nepoznal a která ve vás akorát vyvolá chuť na hláškujícího Morgana Freemana s obřím mečem. Bojoval bych s novým Robinem Hoodem, ale to by muselo být proč. 6/10(13.5.2010)
-
B!shop
To bylo reci, jak to bude vse jiny. Robin bude zaporak, pripadne on a serif jedna osoba a podobny reci a ve vysledku velky hovno. Samozrejme, tvari se to desne historicky, ale porad je to ten starej znamej pribeh o Robinovi, kterej chce Marianu, bojuje proti serifovi a krali a vraci se do rozmrdany zeme z krizovy vypravy, je tu Lvi srdce, tlustej mnich, malej John a vsechny dobre znamy postavy. Jenze kdyz uz to vypada, ze si Robin zaleze se sirotkama do lesa a zacne okradat bohaty, tvurci si zrejme v ten moment uvedomili, ze by to chtelo nakou zmenu a tak jsme kuli tomu nuceny sledovat dlouhy sceny, ve kterejch si Marion zvyka na Robina, ten stale dokola ukazuje, jakej je to spravnak, pomaha vesnicanum a na poli a ve vysledku je tak film vlastne bitva, hodinova pauza, druha bitva. Jasne, je tu par mensich potycek, ale poradny bitvy jsou tu jen dve, uvodni skvely dobyvani hradu a zaverecna. Ne, ze by to vylozene vadilo, ale kdyz uz tu mame historickej velkofilm, mohli by se rubat castejc. Jinak natoceny to je samozrejme naprosto spickove, hudba je taky perfektni a herecky obsazeni ukazkovy. Je sice fakt, ze zaporaci nejsou buhvijaky, ale vylozene k smichu taky nejsou, Crowe konecne shodil pupek, nabral naky to kilo svalu a svym charisma tahne celej film, jen mi pride, ze na roli typka, co pobiha v kamasich po lese je trochu starej. To se ostatne da rict i o Blanchett, ktera vypada uz trochu jak vyzobana slunecnice a navic nema moc co hrat. Ale prekvapive mi ani nijak zvlast ta volnejsi prostredni cast nevadila a tech 150 minut jsem se vubec nenudil a uzil si dalsi, sice vicemene stejnej, ale rozhodne povedenej prirustek do Hoodovsky legendy.(8.11.2010)
-
novoten
Slíbil nám příběh vévody z Nottinghamu, pak dvojroli pro Russella a nakonec nechal po trailerech vzpomenout na Gladiátora. A tam Ridley Scott naštěstí i zůstal. Robin Hood totiž vypráví o revoltě, ale není patetickým eposem o vítězství ušlechtilých hrdinů. Je opatrně romantickou vzpomínkou, ale ne pohádkou o Robinovi a Lady Marion. Ale co je hlavní, je příběhem pár správných chlapů a drsným zrozením legendy. 90% pro první zhlédnutí. Director's cut může být Scottovým mistrovským loučením.(14.5.2010)
-
EdaS
Zbytečné možná, špatné určitě ne. Překvapivě příjemné tři hvězdy. Že to zachraňují hlavně herci a rejža, je asi zbytečné zmiňovat.(24.5.2010)
-
BadoXXII
Nikdy nehodnotím pri historických filmoch ich historickú presnosť. Jedná sa predsa o pohľad tvorcov filmu na danú dobu, postavy a udalosti. Kde máte istotu, že tým, čím vás kŕmia na školách a v učebniciach je 100% zodpovedné skutočnosti? Takže tieto koniny ja do úvahy neberiem. Robin Hood má však problém. SCENÁR! Nie je dobrý. Prečo? Je príliš skratkovitý, príliš umelý. Ja som tomu všetkému neuveril. Atmosféra je dobrá a vizuál je prekrásny. Osud postáv je mi však ukradnutý. S Robinom som necítil ani na sekundu. Gladiátor ma vedel vyburcovať, tu som len čumel a čakal, kedy sa už niečo zaujímavé udeje. A žiadne pokračovanie prosím! Scott je inak filmový génius a mám ho rád. Dlho už však žiť nebude a preto by sa mal ešte zamerať na zaujímavejšie projekty. 6/10(10.9.2010)
-
Flipper
Neskutočné spoilere: Robin Hood ako 1.žolďák, ktorý s kámošmi dokáže už v roku 1199 pracovať s výbušninami (patentovať si ho dal Nobel až v roku 1866, čiže zmeškal dobu :p). 2. výherca prvej ceny v lotérií "vyhraj noc s Cate Blanchett" 3.rečník a hlas ľudu, občanov ktorí sú nespokojní s momentálnou politickou situáciou. 4.farmár, ktorý by aj dušu dal za barančeka, 5.hrdinský veliteľ a taktik a v neposlednom rade významná postava boja Angličanov proti Frantíkom. Bol všetkým možným, len nie tým charizmatickým a vtipným zlodejom, ktorého sme chceli. Ridley jeho osobnosť natiahol ako žuvačku, že by ma neprekvapilo, keby tvrdil, že Robinov kašeľ rozohnal demonštráciu v Číne. Dva a pol hodiny si miesiť cesto na hlavný príbeh (ktorý neuvidíme), je ako keby sme sledovali videozáznam dovolenky Petra Parkera a tety May na dovolenke v Hamburgu. A ozaj volal aj Batman, že chce naspäť svoj chrapľavý hlas.(2.9.2010)
-
Viktooorka
Dejte Scottovi peníze a udělá Vám z legendy legendu. Rozdělí „Anglii“ na dva tábory. Na ty, kteří ho budou nenávidět a na ty kteří ho budou vzývat. Z důvodu, že si Ridlík vypůjčil jméno (a) a vytvořil si příběh o Hoodovi sám. Na jednu stranu se odpůrcům nedivím, na druhou stranu Vás posílám do *píp*! Co je na tomto zpracování tak špatné? Už po několikáté se opakuji, ale když chci zabrouzdat do historie, vytáhnu si učebnici dějepisu či knížku. Od filmu chci pastvu pro oči, symfonii pro uši a nezapomenutelný zážitek pro srdce. Všechny tyto kritéria mi Scottík zařídil. Proč bych mu tedy neodpustila jeho inovaci? Odpustím bez problému a budu si užívat každou další projekci. A nesmím zapomenout na Crowea, který mi opět ukazuje to, co na něm zbožňuji (i když nikdy ne všechno :o) No a Mark Strong jako záporák též dokonalý. Bez sebemenšího zaváhání za mě 90%!! Mouchy snězte si mě :o) P. S. Zajímá mě Váš názor. Myslíte, že bude druhý díl o skutečné legendě, na kterou to Scott připravil?(14.5.2010)
-
Slasher
Hezký, sympaticky alternativně historický, jenže bohužel příliš málo akcí, dobrodružstvím a zajímavým dějem nabytý prequel k nesmrtelné sherwoodské legendě.(15.3.2011)
-
canakja
První 3/4 sem se víc než dějem kochal přírodou a exteriéry, víc než nemastnými herci kostýmy a než nechutnýma kecama o svobodě vcelku vydařenou středověkou atmosférou a hudbou. (Ne)překvapila mě poslední část filmu od podivného "vylodění v normandii". Obránce nečekáme, takže pod rouškou denního světla a jedinou skalou v okolí. Ještě to vzít minovým polem a vylodit se třeba do propasti, povodně nebo ohně. Jinak akce a la zachraňte plk. ryana. Ještě horší. Marion se vrhá do bitvy, dokonce i mnich žrout. Z cate se vyklubala kobyla a russell připomíná velkýho mírně obtloustlýho spravedlivýho fotra a la john wayne. Ani strong neustále nemůže najít formu, kterou měl ve stardustu. Nejsvětlejší výjimkou v obsazení se tak stává král jan. Objektivně za dva, ale ten třetí puntík přidávám jako motivaci ostatním tvůrcům, odložit modrý plátno a natáčet zpátky v přírodě. Ridley se od dob gladiátora trochu zlepšil, toho dojemnýho je přece jen míň, akce víc a z historie stále stejnej mrdník(21.5.2010)
-
Shit
Což o to, technicky pěkně zpracovaný a bitvy jsou dobrý, ale co to má, teda kromě známých jmen, společnýho s Robinem Hoodem, to teda nevim, já viděl jen historickej trochu válečnej film, kterej má zejména v prvních dvou třetinách hodně uloudanej příběh a takový známý hoodovský jména jako Malej John, Šerif z Nottinghamu nebo Will Scarlet tu prakticky neexistujou, což mě ale na druhou stranu zejména u Šerifa moc nemrzí, když jsme ho tam zahlíd. Závěrečná třetina je už sice akčnější a zábavnější, jenže pořád to s Robinem Hoodem nemá moc společnýho, bez pokračování bude tenhle úvod absolutně o ničem. Navíc, až na Crowea mi moc neseděli herci , začalo to Cate Blanchett, která se sem podle mě moc nehodí a pokračovalo to v podstatě všema ostatníma a korunu tomu nasazovali největší šasek filmu Oscar Isaac v roli krále a banda spratků v lese.(1.9.2010)
-
Brouk
Golfista, Tom Hardy mají pravdu.... byli přede mnou... 5 hvězd není za veledílo, ale a vyskočení z "rámu"..... Bezprostředně po shlédnutí filmu chci sdělit asi toto: "Hop z rámu a zavedených představ (jak u Sherlocka Holmese)!" Cate Blanchett tady působí dost asexuálně, ale... Je tomu tak, he? Není...., na druhý dojem to je hned poznat ... A příběh? Ať je jak chce, až dosud jsem si o Robinu myslel své, ale po dnešku si myslím zase své, ale jinak.... A o tom o je!!!!!! Takže šup ven z rámu.... A na závěr: Jo Robin za bůra....(18.10.2010)
-
LihO
Nebolo to zlé, no od kombinácie Ridley Scott a Russell Crowe som čakal ďaleko viac... 156 minút mi prišlo prehnane dlho a celkovo tam bolo priveľa vysvetľovania a málo boja. Akcia bolo to hlavné, čo mi tam chýbalo najviac a preto aj to hodnotenie. Inak obsadenie super, soundtrack tiež celkom fajn, pár spomalených záberov :) Osobne by som radšej prijal niečo, čo by bolo historicky nepresné, no zato atraktívnejšie pre diváka...(31.12.2010)
-
M.a.t.t.
Oveľa lepšie ako som čakal. Robinovi Hoodovi vlastne ako správnemu eposu nechýba naozaj nič, mierne výčitky adresujem len trochu zmrštenej histórii ale toto pre mňa samo o sebe v hodnotení kvality nie je rozhodujúce. Aj keď je totiž záverečná bitka silnou utópiou, Scottova verzia sa netvári ako historicky presný film. Chce byť len realistickejšou legendou o najslávnejšom anglickom zbojníkovi, čomu zodpovedá aj občasný náznak naivity či odľahčujúci humor. Ani zostrihávanie nie je až tak cítiť a Rusell Crowe sa do hlavnej roly hodí ďaleko viac ako to vyznievalo z trailerov. Jedinou skutočne zásadnou chybou filmu je vlastne jeho názov, pretože nová verzia je iba prequelom a s legendou takou ako ju poznáme, nemá spoločné takmer nič. Odpísať ju len kvôli tomu ale nie je úplne správne, iný pohľad na udalosti je podľa mňa vítaným kladom opodstatňujúci vznik tohoto filmu. Nehovoriac o tom, že Ridley Scott i na staré kolená dokáže vykúzliť pôsobivú atmosféru a nejednu opulentnú scénu, čím dokazuje, že do starého železa stále nepatrí. Našťastie.(6.9.2010)
-
Hakha
To co se mě u Království nebeské nelíbilo tak si to zde u mě Ridley Scott napravil. Mezi Cate Blanchett a Russellem Crowem to jiskří a už teď se těším na pokračování, ale mám obavy, abych se pokračování vůbec dočkal… přece jen se film tak tak v kinech zaplatil. Mé hodnocení silné 4 hvězdičky...(6.9.2010)
-
choze
Pro mě překvapení roku. Po KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉM a nezajímavých trajlerech jsem nic nečekal a v kinech se filmu obloukem vyhnul, abych na dvd zjistil, že jde o dost dobrý prequel k robinhoodovské legendě.(29.9.2010)
-
Psema
Čert vem původní scénář Nottinghamu, z něhož nezůstalo v Helgelandově nástřelu absolutně nic. Scottův Robin Hood posílá i tak dost silný direkt diváckým očekáváním a místo standardní hollywoodské rychlokvašky předhazuje po dalším Gladiátorovi lačnícím divákům rom-kom středního věku, ke všemu v kulisách šedivého, blátivého a vůbec hodně nevlídného středověku. A výsledek funguje výborně. Tempo je sice pomalejší, bitvy méně epické, než jak jsme od Scotta zvyklí, a Helgelandova klišé a oslí můstky mnohdy vystrčí růžky podobně jako imbecilové z Universalu svoje střihačské nůžky. Jenže Scott jede na plný plyn a s bezchybným hereckým obsazením maže fanouškům středověkých kulis med kolem huby s intenzitou skautů prodávajících cukroví. A já mu to žeru i s poníky, Blachett v brnění, bez krve a dokonce i bez těch 20 minut navíc, jichž se (teď už oficiálně) dočkáme na "modrých plackách" a DVD a které dají finálnímu přesídlení mezi slavné listnáče ještě výraznější punc kvality. Vzpomeňte si na mě, až budete za pár měsíců přihazovat procenta k stávajícím hodnocení. Já jsem líný, takže jdu s klidem (takřka) na maximum už nyní. 9/10 P.S.: Potvrzeno, DC je boží.(24.6.2010)
-
Dever
Druh takýchto filmov, je stvorený pre moje oči, no musím z ťažkým srdcom tvrdiť, že toto ma troška sklamalo. Aj keď bojové scény sú naozaj pekne prevedené a prostredie maximálne zodpovedá mojím predstavám, stále mi tu niečo chýba, čo by pozdvihlo moje hodnotenie na 5*.(8.1.2011)
-
genetique
Ďalší produkt tradičného komba Scott-Crowe opäť priniesol svoje ovocie. Možno nie tak zrelé, ale stále kvalitné a šťavnaté. Jeho vyžmýkaním vzniká chutná mainstreamová záležitosť, ktorú keď si vychutnáte v kinách, určite neoľutujete. Tento anglický hrdina si určite zaslúžil opätovné spracovanie, pretože to hollywoodske spred dvadsiatich rokov z neho spravilo romantického samaritána. A tak sa patriot Ridley rozhodol s tým niečo spraviť, a spravil dobre, že sa rozhodol a spravil. :) Toto je niečo úplne iné, než som čakal, pretože tento film sa vôbec nepodobá na žiadny z predchádzajúcich robinovských spracovaní. Každopádne aj mňa by už asi omrzelo, keby som sa mal pozerať na to ako celý film banda lúpežníkov skáče zo stromov a prepadúva koče plné truhiel so zlatom. Tento členitý a pomerne pestrý príbeh je veľkou devízou a historické fakty určite potešia hlavne nekritických divákov voči svojvoľnému manévrovaniu s nimi. Výprava, akčné scény z osobných súbojov, či z bitiek samotných sú na vrcholnej úrovni, kamera na nomináciu, hudba trošku v úzadí. Herci sú zárukou kvality, ktorú svojim výkonom podtrhol najmä Mark Strong. Každopádne Ridley na pľace nestráca nadhľad ani na minútu, film zbytočne neromantizuje, ale ani veľmi nedramatizuje, čo kľudne mohol. Čakal som, že nejaká zo záverečných scén so mnou pohne viac. 80%.(17.5.2010)
68%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Nevhodný mládeži do 12 let
| V kinech ČR od: | 13.05.2010 Bontonfilm |
|---|---|
| V kinech SR od: | 13.05.2010 Tatrafilm |
| Na DVD od: | 13.09.2010 Bonton |
| Na Blu-ray od: | 13.09.2010 Bonton |
Související
- Skutečný Robin Hood (TV film) (2010)
Podobné
- Robin Hood: Za Sherwoodským lesem (TV film) (2009)
- Robin Hood (TV seriál) (2006)
- Robin Hood: Král zbojníků (1991)
- Robin Hood (TV film) (1991)
- Robin Hood (TV seriál) (1984)
- Robin Hood a Čaroděj (TV film) (1983)