Hranice smrti

Frontière(s)

Frontier(s)

Horor / Thriller

Francie / Švýcarsko, 2007, 108 min

Překvapuje mě to slabé hodnocení na CSFD… Xavier Gens servíruje rychlý střih, hned v první scéně – útěku se kamera rychle třásla a střihalo se jako o život, přistoupil jsem na hru a čekal brutální masakr – když už jsem dostal pytlík na zvratky a pročetl pár komentářů. První cca půl hodinka je pomalejší, ale dobře odehrána a natočena. Celkově jsem s hereckými výkony neměl sebemenší problém, herci hrají a křičí v rámci hororových pravidel. Snímek je takový mix „hostelu s texaským masakrem“ z obou si bere to nejlepší a se slovenským Hostelem – ať už s prvním nebo druhým se nemůže rovnat, oba díly strká do kapsy s velkým přehledem. Vizuálně se film povedl, syrový, špinavý až do morku kostí. Jedině docela dost natahovaný závěr, trošičku zkazil výsledný dojem, klasická a hodně častá chyba hororů, režiséři neví kdy mají skončit a často právě neskončí v tom nejlepším. Na druhou stranu poslední půlhodina nabízí „opěvovanou“ brutalitu v solidním množství, bez uhýbání kamery. Gens si u mě polepšil a mohl by zůstat více u hororových snímku a necpat se do Hollywoodu, ani nepříliš oblíbená francouzština mě v kině nerušila. 7+/10*(21.4.2008)

• POMO

Otrocky skopírovaný zlepenec dejových zvratov z Texaských masakrov, primárne postavený na premise Rothovho biedneho Hostelu. A k tomu zmutované deti v pivniciach a liečenie si francúzskeho historického komplexu z rivality s Nemeckom. Drsná mäsiarina s postavami na našej strane, ktoré sú nám ukradnuté, a postavami na druhej strane, ktoré nevyvolávajú zdesenie, ale rozpaky.(8.6.2008)

• gogo76

Chcel som to vidieť iba kôli mizerným recenziám na tento film, v ktorom jediné o čom bola reč je krv a brutalita. Bral som to ako test. No ja neviem. Nič strašidelné ani extra krvavé som na tom nevidel. V pohode som papkal koláčiky a väčšinu času nadával na nelogické veci. V tomto horore nie je nič, čo by ste už nevideli niekde inde a v oveľa lepšom prevedení. Napr. spomínaný Masaker motorovou pílou alebo o triedu kvalitnejší film od tiež francúzskeho režiséra A.Aju, Hory majú oči. Tento film by som si dovolil v porovnaní s touto zlátaninou označiť ako oscarový. Stokrát prevarený príbeh s divnou nacistickou rodinkou, akoby nestačila byť iba divná a do očí bijúce blbosti, ktoré zhadzujú aj to, čo sa tvorcom ako tak darilo. V dome plnom náradia a náčinia na zabíjanie, dievča na úteku nevezme do rúk nič na svoju obranu? Pri úteku z reťazí musíte do ucha zarevať: Utekaj!!! ,asi preto, aby ju všetci počuli. Keď sa oháňate sekerou, najlepšie je trafiť veľký palec na nohe. Škoda reči. Nenáročný divák, ktorý to rád krvavo, si iste užije. Ja bohužiaľ nie. Film 4/10.(29.1.2009)

• Dudek

Francouzská variace na Texaský masakr motorovou pilou dopadlo o poznání hůře než jsem čekal. Přestože Eli Roth točil svůj Hostel díky přísné cenzuře se zařazenou spátečkou, podařilo se mu využít potenciál snímku mnohem více něj jeho evropskému kolegovi. Na horor podobného formátu až příliš přestřelená stopáž, která ja navíc díky podivnému scénáři naplněna spíše spoustou vaty než opravdivých jatek, po kterých jsme tolik toužili. Dalším problémem jsou i hlavní postavy, které nebyly obdařeny přílišnou dávkou sympatičnosti, takže jim v podstatě smrt spíše přejeme, než naopak. Navíc svým občasným chováním - jako například vstup do podivné šachty - si o podříznutí hrdla přímo koledují. Jednotlivá zabití nejsou ničím zajímavá, režisér neútočí ani na divákův žaludek přehnaně detailními záběry, ale zároveň odmítá i přílišné sadistické protahování. Zbytečná se pak jeví fašistická linie v popředí s postarším führerem a jeho šíleným klanem. Přestože se Xavier Gens nechal inspirovat hned několika horory, nedaří se mu bohužel překonat ani jeden z nich. Jisté kvality se jeho snímku však vytknout nedají. Zejména vizuální stránka je v několika momentech opravdu povedená, jenže to není věc, která by se v dnešní MTV době dala považovat za příliš veliké plus.(14.4.2008)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 10/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +nevydýchatelná a houstnoucí atmosféra, gore scény až do morku kosti, detailní, krvavé, masakrální maso -francouzské prostředí v úvodu filmu (ale budiš)/// Maximální. A přitom ze začátku to tak nevypadalo. Buranské jako Texaský masakr, zrůdné jako Hory mají oči, násilnější než Hostel. Starvitelnější než jiné francouzské filmy. A především neuvěřitelně dusná atmosféra. Nevím proč mi to sedlo, ale stalo se tak a já jsem přímo omráčen./// Celkem 90%///(28.1.2009)

• - Během natáčení bylo použito 400 litrů falešné krve. (Dlee)

• - Film byl natočen za 36 dní. (Dlee)

• - Film byl v Thajsku zakázán kvůli násilným scénám. (Chatterer)