Hranice smrti

Frontière(s)

Frontier(s)

Horor / Thriller

Francie / Švýcarsko, 2007, 108 min

Otrepané klišé kanibalskej rodinky náckov vyvažuje francúz poriadnou porciou brutality, ktorú krásne stupňuje, takže ku koncu už môžu divákovi rupnúť nervy.(4.10.2009)

Francouzská limonáda, která se veze na současné drsné vlně, ale bohužel není žádným výraznějším šplouchnutím. Viděl jsem to před pár dny a už si prakticky nepamatuju žádnou zásadní scénu, což není dobrou vizitkou. Nazi rodinka je sice slušně šílená, ale čekání na její řádění se vleče. Přepálená stopáž tak ničí to dobré, co na tomhle kousku jistojistě je.(11.4.2008)

• tron

„Adam... choď ich vyškvariť.“ Druh hororu, kde záporná postava má pred sebou na kolenách bezmocnú hrdinku, mieri na ňu brokovnicou, päť minút ziape „zabijem ťa, suka, zabijem, počuješ, zabijem a už dáš pokoj, zabijem ťa, ááááá, zabijem ťa, no poď, vpálim ti to do lebky, áááá, zabijem ťa, zabijem ťa!“... ale nezabije ju, hrdinka ju v poslednej sekunde skopne k zemi a odhryzne jej nejakú časť tela. Nepostrehol som akú, lebo mi prišlo zle od nudy, ktorou ma rozhodne nie zručný režisér Xavier Gens valcoval takmer dve šialené hodiny. Ostrá šlichta. Odporné „kladné“ postavy pozostávajú z pozoruhodnej sekty odporných vyholených vulgárnych hovád na úteku pred zákonom. Nepáči sa vám? Fandiť môžete ešte opačnej strane – kanibalskej nacistickej rodinke. Hmmm. Mám rád hixploitation, ale toto bolo hixploitation skôr len prvú hodinku (a rozhodne to malo bližšie skôr k hovadinám typu CARVER, než ku klasikám ako VYSLOBODENIE). Druhú hodinu sa to zvrtlo na Filozofické Niečo, kedy má byť hrdinka prostredníctvom dennodenného násilia... ale nie, nebudem spoilerovať. Ale ak ste videli MUČENÍKOV Pascala Laugiera, budú vám HRANICE SMRTI povedomé. Už Laugierova masakra sa mi nepozdávala, ale toto je ešte horšie (vrátane samoúčelného a čo je horšie, ZLE nakrúteného, násilia).(28.5.2011)

Přiznávám, může za to kombinace absolutní neznalosti filmů typu „Hostel“ a zažitých nepodložených představ o tomhle typu slasheru, že v „Hranicích“ nejsem moc schopná vidět klišé žánru, a jak mám v oblibě, nadávat na to, že i když je to kravina, neoriginálnost provedení by mě přece jen z filmu vyhazovat nemusela. Jednoduše jsem se více méně bez vážnějších výhrad bavila, o to víc, že oproti mé představě evropské vyvražďovačky obsahuje tahle i nějaký druhý plán. Spíš než brutalita (i když to záleží na tom, jak moc se mé noční můry liší od vašich) je tu zdrojem napětí a hrůzy sama degenerovaná naci rodinka včetně obludek a lá „Pád do tmy“, a vzhledem k tomu, že mé sympatie byly často rozštěpeny mezi její členy a hlavní hrdinku, měla pro mě spousta situací dost napínavý nádech. Diskutovat by se dalo o občasných hysterických záchvatech kamery, která, ač používá hezké filtry, svým lítáním po všech prostorových dimenzích oné chtěné dramatizaci děje dělá medvědí službu, obzvlášť když opakovaně i několik vteřin není nic vidět a orientace v prostoru je naprosto nulová. Čtvrtá hvězdička za hutnou a atmosférickou scénu večeře, kde se rodinka realizuje ve své zvrhlé (třebaže utlumené) kráse a na níž se opět projevila moje úchylná láska k mansonovsky zakrslým zrůdičkám v panenkovských šatech.(18.4.2008)

Těžko popsatelná směsice snad všech horrorových subžánrů, kde si tak každý najde své. Tu mutanti, tu trocha atmosféry s napětím, tu pohled skrze objektiv kamery, tam hektolitry krve. Tvůrci tak jednak honili postavy kam se jim zrovna hodilo a scény nápadně připomínali jiné horrory. Zápletka ze začátku byla slušná. Pak následovala už jen konfrontace s až přehnaně zvrácenou rodinou. Celý koncept příliš nezaujal, občas postrašil a účel tak do jisté míry splnil. Až se mě ale někdo zeptá na dobrý horror, Frontiere(s) ode mě neuslyší. Podobný survivor založený na skutečných událostech je Wolf Creek. Alternativa: Hostel, Wolf Creek, Borderland, Captifs.(19.2.2010)

• - Během natáčení bylo použito 400 litrů falešné krve. (Dlee)

• - Počas prestrihávania achilovky cituje starý nacista repliku z filmu Misery nechce zomrieť (1990). (Kadas97)

• - Film byl v Thajsku zakázán kvůli násilným scénám. (Chatterer)