Hranice smrti

Frontière(s)

Frontier(s)

Horor / Thriller

Francie / Švýcarsko, 2007, 108 min

Další Francouz z režisérské sesle uštědřuje tvrdý kopanec do slabin všem těm velkohubým a směšným Hostelům a spol. v exploatačním thrilleru na poslední dobou obvyklé téma střetu skupiny zvrácených individuí a jejich mladých obětí, aneb jak to natočit, aby od toho fanda horroru nemohl odtrhnout oči a méně odolné povahy měly při pohledu na některé fičury nutkání k dávení. Ačkoliv tento typ podívaných nemám moc v oblibě, musím po nekompromisní kombinaci dravého vizuálu a masomlýnku, jehož kolečka se roztočí naplno zejména v poslední třetině, sáhnout aspoň po průměrném hodnocení.(30.3.2008)

Velice podobné svým pojetím jako stejně stará francouzská brutalita Inside. Spíš než na atmosféru sází na zobrzaování násilí v co nejvíc šokující podobě a stříkance krve tu jsou za každou cenu a skoro pořád. O dva řády lepší než známá blbůstka Hostel 1+2, ale stejně horor je horor a tohle horor fakt není.(19.6.2008)

Přiznávám, může za to kombinace absolutní neznalosti filmů typu „Hostel“ a zažitých nepodložených představ o tomhle typu slasheru, že v „Hranicích“ nejsem moc schopná vidět klišé žánru, a jak mám v oblibě, nadávat na to, že i když je to kravina, neoriginálnost provedení by mě přece jen z filmu vyhazovat nemusela. Jednoduše jsem se více méně bez vážnějších výhrad bavila, o to víc, že oproti mé představě evropské vyvražďovačky obsahuje tahle i nějaký druhý plán. Spíš než brutalita (i když to záleží na tom, jak moc se mé noční můry liší od vašich) je tu zdrojem napětí a hrůzy sama degenerovaná naci rodinka včetně obludek a lá „Pád do tmy“, a vzhledem k tomu, že mé sympatie byly často rozštěpeny mezi její členy a hlavní hrdinku, měla pro mě spousta situací dost napínavý nádech. Diskutovat by se dalo o občasných hysterických záchvatech kamery, která, ač používá hezké filtry, svým lítáním po všech prostorových dimenzích oné chtěné dramatizaci děje dělá medvědí službu, obzvlášť když opakovaně i několik vteřin není nic vidět a orientace v prostoru je naprosto nulová. Čtvrtá hvězdička za hutnou a atmosférickou scénu večeře, kde se rodinka realizuje ve své zvrhlé (třebaže utlumené) kráse a na níž se opět projevila moje úchylná láska k mansonovsky zakrslým zrůdičkám v panenkovských šatech.(18.4.2008)

• charlosina

Xavier Gens téměř překročil hranici únosnosti. "Fanatičtí neonacisté se sklony ke kanibalismu." - to snad stačí. A pokud ne: "Nechutná blbost."(18.7.2008)

Na podruhé zhlédnutí už hlavně ten masakr. Podříznutí, vykuchání, přeštípnutá achilovka, hrátky s pilou, krvavá střelba...nu, je toho dosti. Francouzi se opět vyrovnávají s nechutí k německým sousedům a pro jistotu ještě s hitlerovským nacismem. Film jede na splatter vlně podobně jako Noc s nabroušenou břitvou či Mučedníci, kterou Francouzi začali pomalu rozjíždět v 90.letech. Snímek je neobyčejně špinavý, plný bahna ( dočkáme se i ringu volného pro ženy) a krve. Hlavní hrdinka se postupně mění v trosku, které zůstal pouze pud sebezáchovy. Kupodivu mne film vůbec nenudil ( což bude asi výcvikem na artových filmech), jen ke konci už mi přišel spíše komický, než děsivý. Jak známo, když se to s násilím přežene, dostaví se přesně opačné reakce než ty, které byly původně zamýšleny. Gore efekty jsou velmi podařené a tam, kde Italové dnes tápou, Francouzi kralují. Očekávejte nechutnou vyvražďovačku a budete spokojeni.(17.12.2011)

• - Počas prestrihávania achilovky cituje starý nacista repliku z filmu Misery nechce zomrieť (1990). (Kadas97)

• - Film byl natočen za 36 dní. (Dlee)

• - Během natáčení bylo použito 400 litrů falešné krve. (Dlee)