Neznáma Antarktída

Slovensko, 2007, 40 min

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc

Velmi pěkně komponovaný dokument z výpravy na nejvyšší horu Antarktidy - Mount Vinson. Jeden z nejlepších filmových příspěvků horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují 2008, které jsem zhlédl. Jen převeliká škoda, že kameraman se nedostal na vrchol a tak je velké finále zprostředkováno pouze záznamem vysílání Slovenského rozhlasu.(18.9.2009)

Celosvetovo prvý výstup z kraja Antarktídy na jej najvyšší vrch Mount Vinson alebo inak nazývaný Vinson Massif bez podpory je opäť niečo skvelé ohľadom ľudských schopností, ohľadom dobrodružstva, že niečo niekto dokázal prvý, aj keď to hraje úlohu iba čo sa týka bezvýznamných ľudských štatistík. Určite sa to nevyhne porovnávaniu so starším podobným dielom 118 dní v zajatí ľadu. Toto až tak extrémne nevyzeralo, aj keď to určite sranda nebola pri približne -50°C a vetrom ako pri víchrici. Tomuto dielu chýbala iskra, opis diania, dosť veľká časť je priam nudná a nezachraňujú to ani tie správy asi z rádia, je to opäť len ako taký výlet bez hlbšieho zmyslu, proste také dobrodružstvo niečo zažiť, skúsiť svoje možnosti, zároveň niečo pre našich ľudí natočiť, pretože väčšina na to peniaze nemá a keby mala, tak by sa asi tamojšia príroda rýchlo zničila alebo by stálo veľa úsilia a peňazí to udržiavať. Film podľa mňa priemer ako u väčšiny Barabášových diel.(4.1.2014)

Zalezi z akeho pohladu...resp.akym okom ho budeme hodnotit. Dokument ako taky moc zabavnu hodnotu nema,ale o toto mu ani neslo. Je to predovsetkym o faktoch, z pohladu polarnikov o nevycislitelnych hodnotach. Nazdar(14.3.2009)

Čistá beloba a sem tam nejaká modrá obloha. Nepoznané (kde ešte ľudská noha nevkročila) je frekventovanou témou Barabášových investigatívnych dokumentov. Na tomto novom snímku sa mi páčila kamera, ktorá pekne sprostredkovala tvár Antarktídy. Ako celok sa mi ťažšie hodnotí, beriem to skôr ako správu - ...tak takto to tam vyzerá a toto sme dokázali (pred čím samozrejme všetka česť). Má to slabší rytmus a málo vzrušivý potenciál, musím priznať občasnú nudu. Možno je chyba v očakávaniach...(24.10.2008)

Sú to blázni, či skorej borci?... .Odpoveď si zhodnoťte sami.(25.2.2012)